SCHIEDAMSCHE COI RANT Zij de veld doet val op huren in stadsvernieuwing Ik neem. ■proef Raad vermaakt zich in Leiden Personeel vecht faillisement Caravan Import Ooms aan Chauffeur verdrinkt in Schie Wethouder haalt behang uit nieuwbouw weg Nieuwe kortingen CRM op sociaal-cultureel werk Bebouwing Holy-Noord in snel tempo door Stankgolf van AVR over Waterweggebied Eerste paai Woudhoek 2-A Amateurkunst centraal bij culturele raad ;s,oU,"=>^lie ,oe - - - Maandag 30 november 1981 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 234 —6 PAGINA'S Het werk van de duikers ploeg mocht voor de 25- jarige man uit 's Gravezan- de niet meer baten. Schiedam Een 25-jarige taxichauffeur uit *s Grave rende is zaterdagavond in de Sehie verdronken. Hij raakte bij de Oude Sluis in Schiedam, in de buurt van het opslagterrein van een meubelbedrijf met zijn wagen van de weg af en be landde in het water. De po litie wijdt dit aan een te hoge snelheid en onbekend heid met het gebied. Ooggetuigen zagen de man nog uit de auto kruipen, waarna hij nog even moei zaam rondzwom. De politie, die binnen een minuut aan wezig was, probeerde nog het water'in te "gaan. maar door de extreem lage tem peratuur van het water trad bij een agent meteen kramp rop. Het slachtoffer was al onder water toen de brandweer met een duikploeg arriveer de. Duikers vonden de man snel, waarna hij in allerijl naar het Schielandzieken- huis werd gebracht. Daar werd nog gedurende twintig minuten hartmassage toep- gepast, maar dit mocht niet baten. De man zou in het water al aan een hartstil stand (door het zeer koude water) zijn overleden. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld heeft een aanval geopend op de hoogte van huren in de stadsvernieuwing. Hij wil de huren omlaag zien te' krijgen door veel soberder te gaan bouwen dan tot op heden gebruikelijk was. Daarnaast denkt hij de stookkosten, die mensen voor steeds hogere proble men plaatsen te bestrijden door zijn eigen energieno ta toe te passen in de stadsvernieuwingswijken. Die twee uitgangspunten zijn een eerste antwoord van de wethouder op de alarmerende nota over de huren die onlangs het licht zag. Schiedamse ambtenaren hebben daar in doorberekend hoe hoog de huren zouden moeten zijn, willen de huidige be woners van stadsvernieu wingswijken daar ook in de toekomst kunnen blij ven wonen. Huren voor nieuwbouwwonin gen mogen volgens die ambte naren maximaal driehonder- vijftig gulden gaan bedragen en zelfs dat is voor sommige bewoners al onbetaalbaar hoog. Die driehonderdvijftig gulden zijn volgens de huidige maatstaven overigens niet haalbaar, bleek uit het ambte lijke rapport. Men ziet de uit komsten van de ambtelijke nota als een bevestiging van wat al veel langer werd ge vreesd. Zijdeveld denkt dat huizen minder luxeus kunnen worden opgeleverd en noemt als voor beeld het behangetje dat in den regel standaard in wonin gen wordt aangebracht, maar evengoed zou kunnen worden weggelaten. Veel heil ziet Zij develd ook in energiebespa rende maatregelen. Juist in de oude wijken blijken de stook kosten vaak erg hoog, doordat de oude woningen dikwijls nauwelijks warm te krijgen zijn. Volgens de wethouder kunnen hogere huren dragelij ker worden als de stookkosten belangrijk worden gedrukt. Ondanks de aangekondigde maatregelen zal de sprong naar hogere huren voor som mige bewoners echter te groot blijven, kondigt Zijdeveld al aan. De oplossingen van Zijdeveld worden over het algemeen zeer eenvoudig genoemd. Hij komt op de proppen met op- lossingen die op gemeentelijk niveau kunnen worden aange pakt. in tegenstelling tot lan delijke wegen die anderen graag bewandeld zouden zien. In die kringen wordt erop ge wezen dat de vier grote steden een uitzonderingspositie heb ben afgedwongen waardoor voor hen gunstigere regelin gen gelden. Een woning in Rotterdam wordt zo goedkoper dan eentje in Schiedam en daarom moet een middelgrote- gemeente als Schiedam probe ren ook dergelijke regelingen af te dwingen, zo redeneert men dan. Voorstel bezuinigingen bezorgt Bot rillingen Vlaardingen „Als die bezuiniging van CRM op het sociaal-cultureel werk doorgaat, ziet het er naar uit, dat we wel in kunnen pakken." Piet Boere van buurthuis De Haven over de plannen van het minis terie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk om nog eens vijf tot tien procent extra te be zuinigen op sociaal-cultu reel werk. Het ministerie moest in het kader van de immer voortgaande bezuinigin gen nog bijna 18 miljoen vinden in de rijksbijdrage regeling. En dat werd ook gevonden; er werd een voudig een