Stadsvernieuwing opnieuw aan Brandersbuurt voorbij Ik -neem. de proef Rita van Toor 1 januari weg Vragen rond JAC blijven bestaan Noodoplossing in de maak voor Schienoko 1 Maassluise politie vindt hasj en cocaïne Bij de brokken Commissie voelt niets voor windhaan °P torenspits Burgemeester Van den Brink verlaat Maasland Schiedam kan padden niet tegen auto's beschermen Na tip Deense narcoticabrigade Commissie wil extra vergadering Werklui verdringen vlooien voor de VVV - \i\ ril Vrijdag 20 november 1S81- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 105de jaargang no. 228—4 PAGINA'S Terneergeslagen stonden de scholieren van de drie hoog. ste Klassen gistermorgen te kijken naar de resten van hun Dr. H. Bavlnck-school. Pas toen het licht was'geworden Iron de volle omvang van de schade worden opgenomen. Die loopt in de honderddui zenden guldens. Overigens lagen voor de school de nieuwbouwplannen al klaar. Het is te verwachten dal die nu in een kort tijds- tiestek worden uitgevoerd. De lessen lijn vandaag zij hel geïmproviseerd en In klassen in de directe omge ving weer begonnen. Vlaardingen De torenspits van de Binnensingelkerk, die vanmorgen met veel tam-tam door een grote kraan naar be neden is gehaald en morgen ochtend vroeg dwars door de Oostwijk zal worden vervoerd naar het toekomstige buurt parkje aan de le Van Leyden Gaelstraat, krijgt geen wind- haan. te betalen uit het fonds stadsherstel en stadsverfraai- ing. Dat heeft de commissie voor stadsherstel gistermiddag overduidelijk laten weten. On der de commissieleden heerste nogal wat ongenoegen over het voorstel van het college van B en W, om hiervoor 9000 gulden uit hun pot te halen. Diverse commissieleden lieten overduidelijk merken, het hele torenproject niet te zien zitten. Wethouder Goudriaan hoeft Over enige tijd dan ook niet aan te komen met een aan vraag voor een extra krediet om ook nog eens het oude uur werk in de toren terug te brengen, zo was te merken. Eigenlijk was commissielid Jan Anderson de enige, die gistermiddag liet blijken enige aardigheid m de verplaatsing van de torenspits te hebben. «Je moet als gemeente niet zo veel creativiteit verliezen dat je nooit meer eens iets anders in de stad kunt doen," Ook Anderson wilde echter geen geld voor de haan ter beschik king stellen, omdat er nog geen tekeningen of ontwerpen voor dat onderdeel van het project zijn. Diverse bewoners uit de Oost- wijk hebben gisteren laten we ten, de toren in het buurtpark nog steeds niet te zien zitten. ,,Van ons mag die torenspits alsnog in elkaar storten/* zo hebben vertegenwoordigers van het wijkcentrum Oost, de bewonersgroepen Maasstraat en Kaalslag, kleuterschool De Belhamel en de speelzaal Peu- terleut in een open brief aan het college verklaard. Het is volgens hen geldverspilling, „Het plan van wethouder Goudriaan werd gepresen teerd alsof de wijkbewoners hier dol enthousiast over moesten zijn. De direct betrok kenen zijn helemaal niet ge lukkig met dit plannetje," al dus de ondertekenaars. Tijdens de commissie voor stadsontwikkeling zei Gou driaan dinsdag nog, dat het verzorgen van de dieren die in en onder de toren worden on dergebracht geen probleem zou zijn. „Daar is overleg over geweest: die willen de leraren en ouders van die kleuterscho len best verzorgen." Maasland Burgemeester J. van den Brink (44) van Maasland is per 1 januari be noemd tot burgemeester van het Barend recht. Hij sluit daarmee een 'Maaslandse pe riode' af van veertien jaar, waarvan de eerste vijf jaren als gemeentesecretaris. Burgemeester Van den