SPORT Ontvreemding duurdere sportkleding in zwang 'Tierelantijn-voetballer' Fer Groene weg wil Excelsior terugbrengen naar tweede klasse Jeugdtitel NO AD voor Edwin Schop Diefstallen in deze regio niet schokkend Vitesse-SVV weer afgelast De Ooievaars niet in aktie Tafeltennissers besluiten met zege VZC naar nationale revanche wedstrijden Sportagenda woensdag 16 december 198] VD/SC/WW 'Ik heb een hekel aan dat hollekiedee gedoe' Fer Groeneweg (midden) tegen ASWH in aktie als vrije verdediger van Excelsior Rechts kijkt Cor van 't Hof toe. Er kan veel en tegelijkertijd ook weinig veranderen in dik drie jaar tijd... Fer Groeneweg bezig tijdens de training...'Ik maak de individuele kwaliteiten nooit onder schikt aan de collectiviteit'... Maassluis In de galerij der allersterksten, keurig verwerkt aan de muren van het gezellige clubgebouw, ontbreekt eigenlijk alleen nog de traditionele kam pioensfoto van net eerste elftal. De herinneringen aan de gouden tijden van weleer, toen Excelsior Maassluis zelfs een aantal seizoenen in de top van het zaterdag voetbal verbleef, blijven voor altijd springlevend. Vergeelde geschiedenis in middels, geschreven dooi spelers als Herman Esajas. Arie van der Sar, Eric Schef- fers, Aad van 't Hof, Gerrit Geurtsen, tegenwoordig elf» talleider, en Aad van der Zande, die nog steeds stevig aan de borst worden gedrukt, daar aan de Lavendelstraat, waar de teloorgang wellicht dit seizoen doorbroken kan worden met een al op voor hand verblijde, door sommi gen zelfs nadrukkelijk ver langde, terugkeer in de twee de klasse. Het gaat inderdaad goed met Excelsior, dat na een wankel verlopen oefenprogramma, waarin VDL voor de beker de Maassluise hegemonie via een 4-0 overwinning continueerde, ongeskagen en met veertien punten uit de eerste acht ont moetingen de ranglijst van de derde klasse A aanvoert. Voor de insiders, met name de vrij forse chauvinistische suppor- terssehare, min of meer een logisch gevolg van de eind klassering (gedeelde tweede) die Excelsior vorig seizoen achter *s-Gravenzandse SV be- kleede en die dus in deze jaar gang alleen maar verbeterd dient te worden. Het maakt de taak er voor trainer Fer Groe neweg. destijds als vrije verde diger van Excelsior door ie dereen op handen gedragen en nu voor het tweede seizoen als trainer bij zijn oude club werkzaam, er niet gemakkelij ker op. Wisselingen Voor het hoofd van de Maas- sluise openbare basisschool Panta Khei heeft de competitie nog veertien met de week zwaarder wordende wedstrij den in petto, waarin Excelsior zal moeten bewijzen dat het niet alleen voetbal technisch de sprong naar een hoger niveau kan wagen. „Het is geen sim pel optel- of aftreksommetje", zegt de veertigjarige Groene weg. „Ik houd er altijd reke ning mee dat er spelerswisse lingen optreden bij een club. Dit seizoen is gebleken dat Ex celsior voor niemand behoeft onder te doen, maar het is ook niet zo dat we iedere wedstrijd moeiteloos naar onze hand zet ten. Natuurlijk wil ik deze club graag terugbrengen naar de tweede klasse. Het zou een enorme beloning zijn voor onze vaste supporterskem". Want wat dat laatste betreft door Donald Bax heeft de slijtage van de de laatste, qua resultaten magere, jaren weinig invloed gehad op de toeschouwersaantallen. „Thuis trekken we altijd nog gemiddeld zo'n achthonderd man publiek en bij uitwedstrij den zijn er vier-, vijfmaal zo veel supporters als van de thuisclub", gniffelt Groene weg, die zich de emotionele confrontaties uit de eerste klasse nog erg goed voor de geest kan halen. „Ach", mij mert hij, „dat was toch een heerlijke ambiance. We speel den altijd voor minimaal dui zend toeschouwers. Nu speel je tegen een ploeg als SVPTT, die bij niemand tot de verbeel ding spreekt. Alleen al daarom wil ik terug naar de tweede klasse". Optimisme Nadrukkelijk waakt Groene weg voor een te groot optimis me, dat de kater tot luchtbal lon-achtige vormen kan laten groeien. „We kunnen nog al tijd meer punten verspelen dan de punten die we nu al hebben", trekt hij als vergelij king. „De druk op het elftal wordt steeds groter. We mogen niet vergeten, dat Excelsior nu een vrij jonge, ambitieuze ploeg heeft. In hoeverre is die in staat die grote druk te ver werken? Neem Vlaardingen, dat heeft zoveel routine. En dan komen wij, met jonge, op geschoten broekies. van wie niemand weet of die het toch kunnen bolwerken". Derhatve durft Groeneweg ook te stellen dat de positie misschien aan de vooraf ge schetste verwachtingen vol doet, maar dat het vertoonde spel dat zeer zeker niet heeft gedaan. „Vooral aua voetbal biedt dit team veel meer mo gelijkheden", raakt Groene weg eerst nu emotioneel bij het gesprek betrokken. Ver trouwelijke informatie „Dat moet je niet publiceren, hoor") wordt gekoppeld aan de opvat tingen die hij nastreeft en nauw samenhangen met de collectieve