STAD/STREEK Marokkanen gaan praten over les in eigen taal m Volks kredietbank schrapt in naam Uaf neem ik Brouwer heel kwalijk: hij hanteert geslotenheid als regel!9 Trein ramt aanhanger Heilsoldaat voorkomt oplichting Uitspraak in taxi-conflict maand later Voorstel om aantal uren te verdubbelen Gebrek aan zuurstof maakt gezin misselijk Plakkers gepakt Onhandige truc Geen Cruyffies uit Nieuwland dinsdag I 8 december 2982 VD/SC/WW Fractie functioneert niet: PvdA'ers hoogst ontevreden Schiedam Binnen de PvdA heerst grote on vrede, omdat fractieleider Gé Brouwer de fractie niet meer ter vergadering oproept. Sommige leden, van wie oud-Rijnmond-ge- committeerde Arie van Dijk wel de belang rijkste woordvoerder is, verbazen zich erover dat deze situatie ongestraft kan voortduren. In het PvdA-orgaan Voor waarts heeft Brouwer ge tracht een verklaring hiervoor te geven, maar een aantal PvdA'ers is daar niet erg gelukkig mee. Brouwer haalt op felle toon uit naar de pers, naar het 'lek' in zijn partij en naar de achterban. Zijn redeneertrant bestempelt hem, aldus een van zijn critici, tot „een agressief type die de spanningen van zijn fractieleiderschap niet meer aan kan". Men herkent de Brouwer van vroeger niet meer, waar mee bedoeld wordt dat Brouwer voorheen een in nemend ep nijver partijlid was. Echter, Arie van Dijk nu: „Ach, een fractie on der zo'n leiding is eigen lijk geen aandacht meer waard. Wij kunnen beter uitzien naar een volgende fractie, die van een betere samenstelling zal moeten zijn!" Terroriseren Kortom, de verhoudingen in de Schiedamse Partij van de Arbeid zijn weer eens gespan nen. 2n de Voorwaarts kiest Brouwer voor scherpe bewoor dingen: „Het terroriseren van een fractie, het onmogelijk maken van een besluitvor ming waarin ieder fractielid zijn bijdrage moet kunnen le veren. werd door het fractie bureau niet meer te tolereren geacht en om deze reden be sloot het voorlopig de vergade ringen van de fractie op te schorten, om zich eerst nader te beraden." Met het 'terroriseren* doelt Brouwer op. zoals hij het om schrijft, „het doorspelen van vertrouwelijke zaken aan de rechtse pers". Hij schrijft let terlijk: „Niet alleen het feit dat op deze wijze de PvdA in dis krediet werd gebracht en onze collegeleden bewust in een kwaad daglicht werden ge steld, is uitermate kwalijk te noemen, nee, vooral het feit dat een inhoudelijke discussie over gemeentelijk beleid, nog voordat er besluitvorming over is, in de openbaarheid wordt gebracht om zodoende een juiste afweging onmogelijk te maken, maakt deze daad zo volstrekt afkeurenswaardig." Dat vanuit de PvdA-leden kri tiek kwam op Brouwers mede deling om geen fractieverga deringen meer te houden, ver taalt Brouwer als volgt: „De reacties op deze mededeling vanuit de ledenvergadering toonden echter helaas aan hoe weinig waarde wordt gehecht aan een goed functionerende fractie." Deze passage windt enkele PvdA'ers op. Zo is er Jan Vleesenbeek, een coming man in socialistische kring, die in de laatste ledenvergadering kritiek op Brouwer had, omdat deze pas tegen middernacht kwam met de mededeling dat de fractie niet meer zou verga deren. Vleesenbeek: „Tn de eerstvol- Ëende vergadering zal ik rouwer wel eens zeggen wat ik ervan vind. Wat hij nu schrijft, is iets heel anders. Hij doet het nu voorkomen, alsof Arie van Dijk en ik toen geen begrip hebben gehad voor de situatie in zijn fractie. Maar ik ben opgei een >as zo laat* op de avond opgesprongen, omdat zuik belangrijke mededeling KREDIETBANK Zoete koek In de PvdA kunnen veel frac tieleden zich Brouwers han delwijze voorstellen. Er is ech ter ook een groep die als volgt redeneert: in de lente van dit jaar besloot de fractie Hans Konings weg te sturen, dat was een besluit dat zoals later bleek niet door de beugel kon, en het zogenaamde 'lek' wilde zijn partij voor zulk een blun der behoeden de meest