STAD/STREEK Huisartsen komen er in eigen wachtkamer niet zo best van af mm f EgM I Commissie spuit gal over artsenij 1 m Vijf bomen tegen de vlakte ■Vy s&vtërfè w. éi Hl qP__j|fkzt Slips rf Blokje rond^ wé WÊ9ÊÊKÊ,. s WSaêÊÊÊÊÊm wMy.mÊL¥'' Strooizand te koop Anjerfonds steunt Geuzen- monument HCG-materiaal uit container Vrijwilligers gezocht voor Kerst-Inn Weekmarkt vervallen BMnnm Kerstbal Wenskaarten voor het kind op postkantoor Ml 'V-.. ËÉÉÉfe Signalement woensdag 16 december 1981 VD/SC/WW Schiedam De huisartsen houden er een ongezonde mening op na, als we afgaan op wat vooraanstaande Schiedamse politici er maandagavond over zeiden, en het is geen wonder dat het vanochtend reeds een veelbesproken onderwerp in de wacht kamers was. Waar de mensen zaten te wachten op behandeling door hun dokter, was het geen wonder dat de woorden van PvdA-raadslid Lou van der Stel druk geciteerd werden: „De heren artsen denken meer aan hun eigen portemonnee dan aan de algemene medische belangen." In de gemeenteraad is men ge woonweg verbijsterd. De Schiedamse huisartsen en fy siotherapeuten hebben kei hard geweigerd mee te wer ken aan een sociaal-medisch centrum in Schiedam-Zuid. nota bene een voorziening waar de hele wijk alsmede een flink deel van Schiedam-West al jarenlang naar uitkeek. Al lange tijd wordt er aan dit plan gesmeed. Het stadsbe stuur stelde zich zo mooi voor om in een dergelijk centrum de huisartsen, de fysiotherapie, het maatschappelijk werk, de kruisvereniging en de raad voor het bejaardenwerk in Schiedam onder te brengen, - zodat mensen niet langer van - hot naar her, van het kastje naar de muur gestuurd zouden - worden; eigenlijk was ieder- - eert blij met zulk een experi- ment in de medisch-maat- schappelijke wereld en wat bleek eind vorige week toen de vergaderstukken voor de commissie volksgezondheid in de brievenbus belandde? De artsenij was tegen zo'n cen trum en de therapeuten ook. Reden? Volgens wethouder Riet Taverne (CDA) is er nau welijks een andere reden dan geld. Zij is diep teleurgesteld in de Schiedamse huisartsen- vereniging, waarvan zij een aantal leden zo goed kent via de specialistenpraktijk waar mee haar man nu stopt. Geld? Worden de artsen in hun beurs geraakt door een so ciaal-medische voorziening, waar de hele stad om zit te springen? De dokters zelf me nen van wel. Zij hebben laten weten liever de praktijk aan huis te hebben, omdat hun echtgenotes dan kunnen hel pen de patiënten op te vangen, en in zo'n centrum kan dat niet meer, of er moet een se cretaresse in dienst worden genomen. En bovendien vreest men in een medisch centrum onvoldoende cliënten te krij gen. Doorgaans betaalt een - arts honderdduizenden gul dens voor de overname van een lopende praktijk (een idioot systeem, vindt Van der Stel) en dat kan dokter bii een te kleine praktijk moeilijk te rugbetalen. In de huidige situ atie schijnt daar niet zoveel aan te doen te zijn en in som mige gemeenten van Neder land tracht men dan ook via een vestigingsbeleid een en ander in goede banen te lei den. Met een vestigingsveror- dening in de hand kan een ge meente ervoor zorgdragen, dat elke wijk een redelijk artsen- bestand krijgt, zodat niemand eerst de hele stad door hoeft te reizen om bij zijn dokter te ko men. In Schiedam is met name PvdA-raadslid Hans Konings hiervan voorstander, Voor zijn partij maakte hij begin dit jaar een nota. die echter