SCHIEDAMSCHE COURANT m Ik neem Schiedam in '82 zuiniger met reserves Zuid: opheldering over solo-optreden Scheeres Kiebooms laatste gemeente raad Wachten met rijksweg 19 'uitermate verstandig' Verplicht voorang geven bij vacatures Sint logeert bij Lentefeest Raadsleden toch immuun De sfeer was prima Vrijdag 4 december 1931 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 2384 PAGINA'S f Voor de laatste maal als voorzitter van de raad. Vlaardingen Gemeente raadsleden zijn toch onschend baar voor hetgeen zij zeggen in vergaderingen van raadscom missies. Tot die conclusie komt het hoofd van de afdeling juri dische en kabinetszaken op het stadhuis mr P. C. Franken. Over de zogenaamde immuni teit schreef het college van burgemeester en wethouders onlangs dat raadsleden welis waar onschendbaar zijn voor hetgeen zij zeggen in vergade ringen van de gemeenteraad en van functionele raden, zoals onder meer de sportraad en de culturele raad, maar voor hetgeen 2ij verklaren in commissies van advies en bij stand (raadscommissies) kun nen zij wel ter verantwoording worden geroepen. Mr Franken heeft nu uitgezocht dat vol gens de letterlijke tekst van de gemeentewet raadsleden in derdaad niet immuun zijn voor hun uitlatingen in raads commissies, maar daaraan voegt hij toe dat de rechterlij ke macht tot in hoger be roep toe raadsleden nooit heeft veroordeeld voor het geen zij hebben gezegd in ver gaderingen van raadscommis sies. De immuniteit van raadsleden kwam ter sprake toen enige tijd geleden het PvdA-raadslid Gerard Boender beschuldigin gen uitte -aan( het adres van ambtenaren onder wie ge meentesecretaris Duinkerken over onder meer het uitbe taald krijgen van overuren en onkostenvergoedingen waar zij geen recht op zouden heb ben. Desgevraagd kon het raadslid de beschuldigingen niet 'hard* maken. Boender verklaarde later dat hij zijn in formatie over hogere ambte naren had gekregen van een lagere ambtanaar wiens positie hij niet in gevaar wilde bren gen door hem te noemen. Ook merkte hij op dat hij, wanneer hij zulke zaken niet straffeloos aan de orde kon stellen, net zo góed kon ophouden met zijn Werk als volksvertegenwoor diger. Schiedam/Vlaardingen Met groot genoegen constateren de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen en enkele milieugroe pen dat minister Zeevalking „uitermate verstandige" op merkingen heeft geplaatst over rijksweg 19. De bewinds man maakte in het Algemeen Dagblad van vanochtend dui delijk, dat rijksweg 19 er voor lopig niet komt, omdat eerst afgewacht moet worden hoe het verkeersbeveiligingssys- teem op rijksweg 13 tussen Rotterdam en Den Haag werkt. Wellicht kan dit sy steem de capaciteit van de RW 13 vergroten, zodat aanleg van rijksweg 19 tussen Schiedam- /Vlaardïngen en Rijswijk niet nodig hoeft te zijn. „Ik vind dat een uitermate verstandige uitspraak van de minister," zei vanochtend de directeur van gemeentewer ken Schiedam, Harm de Block. „Uc kan mij daar nauw bij aansluiten. Rijksweg 19 zou in derdaad nog eens kritisch be keken kunnen worden in deze energiesituatie, waarin men minder ritten met de auto maakt, en wellicht zorgt het beveiligingssysteem op rijks wég 13 ervoor dat er voldoen de capaciteit geschapen wordt op die weg." Evenzo zijn de reacties bij de gemeente Vlaardingen. In mi lieukringen, waar men al ze ven jaar lang strijd voert tegen aanleg van de RW 19, is men ook ingenomen met het stand punt van Zeevalking, maar men wijst erop dat wel een stukje rijksweg bij Rijswijk wordt aangelegd ter ontslui ting van het industriegebied Piaspoel pol der. Dit kan vol gens een woordvoerder duiden op een 'salami-tactiek*: aanleg van de weg beetje bij beetje. Een