Schiedam staakt werving tandartsen Maassluis: vi j f mil j oen bezuinigen Verkeersplan stemt weinigen tevreden Ik steent sMief Kwestie rond verhuiskosten opgelost Begeleid wonen: nieuw project voor Maassluis 'Er zijn er nu genoeg' nms: Van Puyvelde: liever kantoor in Croenelaan Wethouder Van der Knaap: subsidies misschien korten Plannen klaar voor derde renovatiefase In de rij voorsprekershalfuur Woningwet woningen op Evag-lerrein Openheid beloofd in zandaffaire ï!r,T»c°^ Woensdag 16 december 1981 SCHIEDAMS Cl J E COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 1 CSde jaargang no. 246 —6 PAGINA S Schiedam De gemeente Schiedam roept eên halt toe aan de uitbreiding van het aantal tandartsen in de stad. In één jaar tijd zijn er zoveel tandartsen bijgekomen, dat de nieuw- komers nauwelijks kans krijgen een praktijk van redelijke grootte op te bouwen, zo zei gistermiddag P. J. van der Burg, voorzitter van de tandartsenkring Schiedam/Vlaardingen. In Schiedam zijn nu twintig tandartsen gevestigd. Vorig jaar nog was er een verontrustend tekort. Volgens Van der Burg is de sfop op bet aantal tandart spraktijken gebeurd fn «rede lijk overleg tussen de ge meente Schiedam en de tan- Schiedam Armand van Puyvelde, toekomstig opbouw werker in Schiedam-Zuid, zal niet ingaan op hel aanbod van dê Sc hied am se woningbouw verenigingen (SSSW) om zijn kantoor in te gaan richten in een leegstaande winkel op de Koek van Havendijk en Voor- risestraat. Het pandje staat niet centraal genoeg in de wijk. Van Puyvelde, die als op bouwwerker in dienst komt van de overkoepelende orga nisatie SSWO. zou het liefst gaan werken vanuit een pand' aan de Groenelaan. omdat dit de drukste straat van de Gor zen is. Als mogelijk alternatief schijnt hem de Iocatie-Bethel- kerk toe. dartsenkring. Vooral van de beginnende tandartsen in Schiedam kwamen de afge lopen maanden klachten bin nen dat zij moeite hadden om met de toenemende uit breiding een behoorlijke praktijk op te bouwen en hieraan heeft de gemeente iets willen doen. Van der Burg wijst erop dat het een tijdelijke situatie is. „Zodra het weer een beetje gaat en ook de nieuwe tand artsen enigszins gesetteld zijn, kan de deur weer open gezet worden," aldus tandarts Van der Burg. Volgens wethouder voor volksgezondheid Riet Taverne speelt deze situatie zich ook af in Maassluis, waar een tand arts zelfs zijn cliënten uit Maasland moest betrekken om aan een praktijk van redelijke omvang te komen. „Je moet als gemeente voorzichtig zijn met de werving en zo'n man niet zonder werk laten zitten." aldus de wethouder. In Schiedam zijn er in é&n jaar tijd zeven landartsen bijgeko men. Vier van hen vestigden zich aan de BK-laan - zo neb ben de artsen Van den Heuvel en Kessel elk een praktijk in een gebouw dat zij gezamen lijk gekocht hebben en de andere drie kwamen in Schie- dam-Noord terecht. Het stre ven is, aldus Van der Burg, zo veel mogelijk de tandartsen te spreiden over de stad, hoewel vaak de huisvesting een lastige zaak blijkt te zijn. Bij het aantal tandartsen gaat het volgens hem minder om het aantal Schiedammers dan wel om het aantal inwoners van de stad dat ook geregeld de tandarts bezoekt. Uit lande lijke cijfers spreekt dat dertig procent van Nederland de tandarts mijdt, maar in Schie dam is de situatie gunstiger, aldus Van der Burg. „Verhou dingsgewijs blijven in Schie dam minder mensen weg," zei hij gisteren. Schiedam Op ver- f zoek van de zieken- öjj fondsen zal de gemeen- r, 'f* te Schiedam uitbrei- ding van het aantal fy- Rf siotherapeuten in de Hi stad tegengaan. Er is f.Ji in Schiedam nu gemid- deld één therapeut op de 1815 inwoners, ter- V. wijl de landelijke norm is: één op de 3500. Dat