door in terne strubbelingen in de PvdA onbesproken bleet. Dit soort nieuwerwetse ont wikkelingen schrikt een door snee-huisarts af. Wethouder Taverne wijt dat aan de artse- nopleiding. waar de beginnen de dokter nog altijd wordt ge traind op een solitaire prak tijk. waarbij hooguit avond- en door Kor Kegel weekenddiensten dankzij een gezamenlijke regeling van art sen worden waargenomen, maar zoals Taverne zei 'samenwerking' ontbreekt in de opleiding en het zou vol gens mevrouw de wethouder geen kwaad kunnen als de Schiedamse huisartsen eens in dit opzicht werden bijge schoold. Evenzo geldt dat voor de fysiotherapeuten. Arme dokters Het Schiedamse gemeentebe stuur heeft begrip voor de fi nanciële perikelen, waarin een arts verkeert, al wil PvdA'er Van der Stel ook best enigs zins schamperen over ,,de armlastige situatie" waarin de huisartsen zouden verkeren. Voor hem staat zonneklaar vast dat de arme dokters hun beurs belangrijker vinden dan een stukje maatschappelijke dienstverlening vanuit de me dische invalshoek: „Ze denken teveel aan het woord 'kassa', alleen vanwege dat idiote sy steem dat ze een praktijk moe ten kópen." Hel gemeentebestuur heeft, nogmaals, begrip voor dokters siLuatie. VVD-fraciieleider Ge rard Verhulsdonk zei het zo: „Vanavond hebben wij beslo ten dat een halt moet worden toegeroepen aan het aantal tandartsen en fysiotherapeu ten in de stad, omdat er op het moment genoeg van zijn. Wij hebben tot die stop in de wer ving besloten om de praktij ken van de gevestigde specia listen niet ernstig te verklei nen, om het hun niet al te moeilijk te maken. Juist daar om vind ik het zo jammer dat deze vrije beroepsbeoefenaren van hun kant geen begrip kunnen opbrengen voor een medische voorziening, zoals wij in Zuid willen. Zij hebben dit eenvoudig geblokkeerd. Dit verdriet mij bijzonder." Verdomhoekje Nu zijn de artsen niet te dwin gen tot samenwerking, zei Van der Stel. Wethouder Taverne beaamde dat en liet weten dat het wachten is op een nieuwe wet, die eerst aangenomen zal moeten zijn alvorens de ge meente Schiedam een vesti gingsbeleid voor huisartsen en tandartsen kan gaan voeren. Van der Stel opperde nog dat er onder de 500 werkloze art sen in Nederland er toch wel een paar te vcindcn moeten zijn, die wèl bereid zijn in een sociaal-medisch centrum te werken, maar hier geloofde Taverne niet in. De gemeente zou deze arts dan in dienst moeten nemen, maar zonder dat er enige garantie is dat diens praktijk lonend wordt. Want het is nu eenmaal nog steeds zo dat mensen blijven vasthouden aan de arts die zij van huis uit hebben meegek regen en dat zij moeilijk naar een ander stappen. Bovendien, de arts die deze stap durft te maken zou wel eens in een verdomhoekje kunnen gera ken, omdat hij keihard geboy cot zou worden door zijn ge vestigde collega's. Zo zei Ta verne dat. Zij noemt het een bedroevende situatie, maar moest erkennen dat er niets aan te doen is als de gevestig de artsen weigeren een avond- of weekenddienst van hun nieuwe collega over te nemen. Hiervan spreekt de politiek ronduit schande. Els Hellwig (CDA) verzuchtte dat zelfs de overheid machteloos staat te genover de machtige beroeps groep van huisartsen en fysio therapeuten. Pillen hes parend De PvdA, en dan met name Wethouder Riet Taverne (CDA); kruisvereniging vindt 't nu misschien te duur... Lou van der Stel (PvdA): die artsen denken alleen aan 't woord