L4 -;r ËHIlil Nederlander in Engeland Europa's grootste tomatenteler rum i door Pieter Harcksen mam jjgSPPggfBp- r.-" 'v 'Al voor de gaskwestie stonden ze met hun rug tegen de muur' woensdag 2 december 198] VD/SC/VAV 'Britse tuinders volgen ons als een blind paard' Littlehampton. Sussex Even buiten het Zuidengelse Utile- hampton rijst een futuristisch gébouw statig uit boven de kassen. Het pand is gebouwd in de vorm van de letter 'V\ Deze staat niet voor 'victorie', zoals een Engelsman onlangs schertsend opmerkte na afloop van de glastuinbouwconferen- tie, maar voor Van Heyningen Bros. In één van de riante ka mers van het van koperkleurig glas voorziene pand zit Wil van Heyningen, van oorsprong afkomstig uit het Westlandse Monster. Van Heyningen Bros is Europa's grootste tomatenkweker en wellicht een van de grootste ter wereld met een substraatteelt onder een glasop- pervlakte van ruim 44 hectare. Van Heyningen heeft driehonderd men sen in vaste dienst en het bedrijf geeft een eigen blad liit. genaamd VanGuard. Jaarlijks teelt Van Hey ningen op zijn vijf bedrijven in Sus sex. Wales, en Kent ongeveer veer tienduizend ton tomaten. Dat bijna twaalf procent van de landelijke produHtic. Vrijwel de gehele afzet geschiedt de laatste zeven jaar direct aan de gro te warenhuizen (als Marks Spen cer) en supermarkten in Engeland. Van Heyningen kweekte het ras So natine maar is dit jaar gaan over schakelen op Marathon, een nieuwe Hollandse soort die erg in opkomst is doordat het een witkopvrij ras is. Gaatje in m'n hoofd Wilftfean Heyningen zakt ontspan nen onderuit in een royale leren fauteuil en begint zijn verhaal. Het verhaal van een Hollander die het heeft gemaakt irj het buitenland. Hij schudt het vlot uit zn mouw en vertelt achteloos over de enorme oppervlakte glas die hij stukje bij beetje opkocht, vaak van andere Nederlanders die op de Britse bo dem waren gestrand. ..Ik begon hier in in 1964. een halve kilomeier hier vandaan", zegt hij zijn arm uïtstrekend in de richting van het glas. ..Mijn broer Leo kwam in J949 voor het eerst hier in de handel- Hij was het die me op de mogelijkheden in dit land attent maakte. In 1962 maakte ik op zes tienjarige leeftijd de sprong. Eerst een beetje gereisd en verschillende dingen gedaan om me de taal een beetje eigen te maken. Ik begon twee jaar later met achtduizend me ter glas. Mijn broer was manager terwijl ik me met de teelt bezig hield. De eerste jaren zeiden ze hier in Sussex dat ik een gaatje in m'n hoofd moest hebben. Want de be drijven die ik had gekocht behoor den toe aan Hollanders, die het hier niet hadden gered". Vanaf 1969 werden regelmatig grote lappen glas bijgekocht. Grootste kas ter wereld Nu. in 1981, heeft Van Heyningen 441.000 meter en er zijn plannen voor de bouw van een zoals er nog nergens ter wereld een staat. Het moet een warenhuis worden van 90.000 meter onder één dak. ..Ik verwacht", zegt Van Heyningen. ..dat er scherpe offertes uit de bus Zullen komen. Het wordt een Hol lands bedrijf dat het warenhuis gaat bouwen. Hel totale projekt zal naar schatting 6.5 miljoen gulden gaan kosten- Daarbij zijn inbegrepen de leidingen, de schermen de verwar ming etc. Als we voor minimaal vijf jaar een contract kunnen tekenen met de National Coal Board, dan wordt de kas op kolen gestookt". Afgaande op de bedrijfsresultaten over 1981 zou het, bekent Van Hey ningen. niet verstandig zijn om een dergelijk groot projekt op te zetten. ..Maar we hebben, ondanks de hui dige problematiek, goede hoop voor de toekomst. Dit was een matig jaar. We zagen nu ineens geen devalue rende pond. Juist tijdens het hoog seizoen stond het pond extreem hoog. Dat is voor ons een erg verve lénde 2aak geweest", legt hij uit Dat het er met de Engelse tuinbouw niet al te best voor staat is volgens Wil van Heyningen te wijten aan het feit dat de glastuinders in dat land op hun Lauweren gingen rus ten. De bedrijven waren toch wel rendabel, ook al trok mén er niet al te hard aan. „Maar", schetst Van Heyningen. „dat is nu voorbij. Ons beleid, ons inzicht en onze benade ring is volledig afwijkend van de Engels* handelswijze. De Britse tuinders volgen ons nu als een blind Paard. Wij hebben trouwens een heel andere Omgang met onze werknemers. De Engelse tuinder is heer en meester over z'n mensen. Honderden jaren gaat dat al zo hier. Vandaar ook dat het niet zo gek is Littlehampton Site, bestaande uit de Zuider Zee Nursery* (boven) en de Holland Nursery. De eerste glasopstanden van Holland Nursery dateren van 1964 en in 1S69 werd het complex afgebouwd. De Zuider Zee Nursery werd gebouwd in '70- '71. kwekerij). Oe meest geavanceerde sorteerlijn op het bedrijf van Van Heyningen Bros. in Littlehampton. De machine, di eerste volledig electronische ter wereld, weegt, sorteert op kleur en verpakt. .SA.-*.»"