KvK: dij en eenrichtings verkeer in Beneden is de hoorzitting Scholen in gevarenzone Ik neem proef Posthoorn zoekt oplossing voor clubhuis Zuid Geen vervangende huisvesting krakers Fietser zwaar schedel- letsel A Reactie op uitgangspunten verkeersplan PvdA-program Passage moet open blijven Sneeuw! Ach, nu kijken ze wel uit Steeds minder leerlingen Schiedam: niet meer geld voor Rijnmond ONAFHANKELIJK DAGBLAD Woensdag 9 december 1981 Vlaardingen De kamer van koophandel (KvK) heeft afwijzend gereageerd op een mogelijke afsluiting van de Maassluissedijk voor vrachtverkeer dat uit de Vettenoordsepolder komt. Bovendien heeft de kamer nog al wat aan te merken op enkele andere uitgangspun ten van het verkeersplan die gelden voor het verkeer in de wijk zelf. In plaats van het weren van autoverkeer door in de VOP straten af te sluiten kiest de kamer voor eenrichtingsverkeer. Als uitgangspunt van het op te stellen verkeersplan voor de binnenstad, waaronder ook de VOP, hanteert de ge meente dat de Maassluisse dijk na realisering van de parkeergarage bij het stad huis geen ontsluLtingsfunc- tle heeft voor de Vettenoord sepolder wat betreft het (vracht) autoverkeer. De KvK gaat echter te^en af sluiting van de dijk in door te stellen dat het de kortste weg is voor het vrachtver keer, dat door de bewoners als hinderlijk wordt erva ren. Als de Maassluissedijk wordt afgesloten zal het vrachtverkeer nog meer overlast bezorgen, doordat een langere route via woon straten gekozen moet wor- den. Bovendien is dat voor de chauffeurs erg lastig, vindt de kamer. Ook afwijzend reageert de KvK op het voornemen om de Vette noordstraat en de Verheystraat door te knip pen, zodat doorgaand auto verkeer onmogelijk wordt Dat is niet in het belang van de bewoners en van de bed Ij- ven. Want allerlei voorzie ningen zowel binnen als bui ten de wijk worden zo aan zienlijk moeilijker bereik baar, vindt de kamer. Het zal, nog steeds aldus de ka mer. een ernstige daling van de omzet tot gevolg hebben voor de winkels en bedrij ven in het hart van de wijk. Als extra argument voegt de kamer er aan toe dat de par keerdruk in de Diepenbrock- straat en de Pieter Karei Drossacrtstraat waarschijn lijk zal toenemen door het wegvallen van parkeerruim te in het af te sluiten gedeel te van de Vettenoordstraat In het belang van de „leven digheid, maar ook dat van de werkgelegenheid in de be drijven in en rondom de Vet- tenoordstraat en Verhey straat" pleit de kamer voor invoering van eenrichtings verkeer in de rechthoek ge vormd door de Yettenoord- straat tussen de PKD- en Diepenbrockstraat, in de Diepenbrockstraat, in de Verheystraat en de PKD- straat tot de Vettenoord- straat Ook in dat geval zal het sluipverkeer uit de wijk worden geweerd, zo meent de kamer. Er zit schot in de binnenstad ï'Ms; •%$|j in het snel groeiende dorpje Maas land gaat alJes met zijn tijd mee. in de oude dorpskom rij den nu auto's in lange rijen ach ter elkaar, op de weilanden rondom laten stedebouwers hun blik gaan. De uitbreidings plannen bren gen ook hier de vernieuwende elementen van de grote stad met zich mee: de Inspraak. Morgenavond ïs er een hoorzit ting die handelt over de plannen in de DijkpoJ- der-Oost. Vlaardingen Een 15-jarige Vlaardingse jongen is met zwaar schedelletsel in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis opgenomen nadat hij op de Floreslaan door een auto was geschept. Het slachtoffer stak op de fiets de voetgangersoversteekplaats op de Marathonweg over en reed