betekent dat l-'-f Schiedam tweemaal i, zoveel therapeuten r r*' heeft dan eigenlijk de t norm is. „En toch is er b bij hen nog heel wat l', werk aan de winkel." i aldus wethouder Riet i-J Taverne. I Zij heeft de indruk, UI dat de fysiotherapeu ten zelf blij zullen zijn met de stop. Anders zouden, net als bij de tandartsen, de praktij kenhun praktijk klein worden. Izaak van der Knaap: vijf miljoen bezuinigen. te Vlaardingen Bewoners die te renoveren of te slopen hui- ren in de Vettenoordsepolder verlaten en naar een renova tie- of nieuwbouwhuis in de wijk gaan, kunnen rekenen op een verhuiskostenvergoeding van 3000 gulden en eventueel de huurgewenningsbijdrage, als ze voor dat laatste op grond van hun inkomen in aanmerking komen. Het conflict tussen de project groep voor de VOP en het ge meentebestuur is in grote lij nen opgelost, nu de project groep voor alle betrokken de len van de wijk heeft uitge sproken dat er gesloopt óf ge renoveerd zal worden. Ook bft laatste knelpunt, de wo ningen in het zogenaamde sdiolengebied tussen de Ver- heystraat/Vettenoordsekade en de Parallelweg, is wegge-» werkt, omdat de projectgroep vpor de woningen van mensen die uit dit gebied gaan verhui- ren eveneens een dergelijke verklaring heeft afgegeven. Tijdens de vergadering van de projectgroep, die maandag avond werd gehouden, is ove rigens een nieuw conflict met de gemeente ontstaan. Het ge- n»entebestuur en het gemeen telijk woningbedrijf willen °ode panden die door de be woners in het kader van de stadsvernieuwing worden ver laten, volledig ontmantelen en °P die manier volledig onge schikt maken voor bewoning, vooral om te voorkomen dat de panden worden gekraakt Met name de bewonersleden van de projectgroep zijn het hiermee totaal oneens, omdat het zonde is op zich nog rede lijke panden op zo'n manier ri gor e us onbewoonbaar te ma ken. De projectgroep zal het voorstel doen. die leegkomen de woningen te gebruiken als wisselwoning voor bewoners, die tijdelijk hun huis moeten verlaten voor de derde reno vatiefase in de VOP. Het gemeentebestuur zal zich over die derde renovatiefase zeer binnenkort kunnen uit spreken. Het architectenbu reau Van Asperen en H alle ma heeft de tekeningen gepresen teerd voor die derde fase, die in eerste instantie 69 wonin gen in de Prins Hendrikstraat en de P. K. Drossaartstraat omvat en later nog eens 72 huizen in de Stationsstraat en de P. K. Drossaartstraat. Ook deze huizen zullen, zo is de verwachting, door bouwbedrijf Van der Waal uit Vlaardingen worden opgeknapt. Vele bewoners van Vlaardingen-Ambacht/Babberspolder maakten hun onvrede met het ontwerp-verkeersclrculatiepfan gisteravond kenbaar. Vlaardingen In rijen werd gisteravond gebruik gemaakt van het sprekershalfuur in de gecombineerde vergadering van de commissies verkeer en vervoer en inspraakbegelei ding, Niet voor niets werd uitgeweken naar de aula/gymzaal van scholengemeenschap Groen van Prinsterer. Het ont werp-verkeerscirculatieplan Vlaardtnger-Ambacht/Babber- spolder stond namelijk op de agenda. Dit betekende dat de naar schatting 70 aanwezigen in rij 1, 2 en 3 werden verdeeld, teneinde een geordend ge bruik van het sprekershal fuur te waarborgen. Een kleine tien omwonenden maakten dankbaar van deze mogelijkheid gebruik- Het mag duidelijk zijn dat er wei nig heel bleef van het voor stel. waarbij de kritiek zich met name toespitste op het voornemen van de gemeente de nodige wijzigingen aan de Van Hogendorplaan aan te brengen. Deze laan zal haar functie als belangrij'kste wijkontsluitings- en verbindingsweg behouden, maar dient wel de nodige aan passingen te ondergaan. Iets dat met name in het verkeer de keelgat van middenstan ders en op dit