SCHIEDAMSCHE CCURANT Gemeente wil verliesgevende huizen verkopen Lindenhof begeleidt wonen: project voor gehandicapten Commissie torpedeert plan voor torenflat Ik neem. proef Vs> Projectgroep wil ambtenaar erbij hebben Urbibouw kan geen geschikt Schiedams personeel vinden Om verliezen grondbedrijf terug te dringen J Schiedam hóeft verplaatsing vliegveld niet te betalen MgfifB iZssa&éSSi fmmmm 'Toezegging aan project-ontwikkelaar onaanvaardbaar' Beledigingen via bakkies Woningbouw Woudhoek-Noord (deelplan 2A van start L»»*> Dinsdag 8 december 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 240 ——4 PAGINA'S- Vlaardingen De gemeente Vlaardingen overweegt een driehonderdtal verliesgevende panden te verko pen. Het gaat om panden die in de loop der jaren zijn aangekocht omdat verwacht werd dat ze gesloopt moesten worden voor de stadssanering. Maar door ge wijzigde plannen is dat niet meer het geval. De drie honderd panden zijn hoofdzakelijk woonhuizen; voor een klein deel betreft het bedrijfspanden. De plannen zijn nog niet vast omlijnd, maar worden door het college sterk overwogen. Als ook de gemeenteraad ak koord gaat 2al verkoop wor den gestimuleerd. Het is de bedoeling dat de huizen voor een redelijke prijs worden verkocht aan de huurders die ze zelf willen opknappen. „Willen die niet kopen dan gaat de zaak over. Ze hoeven niet bang te zijn dat hun wo; ning in handen komt van huisjesmelkers. We willen de bewoners beslist niet aan speculanten overleveren, zei verantwoordelijk wet houder IJsbrand van der Velden gistermiddag desge vraagd. De afgelopen maanden heeft het grondbedrijf een inven tarisatie gemaakt van de panden die het bezit en die niet gesloopt hoeven te wor den om plaats te maken voor de stadsvernieuwing. Die in ventarisatie is vergezeld van een nota aan de raadsleden toegezonden. Tot 1 januari krijgen de fracties in de ge meenteraad de tijd om er op te reageren. Daarna zal een discussie in de diverse raads commissies worden gevoerd over het plan, dat is gelan ceerd om de gigantische ver liezen van het grondbedrijf enigszins terug te dringen. Sinds het eind van de jaren vijftig heeft de gemeente honderden panden aange kocht, omdat verwacht werd dat ze in de nabije toekomst gesloopt zouden worden. Met de meeste is dat inderdaad gebeurd, andere zijn door verkocht aan het gemeente lijk woningbedrijf maar de onrendabele zijn nog steeds in het bezit van het grondbe drijf. Zo heeft het grondbe drijf nog een aantal panden aan de westzijde van heti Liesveldviaduct in bezit. In dertijd zijn die aangekocht omdat men dacht dat ze zou den moeten wijken wanneer het viaduct verder west waarts doorgetrokken zou worden. Door gewijzigde in zichten is dat echter niet ge schied. Incidenteel worden dergelij ke panden al verkocht aan huurders. Het is tot nu toe echter uitsluitend gebeurd op initiatief van de huurders. Stemt de gemeenteraad met het plan in dan zal de ge meente verkoop aan de huurders echter meer gaan stimuleren. Het plan is een reactie op een CDA-nota over de ver liezen bij het grondbedrijf. Volgens de christen-demo craten in de Vlaardingse raad zouden die verliezen al leen al voor de Vettenoord- sepolder vooral door ren teverliezen op grond oplo pen tot negen miljoen gulden over vijf jaar. Het CDA sprak zelfs de vrees uit dat de gemeente door de verlie zen bij het grondbedrijf in de rode cijfers zou komen. Jr'»7r Wethouder Zijdeveld wrijft zich, temidden van de directie van Urblbouw, al in de handen. Er gaat weer een woningbouwproject van start. '|iiimiiiii!iiii!iiiiiiiniuniiiiiii!mit!iiiiuiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiniii«iu!niii!!iiiiiiiiiiiiiiiin!i!!iii!iiiiiuii!iiiiii!niii!iiiiiiiniiii!inigiiiiiiiiiiiiminiii!niiiniiiiiniiiiiiiii!iii!