4 mmm De ach tervolging van een bosje trosanjers mwm sSiBlg5" door Pieter Harcksen rum* isctöiis 1 8?" 3 vnjdag 27 norcmbar 1981 VD/SC/WW New Covent Garden: In twee eeuwen nauwelijks veranderd New Covent Garden, Londen Een lange rij auto's staat dampend voor de slagboom van het terrein van de New Covent Garden, groente- en bloemenmarkt in Londen. Het is net drie uur ge weest en de eerste kopers ver mengen rich op het terrein met de laatste transporteurs. Het is voch tig kil in het nachtelijke Londen. Binnen in de grote bloemenhal heerst grote bedrijvigheid. De groothandelaren maken hun stands gereed. De bloemen wor den gedeeltelijk uitgestald in rek ken maar de meeste handelaren openen slechts de dozen en zetten ze schuin omhoog zodat de koper ze goed kan zien. Zowel buiten als binnen de hallen verloopt het'proces tamelijk rom melig. Er bestaat geen strakke or ganisatie en er is geen gestructu reerd aan- en afvoersysteem. New Covent Garden is niet. meer dan een grote hal waarin een groot handelsmarkt wordt gehouden. Geen computers, geen stapelwa gens maar sjouwende kopers en handelaren die een soort grote kruiwagens met zich meevoeren. Hollandse' kwaliteit Eén van de grotere handelaren op de New Covent Garden markt is Francis Nicholls. Medewerker Will Nash. die zo'n tien jaar gele den bij Nicholls begon, vertelt „Wij verkopen bijna alleen Hol landse bloemen en ook de bloem bollen die wij verkopen, komen uit Nederland. De slatinnen 'Buy British' (koop Engels) en 'If it's Dutch, don't touch' (Als het uit Holland komt, niet aanraken), gaan zeker niet op in de bloemen handel. De Hollandse kwaliteit en de manier waarop de produkten zijn verpakt Is immers veel beter dan de manier waarom de Engel sen de bloemen presenteren. Wij verkopen wel Engelse bloemen voor sommige tuinders. We krij gen dan een verkooppercentage. Maar de Engelse tuinders zullen nooit die stijl en kwaliteit berei ken van de Nederlandse bloemen. Kijk maar eens naar die doos daar. Zo gaat dat nou in Engeland. Will loopt naar een doos met En gelse chrysanten en maakt een ge ringschattend gebaar. „Moet je zien hoe beroerd dat is verpakt. Weet je, de Engelsen zijn ervan overtuigd dat ze schitterende bloemen op de markt brengen. Als we 's avonds contact met zo'n kweker hebben is hij vreselijk te leurgesteld "over de prijs. Het is misschien hard, maar je moet zo'n man gewoon eens een bos Hol landse bloemen voorhouden. Dan kan hij zelf zien hoeveel verschil in kwaliteit bestaat tussen zijn bos en de bloemen uit Holland", stelt WU1 Nash. „Maar", zegt Will, „waarom vraag ie het niet eens aan een bloemen koop man". Trosanjers Hij wijst naar een man die Hol landse trosanjers op de Nicholls- stand beoordeelt. Het is Ian Wor- rall van de County Flowers. Deze firma is een tussenhandelaar in bloemen. Hij zegt: „Waarom ik graag Hollandse bloemen koop? Nou, daar is een goede reden voor. Je maakt een doos open en beoordeelt de kwaliteit Die is vrijwel altijd uitstekend. Dan kun je er-teker van 2ïjn dat in alle do zen dezelfde goede bloemen zit ten. Okay, de bloemen zijn duur der dan de Engelse. Maar wie is niet bereid iets meer te betalen voor een veel betere kwaliteit. En of het produkt nou uit Holland komt of ergens anders vandaan, dat interesseert de consument niets", meent hij. Even later neemt lan Worrall een flink aantal dozen met trosanjers mee die we de vorige avond in New Covent Garden hebben afge- Een beeld van het oude Covent Garden Londen, en kele tiental len jaren ge leden. leverd. De prijs ligt die dag rond 1,20 (rond vijf gulden veertig). Will Nash vervolgt: „Ach. Engelse bloemen zijn heus niet slecht, maar je krijgt nooit een constante kwaliteit. Bovendien heeft de ene bos veel langere stelen dan de an dere, Kijk eens naar deze bes £n- felse lelies. Zo'n miezerig bosje ost tachtig pence (rond drie gul den vijftig). En hier heb ik Hol landse lelies. Deze bos heeft min stens