fifïHHUUlS Het verkeerde paard Verbeter- ZET HIER JE NAAM Sinterklaas houdt van kleuren!, le bedrijf Doek 2 e bedrijf Doek 3e bedrijf Doek Opkomst acteurs Applaus Cadeaii's Sinterklaas is Iaat in de middag met rijn oudste Zwarte Piet naar het dorpje Dommelen gereden. Ze hebben, maar één zak cadeautjes bij zich, want er wonen niet zo veel mensen. Er staan vijf boerde rijen, een kerkje, en om het plein wat huizen. Ze besluiten eerst maar wat te eten in een piepklein restaurantje op het plein. Piet bindt het paard aan een hekje en legt een dek over zijn rug. Er staat nóg een paard. Het is een schim mel, net als het paard van de Sint En het heeft, óók een dek. Als Sinterklaas en Piet naar bin nen gaan, komt de baas van het andere paard net door de achter deur naar buiten. Hij heeft bood schappen weggebracht en nu gaat hij terug naar de boerderij. Als hij de twee schimmels ziet blijft hij even verbaasd staan. „Welke is nou van jou. Harm?" mompelt hij. Het is nogal donker bij het restau rant Hij kan het echt niet goed rien. „Deze is het denk ik", zegt hij en hij springt er op. Het paard van Sinterklaas wordt een beetje zenuwachtig. Er zit iemand op zijn rug en dat is vast niet Sinterklaas. Die doet dat veel rustiger. Toch loopt hij gedwee de straat uit. Na een poosje begint hij te draven. „Zo, zo Lena, je hebt er zin in", lacht Harm. Meestal sukkelt Lena maar zo'n beetje voort Het paard gaat steeds harder lopen en lie ve help, wat doet hij nu? Hij neemt een aanloop en springt op het dak! „Lena, niet doen schreeuwt Harm, „dadelijk' breek je je benen. O, help!" Harm heeft hoogtevrees en hij klemt zich vast aan de hals van het paard. Sint en Piet hebben een paar bo terhammen gegeten met soep er bij. Nu kunnen ze er weer even tegen. Sinterklaas klimt op de paardenrug. „Vort maar Schim melde", zegt hij. Oef. wat loopt het paard langzaam. „Je bent toch niet ziek, hè? Kom, we moeten hier al die daken nog op". Zwarte Piet geeft het paard een tik op de bil. Het helpt niets. Het paard loopt rustig de straat uit en dan? Dan gaat hij de stoep op en bonst met rijn snoet tegen het raam van één van de huizen. „Ja, ja, ik kom er aan", roept een stem. Het raam gaat open en er verschijnt een hand met een homp brood er in. Smikkel, smakkel doet het paard. Een toneelstukje voor kinderen. Om op te voeren 'tussen de schuifdeuren'. Eventueel met de tekst in de hand. Het kan door drie of, als er één een dubbelrol speelt, twee kinderen worden op gevoerd. Of dat jongens of meisjes rijn maakt eigenlijk niet uit. De oudere.kunnen aan het eind voor Sinterklaas en Zwarte Piet spelen door de cadeautjes uit te delen. Twee kinderen ritten met wat oud speelgoed naast elkaar te klunge len. Vincent' Wat'denk jij dat je krijgt? Mieke: I Hè? Wat bedoel je? Vincent' Nou, voor Sinter klaas natuurlijk, gekkie. Mieke: Oh, bedoel je dat. Ik weet 't niet Maar vast iets heel moois. Dót weet ik zeker. Vincent Hoe kan je dat nou zeker weten, man? Misschien krijg je wel helemaal niks! Mieke: Daar ben ik anders helemaal niet bang voor. Volgens mij krijg jij zelf niets. Vincent Oh nee? Zal ik jouw vertellen dat ik toevallig wel lek ker een Ieren bal krijg. Mieke: Dat mocht je willen. Vincent Wedden? Je zal het rien. Ik heb siiekum in de kast gekeken bij papa en mamma. Daar liggen de cadeautjes, op de bovensta plank achterin. Mieke: Oooh, dat mag niet! Dat ga ik vertellen. Vincent: Doe niet zo stom