werkbank voor zijn voornaamste hobby: werken. i Hans Versluijs doet het afscheid van de Kiebooms informeel over. Vakfederatie steunt werkloze bouwvakkers Schiedam De goedheilig man had zich gisteravond aan het drukke bingo-gewoel ont trokken en was met zijn beide Pieten gaan zitten in een zijka mertje van het pand van Len tefeest, waar hij tot morgen avond logeert. Daar, in dat kale kamertje, regende het cadeautjes. Kinderen mochten bij hem langskomen, terwijl volwassenen in de grote zaal van Lentefeest meededen aan de grote Sinterklaas-bingo, en andere kinderen bleven bui ten. Die stonden met de neus tegen de ruit gedrukt, kenbaar makend dat zij meteen wel op Sints met tabberd bedekte schoot wilden plaatsnemen, maar zij hadden pech, want hun moeders wilden gebruik maken van de koopavond en 't kroost moest mee. Voor het pandje van Lentefeest, Broers- vest 101, bestond ook gisteren weer veel belangstelling. Sinterklaas houdt kinderen zoet, terwijl volwassenen zit ten le bingoën. Schiedam Met enige vertra ging is de gemeentebegroting voor het komende jaar toch rond gekomen. Na veel reken werk is er een tekort van twee ton blijven staan dat het colle ge van burgemeester en wet houders wil dekken uit de sal- di-reserve. Vorig jaar zijn om de begroting '80 sluitend te krijgen nog ruim twee miljoen gulden aan de saldi-reserve onttrokken. Het college heeft daarvan ge leerd. want gedeputeerde sta ten (GS) vinden dat bedrag aan de hoge kant en hebben vooral daarom de begroting over het lopende jaar nog steeds niet goedgekeurd. Door het tekort over "82 terug te brengen tot twee ton verwach ten B en W dat GS snel over zal gaan tot goedkeuring van de begroting voor het volgen de jaar. Grote bezuinigingen zijn nog niet verwerkt in de begroting '82. Dat gebeurt pas fret jaar daarop wanneer de ombuigingsoperatie is afge rond waarmee de gemeente in de jaren '83 tot '87 zo'n twintig miljoen gulden hoopt uit te sparen. Het college gaat er prat op dat de tariefsverhogingen voor de burgerij volgend jaar niet reëel zijn, dat wil zeggen: lager uit vallen dan de verwachte infla tie. B en W rekenen voor dat in de gemeentelijke belastin gen en tarieven nog een fors bedrag aan onbenutte capaci teit zit, maar willen niet tot verdere prijsstijgingen over gaan om de portemonnee van de burger te ontzien. De ge meentelijke belastingen en ta rieven gaan het volgend jaar bijna allemaal met het van rijkswege vastgestelde maxi mum van vier procent om hoog. Onroerend-goedbelas- ting voor eigenaren wordt maar met 1,4 procent ver hoogd, omdat het wettelijk toegestane maximum reeds is bereikt. Met de meeste tariefs aanpassingen heeft de ge meenteraad zich onlangs al akkoord verklaard. Een verhoging die eruit springt is die voor het gebruik van sportvelden en gymnastie klokalen. B en W willen de sporttarleven de komende ja ren jaarlijks met tien procent verhogen totdat een dekkings percentage is bereikt van tien. Dat is dan in tegenstelling tot de sportraad die een verhoging van vier procent heeft voorge steld. B en W vrezen dat door de te ruglopende uitkeringen uit het gemeentefonds het in de toe komst onvermijdbaar is het personeelsbestand in te krim pen. Opnieuw neemt het college zich in de aanbiedingsnota voor haast te maken met het vaststellen van oudere jaarre keningen van de gemeente. Want behalve met het bedrag van twee miljoen gulden dat Schiedam dit jaar aan de saldi- reserve wil onttrekken heeft GS ook moeite met het late in dienen van jaarrekeningen. Er wordt naar gestreefd de reke ning over 1977 begin volgend jaar aan de raad aan te bieden en vervolgens door te zenden naar GS. Over de resultaten van het lo pende jaar is het