S0HIESAMSCHE COURANT Hema krijgt huurman Krakers boos op overburen n oog water brengt vooral in Schiedam problemen Conflict tussen SSSWen Bachplein aangescherpt Nog geen ontruiming Mastenbroekschool Ik deproef II 2 Mil j oenenorders voor scheepswerf m ff !,fl Zonnenota Zijdeveld 'bestseller' -v Militair heeft verboden wapens inhuis Uitgave op sloopcontract beter dan meteen slopen9 6500manuren roórHVO Brandweer moet auto's voor wegdrijven behoeden Stichting net zo erg als Fennis9 •we £1 Vrij spraak in zandaf faire Woensdag 25 november 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 231 8 PAGINA'S 'j f-l .Vlaardingen Het ziet ernaar uit dat de inmiddels 'gammel geworden schutting naast de Hema plaats gaat maken voor een waardiger bouwwerk. Al ja renlang ontsiert de houten afscheiding de aanblik ;van de Vlaardingse Hoogstraat om het „bebou- wingsgat" tussen de Hema en het hobbycentrum Van Van Lopik te camoufleren. - Schiedam Voor de zonnee- nergienota vén wethouder Chris Zijdeveld blijkt landelijk opvallend veel belangstelling fe 'bestaan. Al meteen nadat het NOS-journaal aandacht èestéedde aan de nota van de èthïedamse wethouder, stroomden de bestellingen bin- pen'op het Schiedamse stads- kantdor. Van de duizend exemplaren die waren'gedrukt y nu'al. anderhalve maand na het verschijnen, het grootste deel verstuurd. Öjt het gehele land zijn.de be stellingen voor de nota bin nengekomen. Belangstelling bestond er in gemeenten als Ceiderdorg. Zwolle. Amster dam, Amstelveen, Nieuw Ven nep, Maassluis, Rotterdam, -Den Haag Woerden, Soest en fióogezand. Volgens bureau vóórlichting komt de belang stelling bovendien van ver- ^hillënde instanties-en, perso- nen.'Veel ingenieurs en' archi tecten vroegen Schiedam om toezending, maar ook gemeen ten wilden meer weten van Zijdevelds ei van Columbus. Toch stonden er in Zijdevelds nota geen spectaculaire zaken over het gebruik van zonnee- nergie. Veeleer werd er een hoeveelheid boerenwijsheid in opgesomd die bij elkaar een belangrijke besparing moeten opleverde. Zo pleit de wethou der ervoor dat woningen in -hèt vervolg met hun "voorkant op het zuiden worden gebouwd omdat dan zo opti maal mogelijk van zonne-. warmte wordt geprofiteerd. Verw'acht wordt dan bij aan houdende belangstelling voor ae nota een nieuwe oplage zal verschijnen. 'Zijdevelds nota wordt een bestseller', grapt fhen 'in dat verband op het stadskantoor. Vlaardingen In de woning van een militair aan de Eijk- Wanstraat zijn maandagmid dag door de politie een Colt .45 en een uitgeboord alarmpistool^ in'-beslag genomen. De politie stelde dn het pand een onder zoek in, omdat omwonenden zondag bij het huisvuil van de betreffende man een traangas granaat hadden gevonden. -De verboden wapens zijn in beslag genomen. De militair is overgedragen aan de Konink lijke Marechaussee. Tijdens ,het afgelopen week einde bezweek de schutting van ouderdom en toont nu on omwonden wat hij al lange tijd angstvallig aan het oog ont trok: een stukje braakliggende grond met wat schamele res- üen van eerdere bebouwingen. Sinds vorige week liggen op het stadhuis schetsontwerpen voor een nieuwe winkelbe- stemming. Het zou gaan om een drie verdiepingen tellend winkelpand. De raadscommissie voor stads ontwikkeling buigt zich in zijn eerstvolgende vergadering over die voorstellen. Als die commissie daarmee aecoord gaat kan de vergunningproce dure op gang worden ge bracht Een moeilijkheid daar bij zal het geldende bestem mingsplan worden, dat voor ziet in een winkel met boven woning. Een pand dat hele maal als winkel wordt benut maakt een verandering in dat bestemmingsplan noodzake lijk. Bouwvergunningenen