di recte weg om dat te bereiken was het uit de school klappen naar andere PvdA'ers, zodat het geheim geen geheim bleef. Hoewel de PvdA toen in een maalstroom van kritiek be landde, bleef de partij voor die blunder bespaard. Nu er bin nen de volgens het bestuur slecht georganiseerde fractie meer blunders van groot en klein formaat blijken te be staan, probeert de eerst ver antwoordelijke figuur hier voor, Brouwer, de schuld af te schuiven nog steeds aldus de redenatie. Arie van Dijk voegt daar in een lange beschouwing aan toe: „Dat stukje van Brouwer, ik ben daarvan geschrokken, het heeft mij teleurgesteld dat hij de leden verwijt dat dfe er nogal wat toestanden van ge maakt hebben. Wat suggereert hij nou? Dat wij zijn medede ling om de fractie niet meer te laten vergaderen als zoete koek hadden moeten slikken? Ik vind dit typerend voor zijn leiderschap, dat hij de schuld wéér bij anderen zoekt: bij een 1>ers die hij rechts noemt, bij eden die hun mond hadden moeten houden, hij een of an der lek!? Ik vind dat een doek je voor het bloeden, het leidt af van de hoofdzaken. Brou wer moet de oorzaken eerst eens bij zichzelf zoeken! Neem nou zijn terminologie, zo'n woord als 'terroriseren*: ik vind die dermate polariserend, dat ik dat van een fractieleider niet verwacht. Van een frac tieleider stel ik mij voor: ie mand die verzoenend kan op- Arie van Dijk: „De stemming makers moeten weg. Zo'n falend fractiebureau, wat móet je daarmee?" door Kor Kegel Schiedam De 21-jarige K.Timmers keek vreemd op toen hij op de spoorwegover gang in Schiedam-Kethel bij de Joppelaan plotseling de aanhanger die aan zijn tractor bevestigd was los zag schieten. In de verte naderde reeds een trein, die met een snelheid van 120 kilometer per uur aan kwam razen. Hij was met zijn tractor veilig en wel over de spoorweg, maar moest lijdzaam toezien dat zijn aanhanger aan gruze lementen ging. De locomotief liep lichte schade op, maar kon even later toch de weg vervolgen. Andere treinen die van dit baan vlak gebruik maakten, hadden met een ge ring oponthoud te kampen. Vlaardingen Twee Schie dammers die onder valse voor wendselen kleding van het Leger des Heils in Vlaardin gen wilden loskrijgen, volgens hun zeggen bestemd voor Po len, zijn door de politie aange houden. 2e maakten gebruik van een valse naam. maar dat mocht niet baten. De poging tot oplichting mislukte. Een heilssoldaat uit het gebouw' aan de Zomerstraat vermoed-1 de dat de zaak scheef zat en deed aangifte. Maassluis Gedeputeerde staten hebben zeker nog een maand nodig voor zij uit spraak doen in het conflict tussen de Maassluise taxibe drijven Hofman en Haven- tax. De uitspraak in de be roepszaak werd vorige week verwacht, maar via een pro vincie-voorlichter laten GS weten dat het, ook gezien de komende feestdagen, zeker half januari zal worden. Hofman-taxi heeft tegen een door de gemeente verleende vergunning aan Haventax om met één wagen te rijden be roep aangetekend. Een tweede vergunningsaanvraag van Ha ventax is voorlopig geschorst omdat Hofman daar ook be roep tegen heeft aangetekend. De grimmige sfeer tussen de elkaar beconcurrerende taxi bedrijven, die enkele weken geleden tot een hoogtepunt- kwam toen twee chauffeurs met elkaar op de vuist gingen, is inmiddels weer wat bekoeld. Beide taxi-ondernemers zeg gen de uitspraak van GS af te wachten. Hofman is tegen de vergun ningen van Haventax in be roep gegaan omdat hij meent' dat er geen werk genoeg in Maassluis is voor nog meer taxi's dan waar hij al mee rijdt Van Gendt van Haven tax noemt dat onzin. „Er is werk genoeg voor nog enkele wagens. Zeker in de weekein den," aldus Van Gendt iiDinuinniuiiiniifniiiiiiiiiiunuiiiiiiniiiriiittü Vooruitlopend op de goedkeuring van GS heeft de volkskredietbank de naam al ge wijzigd In kredietbank. Op de naamborden In de etalage van de gemeentelijke instel ling op de hoek