joh. Als je dat doet, zeg ik dat jij laastst hebt gespijbeld. Zo! Mieke (denkt even na, trekt een beetje kwaad gezicht): Goed, ik zal niks zeggen. Maar dan moet jij me vertellen wat ik krijg. Vincent Dat weet ik niet. Ik heb alleen naar de cadeautjes ge keken waar mijn naam op stond. Mieke: Rotjong! (Loopt dan weg. Vincent kijkt haar na en haalt de schouders op, mompelt iets onverstaanbaars). Op is het brood. „Heb jij Schim mel vanmorgen geen eten gege ven?", vraagt Sint een beetje boos aan Piet. „Ja hoor baas, haver en paardenkoeken en wortels". „Hij bedelt gewoon maar bij een huis. Schande", zegt Sint. „Vooruit Schimmel, het dak op". Sint viert de teugels, maar het paard loopt rustig door. Wat is dót nu? Anders vliegt Schimmeltje de daken op en nu wil hij niet? „Help, help", klinkt het opeens boven hun hoofden. „Er staat een paard op het dak met een man", 2egt zwarte Piet „Dat is mijn schimmel", roept Sinterklaas, „maar waar zit tk dan op?" Hij springt op de grond en bekijkt zijn paard eens goed. „We hebben het verkeerde paard gepakt", zegt hij. Piet fluit naar het paard op het dak. Dat begint opeens te steige- door Anke ren. „Nee, oh, help, ik word zee ziek", roept Harm. Met een bons staat de schimmel op de' grond. Harm hangt aan zijn hals en ziet bleek van schrik. „Ik denk dat dit uw paard is", zegt Sinterklaas, „ze liep naar een huis en toen kreeg ze brood". .Ja. dat doet Lena al tijd", zegt Harm verlegen, „daar woont oude Jannus en een eindje verderop woont vrouw Groters. Daar krijgt ze altijd een wortel". Maar Sint en Piet zijn al verdwe nen. Harm kijktverbaasd rond, „Joehoe", hoort hij boven zich. Ze staan al op het dak! „Alsjemenou, het lijken wel acrobaten", zucht Harm, „dat paard kan wel in het circus". Hij blijft nog even staan kijken hoe het paard steeds op een ander dak springt Piet laat dan een paar pakjes in de schoorsteen glijden en hup, daar zweeft het paard naar het volgende dak. Het is bijna niet te geloven. Harm schudt zijn hoofd. Dan klopt hij Lena op dé hals en springt1 op haar rug. „Alé Leentje, rustig aan hè?" Lena maakt een een heel mal sprongetje. Ze vindt het paard van Sinterklaas erg-aardig. „Rus tig, rustig. Je woont in Dommelen en je baas heet geen Sinterklaas", zegt Harm. Dan schudt Lena haar manen en loopt kalm de straat uit Kinderen krijgen geschenken. Blij is de één, jaloers de ander. Wachten op de Sint Max komt even later op. Max: Hoi! Vincent Hoi! Max: Je hebt ruzie met Mie ke hè? Vincent: Hoe weet jij dat? Max: Ik zag d'r net kwaad weglopen. Ze noemde je een... (fluistert Vincent iets in het oor). Vincent (kwaad): Dat zet ik haar betaald! Max en Mieke zitten naast elkaar op een bankje (of twee naast el kaar geschoven stoelen). Max: Ik zou maar uitkijken. Vincent is wat van plan omdat je hem hebt uitgescholden. Mieke: Dat weet ie dan zeker van jou hè. Max (beetje verlegen): Ik kon toch ook niet weten dat hij daar kwaad om zou worden?! Mieke: Nee zeker. Dat rit er anders nogal dik in. Max: Ach kom, dat is 'ie toch zo weer vergeten. Als we ^straks de cadeautjes krijgen, denkt ie nergens meer aan. Vincent komt weer op, terwijl Max net is weggegaan. Vincent Zo! Mieke: Wat. zó? Vincent Jij krijgt dit iaar niets! (Kijkt triomfantelijk) Mieke: Wèèèt? Vincent Net wat ik zeg. Je bent toch niet doof? Mieke: Hoe kan dat nou?! (Gaat bijna huilen) Jq weL en Max ook en ik niet? Dat ls ge meen! Dat is niet waar! Vincent Welles- Ik