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiimi!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiuuiiiinii!iiiig Werknemers Zestienhoven in brief Schiedam/Rotterdam Met verontwaardiging heeft het comité werknemers Zestienhoven gerea geerd op geluiden binnen de Schiedamse PvdA om opnieuw felle acties tegen de luchthaven te ontketenen. „Schiedam en Vlaardingen wilden toch zelf in het verlengde van onze start- en lan dingsbaan bouwen", stelt de voorzitter van het co mité, de heer J. Eger. De socialist Hans van Kleef deponeerde onlangs enkele vragen bij het college van burgemeester en wethouders. Volgens een rappport van Rijnmond en een onderhoek ,*an Eerste Kamerlid (en frac tiegenoot van Van Kleef. Jan Simons) zal tachtig procent van de loc»riesubsidie voor de woning bouw in Spaland aangewend moeten worden voor de verhuizingskosten van het vliegveld. Iets dat neerkomt op zesduizend gulden per wonfhg extra. Van Kleef acht dit onaanvaardbaar en vraagt het college actie te ondernemen. Het comité werknemers Zestienhoven bestempelt dit als klinkklare nonsens. Voorzitter Eger, in zijn brief aan het gemeentebestuur: „Iedere gemeente is zelfstandig. Schiedam kan niet worden ver plicht mee te betalen aan de verplaatsing van Zes tienhoven. Als men dat doet is dat uit vrije wil. Net zo uit vrije wil ais Schiedam en Vlaardingen hebben gebouwd in het verlengde van de start- en landingsbaan van"Zestienhoven. Daarover hebbén wij niet geklaagd, maar dan moeten Schiedam en Vlaardingen nu ook niet klagen." De werknemers willen nu van het college weten of ook zij vindt dat Schiedam een zelfstandige ge meente is, die niet voor die verplaatsingskosten hoeft op te draaien. ^■;«vvW MS Schiedam Met een jaarlijks budget van 391.000 gulden denkt stichting De Lindenhof twee alternatieve woonvor men te kunnen opzetten, die samen zo'n dertig Schiedam mers van nut kunnen zijn om zich sociale vaardigheden aan te leren. De doelgroep bestaat uit licht geestelijk gehandicap ten van 22 jaar en ouder, die een grote mate van zelfstandig-, heid reeds bezitten, en uit geestelijk gehandicapten van 18 jaar en ouder die te kennen geven dat zij in de toekomst wel op eigen benen willen staan. De eerste categorie zal vallen in het project 'begeleid wonen', de tweede categorie krijgt eerst een training daartoe. Maassluis De raadscom missie voor ruimtelijke or dening heeft een plpi voor een achttien verdie pingen tellende woonflat op het terrein van de voormalige gemeentese cretarie getorpedeerd. Bo vendien had de commissie felle kritiek op de han delswijze van het college van burgemeester en wet houders in de zaak. Twintig verdiepingen is veel te hoog lieten de raadsleden weten. In de extra commissie vergadering, gistermiddag in het stadhuis, vroegen zij zich af of er eigenlijk wel woning wetwoningen moeten komen op die plaats langs de Govert van Wijnkade. Met een toezegging van burge meester en wethouders aan project-ontwikkelaar Ohlsen om de flat in zes écht woonla gen uit te voeren had de com missie grote moeite. Alle raadsleden vonden het onaan vaardbaar dat b en w op eigen houtje een dergelijke toezeg ging hadden gedaan zonder eerst de raadscommissie te raadplegen. Maar uiteindelijk ging de commissie met uit zondering van Wil van Dinter (CDA) met de rug tegen de muur akkoord met de planont wikkeling van een woonflat van acht verdiepingen. Enkele jaren geleden heeft de gemeente de Rode Villa met de daar omheen