**™* dat de vakbonden hier de laatste ja ren zo tegen in opstand zijn geko men en zo machtig zijn geworden. Wij hebben ook vakbonden op ons bedrijf en we hebben er een uitste kende band mee". Koude oorlog Over de energiekwestie en de boos heid van de Engelse tuinders over onze aardgasprijs zegt van Heynin gen: „Ach. het is zo'n gemakkelijke aanleiding. Ten slotte kan iedereen uitrekenen dat in 1 gallon olie vijf kubieke meter gas ziL Een kind van vijf kan de som maken. Praten over subsidies vinden de Engelse tuin ders veel te moeilijk. Maar die grote verschillen, die zouden inderdaad moeten verdwijnen. Het ge schreeuw was veel minder heftig geweest als het pond dit jaar anders had gestaan. Want als ze de kans hadden gekregen, hadden de Engel sen de Nederlanders ook daar nog de schuld van gegeven. En op zo'n moment zegt de Engelsman ineens: Dat komt allemaal door dat goedko pe gas van die Hollanders. Nee hoor, de tuinders stonden hier al met hun rug tegen de muur. Als de Nederlandse gasprijs straks omhoog gaat, dan denk ik dat het Het fraaie kantoor van Van Heyningen. Het is gebouwd in de V-vorm. volgende gebeurt, Er zal misschien tien procent van de tuinders afval len. Maar uiteindelijk heeft dit weer tot gevolg dat - ook in Nederland - een betere prijsstructuur ontstaat". Van Heyningen noemt de hele kwestie, wat bagatelliserend, 'de koude ooriog'. Bovendien heeft hij problemen met het feit. dat iedere keer de naam Van Heyningen wordt gekoppeld aan die van de ac tievoerder Tony 'If it's Dutch, don't touch' Mitchell. Maar. hoe kan het ook anders. Mitchell is immers mede-directeur bij Van Heyningen. En het bedrijf importeert nu zelf eenmaal Nederlandse tomaten... Beloofde Land Van Heyningen volgt ons land, 20 zegt hij. op de voet wat betreft de kwaliteitsnormen en eisen, „We moesten wel, want voorheen "be trokken de grote warenhuizen en supermarkten hun tomaten van de Nederlanders. Ze weten wat voor kwaliteit daar vandaan komt en hoe de prijzen liggen. Achttien maanden geleden hebben we een importfirma opgericht en nu halen we zelf groente en fruit uit Nederland Spanje, Zutd-Amerika. Italië en' Frankrijk. Wij proberen op die ma nier in onze levering een continuï teit .te garanderen. Wij kunnen als kwekerij alleen de vraag niet aan. Maar wanneer we tweehonderd hectare hebben", lacht Van Heynin gen. „dan kunnen we alle waren huizen en supermarkten zelf gaan voorzien. We zitten nu op een kwart". Ook Van Heyningen geefi toe. dat Nederland de prijs op de Engelse markten bepaalt. „De veilmgklok bepaalt de prijs. Als de klok bij wij ze van spreken drie pond aangeeft, dan wordt de prijs hier direct aan gepast. Wij staan dan ook constant in verbinding met de veilingen. Bij de eerste druk op de knop weten we hier al hoe laat het is. Dat heeft wel een nadeel. Supermarkten kunnen niet werken met een dagelijks ver anderende prijs. Vandaar dat wij meestal een vaste weekprijs afspre ken met onze grote klanten", legt Wil van Heyningen uit. Volgens Van Heyningen is Enge land voor Nederlandse exporteurs altijd zo'n beetje 'het Beloofde Land" geweest. Er is inderdaad in dat land nogal wat te verdienen. Alleen als het gat in de bloemenmarkt zou vele perspectieven bieden voor de nabije toekomst. De Engelsen me nen dat het in Nederland allemaal rozegeur en maneschijn is. „Als ik het heel zwart wit stel", filosofeert Van Heyningen. „dan zou het best eens kunnen Ik zie de verre toe komst wel in Nederland liggen" 'n Twaalf cylinder en een tosty Even later verlaten we het riante kantoor Aan het eind van het pad, dat naar de voordeur leidt, staat een blinkende rode twaalf-cyUnder met een royaal aantal paardekrachten onder de motorkap. „Kijk, daar haal ik nou van", zegt Wil van Heynin gen uit de grond van z'n hart. „dacht ik een complete wagen te hebben gekocht - wat je toch wel van deze Jaguar mag verwachten - en zit er niet eens een intervalscha- kelaar op de ruitenwissers". We rij den door het flauwe heuvelland schap tussen Littlehampton en Arundel, op weg naar een plaatselij ke pub. Van Heyningen bestelt twee ham- kaastosties, die even later worden geserveerd met een blaadje sla en ehkele partjes tomaat „Hollandse tomaten?". Van Heyningen glim lacht en wenkt het meisje achter dé bar. „Doe me eens een plezier er vraag eens waar deze tomaten van daan komen", zegt hij tegen haar. Het meisje kijkt verbaasd. „Ik denk", zegt ze. „dat het tomaten van Jersey of Guernsey (de Kanaalei landen -red,) zijn". Na enkele minu ten is ze terug. „Deze tomaten zijn van Van Heyningen. zeggen ze in de keuken. Ik geloof dat we ze daar altijd vandaan hebben. Het is een grote kwekerij hier in de buurt" legt ze uit. Wil van Heyningen ge niet en vat triomfantelijk het glas bier. Achter een kier van de keukendeur*!", staat de eigenaar van de pub te grinniken. Hij had van Heyningen zien binnenkomen... t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4