wijzi gingen in een bestemmings plan hebben doorgaans nogal' wat tijd nodig. De eerstvolgen- de-maanden zal er int ieder ge val nog niet met de bouw wor den begonnen. Vlaardingen Een groepje krakers in de Zeehelden buurt in de Vlaardingse Oostwijk heeft zich nogal nij dig gemaakt op enkele bewo ners van de Aert van Nes- straat, die er in een open brief aan woningbouwvere niging Samenwerking op aandrongen dat leegkomende huizen in het sioopgebied van de buurt meteen moeten worden ontmanteld en ge sloopt. -De waarde van hun huizen zou sterk dalen, als de tegenover liggende woningen straks stuk voor stuk zijn dichtgespijkerd en geruime tijd op de toekomstige sloop moeten wachten. De brief schrijvers menen dat, zodra, een aaneengesloten blok wo ningen is leeggekomen, ogen blikkelijk tot sloop moet wor den overgegaan, waarna de vrijgekomen grond met gras zou kunnn worden ingezaaid. „Bij het bove" ande kun nen gekraakte n ui zen" uiter- aard niet als bewoond gel den," zo werd in de brief ge schreven. Met name dat laatste heeft bij bewoners van kraakpanden aan de overzijde van de straat nogal voor teleurstel ling gezorgd. „Het is veel be ter voor de wijk, als die pan den zo lang mogelijk be woond blijven. Dan verpau pert de zaak tenminste niet, én er kunnen nog wat men sen enige tijd in wonen, die dringend om een huis verle gen zitten." De betreffende krakers zijn momenteel bezig om een kraakgroep op te richten, die zoveel mogelijk dichtgetimmerde huizen in het betreffende deel van de Zeeheldenbuurt weer in ge bruik wil nemen. Vervolgens wil de groep er op aandrin gen, dat voor de huizen een zogenaamd sloopcontract wordt afgegeven. Woningbouwvereniging Sa menwerking heeft de kra kers inmiddels laten merken, niet zo gelukkig te zijn met het feit dat er leegstaande panden zijn gekraakL In op dracht van de vereniging zijn veel leeggekomen woningen ook zoveel mogelijk onbruik baar gemaakt. In de huizen is veel vernield en gesloopt, om op die manier te voorkomen dat er krakers inkomen. Zie verder pagina drie. Vlaardingen Vlaardingen Oost Bedrijven het voorma lige HVO heeft twee orders in de wacht gesleept die samen tien miljoen gulden waard zijn. Met de opdrachten vanuit Hamburg en Singapore zijn 6500 manuren gemoeid De opdracht van tilt West Duitsland is m feite een ver- volgorder op een eerder uitge voerde opdracht voor de Ham- burgse rederij. Eerder ver bouwde de scheepswerf voor de Duitse opdrachtgever de chemicaliën tanker 'Thorha- mer' en nu wordt hetzelfde ge vraagd voor de 'Thordache'; de schepen zin beide van het zelfde type. De verbouwing omvat onder meer het aanpas- r- Schiedam/ Vlaardinijen- /Maassluis In Schie dam heeft de beukende storm, die gisteren over dag aanzwol tot wind kracht 'negen, grote pro blemen opgeleverd. Ook in Vlaardingen en Maas sluis zorgde de hoge vloed voor overlast, maar daar waren de pro blemen duidelijk min der. Het verschil tussen kade en water was op sommige punten niet te zien. Het leek alsof vele auto's in het water dreven. Schiedam „Of hier wordt fraude gepleegd, of het bestuur van de SSSW is incompetent." Bewo nersvertegenwoordiger Verspeek liet gisteravond weinig heel van de Stich ting Samenwerkende .Schiedam Op de zesde verdieping van het jS tads kantoor, in één van de kamers van burge meester en wethouders ligt momenteel de eind conclusie van de juridisch adviseur van de ge- rneente Schiedam over een mogelijke ontrui ming van de Mastenbroekschool. Echt concreet is "dit advies echter niet: het is meer een opsom- imng van de voor en tegens van de diverse (ju- i.riBische) mogelijkheden. I ;2le krijgt dan nooit een conclusie in één sector. Hét