Hema zet nieuwbouw op losse schroeven 1 Gevangenisstraffen voor relschoppers Gemeente zet pandjes neer voor agressieve jeugd Alle drempels de wereld uit Ik ,neem~ de proef Aad van Lingen lijsttrekker CDA Eind aan iénge Bedrijfsleiders: 9We weten het niet* Huur- commissie laat Bahhers- polder wachten Drie jaar na rellen: Schiedammer krijgt drie maanden V<*1 'Nee tegen kernenergie' SCHIEDAMSCHE COURANT •IVnjdag 11 december 1981- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 243 —4 PAGINA'S Lichten kerstboom weer ontstoken, maar: Schiedam De, inmid dels bijna routineus aandoende» druk op de knop van burgemeester John te Loo haalde de verbazing toch niet he lemaal weg. De lichten in de door Sandvik ge schonken kerstboom op de Koemarkt gingen in derdaad branden, maar waarom de inmiddels traditionele receptie na afloop niet meer in de Amstelbron werd ge houden, zoals jarenlang het geval is geweest, was velen een raadsel. Ditmaal vonden de diverse genodigden elkaar in de foyer van het Passagcthea- ter. „Prima,dachten velen, want dat gebouw is van de gemeente, Dat bleek echter met de reden. De gemeente Schiedam zou namelijk het vermoeden hebben dat bet betreffende etablissement op de Broersvest (sinds kort) weieens de broodnodi ge papieren zou kunnen ontberen. Daarom werd geen risico genomen en de Passage uitverkoren. „Onzin," aldus een barkee per van de Amstelbron. „Als dat echt het geval zou zijn. was de zaak toch al lang door de gemeente ge sloten." In zijn standpunt stond hij overigens niet al leen: velen (ook mensen in horecawereld) waren verbaasd over deze plotse- l.nge ommezwaai van de gemeente en begrepen er het fijne niet van. Het was de mensen van de Amstel bron overigens wel opgeval len dat tientallen Schiedam mers niet op de hoogte wa ren van het feit dat de ge meente van een jarenlange traditie was afgeweken. Zij kwamen namelijk wel naar deze zaak. Burgemeester Te Loo en de directeur van Sandvik Ne derland, C. Nellen, gingen in hun speeches beiden in op de goede verstandhou ding die tussen hen bestaat en die „ondanks de econo mische situatie" een derge lijke jaarlijkse schenking nog altijd mogelijk maakt. Een druk op de knop en burgemeester Te Loo slaagde er opnieuw in de lichten irf de kerstboom op de Koemarkt te doen ontbranden. Rotterdam De Rotter damse politierechter heeft de jongeren, die enkele weken geleden betrokken waren bij de rellen in de Maassluise binnenstad, fikse straffen opgelegd. Met name een aantal Schiedammers dat eerder betrokken was bij ongere geldheden in Schiedam- Nieuwland moest er aan geloven. Een van hen kreeg drie maanden on voorwaardelijke gevange nisstraf aan zijn broek. Op vrijdag 20 november toog een groep van twintig Schie dammers naar Maassluis om daar een vete te beslechten. Uitgerust met diverse steek en slagwapens trok de groep door de Maassluise binnen- .stad. Hierbij werd een aantal vernielingen aangericht. Met name winkelruiten moesten het ontgelden. Toen de Maassluise politie enkele -vandalen wilde arresteren, barstten de ongeregeldheden pas goed los. Er moest zelfs de hulp ingeroepen worden van de Vlaardingse politie. Vervolgens slaagde de politie erin zeven jongelui te arres teren. Een dag later kreeg die groep op het Maassluise ■politiebureau gezelschap van nog acht man. .De officier van justitie be sloot snelrecht toe te passen, met als gevolg dat negen Schiedammers, een Vïaar- dinger en vier Maassluizers deze week voor de Rotter damse politierechter ver schenen. De zitting- vond •achter gesloten deuren plaats, omdat zich onder de gedagvaarden ook minderja rigen bevonden. Bij enkele Schiedammers bleef de aanklacht niet be perkt tot het gebeuren in Maassluis. Zij waren betrok ken bij de 'Wibautrellen* of hadden nog een ander ver grijp op hun kerfstok. De 20- jarige Peter den H. hoorde veruit de zwaarste, straf te gen zich uitgesproken wor den: drie maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. De overigen kregen straffen variërend van een week tot vier weken onvoorwaarde lijk. In drie gevallen werd de zaak aangehouden. Muwi-1 -complex: VIaardingen De huur- (advies)eommissie is er nog altijd niet in geslaagd een uitspraak te doen over de al dan niet noodzakelij ke huurverhoging bij het complex Muwi-l-wonin- gen in de Vlaardingse Babbers polder. Onlangs werden d£ bewoners geconfronteerd met1 een fikse huurverhoging, die gebaseerd was op de afgelopen jaren, toen geen stijging was doorge