Brink, fetrouwd en vader van twee indereo, volgt in Baren- d recht wijlen burgemeester G. van Hofwegen op, de oud- burgemeester van De Lier, die in jum overleed. Van den Brink zei m een eer ste reactie: „Het is een kwestie van een nieuwe stap maken. j—'Jp™—"—-sy "(T I ï- Burgemeester J. van den Brink: van Maasland naar Barendrechl. Ik was Maasland niet sat maar er ontstaat op een gegeven moment wel eens het gevaar van een soort bedrijfsblind heid. Ik ken Barendrecht (17.000 inwoners) niet, maar na exact negen jaar wil je wel eens wat anders." Vlaardingen Rita van Toor Buschmann (VVD) zal per 1 januari de Vlaardingse gemeenteraad verlaten. Zij had enkele maanden geleden al medegedeeld, dat ze na een raadslidmaat schap van ruim tien jaar haar plaats aan iemand anders wilde afstaan. In de raadsvergadering van 2 december zal mevrouw Van Toor officieel afscheid nemen van de raad. Ze wordt in januari opge volgd door Jan Madem, die de laatste jaren niet zo erg actief ts geweest in de politiek, maar die tot voor een jaar of vier als frac tievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad functioneerde. Rita van Toor is als raadslid altijd erg actief geweest. Met name in de commissies voor de stadsvernieuwing en stadsontwikke ling stond zij haar mannetje, en verder was zij bijkans het enige raadslid dat zich binnen de VRSR zeer actief inzette voop de sport. Schiedam De padden in het noorden van Schiedam hebben het ook het komende jaar weer bijzonder moeilijk. Want als de diertjes tijdens de 'grote trek' Harreweg en Noordeinde willen oversteken, dan dreigt er voor hen opnieuw een gewelddadige dood door voorbijrazend autoverkeer. Het probleem is nog immer het weren van het snelverkeer over de beide wegen in het noorden van de stad. Nadat verkeersborden geen automobilist bleken af te schrikken plaatste de gemeente achtereenvolgens een hek en paaltjes. Toch bleken ook die beide hindemissen nog met speels gemak door automobilisten te kunnen worden genomen. PPR-raadslid Herman Noordegraaf wil nu dat een slagboom aan het begin van de Harreweg wordt geplaatst, die door bewoners van de Harreweg met eep sleutel te openenen zou moeten zijn. Maar ook daarvan wordt over het algemeen geen oplossing verwacht. Wethouder Chris Zijdeveld: „Zo'n slagboom kunnen ze met een ijzerzaag te lijl gaan, dus ook daarvan mag je geen afdoende oplossing verwachten." De enige mogelijkheid die nu lijkt te zijn overgebleven om de paddenpopulatie uit Schiedams noorden te redden, ligt in overleg tussen de gemeenten Vlaardingen, Schiedam en Delft. Pas als die drie gemeenten het eens kunnen worden en het doorgaand verkeer plaatselijk onmogelijk maken, is er volgens Zijdeveld echt een oplossing. Maassluis De Maassluise po litie heeft vier mannen van 21 en 24 jaar aangehouden, die in het bezit waren van hoeveel heden hasj en cocafne die ze ker niet voor eigen gebruik bestemd waren. Ze kreeg van de Kopenhaagse narcoticabri gade de tip om eens in het huis van een dertig-jarige Maasslui- zenaar naar verdovende mid delen te gaan zoeken. Die dertig-jarige Maassluize- naar zit nog steeds vast in De nemarken, Hij werd aange houden op verdenking van het m bezit hebben van geestver ruimende middelen. Een hasj- hond die bij zijn auto werd ge bracht begon te blaffen, maar de Deense politie vond niets. De Denen gaven wel de tip door om in zijn huis in Maas sluis eens een onderzoek in te stellen. Dat leverde mets op, maar in zijn administratiekan toor werden ruim achthonderd gram hasj, één gram cocaïne, amfetaminen en peppillen ge