EXTR m Versterking Voornse Duinregel m iiistfi Verzoek Zuidwest 8 Gevaar 4 woensdag 25 november 19S1 VD/SC/WW Westvoorne Het zuidwestelijke deel van de Voornse duinen. Van af het strand ten zuiden van de Eerste Slag loopt een zanderig wandelpad dwars door het aan trekkelijke duinlandschap. De be groeiing is fraai en afwisselend. De stekelige duindoorns dragen oranje bessen, waaraan de vogels zich te goed doen. De blauwe zee distel, wegedoorn. berberis, mei doorn en tientallen andere soorten duinstruiken staan ongeorgani seerd door elkaar heen. In de ver te ruist de zee. De oktoberstorm spoelt het zeevvater tot ver op het strand, maar in luwte van de duinregel is het prettig wandelen. Wat een heerlijk gebied. Op bepaalde afstanden steken stok ken met vlaggetjes boven het duin- groen uit. Vreemde elementen in een natuurlijke omgeving, maar hun betekenis is nog veel erger. Ze zijn de voorbode van een gebeurte nis, die diepe sporen zal nalaten in dit door velen zo geliefde gebied. De unieke duinen van Voorne staan aan de vooravond van een gedaan teverwisseling, die even noodzake lijk als rampzalig is. Ruim 28 jaar na de watersnoodramp van 1953 moet de hoogwaterkerende duinenrij van Voorne alsnog tot de Deltanormen worden opgehoogd en verbreed. Noodzakelijk voor de veiligheid van de bewoners van Voorne en voor het behoud van het fraaie duinge bied zelf. Maar ook rampzalig om dat de ingreep zo rigoreus zal zijn, dat het karakter van het fraaie duingebied geheel verandert. Het zal vele jaren duren voordat deze duinstrook weer iets van zijn oude aantrekkelijkheid zal hebben terug gekregen. De gehele Voornse duinregel, tussen de Brielse Gatdam van Oostvoorne naar de Maasvlakte en de Haring- vlieidam bij Hellevoetsluis (negen kilometer lang) moet wore!en opge hoogd en verbreed. De verbreding betekent ruwweg een verdubbeling van het huidige profiel en de opho ging omvat enkele meters. Niet overal gebeurt de verzwaring van de hoogwaterkerende duinregel (ook wel zee reep of buitenduinen genoemd) op dezelfde plaats. Het karwei valt in drie delen uiteen. Langs de noordwestkust tussen Brielse Gatdam en strandpaal elf bij de Punt van Voorne. wordt een bui tenwaartse verzwaring uitgevoerd- Het nieuwe zandlichaam wordt zo doende aan de zeezijde tegen de huidige duinregel aangebracht Er is daarvoor voldoende ruimte want het (auto) strand is breed genoeg. Van het eigenlijke duingebied is geen ruimte nodig. Daarom levert dit gedeelte van de kustversterking de minste problemen op. Wandelpad Het voor wandelaars zeer aantrek kelijke Inspectiepad, gelegen direct aan de binnenkant van de duinregel tussen de Sfpkesslag en het A. X Bootpad, zal niet door de werk zaamheden worden aangetast Al thans, niet direct Wel zullen dan maatregelen nodig zijn om verstui ving van het nieuw aangebrachte zand te voorkomen- Bij net aan brengen van tijdelijke voorzienin gen in het verleden is dat niet steeds gelukt Daarvan zijn langs het Inspectiepad de sporen nog dui delijk te zien. Gevreesd moet wor den dat iets dergelijks opnieuw zal gebeuren, want ondanks de voorge nomen aanplant van helm. is ver stuiving nooit volledig tegen te gaan. Overigens mag worden ver wacht dat bij snelle en goede ver stuivingsmaatregelen de schade langs het Inspectiepad beperkt zal blijven. Dit hangt ook af van in hoeverre voldaan kan worden aan een ver zoek van d? natuurbescherming om bij de Brielse Gatdam en de Haring- vlietdam het tracé van de nieuwe duinregel zodanig te kiezen (door een afbuiging), dat nieuwe vochtige duinvalleien ontstaan. AU bij de Brielse Gatdam zo'n afbuiging wordt gemaakt, komt het nieuwe zandlichaam ter plaatse verder van het Inspectiepad af te liggen, waar door hier eventuele verstuiving weinig schade zal aanrichten. Maar of dit plan doorgaat is nog niet zeker. De afbuiging van de nieuwe duinregel zal een flink stuk van het