is eerder een heel scala van mogelijkheden, waarbij wordt uitgegaan ^van een theoretische ^bènaderïng," aldus burgemeester Te Loo die Vindt dat, zeker gezien de laatste raadsvergade ring, ook in de politiek nog wel wat woorden aan dit onderwerp besteed mogen worden. ]|Ü4 denkt niet dat dit in de gemeenteraad zal gebeuren. De burgemeester: „Ik zie procedureel niet langs welke lijn dit moet lopen, want er wordt natuurlijk geen raadsbesluit gevraagd." Eerder verwacht hij dat het advies van het col lege in de diverse commissies wordt behandeld. Dan moet ook duidelijk zijn of een jongeren centrum op die plaats financieel te realiseren is, en of het gebouw inderdaad nog voor onder wijsdoeleinden gebruikt moet worden. Burgemeester en wethouders zagen tijdens hun wekelijkse vergadering van gisteren het werk van de juridisch adviseur nog niet op de agenda terug. Of er binnen het college volgende week wèl officieel over de toekomst van de, op dit moment gekraakte, Mastenbroekschool wordt gepraat is nog niet bekend. Schiedamse Woningcorpo raties (SSSW), die de vijf flats van het Bachplein in beheer heeft De voorzit ter van de bewonerscom missie Bachplein maakte even later de vergelijking met de in opspraak ge raakte 'krottenkoning' in Rotterdam, Fennis. De jaarvergadering van de Bachpleinbewoners stond ge heel in het teken van het ge rezen conflict /tussen SSSW 'en de bewonerscommissie. De bewoners denken teveel servicekosten te betalen en zijn van mening dat een der gelijk bedrag weer bij hen te rug moet komen. Een steek spel tussen beide partijen is al geruime tijd aan de gang. De SSSW wil over het jaar mei '79 tot mei '80 in totaal 108 gulden terug betalen aan de huurders. De bewoners commissie vindt dat hij lange na niet genoeg. Volgens hun berekeningen moet hier twee- tot driehonderd gulden bij. Vice-voorzitter Joop de Jong van de SSSW bestreed tegen over de naar schatting 240 Bachpleinbewoners ten zeer ste, dat de SSSW frauduleus zou handelen of niet compe tent genoeg is. De toegezegde 108 gulden is volgens hem het maximum waartoe zijn stichting bereid is. Nemen de bewoners daar geen genoe gen mse, dan zou de huurad viescommissie daar maar een uitspraak over moeten doen. De vertegenwoordiging van de bewoners voelt nog wei nig voor zo'n uitspraak van de huurcommissie. Verspeek ging er van uit dat de 572 woningen in bezit zijn van de gemeente en dat die op zoek moet naar een oplos sing. „De SSSW is een non profit organisatie voor socia le woningbouw. Maar ze zijn net zo erg als Fennis, en dat zit me dwars." Mocht het, inmiddels gestar te, overleg met de gemeente spaak lopen, dan worden an dere wegen ingeslagen. De bewoners denken aan de ge meenteraad of wellicht het kantongerecht Eetst wil men echter alle cijfers op een rijtje hebben. Verschillende automobilisten konden hun voertuig niet meer bereiken omdat ze mid denin het water stonden. Ver keer was rond een uur of drie niet meer mogelijk omdat de kaden blank stonden. In Schiedam kwam het water zelfs zo hoog dat de brandweer drie auto's aan het Hooft moest vastbinden aan een dichtstbijzijnde lantaarnpaal. Men achtte het risico dat de auto's de Nieuwe Waterweg in zouden drijven te groot, aldus brandmeester F. Schukken van de Schiedamse brand weer. In het verleden is het volgens hem overigens wei- eens gebeurd dat auto's de Wa terweg in waren gedreven waardoor de eigenaars voor bijzonder onprettige verrassxn.