liggende grond voor 1,3 miljoen gulden verkocht aan de project-ont wikkelaar. De raad heeft toen in principe ingestemd met de bouw van een vier etages hoge flat met woningen in de vriie sector, die Ohlsen er wilde gaan bouwen. Toen de wo ningmarkt instortte zag de project-ontwikkelaar geen brood meer in de bouw van dure appartementen langs het water en veranderde hij zijn plannen. Van het college kreeg hij de toezegging los dat hij er woningwetwoningen in zes acht bouwlagen kon neerzetten, maar om de kosten te drukken kwam een plan uit de bus voor een torenflat van ongeveer twintig verdiepingen met daarin zo'n 150 apparte menten. Voor die toezegging heeft het colllege indertijd niet de raadscommissie geraad pleegd en dat werd verant woordelijk wethouder Han Hummelen dan ook ernstig kwalijk genomen door de raadsleden. De commissie ging weliswaar akkoord met de planontwik keling van woningwetwonin gen in acht bouwlagen, maar deed dat eigenlijk omdat ze niet anders kon. Zou de com missie ook daar niet mee in stemmen dan zou de gemeente ongetwijfeld een schadeclaim van Ohlsen aan de broek krij gen en daar voelden de raads leden weinig voor. Zij vroegen zich af of de plaats eigenlijk wel geschikt is om daar woningwetwoningen te bouwen. Op de afgelegen plaats aan de rand van de stad zijn nauwelijks voorzieningen en is de geluidshinder door het aangrenzende industriegebied en de spoorlijn die er langs loopt enorm. De geluidsnor men zullen dan ook streng in acht dienen te worden geno men wanneer er wordt gebouwd, aldus de commissie. Gisteravond heeft de raads commissie voor sociale zaken met deze plannen ingestemd, hoewel PvdA-raadslid Hans Konings nog een voorbehoud maakte ten aanzien van De Lindenhof. Hij vroeg zich af, waarom juist deze stichting voor begeleide kamerbewo ning zich nu ook met geeste lijk gehandicapten zou gaan bezighouden. „Waarom niet een andere?" vroeg hij zich af, „Omdat er dan niets gebeurt," zei ambtenaar Van Marsber ger. „Gelul," repliceerde Ko nings, waarop wethouder Riet Taverne eiste dat hij die kreet inslikte. Konings weigerde. Hij liet weten dat de gemeente raad in staat moet worden geacht zelf te bepalen welke stichting in Schiedam iets wel of niet kan gaan doen met sub sidiegelden en dat dat ook geldt voor De Lindenhof. La ter in de gang van het stadhuis zei Konings tegen Van Mars berger dat hij met 'gelul' niets persoonlijks had bedoeld. „Dat behoort tot mijn gewone spraakgebruik, daar bedoel ik verder niets mee," aldus Ko nings. Bij het project begeleid wonen wordt uitgegaan van zes flats met elk drie bewoners, tegen een huurprijs van 650 gulden per maand. Begeleiders van De Lindenhof zullen steeds bereikbaar moeten zijn en vooral in de avonduren aan- bereiding van het avonJeten toezicht te houden. Het gaat tenslotte om mensen, die dit soort sociale vaardigheden moet Ieren. Zo zal er een we kelijkse evaluatie zijn. Bij de training zal het meer gaan om een groepsgewijze lering van het huishoudelijk proces, waarbij de individuele aanpak voorop staat. Het wordt be langrijk geacht dat mensen, die remmingen in hun com municatie hebben, toch enig praktisch begrip van de sa menleving krijgen. Vlaardingen In Vlaar dingen Ambacht moest de politie zondagavond nog laat op pad om te be middelen tussen een man en een vrouw, die elkaar via een 27 MC-bakkie beledigingen naar het hoofd hadden geslingerd. Familie van de vrouw had zich voorgenomen om de zaak eens even 'recht te gaan zetten'. Zo ver kwam het echter niet De politie wist de verhitte gemoederen weer enigszins te bekoe len. Vlaardingen De bewoners in de