college zeer optimistisch. Het hoek jaar wordt volgens voorlopige be rekeningen weliswaar afgeslo ten met een tekort van ruim vier miljoen gulden terwijl er ruim twee miljoen waren geraamd maar volgens het college kan toch worden ge sproken over een „in wezen gunstige begrotingsuitkomst van bijna bijna vier miljoen gulden". Dat komt, volgens het college, omdat in de begro ting geen rekening is gehou den met de ruim drie miljoen gulden die Schiedam moest bijpassen aan de miljoenen- strop bij de AVR en extra af schrijvingen van ruim vijf miljoen gulden die dit jaar zijn gepleegd. Die extra afschrij vingen zorgen er voor dat Schiedam de komende jaren wat extra financiële armslag heeft. Opnieuw twijfel over besluitvorming in college Schiedam Clubhuis Zuid wil weten of wethouder Rei- nier Schee res toezeggingen heeft gedaan over de houten pandjes op het GTB-terrein. zonder daarover enig overleg te voeren roet zijn collega's. Pas achteraf zou over de GTB- pandjes een collegebesluit zijn genomen om de beslissing van Schee res formeel te bevesti gen. Daarmee zou wethouder Scheeres opnieuw buiten het college om nebben opgetreden. Iets dergelijks gebeurde ook toen de benoeming van drie opbouwwerkers geruime tijd uit het college werd gehouden. Daarover ontstond toen een conflict tussen Scheeres en Posthoorn. Het clubhuis heeft nu in een brief aan de raad om opheldering gevraagd. Het zijn dan opnieuw de porte feuilles van Scheeres en Post hoorn die met elkaar in bot sing zijn gekomen. Naar ver luidt heeft Scheeres de houten pandjes op het GTB-terrein toegezegd aan watersportvere niging De Schie en aan een volkstuinvereniging, zonder de zaak in het college te heb ben gebracht. Bij wethouder Herman Posthoorn lag op dat moment een aanvraag van clubhuis Zuid voor het ge bruik van de pandjes. Door het vermeende solo-optreden van Scheeres zou clubhuis Zuid achter het net hebben gevisL Daardoor is het clubhuis in grote problemen gekomen. Op vrij korte termijn moet het ge kraakte pand aan de Dwars straat worden ontruimd, om dat de plek nodig is voor de stadsvernieuwing. Het club huis wil de stadsvernieuwing niet vertragen en daarom heeft men een aanvraag inge diend voor de houten pandjes die langer kunnen blijven staan. Volgens André Woutersen van Clubhuis Zuid is de kans dat men in de houten gebouwtjes kan trekken nu voorgoed ver keken. Een derde deel is al ge sloopt door de watersportvere niging die het gebouw elders wil neerzetten ais clubhuis, De rest blijft waarschijnlijk staan, omdat men het slopen teveel werk vindt. Maar de verwar mingsketel en andere voorzie ningen zijn er bij de sloop door de watersportvereniging al uitgehaald. De uitnodiging van het club-* huis aan alle raadsfracties om over het probleem te komen praten, heeft overigens maar weinig respons gekregen. Al leen CPN-raadlid Ulferd Bru- seker is naar het clubhuis toe gekomen. „Een trieste zaak," aldus André Woutersen Schiedam Werkloze bouwvakkers uit Schiedam moeten bij toekomstige nieuwbouw in de stad zoveel mogelijk ingeschakeld wor den. Desnoods zouden hier toe voorwaarden moeten worden gesteld aan de aan nemers, die de bouwop drachten mogen uitvoeren en dat geldt zeker als deze van buiten de stad komen. Met deze wensen in het ver schiet hoopt de federatie van bouw- en houtbonden ïn Schiedam constructieve ge sprekken aan te gaan met de politieke partijen en met de woningbouwverenigingen, gebundeld in de SSSW. Vak bondssecretaris J. N. A. Beu man grijpt de gelegenheid aan om het overleg te ope nen, nu er weer diverse pro jecten Op stapel staan, zoals in Woudhoek-Noord en in de binnenstad. SSSW-direeteur Gerard Prins heeft al een kort briefje