vervolgens via de door gang naar de Floreslaan de rij baan op. De naderende auto mobilist zag de jongen door de bosjes ter plekke te laat en kon hem niet meer ontwijken. De fietser werd door de rechter- voorkant van de auto geschept en vervolgens tegen de straat geslingerd. Door nog onbekende oorzaak kregen enkele toeschouwers van het gebeuren ruzie met el kaar en de politie kon een he vige vechtpartij maar ternau wernood voorkomen. Twee Vlaardingers van 18 en 19 jaar werden nochtans wegens mis handeling van een 35-jarige itadsgenoot mee naar het poli tiebureau genomen. Schiedam Voor juni van het komende jaar verwacht wethouder Chris Zijdeveld de eerste paal te slaan voor het woningbouwplan in de Schiedamse binnenstad. De wethouder heeft, naar hij zegt, gegronde hoop dat al in januari de weg wordt vrij gemaakt voor die eerste paal. Het openbaar lichaam Rijnmond zal, zo is Zijdevelds verwachting, in die maand de bezwaarschriften verwerpen die nu de wo ningbouw nog tegenhouden. De wethouder voor ruim telijke ordening hoopt voor het eind van 1982 ook de eerste plan te slaan voor de tweede fase van de woningbouw, waarvan gisteren de plannen wer den gepresenteerd. „Voor u staat een stralend mens," aldus de wethou der gisteren op de pers conferentie over de bin nenstad. Bezwaren tegen die tweede fase verwacht Zijdeveld niet, hoewel hij wat dat betreft een slag om de arm houdt. „Het is moeilijk koffiedik kij ken." aldus Zijdeveld. Of er inderdaad tegen de Schiedam De dreigende on dergang van het Passagethea ter, waarvan PvdA-kopstuk ken een paar maanden gele den spraken, blijkt te worden afgewend door leden van die zelfde partij. In de lijst van 266 amendementen op het onl- werp- program ma stelt het af delingsbestuur voor om een wijzigingsvoorstel over te ne men. waarin Passage weer een bredere plaats in de Schiedam se massacultuur wordt toebe dacht. Het amendement is af komstig van een groepje PvdA'ers rond gemeenteraads lid Ton de Vos. Een groot aantal van de 266 amendementen komt bij het bestuur over als welkome aan vulling en aan de leden wordt voorgesteld deze over te ne men. De meeste zijn afkomstig van een groep rond Nijfeslaj Dielemans en handelen over ruimtelijke ordening, maar daarnaast valt het op dat vele PvdA'ers die doorgaans nau welijks actief zijn in de partij zich nu wel hebben gebogen over het PvdA-program. Een weinig fortuinlijk lot is senator Jan Simons beschoren. Hij had een fiks aantal amen dementen ingediend, goed deels bestaande uit één woord: Schrappen!" Simons is in de PvdA de man die al sinds jaar en dag waarschuwt voor te grote uitgaven. Het bestuur blijkt echter in zijn voorstellen weinig verbeteringen te zien: 29 worden er afgewezen, met als motivering vaak ook één woord: „Afwijzen." tweede fase woningbouw minder bezwaren zullen bestaan dan tegen de eer ste, zal waarschijnlijk in maart van het komende jaar blijken. Dan moet de inspraak op het deel- plan zijn afgerond en wordt in de commissie voor ruimtelijke ordening een definitieve keuze ge maakt. Voor maart krijgt' een ieder zowel monde ling als schriftelijk de ge legenheid in te spreken. Bovendien zal een hoor zitting worden gehouden. Een van de hindernissen voor de tweede fase wo ningbouw, de Leao-school aan het Oude Kerkhof, zal voor september 1982 leeg zijn en tegen de vlakte kunnen, zo heeft Zijde velds collega, onderwijs wethouder Herman Post hoorn toegezegd. De wethouder voor ruim telijke ordening wil overi gens alvast vooruitlopen op een