kassa... Konings en Van der Stel, be grijpt niet zo waar de artsen 2ich nu druk over maken. Zij zijn bang dat hun praktijk be dreigd wordt als er sociaal-me dische centra komen, maar wijzen erop dat bij aanvaar ding van de nieuwe wet de diverse praktijkgroottes toch zullen afnemen. Is nu gebrui kelijk dat er één huisarts op de 3200 inwoners moet zijn, in de nieuwe wet wordt gesproken van lagere getallen inwoners dus méér artsen, en dan zal de dokter er toch aan moeten ge loven. Het grote medische voordeel is. dat de huisarts eens meer tijd heeft voor zijn patiënten. Algemeen neemt men aan dat dit 'pillenbespa- rend' kan werken. De keerzij de van de medaille is, en dat voeren vooral de fysiothera peuten aan, dat een kleinere praktijk betekent; minder er varing. Maar buitenstaanders kunnen moeilijk aannemen dat een arts bij duizend patiën ten minder ervaring zou op doen dan bij tweeduizend. Hij zou meer tijd krijgen voor een patiënt en deze ervaring kan per slot van rekening ook ver rijkend zijn, zo redeneert men tegen de artsen in. Oudere mensen Nu is er ook het CD A-raadslid Rita van Lambalgen, zelf fy siotherapeute in Schiedam- Zuid, en zij zegt dat goede sa menwerking tussen artsenij en maatschappelijke hulpverle ning ook goed mogelijk kan zijn zonder dat de vaklieden samen in één gebouw zijn on dergebracht. Dat sluit nie mand uit: voor de hulpverle ners maakt het misschien niet zoveel uit. Maar voor de cliën ten, die bijvoorbeeld door een arts naar de maatschappelijk werker worden doorverwezen, maakt het wèl uit. Wethouder Taverne en ook Van der Stel wijzen op de bevolkingssa menstelling van Schiedam- Zuid, waar veel oudere men sen wonen. Om die reden had men voor het sociaal-medisch centrum de locatie van de gesloopte Be- thelkerk bedacht. Die plek aan de Nieuwe Maasstraat ligt cen traal in de Gorzen en ligt vlak bij een bushalte van lijn 54. Volgens Taverne zou een loca tie in de omgeving van de Westerkade nóg beter zijn, omdat het nieuwe centrum ook een deel van Schiedam- West zou moeten bedienen, maar daar beschikt de ge meente niet over grond en dat is lastig. Het geval wil echter dat, nu de artsen en fysiotherapeuten niet meedoen, de grond van de Bethelkerk in feite erg duur wordt De SSSW heeft een prijs berekend van 200 gulden per vierkante meter en Taver ne verwacht enige frictie bij de kruisvereniging, die haar gelden betrekt van de AWBZ (algemene wet bijzondere ziek tekosten). Voor haar is het de vraag of de AWBZ akkoord gaat met zulke hoge grondkos- ten. De wethouder denkt dat het van het kruiswerk zal af hangen, of die locatie-Bethel- kerk nu gehandhaafd kan worden. Zijn er in die hoek geen problemen, dan is het voor de wethouder geen punt dat ook maatschappelijk werk en de raad voor het bejaarden- werk in het centrum komen. Zegt de kruisvereniging echter nee, dan kunnen de twee an dere instellingen het samen niet betalen. Dan zal de loca- tie-Bethelkerk worden ge schrapt. Zover willen de raadsleden in de commissie volksgezondheid echter niet gaan. „De plaats van de Bethelkerk is gewoon de beste," vindt Gerard Ver hulsdonk. En hij voegde daar grappend aan toe: „Een ge sloopte kerk is toch een prach tige plaats voor een kruisvere niging?" Maar serieuzer ween „Wij hikken nu zo aan tegen onze machteloosheid tegeno ver die vrije beroepsbeoefe naars. Maar als wij nu eens keihard vasthouden aan die locatie en gewoon tot