autostrand vergen en daar heeft de gemeente Westvoorne bezwaren te gen. Dit ook omdat door een afbui ging van de duinregel het strand voor auto's moeilijker bereikbaar zal worden. Door verkleining van het autostrand worden de recrean ten bovendien meer in de richting van het sluftergebïed gedreven, dat nu op natuurlijk wijze ontstaat. Groene Punt Rond de Punt van Voorn, ook wel Groene Punt genoemd, zal vanaf 'strandpaal negen een vloeiende overgang worden gemaakt van de buitenwaartse naar een binnen waartse verzwaring van de duinre gel Deze overgang eindigt ongeveer ter hoogte van strandpaal elf- Bij deze verzwaring zal de achterste be grenzing van de huidige duinregel niet worden overschreden. Vraag is ook hier in hoeverre de zeer aantrekkelijke Schapen wei van de nieuwe situatie schade zal onder vinden. Deze moerasachtige duin vallei met zijn aantrekkelijke plan- iei heelt in het verleden al de ge gevolgen ondervonden van versterkingen van de duinregel. Door verstuiving kwam toen het lage gebied enkele meters onder het zand te liggen. Die kans tóch nu weer voordoen, tenzij verstuivingsmaatregelen Overigens is het tracé ter worden genomen, Overij oorspronkelijk gedachte boogie van de Schapenwei zal zoda nig gewijzigd, dat het nieuwe zand lichaam er nu tien tot vijftien meter vandaan zal blijven. De ernstige gevolgen van de kust- Het zuidweste lijke duinge bied van Voorne, dat de meeste schade van de Deltawerken zal ondervin den. Dvimoom Sjefcefboelh- door Wlm Hulbers Ingreep rampzalig maar noodzakelijk versterking zijn ie verwachten in het zuidwestelijke duingebied vanaf strandpaal elf bij de Punt van Voor ne tot de Harmgvlietdam bij Helle voetsluis. Hier zal een binnenwaart se verzwaring plaatsvinden van de buitenste duinregel. Het nieuwe zandlichaam, dat een kruinbreedte gaat krijgen van vijftig meter, wordt aan de binnenkant van de bestaande duinregel gestort. Dit be tekent dat op rijn minst 25 hectare duingebied (vijf kilometer maal vijftig meter) alszodanig verloren- gaat: het wordt onderdeel van de nieuwe duinregel. Maar volgens het bezwaarschrift van baronesse Snouckaert van Schauburg wordt de situatie nog veel ongunstiger. Ze is eigenaresse van 26.3 hectare duinterrcin, gele gen tussen Eerste Slag, Stekelhoek en Duinzoom. In het duingebied tussen de strand; palen dertien en vijftien heeft dé baronesse laten afpalen, waar de binnenwaartse grens van het nieu we zandlichaam zal komen. Volgens het bezwaarschrift blijkt dan dat twintig tot dertig procent van het fraaie duingebied, dat hier een breedte heeft van vijfhonderd tot achthonderd meter, door de nieuwe duinregel zal worden inge nomen. Bedolven Tijdens de vergadering van de coör dinatiecommissie dijkverzwaring zei de raadsman van de baronesse dat, gerekend vanaf de duinvoet (plaats op strand waar duinerij begint), on geveer 160 meter duin terrein geheel onder het zand zal komen te liggen. Binnen dit gebied ligt de fraaie duinbegroeiing, maar ook verschil lende zeer aantrekkelijke duinval leien en dat alles zal geheel verlo ren gaan. Alleen al op het terrein van de baronesse zullen minstens drie mooie, grote duinvalleien on der het zand worden bedolven. Eén van deze valleien is de vroegere verbinding tussen de zee en de Lye- ee put, die vermoedelijk al dateert van ver voor 1600. Maar ook andere duinvalleien in het gebied tussen de Punt van Voorne en de Haringvliet dam zullen reddeloos verloren gaan. Buffer Tijdens de vergadering werd niet tegengesproken dat de nieuwe duin regel een breedte van 160 meter zal krijgen. Het zal er ook niet ver van daan zijn. Uit de drie ingewikkelde nota's die over dit onderwerp zijn verschenen blijkt, dat de huidige duinregel een gemiddelde breedte heeft van minstens vijftig meter en een hoogte'van acht meter boven NAP. Daar komt een nieuw zandlü chaam tegenaan van eveneens vijf tig meter