s SCHIEDAMSCHE COURANT 'Waar praten we nog over?' Eindelijk renovatie van 52 restwoningen SJOPwil alternatief werk gaan steunen Bk. de proef „jieei 5 n Wilton draagt fregat over Actieve winkeliers krijgen compliment ■■■Bi! ■■i 'vYr J IY Volgend jaar artikelen op microfilm Nu abonnementen niet meer gratis zijn: U es N Procedure torenspits onderwerp van kritiek Vlaardingen mag fxperimenteren met 30 km/uur 'Steeds meer Vlaardingers in de kou' 5 Talbot ook bij Peugeot-dealer Minister Van Mierlo op Schiedamse werf Lutherse kerk start homo-club Verlies Koningshof terug naar een ton -m*ó\ V5U»« I98£; NE ^nderdag 3_ december 1981- - UNAFHANKFUJK DAGBLAD - -I05de jaargang no. 237—4 PAGINA'S t •N 'Vlaardingen Waar- Vschijnüjk reeds volgend "jaar zullen diverse ariike- jen uit kranten en tijd schriften op microfilm te lezen zijn in de Vlaarding- Lse gemeentebibliotheek aan de Fransenstraat. Directeur J. La mens re- ,'kent erop dat binnen af- .zienbare tijd diverse mi crofilms en leesapparaten ..in het gebouw voor han den zijn. De Vlaardingse gemeentebibliotheek heeft het gehele lezersbestand al op micro. Dit is een gevolg ,van de begin dit jaar doór- gevoerde automatisering. Dit loopt volgens Lamens redelijk, al zijn de bekende kinderziekten ook dit pro- [.ces niet bespaard geble- 'Ven. Graag zou de Vlaar- dingse bibliotheek ook de ["uitleenadministratie geau tomatiseerd zien, maar dat :zit er op korte termijn niet ;in. Lamens: „We staan op de automaliseringslijst van de gemeente, maar hoe -lang dat gaat duren?" Bibliotheek raakt 4000 eden kwijt Vlaardingen De invoering van het betaalde lidmaat schap voor volwassenen op de Vlaardingse gemeente bibliotheek heeft nu al ongeveer vierduizend abonnees gekost. „Een heel^nare zaak," vindt directeur Lamens. Hij heeft het lezersbestand sinds januari van dit jaar te rug zien lopen tot ongeveer 25.000. De gemeente Vlaardingen-. koos eind vorig jaar de ge meentebibliotheek uit om. een deel van de financiële tekorten van de gemeente weg te werken. Tot op dat moment mochten ook perso nen boven de achttien jaar gratis boeken lenen, maar daar kwam met ingang van 1 januari een eind aan. De con tributie werd vastgesteld op 12,50 per jaar. Lamens denkt in januari met concrete cijfers te kunnen komen. Momenteel wordt namelijk de balans van het afgelopen jaar opgemaakt. Omdat het lezersbestand van de Vlaardingse gemeentebi bliotheek sinds enige maan den in de computer zit, is er al wel een raming mogelijk. Directeur Lamens houdt het er voorlopig op dat ongeveer vierduizend mensen het geen 12,50 waard vonden om af en toe een boek te lenen. Hij hoopt er overigens op dat het lezersbestand niet al te zeer zal zijn afgenomen. De spectaculaire daling van het aantal leden kan namelijk ook een gevolg zijn van het feit dat gezinnen, waarbij vroeger iedereen een gratis abonnement had, nu vol staan met één lidmaatschaps kaart. Dat dit het gehele ver lies verklaart waagt hij ech ter te betwijfelen. JS 3 «f Vlaardingen/Schiedam - Mi nister Zeevalking heeft Vlaar dingen aangewezen als een van de gemeenten,, in Neder land, waar geëxperimenteerd mag gaan worden met een maximumsnelheid van dertig kilometer per uur. Hiermee komt de minister van verkeer en waterstaat ver tegemoet aan oude wensen van Vlaar dingen. Vanochtend deelde de gemeente mee, dat het vooral zal gaan om de Westwijk, om dat dit gebied qua wegennet een afgerond geheel is, terwijl ook aan straten in de Oost- wijk, Babberspolder en Holy wordt gedacht Gisteren kreeg men de brief van Zeevalking binnen. In Schiedam is men nog niet zover. Hier beeft de gemeente zich nooit geïnteresseerd ge toond voor snelheidsbeperking van auto's ten gerieve van het' langzaam verkeer. Vlaardingen zal nu besprekin gen voeren met de directie verkeersveiligheid van