van de Pleter Karei Drossaertstraat en de Zomerstraat Is het woord 'Volks' bedekt met wit papier, zodat er alleen maar kredietbank staat te lezen. De gemeenteraad ging onlangs akkoord met de naamsverandering, die officiéél pas Ingaat wanneer ook GS goedkeuring verleent. Overweging voor de naamsverandering was dat de naam volkskredietbank „niet meer past in het huidige .tijdsbestek". De bank meent dat door het voorvoegsel 'volks' bepaalde groepen mensen worden afge schrikt. Door dat weg te laten denkt de gemeentelijke kredietbank de klantenkring uit te breiden met de wat beter gesitueerde mensen. treden. Maar wat doet Brou wer? Hij tast de openbaarheid als zodanig aan! Hij zegt dat besluitvorming belemmerd wordt door openbaarheid. Van de laatste keer herinner ik mij dat er tussen twee wethouders; een meningsverschil bestond over een zakelijk onderwerp en dat stond in jullie krant. Brouwer vond dat maar niks. Maar dan vraag ik mij af: mag zo'n meningsverschil niet be kend worden? Mag dat niet o- penbaar? Zie je, de PvdA maakt zich landelijk zo sterk voor openbaarheid. Openbaar heid moet een regel zijn, tenzij er in uitzonderlijke gevallen redenen aan te geven zijn waarom het niet moet. Maar, cn dat neem ik Brouwer hcél kwalijk, hij hanteert gesloten heid als regel en wti pas bij wijze van uitzondering open baarheid, maar nadat alles be kokstoofd is! Welk redelijk be lang is daar nu mee gediend? Zijn redenering moet anders om zijn! Een meningsverschil mag je toch best erkennen, die zie je overal in de maatschap- Ïnj. Brouwers redeneertrant eidt alleen maar tot conflic ten: hij vréégt om moeilijkhe den." Tot zover Van Dijk. Stemmingmakers In de PvdA steekt nog een an dere uitleg de kop op. Brouwer zou, in een lijd dat zijn fractie inclusief de drie PvdA-wet- houders aan grote kritiek 'on derhevig is, zijn fractie rust willen gunnen, in de hoop dat de kritiek verstomt, en meer in de toekomst in de hoop dat aan de samenstelling van de fractie niet teveel wordt getornd bij het maken van de kandidatenlijst voor de gemeenteraad. En omdat de meeste fractieleden graag zou den willen blijven zitten waar zij zitten, zouden zij hun kri tiek voor zich houden. Opnieuw Van Dijk: ,4e ziet in die fractie een grote midden groep waarvan ik denk dat zij wel bereid is mee te werken in een nieuwe fractie van andere samenstelling, het is een groep die wel meenobbelt. Maar wil je wat bereiken in de komende jaren, dan moet ie de stem mingmakers weghalen. Zo'n fractiebureau dat daar alles zit voor te koken, en dat daar dan ook schaamteloos voor uit komt!! Wat moet je daarmee? Ik zou in die fractie wel wat mensen willen zien, die wat meer aansluiten bij de landelij ke lijn van de PvdA. Het hui dige bestuur bijvoorbeeld hul digt gezonde opvattingen. Met zo n jongen als Bakker kan ik het vinden, die getuigt vaak van goed inzicht. Ik denk dat wij ons op zulke jongens moe ten richten. Ach, en dat clubje dat er nu zit, je mag blij zijn als dat volgend jaar september haalt. Maar ik zou déér geen energie aan willen verspil len... Jan Vleesenbeek: „Ik vind de situatie in die fractie uitermate zielig. Maar wel bijzonder ver velend, want je zit er tenslotte met een partij die voor solida riteit staat, die vier jaar in gehuurd is om het programma uit te voeren. Nou, je ziet wat daarvan komt!" Niet vergaderen Voorlopig ziet het ernaar uit dat de fractie eenmaal in de maand bijeenkomt voor een verplicht nummertje: de standpuntbepaling over agen dapunten voor de gemeente raad. De betreffende stukken zullen vergaand voorbereid in de fractie aan de orde komen en het fractiebureau van Brouwer zal deze stukken ver gezeld doen gaan van een pré; kan ans op uitlekken en open baarheid zal dan tot een mi nimum zijn beperkt. „Schaam teloos." noemt Van Dijk die mededeling. Tegen dit standpunt van het fractiebureau kijken sommige PvdA'ers maar