voerd. Dat kon gebeuren om dat de bewoners, formeel juist, een verhoging hadden gewei gerd omdat hier geen woon- comfortverbetering tegenover stond. De gemeente is onder tussen ook van mening dat de diverse woningen hard aan re novatie toe zijn. De bewoners staan niet afwij zend tegen een dergelijke op knapbeurt, mits dat niet tot gevolg heeft dat de huren fiks verhoogd worden. De gemeen te Vlaardingen wil de renova tie dolgraag doorvoeren; de bewoners zijn daar voorlopig mee akkoord gegaan. Eerst willen zij echter meer duide lijkheid over de te vr rwachten huurverhoging hebben. De huurcommissk zou enige weken geleden al een uit spraak hebben gedaan over dit langslepende conflict. De op bouwwerker van deze wijk, Ron Koevoets, werd echter ongerust en pleegde een tele foontje naar een vertegen woordiger van die commissie. Toen werd hem te verstaan gegeven dat door de onvoor ziene drukte een uitspraak nog zeker drie weken op zich zou laten wachten. De bewoners pikten dit niet; hetgeen in de toezegging resulteerde dat de huurcommissie binnen drie weken een beslissing zou ne men. De bewoners zijn er ove rigens ondertussen van over tuigd geraakt dat een beslis sing zeker niet voor het eind van dit jaar te verwachten is. Schiedam Meer dan drie jaar na de rellen tus sen Schiedamse en Vlaardingse jeugd wor den in Schiedam voorzie ningen voor de jongeren aangebracht Op het Bachplein en op een lo catie in Zuid zullen ruimten voor die jonge ren worden neergezet Bovendien komen er twee beroepskrachten voor wat men op het stadskantoor randgroep jongeren noemt Bijna alle kosten worden betaald door het ministerie van CRM. De gemeente Schiedam legt daarnaast nog eens 75.000 gulden op tafel, omdat het project an ders met een te krap bedrag moet beginnen. Het project wordt door het ministerie van CRM gezien als een experiment. Een aantal gemeenten mag van het ministerie zelf naar op lossingen zoeken voor de jongerenproblematiek. Drie jaar lang worden de kosten daarvan vergoed en in het geval van Schiedam kan gerekend worden op drie keer 180.000 gulden. Na die drie jaar wil CRM alle er varingen bundelen om te komen tot een landelijk be leid. De gemeente Schiedam zal haast moeten gaan maken met net project, wil men nog in aanmerking komen voor de subsidie. CRM eist dat nog dit jaar wordt ge start en dat voor april vol gend jaar de gebouwtjes open zullen zijn. Volgens het voorstel dat nog in de cember in de gemeenteraad zal worden behandeld zul len de pandjes semi-perma nent moeten zijn. Eentje wordt neergezet tegenover de Ouverture-school op het Bachplein. Over de ander is nog twijfel. Wethouder Herman Posthoorn voelt het meest voor een locatie tegenover zwembad Zuid, maar er is ook gesproken over de Westerkade, naast het kruisgebouw. Een voorwaarde van CRM is dat er een stedelijke be geleidingscommissie wordt ingesteld en een begelei dingsgroep per wijk. Die begeleiders krijgen een on dersteunende functie, zodat de beroepskrachten niet al leen tussen de jongeren ko men te staan. In de commissie voor cul tuur, sport en jeugdzaken is enthousiast op het plan ge reageerd. Kanttekeningen waren er slechts van CDA- raadslid Luud Snel, die het project liever in Nieuwland gerealiseerd zag. Posthoorn wilde daar niets van horen: .Als we nu veranderingen aanbrengen, kunnen we het project wel vergeten," aldus de wethouder. Schiedam /Vlaardingen De Hema zal een vertra gingstactiek gaan voeren bij de onderhandelingen met de gemeente Schie dam over nieuwbouw aan de Lange Kerkstraat. De Amsterdamse BV, waar in de komende drie jaar f;A9 800 arbeidsplaatsen ko men te vervallen, zal een onderzoek instellen naar de exploitatie van de twee filialen in Schiedam en Vlaardingen, en men kan niet uitsluiten dat ook hier ontslagen zullen val len. In de huidige situatie piekert de Hema er in ie der geval niet over om met de nieuwbouwplan- nen in Schiedam haast te maken. Bij de twee Hema-vestigingen in Schiedam en Vlaardingen tastte het personeel gisteren nog in het duister voor wat be treft de toekomst. Bedrijfslei ders Kachel en Hoogers zeiden beiden niet te weten wat er boven hun hoofd hangt Mede delingen namens de directie, dat er in principe geen ontsla gen zullen vallen onder het verkooppersoneel, kunnen de onrust in de twee Hema-filia- len (in Schiedam aan de Lange Kerkstraat, in Vlaardingen aan de Kuiperstraat) aller minst wegnemen. De twee be drijfsleiders houden zich even wel allebei op de