het mi nisterie van verkeer en water staat, die met de experimenten in verschillende plaatsen (on der andere ook Arnhem en Utrecht) ervaring wil opdoen alvorens de maximumsnelheid yan dertig kilometer wettelijk ingevoerd kan worden. Vlaardingen „Steeds meer wensen in Vlaardingen komen in de problemen bij het beta len van de gasrekening. Die komen letterlijk en figuurlijk in de kou te staan." Leo Zeef (PSP) vond dat de gemeente pp de een of andere manier iets moest doen tegen de ver hoging van de aardgasprijzen niet zeven cent per kubieke meter die volgend jaar ingaat. Ook Kees van der Windt (PvdA) sprak van de onaan vaardbare inkomensaspecten van de aardgasprijsverhoging voor de mensen met lagere in komens. „Die moeten maar door het rijk ondervangen worden," vond hij. „We zitten hier in het spanningsveld tus sen energie- en loonpolitiek en dat zijn zaken van de rijkso verheid." Ook Zeef benadruk te, dat de raad in deze zaak niets te zeggen had. Dat werd door wethouder IJs brand van der Velden onder schreven. „We hebben inder daad niets te zeggen. De prijs stijging is beperkt gebleven, maar er staat natuurlijk nie mand over te juichen." Reden tot actie was dat voor Van der" Velden niet. Daar zag hij het nut niet zo van in. Vlaardingen De plannen voor een buurtpark in de Oostwijk op de hoek van de le Van Ley den Gaalstraat en de Binnensingel werden-door de raad bijna met .algemene stemmen goedgekeurd, de procedures die bij het ver plaatsen van de torenspits zijn gevolgd niet. Leo Zeef (PSP) die de plannen overi gens een vooruitgang voor Vlaardingen vond, vroeg zich af waarom de raad nog over zulke voldongen feiten moest praten. Dat was een algemeen gevoe len in de raad; alleen de VVD had felle kritiek op .het plan van Bas Goudriaan. Rita van Toor haalde in haar laatste raadsvergadering uit naar de wethouder. Ze somde een aan tal bezwaren op: de kritiek van de bewoners, de kwets baarheid van het leien dakje van de toren en de slechte re geling voor de verzorging van de vogels, die onder de spits een huis mee ten. vinden. „Het voorstel staat nog op de agenda, terwijl het ding er al lang staat," zei Rita van Toor, En dat is volgens haar een verkrachting van de democra tische beginselen. De betaling van de operatie, die deels door particulieren is gedaan, noem de ze een vorm van sponso ring. Waarop Wim Kwakkelstein (PvdA) zich afvroeg of de VVD nu plotseling tegen spon sering was. Hij vond het een origineel plan van de wethou der en was blij dat er een be stemming was gevonden voor een historisch object. Wethou der Goudriaan zelf dacht dat de verplaatsing van de toren spits een bewijs was, dat de 'vroede vaderen' van de stad toch niet altijd barbaren zijn, die alleen maar dingen afbre ken. En op de kritiek, dat dit alleen maar een plannetje van hem was, antwoordde hij dat een wethouder niet alleen maar achter de zaken aan moet lopen, maar ook dingen moet stimuleren. Vlaardingen Het Vlaarding se automobielbedrijf Eigen- raam aan de Van Beethoven- singel heeft sinds kort ook het dealerschap voor het Franse automerk Talbot Zo'n twintig jaar is het bedrijf al dealer voor Peugeot in Vlaardingen, Maassluis en Maasland. Sinds I960 verkocht Eigenraam een kleine zesduizend nieuwe auto's. Het Franse Peugeotconcern is sedert een jaar of vijf eigenaar van de Talbotfabriek en streeft er sindsdien naar de beide merken onder te bren gen bij dezelfde dealers. Schiedam Het fregat Philips van Alde- monde is gisteren op de werf van Wilton- Fijenoord (WF) overgedragen aan de marine. Omstreeks zes uur gisteravond koos het 128 meter lange schip het zeegat om te beginnen aan een zogenaamd opwerkingsprogramma, waarin de bemanning van 175 koppen moet wennen aan het nieuwe materieel. Eerder dit jaar is met het schip al een proefvaart ge