breedte, is al honderd me ter. Aah de zeezijde moet bovendien een extra hoeveelheid zand worden foto's Jac ques Zorg man De duindoorn, met rijn door vogels aange vreten besjes. T- aangebracht als extra bescherming van de eigenlijke, nieuwe duinregel. Hoge golven bij storm halen dan eerst deze buffervoorraad weg en tasten niet meteen de eigenlijke zeereep aan. Tevens is extra zand nodig om het nieuwe zandlichaam, een wat natuurlijk verloop te geven door variaties aan te brengen m het profiel. Ook voor de verdere land schappelijke afwerking van het ge heel is nog wat extra zand nodig. Alles bij elkaar en gezien ook de schuine afloop die het zandlichaam aan beide kanten al krijgen (talud) zal de'totale breedte niet ver van de 160 meter afzijn. Dit betekent wel dat de nieuwe duinregel tussen Groen Punt en Haringvlietdam (vijf kilometer) een totale oppervlakte gaat krijgen van tachtig hectare en dat is ruim drie keer zoveel als de eerder genoemde 25 hectare. Verlies De technici achter het duinverzwa- ringsplan betogen dat er geen duin terrein verloren gaat Strikt geno men is dat natuurlijk zo. Er ver dwijnt niets van de landkaart. Maar wat wel degelijk verloren gaat is het karakter van de strook duingebied, dat deel gaat uitmaken van de nieu we hoogwaterkering. De duinbossen en duinvalleien in dat gebied zijn ten dode opgeschreven. Ze verdwij nen geheel onder het zand. Wel zijn er plannen om te proberen een deel van de duinstniiken tijde lijk in depot te zetten en later te herplanten op de nieuwe duinregel. Een lofwaaraig streven, maar af het lukt "valt nog te bezien. Het heeft slechts kans van slagen wanneer de duinstruiken, met een grote hap grond er bij, tijdelijk kunnen wor den neergezet op een plaats waar de omstandigheden hetzelfde zijn, dus aan de binnenkant van de huidige duinregel. De ruimte ontbreekt om dit op grote schaal toe te passen. Bo vendien is de begroeiing op vele plaatsen zo dicht dat er haast geen beginnen aan is. Gezien ook de moeite, tijd en zorg die deze metho de vergt, zal hier niet al te veel van verwacht mogen worden. Wellicht zal het met helm nog wel lukken, maar met de tientallen andere soor ten duinbegroeiing lijkt dit een moeilijke zaak, uitgezonderd mis schien de duindoorn en kruipwilg. Behalve de duinbossen cn duinval leien, die direct onder het zand ver dwijnen, lopen ook verder landin waarts gelegen begroeiingen gevaar door verstuiving. Mislukt Wat verstuiving kan betekenen heeft de baronesse gemerkt, nadat in 1974 de duinregel dis tijdelijke maatregel werd verbreed en opge hoogd. De aangeplante helm om Eet zand vast te houden mislukte twee maal. Pas de derde inplant sloeg aan. Maar nog steeds vinden er ver stuivingen plaats en de desastreuze gevolgen hiervan zijn nog duidelijk zichtbaar. Ten bewijze werden tij dens de vergadering twintig foto's overhandigd. Ze tonen duidelijk aan welke schade er ver landinwaarts door verstuivingen kunnen ont staan. Verstuivingen doen zich overal in het duingebied- voor. Met name de vochtige duinvalleien ondervinden er de grootste schade van. Als daar- ip een soms enkele meters .dikke zandlaag terecht komt is-lage be planting ten dode opgeschreven, Maar wat erger is: er is in wezen geen duinvallei meer. Er is een nieuwe, hogere bodem gekomen die veel droger is dan in de oude situa tie, De levensomstandigheden voor de begroeiing verandert dan geheel. Waardevol De Voornse duinen danken hun grote waarde vooral aan het feit dat er al tientallen jaren geen drinkwa ter wordt gewonnen. Daardoor is de^ grondwaterstand vrij hoog. De duinvalleien staan *s winters vaak onder water en zijn zelfs zomer? nog behoorlijk vochtig. Daardoor is een- bijzonder mooie en zeldzame plan tengroei ontstaan, die uniek is in ge heel West-Europa. De grote rijkdom aan plant- en dierensoorten hebben de uiterst waardevolle Voornse dui nen een internationale