heb jouw cadeautjes uit de kast gehaald en verstopt (Lacht haar uit) Mieke: Vuile- (Rent weg) Vincent Hè, hè. Ze gelooft het nog ook. Max komt weer op. Max: Leuk hoor Het is Sin terklaasavond en Mieke zit te hui len op haar kamer. Heb je nou je zin? Vincent Ik heb gezegd dat ik haar cadeautjes heb verstopt. Moet ze maar met zo stom zijn om dat te geloven, MaxJij moet met zo stom zijn om zoiets te zeggen. Ga maar door Hans Dalmeljer gauw zeggen dat het een geintje was. Vincent Nee. Max: Zeg dat nog 's? Vincent Ik denk er niet aan. Ik doe het niet' Klaar! Max: Je mag kiezen: ik sla je kapot of ik zeg het tegen mamma. Vincent Hei ene kan je niet en het andere moet je niet wagen. Dan zal ik je eens wat laten zien. Vincent loopt daarna zonder nog iets le zeggen weg. Max krabt op zijn hoofd en weet niet wat hy moet doen. Vincent ril alleen op het bankje als Mieke met de neus in de lucht aan hem voorbij wil lopen. Vincent (grijpt haar arroh Mieke? Mieke (bits): Laat me los! Vincent (laat haar arm met een loc): Luister eens? Mieke: Wat moet je joh? Vincent Het is met waar hoor. Mieke: Wat niet? Vincent Nou, dat van jouw cadeautjes. Dat ik die heb ver stopt. Mieke: Dat weet ik allang. Vincent Hè? Hoe kan dat? Mieke: Van Max. Vincent Verdone. Da's niet eerlijk. Mieke: Ennehwaarom vertel jij het me nu? Vincent Tja, ik eh.... Mieke: Nou? Vincent; Nou. ik vond het toch een beetje lullig. Dus eh... 't Is toch Sinterklaas vandaag? Mieke: Zal ik jou eens wat zeggen? Max en ik zijn ook gaan kijken in de kast- Vincent Echt? Mieke: Ja. Vincent En krijg ik die bal? Mieke: Ha. je hebt jezelf ver raden! Je hebt dus met gekeken! Vincent (bedremmeld): Ei genlijk niet nee. Ik durfde niet. Mieke: Ha, ha, ha! Mieke gaat af. Max komt weer op. Vincent Wat krijg jij? Max: Daar had Mieke je goed te pakken hè? Wij hebben wel m de kast gekeken, maar de cadeau tjes waren al weg. Papa en mam ma zijn je aan het zoeken. We gaan beginnen met uitdelen! Zwarte Piet heeft een grapje uitgehaald en een vreemd rijmpje gemaakt. Als je goed leest kun je het zelf njmend maken, door steeds het laatste woord van de volgende regel te veranderen. Ome Klaas heeft een koude nek dat is in de winter niet zo vreemd. Maar straks vat hij misschien nog kou Daarom heeft de Sint voor u: (luister goed nu allemaal) een lekkere, warme wollen das! En voor Tante Marjolein (die heeft altijd reuze lol) heeft Piet ook wat meege bracht zodat ze zich een ongeluk giert. Voor het kindje in de wieg heeft Sint, (denk niet dat ik nu jok) een grote, lieve teddybeer en zo heeft hij nog wel wat an ders. Dat zullen jullie dadelijk zien of anders volgend jaar, wel licht Vele groeten van Sint en Piet Dit is het einde van het vers. Sinterklaas vindt deze teke ning erg saai. Alleen maar wit en zwart Willen jullie hem blij maken en de plaat heel mooi kleuren? Je kan er een prijs mee winnen! Er zijn drie leef tijdsgroepen. Eén groep van vier tot en met zes jaar, één van zeven tot en met negen jaar en één groep van tien tot en met twaalf jaar. Voor elke groep zijn er drie prijzen. Een waardebon van vijftien gul den, één van tien gulden en één van zeven gulden vijftig. Schrijf bij de kleurplaat je naam, adres en leeftijd- Ver geet dat vooral niet Stuur je plaat vóór 5 december naar Anke, Verwersdijk 6-8, 2611 NH, Delft Op de envelop zet je, links bovenaan. Sinter klaaskleurplaat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5