winkelcentrum aangewezen omwonenden Maassluis Praktisch gelijktijdig met het realiseren van een gezinsvervangend tehuis begint Maassluis een nieuw project in deze sector: het begeleide wonen. Een gezamenlijjk initia tief van de gemeente en stichting De Lindenhof uit Schie- zal, als het ministerie van CRM hieraan goedkeuring hecht, resulteren in het beschikbaar stellen van twee be staande huurflats voor de huisvesting van ongeveer zes werknemers van een sociale werkplaats. De gemeentelijke wonings tichting, volledig bereid tot tórtdewerking, suggereerde effh paar woningen aan de y&n Brethovenlaan als één woon eenheid. De commissie voor sociale zaken en volks gezondheid, die maandag avond onverwacht gecon fronteerd werd met dit niéu we voorstel, gaf eveneens haar toestemming. Een van de redenen van al deze spoed is het feit, dat de aanvraag vóór 1 januari 1982 het ministerie moet hebben bereikt wil men voor de be nodigde subsidies van rijks wege in aanmerking komen. Tien procent var deze extra kosten komt voor rekening van de gemeente. Daarnaast wordt van de toekomstige bewoners een bijdrage ver wacht Stichting De Lindenhof wil, behalve in Maassluis, ook in twee andere gemeenten in de regio een dergelijk project van begeleid wonen starten. Doelgroep zijn licht geeste lijk gehandicapten van 22 jaar en ouder, die een grote mate van zelfstandigheid be zitten. Men denkt aan vijf uren per week aan vaste be- geltgjding per wooneenheid. Hoewel de tijd ontbrak voor een diepgaande behoeftepei ling leerde oppervlakkig on-, derzoek, dat de behoefte aan een dergelijke woonvorm wel degelijk aanwezig is. Een van de aspecten die niet in cijfers is te vangen is het feit, dat de toekomstige bewoners worden onttrokken aan het circuit van de zwakzinnigen zorg. Waar hulp nodig is kan die verkregen worden bij het algegieen maatschappelijk werk en niet meer bij de so ciaal-pedagogische dienst schoot. Zij zagen de winkel straat geïsoleerd raken, omdat fatsoenlijke verbinding en pac keren met meer mogelijk zou zijn. Aan het voorstel-verkeerscir culatieplan voor dit gebied is een langdurige inspraakproce dure vooraf gegaan. De diver se partijen konden elkaar ech ter bij lange na niet vinden, hetgeen tot gevolg had dat de gemeente zelf maar aan de slag ging. De nodige kritiek op het plan was derhalve nog niet eens zo'n vreemd gevolg, zoals ook wethouder Bas Goudriaan (verkeer en vervoer) consta teerde. Met klem attendeerden de om wonenden ook op de zo nood zakelijke aandacht voor de verkeersveiligheid op de Van Hogendorplaan. De heer Van Ketel, secretaris van de ouder commissie van scholenge meenschap Groen van Prin sterer, deed dit namens hon derden ouders en 1500 leerlin gen. De technisch verkeersdeskun- dige van de gemeente Vlaar dingen, Loosbroek, ging na de pauze uitvoerig in op het plan. Vervolgens kwam ook het ge- luis technisch e aspect aan bod. Toen echter was de zaal van de scholengemeenschap aan de Rotlerdamseweg al aanmerke lijk minder goed gevuld. Maassluis Maasluis zal in de komende vier jaar een kleine vijf miljoen gulden moeten bezuinigen om. de gemeentebegrotin gen weer sluitend te krij gen. De begroting voor 1982 wordt voor het eerst met een tekort afgesloten. Volgend jaar moet zeven ton aan de saldi-reserve worden onttrokken om de tekorten weg te werken. Financiënwethouder Izaak van der Knaap (CDA) stelde gisteren tij dens de tweede avond van de begrotingsdebatten dat de subsidies voor het vol gende jaar voor het so ciaal-cultureel werk mis schien nog wel verlaagd moeten worden als de aangekondigde verlaging in de rijksbijdrage door gaat. Van der Knaap zorgde aan vankei ijk voor nog al wat verwarring door te verkla ren dat de inmiddels