voor hem gunstige uitspraak van Rijnmond over de eerste fase wo ningbouw. „Wij gaan deze weken alvast beginnen met het bouwrijp maken van de grond. Daarmee kan een verdere vertra ging van de woningbouw plannen worden voorko men," aldus de wethou der. In het nieuwe plan (de tweede fase) ligt weer een nadruk op kleinere wo ningen. Bovendien is ge kozen voor het handha ven van de historische stadsstructuur, van het be staande straatbeeld wordt zoveel mogelijk vastge houden. De tweede fase woning bouw betekent het einde voor een aantal kraakpan den aan Laan en Lange Achterweg. Volgens wet houder Zijdeveld zal de huidige bewoners geen vervangende huisvesting worden aangeboden. Des tijds is met hen een kraakcontract afgesloten en daarin is opgenomen dat die bewoners geen speciale rechten kunnen laten gelden. m Wethouder Zijdeveld presenteerde gistermiddag op het stadskantoor nieuwe tekeningen voor de binnen stad. Het gaat hier om het tweede invulplan. Schiedam Voor de huis vesting van clubhuis Zuid zal een oplossing worden ge zocht die de stadsvernieu wing niet In de weg mag staan. Dat heeft wethouder Herman Posthoorn gisteren gezegd in de vergadering van de commissie voor cul tuur, sport en jeugdzaken. De wethouder deed die toe zegging na een langdurige discussie over de houten pandjes op het GTB-terrein, die door clubhuis Zuid waren geclaimd, maar inmiddels aan andere verenigingen zijn vergeven. In de commissie was veel kritiek op de ma nier waarop het college bij het toewijzen van die pandjes te werk is gegaan. Posthoorn erkende dat Zuid eerder had moeten worden ingelicht. Hij hield staande dat de pandjes terecht aan andere clubs zijn toegewezen. Bovendien is er volgens hem geen sprake ge weest van een solo-optreden van financieel wethouder Reinier Scheeres, zoals wel was. gesuggereerd. Schiedam/Vlaardingen/Maas sluis De sneeuwval heeft al weer vreemde taferelen opge leverd. Bij de Vlaardingse be graafplaats Emmaus belandde een Kafer in de struiken en op de Holysingel gleed een mo torrijder in slow-motion op zijn achterste. In Schiedam le verde de rotonde op de Nieu we Haven enige malen Co medy Capers-scènes op, toen het gladde trottoir mensen op het fietspad deed glijden. Maar echt ernstige ongelukken, die hebben zich niet voorgedaan. „Ach, dat is nooit op de eerste dag," zei vanochtend de wachtcommandant van de Vlaardingse politie. „Zo in het begin van de sneeuwval kij ken de mensen nog wel uit, dan lopen en rijden ze voor zichtig. Maar later, na een paar dagen, dan zie je dat ze weer durven, dan gaat het al lemaal weer sneller en dan is er voor ons werk aan de win kel." Het was te zien op rijksweg 20. Automobilisten reden er met een gangetje van nog geen veertig kilometer, hoewel de pekelwagens er al aan de slag waren geweest. De korpschef van de Maassluise politiei Van Nieuwkoop, ging vanochtend op weg naar zijn werk haast zelf onderuit: „Maar ik had meer moeite om bij mijn auto te komen dan op mijn werk." Het viel op dat het in Vlaar dingen kennelijk 's nachts meer had gedooid dan in Schiedam, terwijl het er van ochtend kouder was: Vlaardin gen was in ieder geval glad der. Vlaardingen De gestage daling van het aantal leerlin gen maakt een bezinning op de toekomst bij het onderwijs nodig. P. Zoutendijk, hoofd van de afdeling onderwijs van de gemeente, heeft nu alle cijfers in een notitie op geschreven. Aan de hand daarvan moeten de openbare en bijzondere scholen in Vlaardingen zich gaan bera den. „Dat wordt een moeilij