vonden. Bovendien nam de politie ƒ1290 in beslag, waar van zij vermoedt dat het ver diend is met de handel in ver dovende middelen, De vier aangehouden Maassluizenaars zijn inmiddels weer op vrije voeten. Vlaardingen In een druk bezochte en tumultueuze vergadering is de commissie maatschappelijk dienstverlening niet tot' een uitspraak over de problemen rond het JAC kunnen komen. „We kunnen besluit vorming nu wei vergeten", zei PvdA-er Mari van Opijnen, „er komt hier zoveel op je af, zulke complexe zaken." De ver gadering, waarin oud-medewerkers van het JAC mee mochten praten, liet veel commissieleden in verwarring ^achter. „Het wordt steeds onduidelijker ver- komen ze met stenciltjWals jaarverslag, zuchtte Rien Lensvelt (SGP/GPV). Er Dit is schandalig", zei Don Rodrigues van werd dan ook besloten tot een extra ver- d*66. gadering over het JAC. Wim van Heemst van het huidige bestuur Het beleid van de gemeente en van de de wees op de stijging van het aantal hulp werkgroep die de problemen bij het ad- vragers in de laatste tijd. Maar Leo Zeef viescentrum op moest lossen, de gouden van de PSP achtte de getallen die hij handdrukken aan oud-medewerkers, het noemde volledig uit de lucht gegrepen, seksueel misbruik van hulpvragers door „Bij hulpverlening onstaan er groepen, de coördinator en het ontslag van een me- L>at moet toch te merken zijn in Vlaardin- dewerkster werden nadrukkelijk ter dis- gen," zei hij. Koos AI tink, ooit stagiair bij cussie gesteld. Het interim-bestuur betoog de, dat de beschuldigingen van seksueel misbruik van hulpvragers door medewer kers nooit 'hard gemaakt was.' Waarop Van Opijnen zich verwonderd afvroeg, of het dan misschien niet waar was. Het be stuur van het JAC kreeg het zwaar te verduren. Het jaarverslag over 1981 dat het had ingediend werd door vrijwel ie dereen onvolledig genoemd. „Daar gaat een schep gemeenschapsgeld in, en dan het JAC, vroeg zich met anderen af wat die getallen nu eigenlijk voorstelden: „Tellen ze soms ook mensen mee die tele fonisch om een adres vragen?" Ook wethouder Jelle Wijnstok had kritiek op het huidige JAC-bestuur. Dat vond dat voor de oplossing van de conflicten drie medewerkers moesten verdwijnen. Voor één van de drie werd een ontslagproce dure gestart, met de anderen werd een re geling getroffen. „Dat is meten met twee maten", meende Wijnstok. De wethouder keek naar de toekomst van de alternatieve hulpverlening en trok de „voorzichtige conclusie", dat er weer een stijgende lijn te ontdekken is. De vergade ring kon nog geen conclusies trekken. Hans Versluys, de fractievoorzitter van de PvdA, bleef zich afvragen of het interim- bestuur wel binnen haar bevoegdheden was gebleven, en of het college het tot zul ke toestanden had mogen laten komen. Het nieuwe uitstel voor Schie noko is in tegenspraak met het optimisme dat nog aan het be gin van dit jaar alom heerste. Schiedamse ambtenaren nad- den toen van hun collega's bij het rijk te horen gekregen dat goedkeuring zeker voor het eind van 1981 zou afkomen. Schienoko was al °en keer Schiedam De opknapbeurt van het nieuwe pand voor de VVV en SG is begonnen. Deze week is men gestart met de werkzaamheden die in en om de voormalige ruimte van de parkeerwachters aan de Bui tenhavenweg - noodzakelijk zijn. Een dergelijke opknapbeurt is voor het pandje 2eker geen overbodige luxe, want na een lange leegstand is het niet zon der meer te betrekken. Boven dien stelt de huisvesting van de beide instellingen de nodige eisen aan het toch met zo grote pandje vlak bij de Koemarkt. Vlak nadat bekend werd