al vast gestelde subsidies aan instel lingen en verenigingen in gelijke mate zullen worden verlaagd met de aangekon digde kortingen van CRM op het sociaal-cultureel werk. Pas nadat collega-wethouder Han Hummelen vragen had beantwoord zette hij zijn blunder recht door te stellen dat het omlaag gaan van de rijksbijdragen kan betekenen dat in subsidies moet worden gesneden. „Die beslissing ligt uiteraard aan de raad," zette Van der Knaap rechL Volgens de wethouder blijft het aantal arbeidsplaatsen bij de gemeente in eerste instan tie buiten gevaar bij de be zuinigingsoperatie, die zeer snel al van start moet gaan. Van der Knaap zei dat de ge meente nog heel wat staat te wachten met de bezuinigin gen. „De bezuinigingen kun nen zeker niet worden ge vonden door hier en daar een postje te verlagen. De ombuigingsoperatie kan aan geen enkele afdeling voorbij gaan," verkondigde de wet houder. Vlaardingen Op het ter rein van de garagebedrijven van Evag en Van Roon in de Oostwijk kunnen 27 woning wetwoningen worden gebouwd, uitgevoerd in twee lagen met kap. De showroom van Evag zal voorlopig blij ven bestaan, terwijl in ver band met dat pand ook de woningen aan de De Ruyter- straat 2 tot en met 40 voorlo pig zullen worden gehand haafd. Voor de nieuwbouw, waar voor de eerste verkavelings- schetsen op tafel liggen, zul len binnenkort de toekomsti ge bewoners worden geselec teerd. Daarna zal de archi tect worden gekozen. De projectgroep voor de Oost- wijk heeft de bewoners van het betreffende deel van de Oostwijk uitgenodigd voor een informatiebijeenkomst, die vanavond plaatsvindt in het wijkcentrum aan de Ooster straat Op die vergadering wordt meer over de plannen verteld, maar ook over het kwaliteitsonderzoek dat bin nenkort zal plaatsvinden bij 12 gemeentelijke woningen aan de Binnensingel. Enkele van die panden zijn er dermate slecht aan toe. dat een normale verhuring niet meer mogelijk 1S- Tijdcns de bijeenkomst zal ook worden gesproken over de toe komst van een aantal wonin gen in de 2e Maasbosstraat en de 2e Van Leyden Gaelstraat Maassluis Het college van burgemeester en wethouders heeft openheid in de zand zaak beloofd. Vóór mei volgend jaar komt er een openbare nota over de verwikkelingen rond het gesjoemel met zand. dat de geschiedenis is ingegaan als de Maassluise zandaffaire. Daar na zal de gemeenteraad de nota in het openbaar kunnen bespreken in de diverse raads commissies en in de gemeente raad. Het college komt daar mee tegemoet aan de wens die in de Maassluise gemeenteraad leeft. Vorig jaar al drong de raad aan op meer informatie over de verwikkelingen rond het zand met een waarde van drie miljoen gulden dat zo. bleek achteraf tijdens behan deling door de rechtbank nooit door het aannemingsbe drijf de Jager en Klein aan de gemeente is geleverd. In plaats van zand te leveren knapte het bedrijf diverse werkzaam heden op voor de gemeente. De VVD-fractie driegde eer der deze week nog met een nieuwe motie waarin wordt gesteld dat de zand zaak voor mei volgend jaar in het open baar besproken zal worden. Vorig jaar nam de gemeente raad a 1 een motie van dergelij ke strekking aan, maar tot nu toe heeft het college daar geen aan gegeven. Het gerechtshof, dat de k onlangs in hoger be roep behandelde, stelde dat het toenmalige college van burgemeester en wethouders voor een deel schuld heeft aan het gesjoemel met zand. gehoor a Haags ge zandzaak Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit ai gen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra koeten bezorgd tn combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. 5orP' ïwve®1*' LVeto»0'--" I 1 j\u*etv ve\oP'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1