maakt Onder de honderden genodigden die de overdracht bijwoonden bevond zich mi nister van defensie Hans van Mierlo. De Philips van Aldemonde is het zesde onder- zeebootbestrijdingsschip van de Kortenaerklas- se dat bij de marine in de vaart komt. In totaal worden twaalf van de2e schepen gebouwd, maar bij de laatste twee ligt het accent meer op de luchtverdediging. Wilton-Fijenoord heeft de opdracht er twee te bouwen; de Schelde in Vlissingen, een andere tak van het RSV-con- cem, bouwt er tien. Twee van de zes voltooide Het marinefregat Van Kinsbergen op zee. Evenals de Philips van Aldemonde behoort het schip op de foto tot de Kortenaer-klasse, waarvan alle schepen zijn genoemd naar vlootvoogden van de lage landen in de 16e tot 18e eeuw. schepen zijn aan Griekenland verkocht, waar voor inmiddels nieuwe bouwopdrachten zijn verkregen. De Schiedamse werf is met de bouw van de Philips van Almonde begonnen in oktober 1977. De bouw is geheel volgens de planning verlopen. Het schip is uitgerust met een 7,6 cm kanon, een 40 mm mitrailleur, geleide wa pensystemen tegen lucht- en oppervlaktedoe len, torpedo's en een helikopter met torpedo's tegen onderwaterdoelen. WF-direeteur Zipp memoreerde dat de op dracht voor de fregatten indertijd aan Wilton- Fijenoord is gegeven om de scheepsnieuwbouw in het Waterweggebied enigermate lucht te ge-, ven. Hij benadrukte, dat „mede gelet op de con currentie vanuit het buitenland het in stand houden van kennis en bekwaamheid op dit spe ciale gebied bij de werven van het allergrootste belang is." Ook aanwezig bij de overdracht was mevrouw Scholten die als echtgenote van de toenmalige minister van defensie in augustus 1979 het schip heeft gedoopt. In tegenstelling tot eerdere overdrachten waren dit keer geen demonstran ten naar de werf gekomen om hun afkeuring te uiten over de bouw van marineschepen bij Wil ton-Fijenoord. Dat was wel het geval toen enige tijd geleden een bij Wilton gebouwd korvet werd overgedragen aan de Indonesische mari ne. Schiedam Gemeente en SSSW verkeren in een juichstem ming, omdat eindelijk goedkeuring is binnengekomen voor de renovatie van 52 restwoningen in de Gorzen. „Bij wijze van hoge uitzondering" is het ministerie van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening bereid toestemming tot de bouw te geven, ondanks de hoge kosten die het maximaal toegesta ne bedrag van 85.000 gulden ver overschrijden. gendom van de woningbouw vereniging Volkshuisvesting, aangesloten bij de SSSW. De hoofdingenieur-directeur van het ministerie, drs J. L. P. Post, heeft met de hand over. zijn hand willen strijken, om dat de voorbereiding van de renovatie al in een zeer verge vorderd stadium was. In feite hoopte de SSSW al vorig jaar tot de renovatie over te kun nen gaan. Nu eindelijk de toe stemming binnen is, kunnen de werkzaamheden in januari 1982 aanvangen. Van de 52 woningen zijn er nog 12 be woond. de mensen hier moe ten eerst opgevangen kunnen worden. Het gaat om woningen in de buurt van Heenvlietsestraat en Brielsestraat. die bij eerdere renovatiebeurten in Schie- dam-Zuid niet aan bod kwa men als gevolg van aanvanke lijke sloopplannen. Zij zijn ei- Schiedam De Lutherse kerk in Schiedam start met een gespreksgroep voor homo fielen. Het doel van de groep zal zijn 'de openlijke participa tie van homofielen in het le ven van de kerk'. Desondanks zal de gespreksgroep alleen open staan voor homofielen en hun partners. In het kerkblad van de Lutherse gemeente wordt aangekondigd dat elke derde vrijdag van de maand zal worden vergaderd. i John van Buuren: complimentjes... Schiedam John van Buuren, ooit oprichter van de winke liersvereniging Van Museum Tot Stadhuis, mag trots zijn op alle complimentje'; die nver zijn hoofd en in ziin nabiiheid zijn uitgedeeld. Hij was