wantrouwend aan. Men ziet er een onver diende bescherming van de huidige PvdA-fractie in. In plaats van dat men de hand in eigen boezem steekt en bij voorbeeld de wethouders wijst op punten uit het vorige partij program die nog niet uitge voerd zijn, lijkt het er volgens hen nu op dat de wethouders beter geen kritiek kunnen krijgen, omdat het de partij andere stemmen kan kosten. Men vindt zulk een politiek verfoeilijk. In andere partijen kijkt men met ongeloof tegen deze situatie aan. Arie van Dijk: „Ook in mijn eigen partij kom ik mensen tegen die twee keer de ledenvergadering heb ben bezocht en dan al afge knapt zijn, die dan zeggen: gö, ik dacht dat julhe zo links wa ren. Die mensen zijn dan erg onthutst Ja, ik kan mij dat voorstellen." Vlaardingen De ouders van Marokkaanse kinderen die een halve dag per week onderwijs in hun eigen taal volgen, gaan praten over de vraag of dat wel voldoende is. Dat is een van de resulta ten van een informatie avond die onderwijsinspec- teur R. Hoekstra voor die ou ders gaf. Een rommelige stemming, waarbij taalpro blemen een rol speelden, gaf geen uitsluitsel over de vraag of er meer van dat onderwijs voor Marokkaanse kinderen op lagere scholen moet ko men. De informatie-avond was een initiatief van de Vlaardingse ABC-groep, een aantal vrijwil ligers dat Nederlandse les geeft aan buitenlanders. Jan van Es van de ABC-groep vindt dat onderwijs in de ei gen taal erg belangrijk: „Om een andere taal, en dat is het Nederlands voor hen, goed te kunnen leren moet je eerst je moedertaal goed kennen." Een ander gunstig effect zou vol gens hem zijn, dat de moeders van die Marokkaanse kinde ren, die vaak helemaal geen Nederlands spreken, op die manier wat uit hun isolement worden gehaald. Er is in Vlaardingen een Ma rokkaanse leraar die vier da gen in de week aan verschil lende scholen lesgeeft. Maar volgens Van Es is daar weinig animo voor. Voor de bijeen- komst met de ouders gehou den werd zei hij: „Die mensen zeggen: ik stuur mijn kinderen daar niet naar toe, want dan missen ze lessen en raken ze achter op school. Daarom zou den de roosters zo ingedeeld door Aad Rietveld moeten worden, dat ze geen belangrijke lessen zoals Neder lands missen. Wij hebben Hoekstra uitgenodigd om te komen vertellen over het be lang van dat onderwijs in de eigen taal." Eigen keuze De gemeentelijk onderwijstn- specteur beaamt dat er ouders zijn die het onderwijs in het Nederlands belangrijker vin den, maar maakt daar niet zo'n punt van. „Ongeveer ze ventig procent van de kinde ren voor wie het bedoeld is volgt het." Hij wees de ouders wel op het belang van het Ma rokkaanse onderwijs, maar, zei Hoekstra, „bet is vrijwillig. Als die ouders besluiten om hun kinderen niet naar de lessen in de eigen taal te sturen is dat volkomen legaal. Dat is hun eigen keuze." De problemen met het rooster zag Hoekstra duidelijk anders dan Van Es, ..Het is voor die kinderen veel belangrijker dat ze lessen als gymnastiek en handvaardigheid volgen. Daar doen ze contacten op en dat is nodig, want ze moeten in deze maatschappij leven. Als ze bij andere lessen niet aanwezig zijn dan kan dat wel weer bij gespijkerd worden. Daar zijn taakleerkraehten voor (leraren die er speciaal zijn om leerlin gen die dat nodig hebben extra lessen te geven, red.)." Goede zaak Hoekstra was tevreden met de bijeenkomst. „Het was voor het eerst dat de Marokkaanse ouders open met elkaar praat ten over deze problemen en dat is een goede zaak. Boven dien was het informatief; ik heb niets verkocht, we hebben alleen gedachten uitgewisseld. Er bleken voor een paar ou ders ook wel andere proble men te spelen dan het missen van belangrijke lessen. Zo was er iemand uit Holy wiens kind helemaal naar de Babberspol- der moest voor het onderwip in de eigen taal. Maar daar is nu eenmaal niets aan te doen. Daar kun je niet speciaal een Vlaardingen