- gen kwamen te staan-. Wie de eigenaren van de voer tuigen aan het Hooft waren wist men gisteren nog niet te vertellen. Men vermoedde dat het mensen betrof, die aan de overkant van het water wer ken en 's ochtend hun auto's aan de Waterweg parkeren om met een veerbootje naar de overkant te varen. Brand meester Schukken noemt de handelswijze van de drie auto mobilisten dom. Grote borden geven immers aan dat er bij hoog. water gevaar voor de voertuigen kan ontstaan. „Bo vendien is er van tevoren vol doende voor hoog water ge waarschuwd," meent Schuk ken. De Schiedamse brandweer heeft gisteren door de storm toch al de handen vol gehad. Zo moest men twee maal uit rukken om schoorstenen die op instorten stonden, veilig te stellen. Bovendien hebben brandweerlieden een aantal ramen dicht moeten timme ren, die door de wind hard heen en weer klapten. Echte schade werd echter nauwelijks aangericht. Ook in Maassluis en Vlaardin gen stonden kaden blank door het het door de stormachtige wind hoog opgestuwde water. In Vlaardingen werd vooral door de bedrijven aan de Ko ningin Wilhelmina Haven hinder ondervonden van het hoge water. Men wist de be drijfsruimten nog wel droog te houden door het plaatsen van vloedplanken piaar rond drie uur, toen de vloed op zijn hoogste punt was, kon er niet meer gewerkt worden op de kaden-waarvan veel bedrijven gebruik maken als opslag ruimte. De KW-haven was ge durende de vloedperiode door verbodsborden voor verboden gebied voor het verkeer ver- Den Haag Het Haags ge rechtshof heeft de directeur en twee uitvoerders van het aan nemingsbedrijf vrijgesproken voor hun aandeel in de Maas- sluise zandaffatre. Het hof be handelde de zaak ïn hoger be roep nadat eerder de Rotter damse rechtbank de directeur had veroordeeld tot tiendui zend gulden boete. Zijn neef die uitvoerder bij het aanne mingsbedrijf was kreeg in Rot terdam een straf opgelegd van duizend gulden boete; diens voorganger die het gesjoemel met zand in de openbaarheid heeft gebracht was door de rechtbank in Rotterdam al vrijgesproken. Het hof meent dat ten laste gelegde valsheid in geschrifte en oplichting van de*gemeente Maassluis niet is bewezen. Bij de behandeling in Den Haag, twee. weken geleden, zei pro cureur-generaal mr. Bos al dat de dagvaard ïgingen onzorg- Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. O*0"" .p,die5'- 3; r I sen van het schip aan recente voorschriften, de levering en inbouw van twee nieuwe hoofdmotoren en de aanpas sing van de machine-installa tie aan het gebruik van zware olie'. Voor de opdrachtgever uit Singapore gaat de Vlaardingse scheepswerf de bulkcarrier 'Patty' verbouwen. Het gaat hoofdzakelijk om de laadruim ten. Met de verbouwing van de 'Patty' is 400, ton staal ge moeid. Het tekenwerk voor de verbouwing is al eerder door Vlaardingen Oost Bedrijven uitgevoerd. De reder uit "Sin gapore was daar zo over te spreken dat besloten werd verbouwing zelf ook in dingen te Laten uitvoer t *1 Veel bedrijven ondervonden hinder van de waterstand. vuldig waren opgesteld door de Rotterdamse officier van justitie. De rijksrecherche stelt mo menteel een onderzoek in naar de beschuldigingen die door de ex-vrouw van de directeur van het aannemingsbedrijf zijn geuit over omkoperij. Enkele jaren geleden zou de vrouw in opdracht van haar toenmalige .echtgenoot cadeautjes ter waarde van duizenden guldens hebben gegeven aan de vorige burgemeester van Oud-Beijer- land en twee ambtenaren om opdrachten los te krijgen van de gemeente. Diverse betrok kenen van de zandaffaire heb ben beweerd dat er in Maas sluis ook dergelijke omkoop praktijken zijn gebezigd. Door de vrijgesproken directeur en de twee Maassluise ambtena ren die zich volgende maand in hoger beroep voor hui\ aan deel in de zandzaak moeten verantwoorden is dat echter altijd ontkend. \)c«

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1