vlakte in hun commentaar en verwijzen naar het directiesecretariaat in 'Amsterdam. Daar verwees men gisteren door naar de afdeling public relations. Over de nieuwbouwplannen in Schiedam zei Petersen: „Wij zijn in gesprek met de ge meente. Dat gaat uitermate traag vinden we natuurlijk niet erg, dan hebben we onze handen vrij voor andere zaken en wij zullen die snelheid zeker niet bevorderen van onze kant. Een plaats voor een nieuwe vestiging is nog niet bekend; ook zijn er nog geen bouwplannen ingediend. Er is nog niet besloten om van die nieuwbouw in Schiedam af te zien." Of de onzekerheid bij de Hema consequenties kan heb ben voor de binnenstadsplan nen op het Schiedamse stads kantoor, vroegen we aan chef stadsontwikkeling Gustaaf Schaap: „Oei, das ook een vraag voor 'n vrijdagochtend! Tja, wat kan het betekenen? De gemeente is toch van on dernemers afhankelijk als zij plannen maakt, en als de Hema opschuift naar de toe komst. kunnen wij ze moeilijk dwingen. Maar dan ontstaat wel een onderhandelingssitua tie, waarin wij kunnen zeggen: hoor eens, jullie hebben des tijds die nood vestiging gekre gen op voorwaarde dat je ter- zijnertijd tot nieuwbouw over gaat, dat moeten jullie dan ook wel doen. Bijgestaan door judoka Liesbeth Beeks opent rolstoeler Aad Moerman de informatiemarkt. Maassluis Onder het motto 'Alle drempels de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' is gisteren in Koningshof de drie daagse informatiemarkt over gehandicaptenzorg van start ge gaan. Dat gebeurde symbolisch door de Maassluise judoka Lies beth Beeks en de rolstoeler Aad Moerman die samen een drem pel wegnamen. De tentoonstelling is vanavond geopend tot negen uur en mor gen van tien tot vijf. Op de informatiemarkt zijn tal van attribu ten te zien voor gehandicapten. Verder is veel informatie aan wezig over hulpmiddelen, aanpassingen en voorzieningen, vrije tijdsbesteding, sport, werkgelegenheid en sociale wetgeving. De expositie is beslist niet bedoeld voor gehandicapten alleen. Het organisatiecomité roept ook niet-gehandicapten op een kijkje te komen nemen. Want. „meer weten doet meer begrijpen," aldus Paul, van Gijzen van het Maassluise comité internationaal jaar van gehandicapten, dat streeft naar volledige integratie van ge handicapten in de samenleving. Schiedam Het bestuur van het CDA-Schiedam heeft A. J. A. van Lingen uitverkoren voor het lijst trekkerschap voor de ge meenteraadsverkiezingen Aad van Lingen Dd nieuwsblad. fvAt"5 - De*' u al het meu «s uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad. -•••• av*4»'1 medio 1982. Dat is voor Van Langen, die morgen 54 jaar wordt, een leuk veijaardagscadeautje. Alom wordt hij reeds ge noemd als wethouders kandidaat, indien het CDA zijn plaatsje behoudt in het volgende college van B en W. Aad van Lingen is sinds 1978 gemeenteraadslid voor het CDA. Hij komt uit de KVP, is opgegroeid in een gezin met zeven kinderen en staat als di recteur aan het hoofd van het internationale transportbedrijf Kleinekoort, Poot Baade in Schiedam. Voorheen was Van Lingen bestuurslid van de car navalsvereniging De Rietzei- Iers, een functie waarmee hij zich bekendheid verwierf. Van Lingen geldt als de flnan- cieel-eeonomisch expert van de CDA-fractie, met als extra aandachtspunt sociale zaken. Het CDA houdt op 3 maart een ledenvergadering in zaal Beatrix, waar men zich kan uitspreken over de kandida tuur van Aad van Lingen. Die vergadering begint om acht uur. Van Lingen zal als lijsttrekker Siem Rosman opvolgen, die tot de verkiezingen in 1982 de christen-democratische fractie zal leiden. Rosman werd^ dit jaar ook benoemd als lid van de Rijnmondraad en in zijn politieke loopbaan geeft hij daaraan straks de voorkeur. Aad van Lingen is de derde lijsttrekker van het CDA- Schiedam. In 1974 was Siem Rosman de eerste, in 1978 was Riet Taverne het. Toen stond Van Lingen nog nummer ne gen op de lijst. PvdA in deelraad: Hoek van Holland De frac tie van de Partij van de Ar beid in de Hoekse deelge- meenteraad wil dat kernener gie wordt afgewezen als toe komstige energiebron. De fractie vraagt de deelraad in stemming te betuigen en dit via het college van B en W van Rotterdam ter kennis te brengen van de stuurgroep Brede Maatschapplijke Discus sie. De socialisten geven hun me ning in een initiatiefvoorstel dat tijdens de vergadering van de deelgemeenteraad kennende dinsdag wordt behandeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1