STAD/STREEK Buurtbewoners: welkom, gezinsvervangend tehuis! Stedelijk wil Cobra-ruil piet Apeldoorns museum Jeugdwerk Noord even uit de problemen jHoorzitting in Maassluis: liiiiWiliDlHIH Wereldpremière in Stadsgehoorzaal Steen en Brons Na 'misser' toch project in Schiedam A. Bezemer E. P. A. Bruin SSSN trekt knip open Globe speelt Glück Beeld houwers leven in beeld Klaas Mulder speelt op Garrelsorgei i&rv RMfv Het stedelijk randgebeuren u,u ri^ssaasKSH vrijdag 27 november 1981 a VD/SCAVW Maassluis Hartverwar- rtiend. Het is een woord dat zelden gebruikt kan worden opi sfeer en dialoog te teke- qen wanneer het tot con frontatie komt tussen buurt bewoners en stadsbestuur ders, Het is evenmin een be- grip dat vaak gehanteerd wordt wanneer de integratie van geestelijk gehandicapten in.de maatschappij ter dis cussie staat en zeker niet wanneer deze discussie geen vrijblijvend karakter draagt, maar zich toespitst op het sa menleven met je naaste bu ren. Het is tóch het enige ad jectief dat past bij de hoorzit ting die de gemeente Maas sluis deze week organiseerde en waar, in een propvolle burgerzaal van het stadhuis, het gezinsvervangend tehuis aan de belangstellende ou ders en omwonenden werd gepresenteerd. Wanneer begin 1983 het ge zinsvervangend tehuis, gele gen op de hoek van de Cho- pinstraat en de Haydnlaan ge reed zal zijn, zal het zich aan de buitenkant niet of nauwe lijks onderscheiden van de 25 premiehuurwoningen erom heen, die in dezelfde fase van het totale bouwplan zijn opge nomen. Voor het interieur van het tehuis zijn de tekeningen evenwel sterk gewijzigd; drie grote woonkamers annex keu kenhoek: een grote gemeen schappelijke keuken en 24 éénpersoons zit-slaapkamers van ongeveer 12 vierkante meter. Voorzieningen voor dubbel-gehandicapten zijn ruim aanwezig; interne veran deringen door het verplaatsen of verwijderen van wanden blijven mogelijk. Privacy In deze moderne opzet, in alle opzichten totaal verschillend van de tot voor kort gehan teerde normen, is zo veel mo gelijk gedacht vanuit de toe komstige bewoners en staan bun privacy, hun persoonlijk geluk en een zo groot mogelij ke zelfstandigheid centraal. Ook „paarvorming" zal, indien gewenst, binnen het Tehuis mogelijk blijken. Door de situ- Elly Coenen: andere woonvormen voor gehandicapten spoedig in gemeenteraad. ering nabij winkels, station en andere maatschappelijke voor zieningen wordt mede -ge streefd naar optimaal zelfstan dig functioneren van de bewo ners. Voor het gezinsvervangend te huis komen in principe men sen uit de regio in aanmerking die werkzaam zijn in een so ciale werkplaats of het be drijfsleven of die overdag op school of elders verblijven (dagverblijven). Uit een nog steeds groeiende wachtlijst zal de Sociaal Paedagogische Dienst een selectie moeten maken. Dat teleurstellingen niet zullen uitblijven is voor spelbaar: de vraag naar woon ruimte is ook in deze sector veel groter dan het aanbod. Lichtpuntje Zowel wethouder Han Hum- melen van Volkshuisvesting als Elly Coenen van Sociale Zaken konden deze groep te- Ie urgestelden bij voorbaat ql een klein lichtpuntje laten zien om de druk op de ketel te verminderen. Hummeien wist te vertellen dat binnen de ge meente „in looppas" gewerkt wordt aan andere vormen van „begeleide kamerbewoning" en dat deze aanvraag vóór 15 december bij het ministerie van CRM binnen zal zijn. Ook Elly Coenen zegde toe dat toe stemming voor andere woon vormen voor geestelijk gehan dicapten, waar het haar be treft. spoedig de gemeenteraad zullen bereiken. De toekomstige buurvrouw van het gezinsvervangend te huis aan de Chopinlaan, die vroeg om de nieuwe huizen rondom toegankelijk te maken voor rolstoelen „zodat we onze buren op visite kunnen vra gen" en de moeder van het ge handicapte dochtertje dat de buurbewoners dankte voor deze goede start, kresen een warm applaus. Een duidelijk