Vergiftiging! door koolmonoxyde. was de eerste veronderstelling toen een gezin, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, zon dag plotseling onwel werd. Alle gezinsleden hadden braakneigingen. Toen de brandweer het huis doormeet- te, bleek echter dat niet kool monoxyde, maar een gebrek aan zuurstof in de woning de boosdoener was. Vader, moeder en de kinderen hadden allemaal gedouched met alle ramen en deuren dicht Die werden dan ook door de opgeroepen huisarts opgelegd tot kachel en geiser onderzocht waren. Het gezin ondervond verder geen nade lige gevolgen van het gebrek aan zuurstof. Vlaardingen Twee borstels, 56 aanplakbiljetten en een ero-. mer lijm oogstte de politie zon dagnacht De spullen werden afgenomen van twee Vlaar- dingers, die bezig waren een van de viaducten van rijksweg 20 te beplakken. Doel van de(» plakactie van de twee was r mensen uitnodigen tot het bij-'' wonen van een rockconcert Schiedam Een 26-jarige Zaandammer heeft bij de. Hema in Schiedam een wissel truc uitgeprobeerd die toch minder succesvol bleek, dan hij aanvankelijk had gedacht De Zaandammer had uit de schappen van de Hema twee blikken verf en twee rollen behang gehaald, die hij bij de kassa probeerde in te ruilen voor geld. „Ik heb de verkeer de spullen gekocht" vertelde de man om hel geheel overtui-i gender te doen overkomen. Toen hij echter geen kassabon netje kon overleggen, werd het bedrog ontdekt en werd de politie ingeschakeld. Dieven hebben 's nachts rond gedwaald in de Willem de Zwijgermavo, Zij vernielden een ruitje en doorzochten lo kaal op lokaal. Tijdens hun speurtocht vonden ze alleen een mirofoon de moeite waard. Het ding was 220 gul-; den waard. Onbegrijpelijk vond de eigena res van een winkeltje aan de, Hoogstraat de handelswijze; van de inbrekers die haar? pandje als doelwit hadden ge kozen. Want de dieven namen, niet alleen 120 gulden kasgeld; met zich mee, zij vernielden; ook nog eens de antieke kassa' die het winkelpandje sierde. bus voor laten rijden." Het voorstel om het het aantal uren Marokkaanse onderwijs dat de kinderen volgen te ver dubbelen ziet Hoekstra nog niet 20 zitten. „Dat zou beteke nen dat er groepen gecombi neerd moeten worden. Dan krijg je niveauverschillen, en ik betwijfel of ze op die ma nier in twee keer zoveel tijd ook meer Ieren." De inspec teur stelde zelf een compromis voor, dat inhoudt dat de extra lessen op woensdagmiddag ge geven worden. „Dat zouden ze dan zelf maar moeten regelen. Dat zou buiten de gemeente om moeten gebeuren. De aanwezigen kwamen er niet uit en gaan onderling nog over de verschillende voorstel len praten. Waarschijnlijk in januari gaan ze weer met Hoekstra om de tafel zitten. Schiedam Voetbal lers d la Johan Cruyff, die zoals bekend op straat de basis heeft ge legd voor een glanzen de carrière, zullen de komende tijd waar schijnlijk niet uit de Schiedamse wijk Nieuwland komen. De straatvoetballertjes daar zullen binnenkort mogelijk weer een veldje moeten afstaan, omdat buurtbewoners bij de gemeente hebben geklaagd. Zij ondervon den veel overlast door dat telkens een bal te gen de ramen terecht kwam. De afdeling Openbare Werken heeft voor de bewoners van De Al- bardas traat, Loeff- straat. Nolens laan nu een oplossing bedacht Het grasveldje daar zal volgens dat voorstel in tweeën worden gedeeld door een bloemenperk je. Voetballen wordt daardoor minder aan trekkelijk gemaakt Het plan moet overi gens nog op het stads kantoor worden door gesproken en daarna nog door burgemeester en wethouders worden goedgekeurd. Overigens krijgt men op het Schiedamse stadskantoor tien tot twintig klachten per jaar over al te actieve voetballertjes. Volgens de heer Krijgsman van Openbare Werken wordt per geval beke ken of er iets aan de overlast kan worden gedaan. Lang niet al tijd blijkt dat echter mogelijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3