bedrag van de rijksbijdrageregeling afge haald. Een voorstel in die geest komt binnenkort in de minsterraad, Wethouder Cees Bot las het bericht, dat er een voorstel voor bezuinigingen naar de ministerraad onderweg was, op vrijdagochtend. En de ril lingen liepen hem over de rug, zei hij. „Want dit komt weer op het laatste moment. Ik heb nog geen idee waar het geld vandaan moet ko men." Het geld zou nog bij. de sociaal-culturele instellin gen vandaan kunnen komen, want de gemeentelijke be groting daarvoor is nog niet goedgekeurd. Veel commen taar kon Bot nog niet geven: „Maandag ga ik de zaken eens op een rijtje zetten." De bezuiniging van vijf tot tien procent kost de gemeen te Vlaardingen een halve ton tot een ton. Als dat geld bij de instellingen vandaan moet komen gaat het ten koste van de actviteiten. De meeste andere kosten zijn vaste lasten. Piet Boere heeft zo zijn twijfels over de rillin gen over de rug van wethou der Bot. Verwijzend naar de vijfentwintig procent die Bot vorig jaar bezuinigde op zijn portefeuille zegt hij: „Ik be twijfel of Bot dit wel zo erg vindt. Hij heeft zijn porte feuille nog nooit erg goed verdedigd." Hoewel he"dus nog maar om een voorstel gaat was het onderwerp in De Haven vrijdag al het ge sprek van de dag. De mensen daar waren al aan het den ken over acties, als de bezui nigingen werkelijk worden doorgevoerd. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan gaat op herha ling. Nadat hij afgelopen dins dag de eerste paal voor het complex van 191 woningen in het centrumgebied van Holy- Noord heeft mogen slaan, mag hij dit aanstaande vrijdag, op ongeveer dezelfde plaats, nog eens dunnetjes overdoen. Ook de woningbouwvereni ging Patrimonium heeft nu toestemming om in Holy- Noord te gaan bouwen. Hel gaat hier om een complex van 248 drie-, vier- en vijf kamer woningen en dertig één- en tweepersoonshuishoudens. Dit project kan tamelijk uniek ge noemd worden omdat voor de verwarming van de woningen voor het eerst in de geschiede nis gebruik gemaakt wordt van zogenaamde 'warmtepom pen'. die warmte zullen ont trekken van het grondwater. Hier wordt een besparing van ongeveer veertig procent door verwacht De eerste paal voor de 278 wo ningen gaat vrijdagmiddag om half vier de grond in. Schiedam Stankoverlast af komstig van de Afval Verwer king Rijnmond heeft de tele foon in de meldkamer van de Milieudienst Rijnmond Schiedam roodgloeiend doen staan. In 24 uur tijd werden er ruim zevenhonderd maal ge klaagd over de stank. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond (DCMR) kreeg zaterdagmorgen de eerste klachtengolf te verwerken. Het duurde echter nog gerui me tijd eer bekend was waar die stank vandaan kwam. Al snel bestond het vermoeden dat de overlast bij de AVR vandaan kwam. Dit bleek in derdaad het geval. Men had daar het verbrandde afval te snel in de waterbak gegooid, waardoor de boel enorm is gaan stinken. De ruim zevenhonderd klach ten waren met name afkom stig uit Vlaardingen en Schie dam. maar'er werd ook vaak uit Rotterdam. Spijkenisse en Hoogvliet naar de DCMR gete lefoneerd. Gistermiddag kwa men er geen klachten meer binnen. Schiedam Maandag 7 de cember gaat de eerste paal de grond in voor de woningbouw in Woudhoek-Noord, plan 2-A. Wethouder Chris Zijdeveld zal om half drie 's middags de eerste paal slaan voor de 209 woningen die zuilen worden neergezet door het bedrijf Ur-" bibouw-Bredero. De officiële eerste handeling vindt plaats aan de Scheepvaartweg, recht tegenover het deelplan 1-A in Wcudhoek. Na afloop wordt in Novotel nagepraat over de heugelijke gebeurtenis. Zijdeveld heeft het de komen de dagen toch druk met offi ciële handelingen. Morgen na melijk slaat hij de eerste hei paal voor het complex aan de Lange Haven/Hoogstraat. Daar verrijzen 16 appartemen ten en drie winkels. Het gaat daarbij om premiewoningen met gemeentegarantie, waar van en tien aan de Lange ha ven komen en 6 aan de Hoog straat. De eerste paal voor dat project, dat wordt uitgevoerd door het bouw- en aannemingsbedrijf A. Hijbeek uit Zwijndrecht, zal morgen om kwart over drie de grond in gaan. Na af loop komt men bijeen in de kelder van het stedelijk Mu seum. m De Vlaardingse gemeenteraad bracht vrijdag een bezoek aan Leiden. Vlaardïgen Tijdens de ver gadering van de culturele raad, die donderdag 10 decem ber wordt gehouden, zal uitge breid gesproken worden over de positie van de amateurische kunstbeoefening in de stad en de problemen rond de subsi diëring van de diverse vereni gingen en groepen. De ama teuristische kunst wordt ge subsidieerd via het