gelukkige en tevreden Elly Coenen en Han Hummeien be hoefden, na zoveel positieve en warme respons, hun slot woord niet meer uit te spre ken. Schiedam Het Stedelijk mu seum in Schiedam haalt waar schijnlijk toch het grote Cobra - project in huis, dat, is ontwik keld door het Van Reek urn- 61 use urn in Apeldoorn. Dat uit een notitie van mu séum-directeur Hans Paalman, «Ie in de eerstvolgende verga dering van de museumcom missie aan de orde zal komen. Eerder dit jaar ontstond grote bevreemding binnen de mu séumwereld omdat het Schie dam cultuurbolwerk geen me dewerking bleek te verlenen 4?o het Apeldoomse initiatief én daarmee haar landelijke Haam op Cobra-gebied min of meer te grabbel zou gooien. Een kleine rel onstond in de Arie Bezemer. werkmeester hij het bedrijf voor gemeente lijke sociale werkvoorziening in Maassluis, is vandaag 25 jaar in overheidsdienst. Hij werd geboren op 28 oktober 1924 te Schiedam. Bezemer begon zijn ambtelijke loopbaan bij het Algemeen Ziekenhuis in Vlaardingen. waar hij in 1957 in dienst trad als onderhoudstechnicus. In 1963 werd hij als werkmees ter/chauffeur aangesteld bij het bedrijf voor sociale werk voorziening in Maassluis. Arie Bezemer, die diverse bij zijn functie behorende rangen 4oorliep, is nu werkmeester van de afdeling voor-montage én montage. E. P. A. Bruin volgt op 1 janu ari van het volgend jaar W. Verhoef op als algemeen leider van de BV Anker- en Kettingfabriek 'Schiedam'. Bruin is 46 jaar oud, zijn voor ganger zal op de eerste dag van 1982 de pensioengerech tigde leeftijd bereikt hebben. museumcommissie, toen bleek dat directeur Hans Paalman geheel eigenmachtig had laten weten dat 'Schiedam niet aan het Cobra-project mee zou doen. In de commissie kwam die afwijzende beslissing van Paalman pas achteraf aan het licht en men vond het zeer vreemd dat de commissie voor die beslissing niet vooraf was geraadpleegd. Paalman wees deelname aan het project ove rigens af, omdat het om een* dure productie ging en er bin nen het budget van het Stede lijk geen ruimte voor dergelij ke uitgaven bestond. Bang n Lid van de museumcommissie Goos Verweij ging ervan uit dat Paalman het project van het Van Reekummuseum be wust uit de commissie had weggehouden. „Paalman is na tuurlijk bang geweest dat de commissie zich onmiddellijk Museumdirecteur Hans Paalman onderhandelt nu over een 'cobra-ruil' tussen Schiedam en Apeldoorn. voor deelname zou uitspreken; dat wilde hij niet, dus is het uit de commissie weggehouden," aldus Verweij, die er eens te meer op wees dat de museum commissie dus niet bleek te functioneren. Het project van Apeldoorn omvatte een uitgebreide les brief over de Cobra-beweging, alsmede een nog omvangrijke re dia-presentatie. Vooral voor het onderwijs was dat project bestemd. Bij elkaar kostte het project tienduizend gulden. Aanvankelijk was het de be doeling van het Van Reekum museum dat het in project in samenwerking met het Schie- damse Stedelijk tot stand zou komen. Daardoor zouden ook de kosten verdeeld worden over de twee deelnemende ge meenten, maar zoals gezegd: Paalman vond die kosten te hoog. Ruilhandel Onder druk van de museum- commissie zijn nu echter toch onderhandelingen met het Van Reekum gestart over een eventuele overname van het project door Schiedam. De kosten blijven volgens Paal man echter te hoog, vandaar dat nu wordt gesproken over uitlening van het project aan de jeneverstad. De directeur van het Van Reekummuseum, Jerven Ober, wil het project wel uitlenen, als daar tegeno ver staat dat Schiedam een door Richard Stomp aantal doeken uit de Cobra- collectie uitleent aan Apel doorn. Of die 'ruilhandel' doorgaat is nu de vraag die op de tafel van de museumcom missie is beland. Mocht de commissie ermee ace oord gaan, dan hoeft Paalman al leen nog maar in overleg met Ober een datum vast te stellen, waarop de Cobra-wissel