betekenis gegeven. Maar een dikke zandlaag maakt een eind aan de vochtigheid en daarmee aan de plantengroei die juist daar door was ontstaan. In de nieuwe droge bodem zal op den duur wel een nieuwe vegetatie ontstaan, maar zeker niet van het zeldzame karak ter dat er nu is. En er zijn nogal wat duinvalleien in het Voornse duingebied. Het zijn vroeger allemaal stukken strand ge weest, die door de natuurlijke vor ming van een nieuwe duinerij van de zee werden afgesloten en be groeid raakten. Het overgrote deel van het Voornse duingebied bestaat uit drie achter elkaar gelegen dui- nerijen (één nieuwe als de huidige zeewering en twee oude verder lan dinwaarts), met daartussenin de duinvalleien als de oude strand vlakten. De bekendste duinvalleien zijn VHegyeldvallei, Gentianen val lei, Bitterlingvallei, Gamandervallei en Schapenwei, maar de meeste zijn naamloos. De fraaie düin- begróeiing, die voor een deel verloren zal gaan. 1 Het zijn vooral de duinvalleien die de meeste schade V8n verstuiving kunnen oplopen. En omdat langs de gehele Voornse kust, van Brielje Gatdam tot Haringvlietdam, eeó ho gere en bredere nieuwe dumbegd wordt gemaakt, staat de Brielse Dijkring voor de zware taak dit ge vaar zoveel mogelijk te bezweren. De toezeggingen van deze zijde, ge daan tijdens de verschillende, bij eenkomsten, zijn hoopvol. Van de mislukte beplantingen in het verle- 'den is veel geleerd, waarmee men nu zijn voordeel kan doen. Direct na de aanleg van de nieuwe duinre gel wordt helm geplant om het zand vast te houden. Dat gebeurt over de gehele breedte van het nieuwe zandlichaam. Wellicht dat daarnaast een deel van de oude begroeiing kan worden herplant, maar de rest moet vooral op natuurlijke wijze ontstaan. Er zullen ook kweekproe- ven worden gehouden wat er op het nieuwe zand het best en snelst groeit. Voor de verbreding en ophoging van de Voornse duinregel is negen miljoen kubieke meter zand nodig. Dit zand zal afkomstig zijn van de Maasvlakte waar een nieuwe, onge veer 25 meter diepe haven v^ordt gegraven. Het zand wordt samen met water, via een pijpleiding 'naar de Voornse duinen gepomt. Het is nog niet bekend of de specie meteen op de bestaande duinenrij wordt ge pompt of eerst in depots wordt ge bracht om het water er uit te laten lekken. Van groot belang voor het snel aanslaan van de nieuwe' be planting is de kwaliteit Van' het zand, maar daarover is nog niets be kend. Dat kan pas worden onder zocht als in de najaarsvergadèring van de Brielse Dijkring het duin- versterkingsplan definitief wordt aangenomen. Anders Maar reeds nu staat vast dat het op te hogen duingebied geheel van ka rakter zal veranderen. Ten «entë duurt het tientallen jaren voordat het nieuwe duingebied weereen aantrekkelijke begroeiing heeft. Ten tweede is dat wel grotendeels een andere begroeiing dan ér nu is. Een aantal van de huidige struik soorten stamt nog uit de tijd dat de kust verder de zee inïag. Daarn^is een paar honderd meter strand en duinen door de golven weg Hoewel dus de zee dichterbij kws® hebben deze soorten zich Kufinen handhaven, maar in de nieuwe situ atie zullen zij weinig kans meer ras* ken. Ten derde geldt in de natuur vaik dat andere omstandigheden een an dere begroeiing tot gevolg hMf Het duidelijkst uit zich dit in duinvalleien, waar de vochtige bo dem heeft gezorgd voor een bepaal de plantengroei. Wordt deze bode® droog door een Laag zand, damp*®* de begroeiing zich aan. Overigens zijn de gevolgen van nieuwe situatie moeilijk te overzie® Zo zal het hogere en bredere id®0* we zandlichaam meer regenwater vasthouden dan de huidige kleiner® duinregel. Dat zou een verhoging van de grondwaterstand kupnw betekenen, met gevolgen voof de begroeiing op de nieuwe duinfego en wellicht ook voor de naaste om geving. Maar voorlopig is dat, no| koffiedik-kijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4