projectgroep stadsver nieuwing Oostwijk willen er een ambtenaar bij hebben. Met de administratieve ondersteu ning van de projectgroep is een ambtenaar speciaal belast. Maar die heeft daarnaast nog zoveel te doen dat het hem niet altijd lukt de stukken voor de vergaderingen op tijd bij de bewonersleden van de projectgroep in de bus te krij gen. Om daar verbetering in te brengen willen de bewoners een vaste administratieve kracht op het stadhuis die zich bezighoudt met de project groep. De ambtelijke coördinator van de projectgroep die de admini stratie verzorgt beaamt de be wonersklachten. Jan Lands- heen„De bewoners krijgen de stukken voor de vergadering inderdaad aan de late kant. Meestal is het een dag of drie van te voren. Er zit zoveel werk aan klaarmaken van de stukken, notulen uitwer ken, agenda opstellen en co- piëren dat ik het gewoon niet eerder klaarspeel? De bewoners vinden dat ze de stukken minstens een week van te voren binnen moeten hebben. „Dan kunnen we ze op ons gemak lezen en kunnen we met elkaar ook nog een voorbereidende vergadering houden. Maar in de huidige si tuatie komen we daar niet aan toe," aldus de bewoners. De projectgroep die zich bezig houdt met de planontwikke ling van de stadsvernieuwing in de wijk komt maandelijks bij elkaar. De groep heeft nu zo'n vijf keer vergaderd en er komt steeds meer werk aan de winkel. Gepraat wordt onder meer over de nieuwbouw aan de Touwbaan en in de Zeehel denbuurt. Verder houdt de projectgroep zich bezig met de verplaatsing van overlast ge vende bedrijven in de wiik en is er een werkgroep sociale be geleiding. Vanuit de drie andere project groepen in de stad die zich be zighouden met de stadsver nieuwing is de wens voor be tere administratieve onder steuning nog niet naar voren gekomen. Schiedam Toen de gemeente Schiedam Uribouw- /Bredero uitverkoor 209 woningen in Woudhoek- Noord (deelplan 2A) te bouwen, werd daar wel de voorwaarde aan verbonden dat dit de Schiedamse ar beidsmarkt ten goede zou komen. „We willen wel, maar we kunnen ze nauwelijks vinden", constateerde directeur P. de Bruijn van Urbibouw gistermiddag, na dat de eerste paal de grond in was gegaan. Hij plaatste meteen een op roep „aan alle goede vaklie den" om contact met hem op te nemen. Hij hoopt hen dan voor minimaal een jaar werk te bieden. Vanzelfsprekend zou zijn bedrijf graag de ge hele woningbouw in Woud- hoek en Spaland voor haar rekening nemen. De woor den van wethouder Zijdeveld („We zijn begonnen met een continu bouwstroom. Nu blij ven we doorbouwen.") legde Urbibouw graag in eigen voordeel uit. Met het slaan van de eerste paal, maakte wethouder Chris Zijdeveld gistermiddag een aanvang met de bouw van het complex woningwet woningen in de Woudhoek- Noord. De eerste paal had. als het aan de gemeente en bouwbedrijf gelegen had, enige maanden al de grond in gekund. De vereiste ver gunningen bleven echter erg lang bij het ministerie liggen. Zijdeveld rekent er op dat in oktober 1982 de eerste hui zen opgeleverd kunnen wor den. In de maand mei van het jaar daarop 2ouden alle hutzen bewoond moeten zijn. In het complex van 209 wo ningwetwoningen zijn dertig Van Dam-eenheden en 36 bejaardenwoningen opgeno men. Kunnen de tien be drijfsruimten (bestemd voor buurtwinkeïs) niet worden verhuurd, dan worden ook hier Van Dam-eenheden van gemaakt. Na oplevering ko men de huizen onder beheer van de SSSW. JL» Dit nieuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd »n combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. m «4,1000 'e\°P( MB ;A»W- „«uJi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1