de nieuwbouw overgaan, dan kunnen we als overheid straks zeggen: je mag, maar déér moet je! Je ziet tegenwoordig overal dat kantoorflats worden gebouwd zonder dat men weet wie er in komt, dan hangt er maandenlang een bordje Te Huur, maar uiteindelijk zit er dan toch iemand. Dat kan met een sociaal-medisch centrum toch ook?" En hoewel wethouder Taverne enigszins aanhïkte tegen wat haar collega voor financiën Reinier Scheeres hier wel niet van zeggen zou, was een op merking van Armand van Puyvelde namens bewoners vereniging Schiedam-Zuid doorslaggevend voor de com missie. Hij liet weten dat als er geen huisartsen, therapeuten of kruiswerk komt, bijvoor beeld het opbouwwerk in de wijk er straks een plaatsje zou kunnen vinden. Dat gebouw komt volgens hem wel vol, als het er eerst maar staat Van Puyvelde waarschuwde ervoor dat als nu niet tot nieuwbouw wordt overgegaan, een me disch centrum elders in de toe komst wel eens te duur zou kunnen blijken. Wordt daar entegen nu gebouwd, dan zijn de ruimtelijke mogelijkheden in ieder geval reeds gescha pen. Taverne bleef enige moeite houden met de princi pe-uitspraak om tot nieuw bouw over te gaan zonder dat precies bekend is wat de be stemming zal zijn» maar ver zette zich niet tegen het com missie-advies. Vlaardingen De meest em- stige gladheid lijkt dan welis waar voorbij, maar de ge- meente Vlaardingen wenst er toch de aandacht op te vesti- gen dat particulieren bij ge- meentewerken, Hoflaan 36, strooizand of zout kunnen ko pen. Het is de bedoeling dat dit zand of zout (in plastic zakken van vijf kilo voor het bedrag van twee gulden verkrijgbaar) gebruikt wordt voor de glad- heidsbestrijding op voetpaden nabij woningen en gebouwen. Vlaardingen Het Anjer fonds stelt voor dit jaar èn het volgend jaar tiendui zend gulden beschikbaar voor het op te richten Geuzenmonument. Het comité dat zich inzet voor de realisering van een dergelijk monument op de Vlaardingse Markt is van mening dat de gel- dacties bevredigend verlo pen; er is echter nog niet voldoende geld. Schiedam Twee slijptollen en vier luchtdrukhamers zijn gestolen uit een container van de HCG aan de Westfranke- landsedijk. D<e totale waarde van het materiaal bedraagt 2500 gulden. De inbrekers hebben de container openge broken om de buit te kunnen bemachtigen. Schiedam De stichting open huis organiseert tijdens de kerstdagen wederom een Kerst-Inn in dienstencentrum 4 Molens. Dit jaar heeft ^men echter de grootste moeite om voldoende vrijwilligers te vin den die de activiteiten op bei de dagen in goede banen kun nen leiden. Een ieder die wil helpen is welkom. Men kan zich opgeven als vrijwilliger bij mevrouw Van der Zee, te lefoon 702798. Vlaardingen Er is geen andere datum vastgesteld voor de weekmarkt van za terdag 26 december op het terrein Broekweg, als het Tweede Kerstdag is. Burge meester en wethouders van Vlaardingen hebben besloten deze weekmarkt dan maar helemaal te laten vervallen. Gerard Verhulsaonk (WD): locatie-Bethelkerk is gewoon de beste... Schiedam Vijf bomen gaan binnenkort te gen de vlakte op een terrein aan de Abel Tasmanstraat/Willem Barentzstraat. De Rot terdamse aannemer Ostade heeft van burge meester en wethouders van Schiedam toe stemming gehad de bomen te kappen. Het - gaat daarbij om twee essen en drie wilgen. de toestemming is echter wel een voor waarde verbonden: voor 1 april 1983 moet Ostade vijf nieuwe