kan plaatsyinden. En krijgt Schie-. dam toch het project te zien, dat door de hoge kosten uit de stad weg dreigde te blijven. Schiedam ..Het zal de kinderen een zorg zijn waar het geld vandaan komt, als er maar iets voor hun te doen is." Robert Reesink, de voorzitter van de werkgroep jeugdwerk Schiedam-Noord is blij dat er weer geld beschikbaar is voor activiteiten in die wijk. Vlak voor de herfstvakantie werd nood gedwongen een punt achter het hele pro gramma gezet. Het geld was op. Geduren de enige maanden waren er geen activi teiten, totdat de Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord (waar het jeugd werk een onderdeel van is) als de redden de engel opdook. De SSSN wist met het nodige schuifwerk tussen diverse posten, wat geld voor het jeugdwerk vrij te ma ken. Dit bedrag ligt rond de zesduizend gulden en hiermee zijn de diverse activi teiten voor de jeugd weer voor enige tijd financieel gewaarborgd. Afgelopen maandag is de draad weer op gepakt en is het programma van voor de herfstvakantie in ere hersteld. Dit geldt voorlopig uitsluitend voor de groep van zes tot twaalf jaar. Voor de oudere jeugd staat er nog niets op stapel. Dit houdt voornamelijk verband met het feit dat in wijkcentrum De Blauwe Brug geen disco's en dansavonden meer mogelijk zijn omdat dit teveel geluidsoverlast geeft Robert Reesink laat nadrukkelijk weten dat jeugdwerk Schiedam-Noord dolgraag weg zou willen uit De Blauwe Brug. Ener zijds omdat er nauwelijks activiteiten voor de groep 12 - 16 jaar plaats kunnen vin den (films daar gelaten) en anderzijds om dat ze de zaalhuren veel te hoog vinden. Wellicht dat dit alles wèl mogelijk zou zijn in het open jongerencentrum Schiedam- Noord. De realisering hiervan (tegenover sporthal Margriet) laat echter al jaren op zich wachten. Daarom heeft de werkgroep jeugdwerk het verzoek aan de gemeente gedaan, via het sociaal cultureel plan, een eigen gebouw te krijgen. Getracht wordt begin volgend jaar ook weer dingen voor de oudere jeugd te orga niseren. Het liefst in een eigen pand na tuurlijk. Een groot deel van de plannen staat of valt echter ook bij het aantal vrij willigers. Momenteel zijn er ongeveer tien, maar de werkgroep zou dit dolgraag uitgebreid zien. w Toonbeeld, kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Redac tie; Kor Kegel. Tips graag voor woensdag (rond het middaguur) op de Vlaar- dingse redactie van deze krant. Telefoon 35.05.57. Het Zuidelijk Toneel Globe brengt donderdag 3 decem ber in de Vlaardingse Stads gehoorzaal een wereldpre mière: het stuk Glück van de niet erg bekend gewor den Duitse toneelschrijver Maximilian Dauthendey. In het stuk worden vier stadia van geluk tussen een man en een vrouw op het toneel gebracht, waarbij het to neelspel zelf maar een van de middelen is die worden gebruikt om de symboliek over te brengen. De toe schouwer wordt overspoeld met geuren, kleuren en ge luiden en symbolische beel den die geluk, angst, ver- langern verval en tevreden heid moeten overbrengen. Het stuk staat, met een sterk realistische tekst, tus sen de twee stromingen die aan het eind van de vorige eeuw te onderscheiden wa ren: naturalisme en symbo lisme. Het zit techmsch knap inge wikkeld in elkaar en van de bezoekers wordt dan ook wel wat inbeeldingsvermo gen verwacht. Uithoudings vermogen ook: de vier scè nes worden zonder pauze gespeeld. Het toneelstuk is nog nooit eerder op de plan ken gebracht, en met Glück op het repertoire heeft Glo be dus een wereldpremière in huis. Kaarten voor de voorstel ling zijn vanaf 27 november verkrijgbaar aan de kassa's van de Stadsgehoorzaal. Leven en werk van beeld-, houwer Carel Visser, daaro ver gaat de film van Jonne Severijn die zondagmiddag om dne uur in het Stedelijk Museum in Schiedam wordt gedraaid. Visser won in 1972 de Staatsprijs Voor Kunst en Architectuur. Zijn beelden zijn abstracte