twee keer zoveel bloemenk noppen en is zwaarder van kwali teit. Zo'n bos kost twee pond (rond negen gulden). Voor die paar centen meer neem je dan toch wat behoorlijks", is zijn me ning. Len Hamlyn van Nicholls: „Wij zijn gespecialiseerd in Hollandse bloemen. Daarnaast hebben we ook nogal wat spul uit Israël en' Colombia, Engelse bloemen zie je in verhouding niet eens veel hier. Er zijn wel enkele stands die al leen maar bloemen van de Ka naaleilanden verkopen1'. Volgens hem heeft Nicholls niet veel con currentie op New Covent Garden. „Gewoon omdat we iedere dag onze bloemen vers binnenkrijgen. En dat kun je lang niet van ieder een hier zeggen. Wij hebben daar door onze vaste klantenkring", zegt Len Hamlyn. De Engelse bloemen zijn van mindere kwaliteit Onlangs bezocht een aantal ande re groothandelaren de Nederland se kwekerij in Engeland. „Ongelo felijk was dat. Vooral de manier waarop ze hun tomaten teelden. De Hollanders weten precies hoe lang de hele teelt duurt. Wij hoor den dat jullie op de dag nauwkeu rig kunnen bepalen op welke dag de bloemen bijvoorbeeld kunnen worden gesneden. Jullie hebben alles in die glastuinbouw zo goed gepland. Komkommers bijvoor beeld, altijd allemaal even lang en keurig verpakt Moet je de Engel se komkommers een zien", zegt bloemenverkoper Norman Gagie. Oudste bloemenkoopman Even later verschijnt bij de stand een oude grijze man. Het is Jan Verbeeten, Hollander van geboor te en de oudste koopman op New Covent Garden. Verbeeten werd in 1904 in Utrecht geboren en ver trok in 1938 naar Engeland, waar hij als tuinder begon. Daarnaast is Verbeeten handelaar in bloemen. Hij" koopt alleen op New Covent Garden. Zijn eigen produkten zet hij, zoals de meeste Engelse tuin ders, direct af aan winkels. In Crawley (Sussex) heeft hij twee tuincentra en een winkel. „Toen ik in Crawley begon", ver telt hij met een Engels accent, „woonden er achtduizend mensen en er zaten acht kwekers. Nu wo nen er in Crawley honderd twin tigduizend mensen en ben ik nog de enige kweker. In principe heb ik dus honderdtwintigduizend po tentiële klanten". Ook Verbeten heeft zo z'n mening over het goedkope Nedeilandse aardgas voor de tuinders. „Zolang de tuinders in Nederland de rege ring nog zo gek kan krijgen om V® u-, _A goedkoop gas te leveren, hebben ze toch groot gelijk. Die hele glas tuinbouw in Nederland is veel be ter georganiseerd dan hier. Maar dat kan ik in Engeland niet aan de grote klok gaan hangen. Na tuurlijk is het vanuit de EEG-ge- dachte niet helemaal eerlijk wat er gebeurt. Holland duikt daar op een of andere slimme manier on derdoor. Ik ben ook geneigd om te zeggen Tf it's Dutch, don't touch". Maar van dè Hollanders heb ik to taal geen last", bekent hij. Even later zegt Jan Verbeeten. „Kijk nou eens om je heen hier. Dit is toch eigenlijk niks. Vergele ken bij Honselersdijk, Aalsmeer en Rijnsburg zitten we hier toch nog in de achtuende eeuw"..,.. Eindstation 's-Avonds staan in een kleine- bloemen- en groentewinkel in Baldock, ongeveer zestig kilome ter ten noorden van Londen, de Nederlandse trosanjers. De eige naresse van de Baldock Bower heeft nog nooit gehoord van de anti-Hollandse campagne. „Wat een onzin is dat", zegt ze bijna verontwaardigd, „de mensen ko men hier zelfs om Hollandse pro dukten vragen. Ik koop zelf ook direct van. Engelse tuinderijen, maar - hoewel de produkten goed koper zijn - raak ze minder mak kelijk kwijt. De Engelse bloemen zijn veel minder van kwaliteit". Even later verschijnt een gezinne tje in de winkel. Vader, moeder en een dochtertje buigen zich over de bloemen. Het kleine meisje mag de keuze maken. Zij scharrelt tussen de bossen door en laat haar blik dan rusten op een bos trosan jers. De kassa rinkelt Het Hol landse bosje bloemen heeft z'n eindstation bereikt meisje een bosje Nederlandse trosanjers uit in een winkeltje Jn Baldock.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4