bomen planten op het zelfde terrein. De afdeling plantsoenen van de gemeente zal bij die herplanting advise ren. Het voorbehoud dat aan Ostade is ge maakt wordt overigens wel vaker gemaakt; voor elke boom die wordt gekapt moet er eentje worden teruggeplaatst. Daarmee wordt voorkomen dat het groenbestand van de gemeente Schiedam teveel wordt uitge dund. L.van Rij Leen van Rij uit de Kievïtlsan kreeg gisteren uit handen van burgemeester Kieboom de gouden eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nas sau wegens functioneel leef tijdsontslag bij de Vlaardingse vrijwillige brandweer. De 61-" jarige Van Rij kwam 29 jaar geleden bij de brandweer als aspirant-brandwacht. In de loop der jaren is hij opgeklom men tot vrijwillig hoofdbrand meester. Van Rij is directeur van het gelijknamige aannemingsbe drijf in Vlaardingen. Vlaardingen Wïjkvereni- ging Hoevenbuurt houdt zater dagavond een kerstbal in zaal De Deel. De muziek wordt verzorgd door de Evergreens, en verder houdt men zich be zig met een tombola. De hoofdprijs in dat spel is een reis met vooralsnog onbeken de bestemming. Een verras sing dus. Kaarten kosten voor leden vijf gulden, voor ande ren half zo veel. De zaal aan de Baarnehoeve 6 gaat om half acht open. Schiedam Op het postkan toor aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam worden de hele maand december wenskaarten verkocht, waarvan de op brengst ten goede komt aan li chamelijk, geestelijk en sociaal gehandicapte kinderen. In de verkoopstand, die is neergezet door het Nederlands comité voor kinderzegels, worden die wenskaarten, mèt Jcmderppst- -■ Tarzan is zo'n hond, die je geweldig enthousiast be groet, wanneer je voor zijn kennel staat. Hij is als eerste hond van het dierentehuis Nieuwe Waterweg uitgekozen om in de krant te komen, gewoon, om dat Tarzan het langst in het tehuis verblijft. Name lijk sinds half augustus, maar de mensen blijven hem voorbijlopen. En toch is het een fraaie hond met een prachtige krulstaart. Wanneer je met hem een blokje rond loopt merk je meteen zijn nieuw- gierigheid: overal rondkij ken en snuffelen, ja, zelfs spelen met kinderen in het park. Tarzan, de vriende lijkheid zelve, is eigenlijk een tè stoere naam voor zo'n goedaardig dier. Hij heeft geen bezwaar te gen andere honden en kat ten in zijn omgeving en is nooit wagenziek Eén. ding vindt deze hond eèhter niet leuk en dat is lang al leen zijn. Tarzan houdt van gezelschap. Kom daarom eens kijken en ga een blok je om met deze fijne hond. Zoals u ziet, is het Vlaar dingse dierentehuis Nieu- door Cees Dekkers, medewerker NW-asIel we Waterweg ook in de ge legenheid gesteld stukjes over honden in deze krant te plaatsen. Vit dankzij de redactie èn onze collega 's van de Hargahoeve in Schiedam. Nog even dit: het bedrag, opgehaald tijdens de collec te Werelddierendag, is en wordt bijzonder nuttig be steed aan de bouw van nieuwe buitenkennels en nog nader te bepalen extra faciliteiten voor de katten. Het dierentehuis Nieuwe Waterweg is gevestigd aan de Van Lindep van den Heuvel weg in Vlaardingen (in het Oranjepark). Het te lefoonnummer is 345335. De openingstijden van het dierentehuis zijn van maandag tot en met zater dag van 10.30 tot 12.00 uur èn van 14.30 tot 17.00 uur.- naam: Tarzan ras: keeshond leeftijd: 7 jaar kleur: bruin geslacht: mannelijk schofthoogte: 40 cm

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 4