dat de VVV het gebouwtje aan de Koemarkt zou betrekken ont dekte men bovendien dat een hele vlooiengemeenschap al geruime tijd het 'parkeerwach- tershok' als woning betrok. Met de werkzaamheden is ge ruime tijd gewacht, hoewel alle plannen al gereed waren. Het wachten was steeds op de goedkeuring van de provincie. Nu men daar heeft laten we ten geen bezwaar te hebben tegen de verbouwing, zijn de werkzaamheden dan ook on middellijk begonnen. Bij de VVV zal men blij zijn als eindelijk de nieuwe ruime in gebruik zal kunnen worden genomen. Na de brand in het Proveniershuis hebben bijzon der veel mensen gebeld om te vragen waar de VVV nu te be reiken was. Al op de dag na de brand hing iemand aan de te lefoon om te vragen in welk nieuwe pand men was gehuis vest. JBL» Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. ....uvisi „joonp^5'- geie""' RiAviOf" af""**" 'K. W'\ W! Schiedam Schienoko valt dit jaar opnieuw buiten de stadsver nieuwing. Ondanks optimisme aan het begin van dit jaar blijkt de oude Brandersbuurt wéér buiten de bestaande subsidierege ling te zijn gevallen. Volgens ambtenaren bij het directoraat voor de Volkshuisvesting in Zoetermeer zal die aanwijzing 'ze ker niet meer dit jaar plaatsvinden'. De laatste vergadering van 's rijks commissie voor de stadsvernieuwing vindt plaats op tien december en bij de stukken voor die vergadering zit geen Schie noko. buiten de prijzen gevallen, doordat de toenmalige minis ter zoveel langjarige verplich tingen was aangegaan, dat de subsidiepot leeg was. Maar in 1981 zou wel degelijk een goedkeuring afkomen, zo voorspelden ambtenaren toen nog. Dit keer is het niet een lege subsidiepot die voor de Schie damse teleurstelling verant woordelijk^ is. Volgens het hoofd van de afdeling stads ontwikkeling, Gustaaf Schaap, wil het ^rijk geen 'papieren verplichtingen' aangaan met het risico dat de uitvoering van de plannen niet kan wor den gehaald. Juist het risico dat het ministerie voor Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening (VRO) door vertragin gen geld overhoudt is nu voor Schienoko funest geworden. Die vreemde redeneertrant schijnt het gevolg van de lan delijke bezuinigingsrondes. Men hamert erop dat alle be staande subsidies moeten wor den opgemaakt. Gebeurt dat niet en houdt een ministerie geld over, dan zal juist daar worden bezuinigd, is de vrees bij onder meer het ministerie voor VRO. Daarom wil het ministerie alleen maar ver plichtingen aangaan als van tevoren vaststaat dat al het geld ook wordt opgemaakt. Nu hangt er echter voor Schienoko een oplossing in de lucht, die zowel in het voor deel is van de gemeente Schie dam als het ministerie voor VRO. Daarbij wordt binnen de Schiedamse stadsvernieuwing geschoven met subsidies. Plan nen die in Schiedam-West, - Zuid en -Oost toch niet in 1982 kunnen worden uitgevoerd worden 'in de ijskast gezet* en het vrijkomende geld kan worden gebruikt voor urgente stadsvernieuwing in Schieno ko, waar men wel meteen aan de slag kan. Voor Schiedam heeft die oplossing als voor deel dat ook in Schienoko kan worden gewerkt en het min- sterïe ziet glimlachend toe hoe de subsidies toch worden opge maakt. Op het Schiedamse stadskan toor wordt er de nadruk op ge legd dat een dergelijke oplos sing nog allerminst zeker is. Officieel is immers nog niets van het rijk vernomen. En als inderdaad een dergelijk voor stel door het ministerie wordt gedaan, dan moet het gemeen tebestuur nog overwegen of men in die 'oplossing' mee wil gaan. At*» fjl

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1