ke en trieste zaak," voorspel de Zoutendijk. Bij een paar scholen ligt het leerlingenaantal al meer dan drie jaar onder de opheffings norm. Die scholen hebben van het rijk ontheffing gekregen; volgens de letter van de wet zouden ze al opgeheven moe ten zijn. Maar Zoutendijk ver wacht geen problemen met het opnieuw aanvragen van zo'n ontheffing. Hij heeft het mi nisterie van onderwijs twee redenen genoemd voor het uit stellen van de sluiting van scholen. Ten eerste moet de bezinning op het dalende leer lingenaantal afgerond zijn, ten tweede moet de integratie, waarbij kleuter- en lagere scholen worden samengevoegd tot basisscholen, worden afge- w—ht. Sombere geluiden gisteravond in de vergadering van de ge meenschappelijke schoolraad, waar uitspraken te horen wa ren zoals: „Dit gaat arbeids plaatsen kosten," en: „In deze cijfers kun je zien. dat het erin zit dat nog meer scholen geslo ten moeten worden." Zoutendijk wil voor het begin van het volgende schooljaar al duidelijkheid kunnen geven. Dan moeten de verschillende schoolbesturen klaar zijn met hun bezinning, zodat de drie partijen het openbare, pro testants-christelijke en rooms- katholïeke onderwijs met elkaar om de tafel kunnen gaan zitten. Mevrouw C. Richel wees op het gevaar, dat de daling van het aantal leerlingen scholen ertoe kan aanzetten om een concurrentieslag te gaan uit vechten, om hun aantal nog een beetje op peil te houden. Daarover moet ook in het overleg gesproken worden. Zoutendijk: „Want men moet elkaar natuurlijk niet naar het leven gaan slaan om een leer ling." ML Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. -felt*1** tua®'" ft.dies De*eb°C ,ve\oP 3000 VB ROB®1' 4s«i Schiedam De gemeente Schiedam maakt ernstige be- zwaren tegen de stijgende bij- j drage die van haar wordt ver- wacht voor de begroting van Rijnmond. Men acht het on aanvaardbaar dat van de ge- meente in de toekomst meer geld wordt verwacht, terwijl de financiële positie van de ge meenten alleen maar achteruit zal gaan. Het dagelijks bestuur van Rijnmond zal van de Schiedamse bezwaren op de hoogte worden gesteld. Ernstige bezwaren heeft het college van burgemeester en wethouders tegen de manier i waarop de begroting van Rijn mond is samengesteld. Volgens het Schiedamse college wil Rijnmond teveel geld halen bij de gemeente. Zo ts op een for se stijging van een gemeente lijke bijdrage gerekend voor zaken als buitensled elyke re- 1 creatie. Het Schiedamse colle ge acht dat onaanvaardbaar. Rijnmond kijkt volgens Schïe- dam te optimistisch naar de toekomst. In zowel de begro ting voor 1982 als de meega ren begroting 1982-1985 is gere kend op een accrès (stijging) van 0,5 procent. Men heeft in Schiedam geglimlacht over een dergelijke heilsverwach ting. De landelijke ontwikke lingen wijzen volgens Schie dam in een heel andere rich ting en daarbij is geen sprake van een stijging. Het college heeft nu een con cept-brief aan het dagelijks be stuur van Rijnmond opgesteld. Daarin worden de Schiedamse bezwaren tegen de verhogin gen uiteen gezet In de brief wordt erop aangedrongen dat dergelijke verhogingen in het vervolg worden voorkomen. In de eerstvolgende meerja renbegroting zal dat al moeten blijken, vindt het Schiedamse college: die zal een afnemend bijdrage verloop te zien moeten geven, aldus B en W van Schiedam. In de eerstvolgende vergade ring van de commissie voor fi nancien en economische zaken zal die brief worden bespro ken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1