erbij in het museum, toen zowel wet houder Chris Zijdeveld als de Zwijndrechtse aannemer Ko- remans zich meer dan lovend uitlieten over de activiteiten van de winkeliersvereniging. Koremans zei zelfs: „Ik hoef nu niet bang meer te zijn dat de winkels, die wij hier bou wen, leeg blijven slaan," Van Buuren, bijgenaamd Vro lijke Noot, reageerde niet, maar zat met zichtbare instem ming te luisteren. Zijn winke liersvereniging, achteraan de Hoogstraat, groeit en bloeit en doet de laatste tijd opvallend veel van zich horen. Lang zaam aan komt de loop er zelfs weer in, in dit vroeger ver waarloosde stukje van de Schiedamse binnenstad. Zijdeveld: „Vooral daar zijn de -winkeliers enorm actief, in po sitieve zin. De Hoogstraat zal nu geen stille dood meer ster ven." Koremans: „Sinds 1977 zijn wij met de bouwplannen bezig ge weest. In al die tijd héb ik wel eens gedacht, waar "beginnen we aan? De Hoogstraat zag er niet uit. Maar na een poos keerde ik er terug en wat ik toen zag, was ongelofelijk. Ik verwacht er nu veel van." Schiedam Min of meer als voortzetting van het ooit be ruchte jongerenopvangproject (JOP) is deze week in Schie dam de stichting SJOP opgericht. Bij notaris mr C. P. Sneep passeerden de statuten van deze stichting, die zich zal beijve ren voor mensen zonder werk die zich op kleinschalig ni veau met ambachtelijke activiteiten willen bezighouden. Achter de stichting SJOP gaan zeven Schiedammers schuil, onder wie Nel den Held en Bea Wilson van het punkwin keltje Bellenea in de Baan en twee medewerkers van het bureau voor alternatieve hulp verlening (BAH), John Zwart en Tineke Roovers. Volgens woordvoerder Zwart valt van de SJOP geen concurrentie te vrezen voor particuliere be drijven. Als men zich bijvoor beeld wil storten op opknap beurten van leegstaande pan den, zuilen dat namelijk die panden zijn waar via de nor male weg toch de eerste jaren geen verbetering voor valt te verwachten, omdat renovatie dan te duur wordt. Ook hoeft het werklozenproject Trechter niet bang te zijn dat de SJOP hem in de wielen rijdt: eerder streeft Zwart samenwerking na. Een afspraak voor overleg is reeds gemaakt. Ook heeft Zwart contact gehad met de vereniging Centraal Wonen Schiedam en ervaringen zul len nu worden uitgewisseld. Maandag heeft SJOP een ge sprek met de gemeente. Nota ris Sneep achtte de doelstellin gen van SJOP dermate waar devol, dat hij de stichtingsacte kosteloos opstelde. Zwart was hierdoor zeer aangenaam ver rast. SJOP heeft een voorlopige be groting van 17.000 gulden, waarvoor subsidie moet wor den aangevraagd. Zwart wjjst op plannen van minister Den Uyl, die subsidiëring mogelijk zouden maken. Het JOP was destijds een 'winkel' voor mensen zonder werk, waar echter veel moei lijkheden rezen die politiek nogal gevoelig lagen. Dat leid de tot de opheffing in 1974. Ook hierbij was Zwart betrok ken. Maassluis Ontmoetingscen trum Koningshof blijft een verliespost voor de gemeente Maassluis. Wethouder les van der Knaap zegt er naar te stre ven de verhezen tot om en na bij de honderdduizend gulden terug te brengen. „Dat zou een goede zaak zijn," aldus de wet houder die er aan toevoegde niet te kunnen beloven dat dit daadwerkelijk lukt „Konings hof behoeft nog altiid onze zorg, maar het gaat al beter." Aanstaande maandag gaat Van der Knaap weer met delega ties van het onmoetingscen- trum en bibliotheek om de ta fel zitten teneinde over de fi nanciële situatie te praten. Mo menteel is bijna overeenstemr ming bereikt over een aan te brengen scheiding tussen de diverse administraties. JWwhr Dit nieuwsblad. waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mot het Rotterdams Nieuwsblad. loBo«e.d^ «os»1-— - .code - l yosW YJoo«P vUe'i''1 ;\OP' ndeTP°' ,sU0C3C'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1