con structies van, dikwijls roes tig, staal- Ln de film worden die beel den in totaliteit en in detail weergegeven, door Severijn ritmisch aan elkaar geplakt, als bij een muziekstuk. Tus sendoor vertelt Visser in in terviews iets over zijn werk en denken. De toegang tot het museum aan de Hoog straat 112 is gratis. Klaas Jan Mulder, hier achter het orgel van de Laurenskerk In Rotterdam. De organist Klaas Jan Mulder geeft zaterdag 28 november een concert op het Garrelsorgei in de Grote Kerk van Maassluis. Op het programma staan werken van Bach. Haendel, Mendels sohn-Ba nholdy, Widor en Dupré. Ook zal Mulder op het orgel improviseren. Het concert begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten 6 gulden voor volwassenen en 4 gulden voor kinderen tot en met 12 jaar. TESTCASE In het Schiedamse café de Quibus aan de Lange Haven speelt zondaga vond het jazzquintet Testcase. Het vijftal bedient zich van saxofoon, trompet, piano, drums en bas. Aan vang 21.30 uur. HIMALAYA Zaterdagavond in sociëteit QT! aan de Nieuwstraat in Schiedam: de for matie Himalaya. De groep maakte enige jaren geleden al een elpee en singles, maar ging toen uit eikaar- De groep is nu opnieuw opgericht. Dit optreden tn QT! is een soort try- out. Himalaya speelt rockmuziek, en bestaat uit mensen van de Free Lan ce Band en de vroegere zanger van Livin Blues, Nico Christiaansen. DE DUIG Wethouder Anj Maarleveld opent morgenmiddag om vijf uur aan de Landstraat 29 in Vlaardingen kunst galerie De Duig van Maaike Visser. Het is eigenlijk een heropening, de galerie zat vroeger in de Smalle Ha venstraat. Er hangen schilderijen van olie- en acrylverf, aquarellen en beeldhouwwerken, zo realistisch als het maar kan. Exact nageschilderde koolbladeren bijvoorbeeld. Bij de o- pening zijn de werken in de galerie voornamelijk van Vlaardingse kun stenaars. Toevallig, want Maaike Visser richt zich niet alleen op kunst uit de omgeving. MIEL COOLS De Belgische troubadour Miel Cools is vanavond en morgenavond m theater dc Teerstoof aan d^JNieuw- straat 12 in Schiedam. De liedjeszan ger brengt zijn programma *Tot het licht uitgaat...' Tsja, langer kun je ook moeilijk spelen. ORGEL In de serie concerten op het orgel van de Emmauskerk in Vlaardingen staat vanavond de organist Jan van der Berg uit Delft op het program ma. Hij speelt een paar verzoeknum mers; werken van J. S. Bach en Haendel. Verder brengt hij composi ties van Vieme, Gigout, Schuurman en zichzelf ten gehore. Het concert begint om kwart over acht in de kerk op de hoek van de Van Linden van den Heuvel!aan en de Kethel- weg. Naderhand is er gelegenheid om bij een kop koffie over het gebo- dene te praten. De toegang tot het concert is gratis. Wel is er na afloop een collecte voor de bestrijding van de kosten van onderhoud aan het or gel. Op de binnenplaats van het gemeentelijke energiebe drijf staat een zeer toepasselijke kunstwerk. Bij de o- pening van de GEWB-nieuwbouw aan de Hoflaan in 1977 was er in hel kader van de één procentsregeling nog geld over om ook het buitengebeuren een beetje te verfraaien. In samenwerking met de Culturele Raad selecteerde een speciale commissie twee kunstenaars, die iets toe passelijks moesten uitdenken. Twee Vlaardingse kun stenaars: Leen Droppert en Jos Kalis. 'Zij ontwierpen een uit vier stalen buizen samengesteld sculptuur, waarin het wezen van de energiebedrijven wordt uit gebeeld. De werkplaats van het GEWB zorgde zelf voor de constructie. Vier medewerkers moeten daarbij ge noemd worden: Voorman Theo Gelder, Willem van de Wetering, Arie Noordam en Nico Erkens. De kleu rige band symboliseert de vier handelsgoederen van het GEWB: water, gas, electra en CAI. Nog even wat afmetingen: het geheel is twee meter hoog, vier meter rond en de buizen hebben een dia meter van 500 millimeter.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3