teruggeschreven, waarin hij positief inhaakt op het doel van de federatie: het terugdringen van de werkloosheid in de bouw. De federatie van bouw- en houtbonden wordt gevormd door de algemene Neder landse bond voor de bouw en houtnijverheid en de Ne derlands katholieke bond voor deze branches. De Schiedamse afdeling hier van, waarvan Beuman secre taris is, stelt zich voor dat va catures in de bouw bij voor rang door Schiedamse werk lozen opgevuld kunnen wor den, Van de gelegenheid zal de federatie gebruikmaken om tevens een pleidooi te hou den voor voortzetting van de leerlingbouwplaatsen. •0*o«e« «asro JvA"* PosW vJoof?' telelo00' bo^ 83* Vlaardingen Burgemeester Wim Kiebooms laatste raads vergadering zit erop. In een buitengewone vergadering na men de raadsleden gistera vond afscheid van het burge meestersechtpaar dat 1 januari van het volgende jaar Vlaar dingen verlaat. De VJaardmg- se bevolking wordt later nog in de gelegenheid gesteld af scheid te nemen van de 63-ja- rige burgemeester die gebruik maakt van de VUT-regeling. Wim Kleboom maakte nog maals duidelijk dat zijn ver trek mets heeft te maken met een of andere ziekte die hij zou hebben, met een ver schrikkelijk politiek feit of met onenigheid in het college. „De reden van mijn ontsla gaanvrage is echt privé; een besluit genomen door mijn vrouw en mij samen." Samen met zijn vrouw Jantje vestigt Kieboom zich volgend jaar in Holten in Overijsel, waar het echtpaar al enige jaren een boerderij heeft en waar zij in de weekeinden al vaak naar toegingen om te verbouwen. Als toepasselijk cadeau kreeg het echtpaar van de raad dan ook een werkbank aangebo den. Het was weliswaar een model, maar de echte wordt later thuisbezorgd. Namens de gemeenteraad voerden loco-burgemeester IJsbrand van der Velden en PvdA-fractievoorzitter Hans Versluijs het woord. Heerste in het eerste uur van de buiten gewone vergadering, die ook werd bijgewoond door alle hoofden van de diverse ge meentelijke diensten, een ta- menltjk plechtstatige sfeer, daar kwam verandering in toen Versluijs het woord kreeg. Zeer persoonlijk sprak hij het burgemeestersechtpaar toe. Op boeiende wijze belicht te Versluijs de persoon Kie boom. Het waren met alleen positieve dmgen die hij naar voren bracht. „Ik noem ook maar de kritiek, want dan weet je dat ik de positieve din gen ook werkelijk meen," sprak Versluijs Vlaardingens vertrekkende eerste burger toe. „Ik heb je nooit horen zeg gen: ik weet het met. Je woe de-uitbarstingen zijn legenda risch. Maar tk heb vaak ge dacht: ik wou dat je een wet houder van onze partij was. Want je kennis van het appa raat is enorm en je kunt ande ren ontzettend goed stimule ren." Vlaardingen In een in tieme sfeer namen de ge meenteraadsleden van Vlaardingen gisteravond afscheid van burgemeester Wim Kieboom. Een pente kening herinnert 'eeuwig' aan de zes jaar dat Wim Kieboom de scepter zwaai de over deze gemeente. De burgemeester keek met recht trots naar de pente kening, die hij sinds gis teravond (als pasfoto?) tot zijn eigendom kan be schouwen. Drie dagen heeft hij er voor recht ge zeten. Tocl) was niet ieder een tevreden over de her kenbaarheid van de teke ning. „Hij heeft geen nek," merkte Rien Lensvelt op. „Wat kijkt hij zuinig," zei een ander. Vnjwel iedereen was naar de receptie gekomen om op gepaste wijze afscheid te nemen van de Vlaar- dingse burgemeester. Zo'n beetje alle ambtenaren die regelmatig met het college te maken hebben, waren aanwezig. Ook de gemeen teraad was bijna voltallig aanwezig. Bijna vanzelf sprekend was Leo Zeef (PSP) niet van de partij. Van hem hoeft dat hele gebeuren niet zo nodig.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1