sociaal-cul tureel programma. De wijze waarop hel beschik bare overheidsgeld over de di verse verenigingen en groepen wordt verdeeld is al geruime tijd aanleiding voor-flinke-dis- cussies. Met name de muziek gezelschappen in de stad heb ben de nodige bezwaren, om dat men zich benadeeld voelt ten opzichte van bijvoorbeeld de club- en buurthuizen, die een completere subsidie heb ben. Er zou een andere ver deelsleutel voor de beschikba re gelden moeten komen, waarbij er met name meer geld ter beschikking zou moe ten komen voor materiaal als instrumenten» uniformen en dergelijke, vinden de gezel schappen. Wethouder Cees Bot heeft tij dens een gesprek met de Fede ratie van Vlaardingse Muziek gezelschappen in februari al te kennen gegeven, in principe geen moeite te hebben met een andere manier van verdeling van het subsidiegeld, als het totale bedrag maar niet hoger wordt. Het is echter duidelijk dat, als er voor de muziekge zelschappen meer geld zou moeten komen, de andere ver enigingen binnen de amateu ristische kunstbeoefening of de overige partners in het so ciaal-cultureel werk niet zitten te wachten op het moment, dat ze hiervoor een bedrag mogen inleveren. De Culturele Raad wil er tij dens haar komende vergade ring uitgebreid over praten. De bedoeling is dat ook de vertegenwoordigers uit de amateuristisch kunst de gele genheid krijgen, hun bezwa ren en wensen toe te lichten. Vlaardingen Een grasmaaimachme was het passende cadeau dat de vertrekkende Vlaardingse burgemeester Wim Kieboom vrijdag van de raadsleden overhandigd kreeg. Bestemd voor de tuin van zijn nieuwe huis. Dit gebeurde tijdens een etentje in Villa Rozenrust in Leidschendam en vormde de afsluiting van een dagje rondkijken door de raadsleden in de gemeente Leiden. De diverse aanwezigen keken met plezier te rug op het uitje, dat in hun ogen ook nog bij zonder leerzaam is geweest Velen waren on der de indruk geraakt van de in Leiden be zochte expositie 'Vondsten uit 't verleden land'. Vervolgens werd de. niet op volle sterkte aanwezige, delegatie ontvangen op het Leidse stadhuis door wethouder Waal van stadsontwikkeling. Hij leidde hen door de binnenstad van die gemeente en vertelde over de diverse stadsvernieuwingactiviteiten. Na het etentje in Leidschendam, dat in het teken stond van het afscheid van burgemees ter Kieboom, vertrok de stoet weer naar Vlaardingen, waar de bus rond middernacht aankwam. IjiiiunumuiflnmaiuuniiuniniiiiimumuiinimiuiiiiiiuHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiNiuimiiiiuiniiHuiniiiiiiiiiiiHiuiiiiiiuiiiiiHimiiiiiiuiNUHiiiiiiiiiiiiiiiüiuiiiiiiiiitiiniiiniiiiiiiiiiiiiuiimiiiuiuininuiiiiiiiiiiiiiiiiMnmiiiuiuimiiitiiiiifliiuiuiiiiE Morgen openbare verkoop Dit nieuwsblad, Maasland Caravan Import Ooms BV te Maasland is failliet ver- klaard. Een beroep tegen s dit vonnis schijnt nog te lopen, maar morgen wordt onder andere al 1 een groot aantal boten o- penbaar verkocht. Bij het s personeel bestaat overi- s gens grote verontwaardi- ging over het faillise ment. Beschuldigende vingers wijzen in de rich ting van directeur Ooms en ook de gemeente Maasland. Caravan Import Ooms BV maakt samen met Motabo BV en Ooms Beleggingsmij. BV, deel uit van Ooms Holding BV. Deze zijn allen in mei 1978 opnieuw opgericht. Op 6 oktober werd eerstgenoemde failliet verklaard. Hier zou de heer Ooms beroep tegen hebben aangetekend, maar het personeel constateerde dat vanaf dat moment cara-* vans, boten, motoren en ma chines in ijltempo werden af gevoerd. „Of ze werden op# geslagen onder de kapitale behuizing van de heer Ooms", aldus de personeels leden. Zij hebben ook het idee van bedrijfsauto's vlot werden verkocht aan beken den en familieleden van Ooms. Ondertussen wachten zij nog altijd op een officiële verkla ring over hun toekomst van Ooms of de curator. „We krijgen tegenstrijdige ant woorden. Onze rethtspositie komt zwaar op de tocht te staan." Ze denken dat Ooms wilde sloppen omdat het ge meentelijk bestemmingsplan geen enkele ruimte bood* voor enig andere activiteit. Daarom vindt het personeel dat ook de gemeente Maas land schuld heefL Zij verbazen zich over de aangekondigde faillisements- verkoop (morgen om tien uur in Het Trefpunt in Maasland) omdat Ooms beweert nog niet failliet te zijn. Daarnaast worden er ook goederen van Motabo verkocht, terwijl deze over deze BV helemaal geen faillisement is uitge sproken. waarin u ai het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. tue* [oei 7 1 ?o^c' ;oie- - opGU en»' clop. nnd*"** ,A. tlcte v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1