en individuele kwaliteiten. „Ik wil beslist niet iemand in een keurslijf stop pen, maar de jongens moeten wel weten wat ze wel en niet kunnen". „Ik zal", en het enthousiasme wordt steeds groter, „de indi viduele kwaliteiten nooit on dergeschikt maken aan het collectief, maar dat mag ook weer niet ten koste gaan van die collectiviteit. De spelers moeten hun eigen mogelijkhe den beter leren kennen en die dan op de juiste wijze toepas sen. Zoals Peter van der Waal tegen Jodan Boys Die kreeg constant een trap tegen z*n reet. Dan moet hij zich toch aanpassen bij de tegenstander, Of hij gaat zes weken met z'n poot omhoog of hij stelt zich in dienst van de ploeg en dan dus ook in dienst van zichzelf. Kortom, ze moeten leren het koppie te gebruiken". In dit geheel bezien, is het lo gisch dat Groeneweg zijn tak- tische informatie vooraf be perkt houdt tot het absoluut noodzakelijke. „Je kunt wel een bepaalde taktiek voor ogen hebben", legt hij feilloos uit, „maar dan moet je altijd nog maar afwachten of die uit gevoerd kan worden. Het be langrijkste blijft om de voet balsport zo goed mogelijk te benaderen, speels en creatief. Ze noemden mij vroeger een tierelantjn-voetballer. Oh. wat had ik er een vreselijke hekel aan om de bal zo maar op m'n pantoffel te nemen en dan maar te zien waar die terecht komt. Dat hollekiedee-voetbal, nee, waardeloos". Autoriteit Een levensgroot voordeel voor Fer Groeneweg is, dat hij een flink deel van de selectie ook als actief voetballer heeft mee gemaakt. „Jan van Dijk, Roel- Jan Abbas. Lies Kardol, Onno Wichers, Wim Klein en ook nog Ment de Jong" duikt hij in het verleden. „Dat maaki voor mij als trainer niets uit. Ik ben gewoon Fer Groene weg voor iedereen. Als ik aan het woordje 'meneer' mijn au toriteit zou moeten ontlenen, was ik verkeerd bezig. En het werkt zo veel prettiger. Ze we ten dat ze toch wel tot de orde worden geroepen of dat er maatregelen worden genomen, als het niet gebeurt zoals ik het wil". Langzaam maar zeker slaagt Groeneweg er in zijn bedoelin gen te vertalen op 2ijn selectie. Zo koos hij in de topper tegen JAC voor drie spitsen en twee middenvelders, tussen wie Pe ter van der Waal de vrije man was. Groeneweg: „Natuurlijk een zware taak voor die mid denvelders en voor die men sen die weer achter hen staan. Maar ik heb toen bewust voor de aanval gekozen, omdat het voetbal volgens mij zo ge speeld moet worden. Ik vind ook dat een voetballer in prin cipe overal uit de voeten moet kunnen, al kan ik me voorstel len dat ze denken het best voqr een bepaalde plaats ge schikt te zijn. Ik laat hen zo veel mogelijk vrij en vind het mijn taak om hen een stukje plezier mee te geven,,. Terugkeer Maar de weg is nog erg lang. niet in de laatste plaats voor Groeneweg. die aan het ambi tieuze gebabbel aan de bar weinig waarde wil toekennen. „Ik ben er wel van overtuigd dat de club Excelsior die te rugkeer naar de tweede klasse nodig heeft. Die gedachte leef de al voor we aan de competi tie begonnen, maar ik denk er toch iets anders over, omdat je met zoveel factoren rekening hebt te houden. Ik zou ontzet tend blij zijn als die wens in verulling ging. Het zou zonder meer een geweldige inspiratie voor de hele vereniging zijn..." Schiedam De tafeltennis vereniging NO AD kan te rugzien op een geslaagd jeugdclubkampioenschap 1981. Niet alleen werd er goed gespeeld door de jeugd, er waren deze keer in de Beurs ook veel ouders aan wezig. In voorgaande jaren hield die belangstelling nooit Bij de jongens verdedigde William van Es zijn titel. Hij slaagde daarin echter niet, want zijn teamgenoot Edwin Schop won in drie games: 22- 20, 21-12 en 21-19. Het twee tal speelt in NOAD 1, dat met een tweede plaats in de B-klasse net naast de promo tie greep. He meisjes speelden in één poule. De vacante clubtitel werd hier betwist door An neke van Es en Miranda Kuyper, dochter van Heren Lcoach Dick Kuyper. In de finale toonde Anneke van Es, zusje van William, zich de sterkste en ging er toch een titel naar de familie Van Es. Voor Miranda Kuyper was er toch ook nog een eerste plaats. Zij mocht namelijk ook uitkomen bij de jeugd beginners, waar zij opnieuw tegen Anneke van Es speel de. Ditmaal won de dochter van de coach wel. De jongens speelden ook nog in een B- en C-groep. Kam pioen in de B-groep werd Ri chard Kalmeyer, met Etien- ne Schop op de tweede plaats. C-kampioen werd Vincent Kuiper met Jan Pas man als tweede. Tijdens het vlot verlopen kampioen schap had Ronald den Hol lander helemaal niets ge wonnen. Hij ontving dan ook dé poedelprijs. VlaardingenHet verschijnsel van zogenaamde sportdief- stallen neemt onrustbarend toe. Bij de utrechtse politie bij voorbeeld, steeg het aantal aangiften van diefstal uit sportza len van 123 in de eerste helft van 1980, naar 199 in de over eenkomstige periode van dit jaar, waarbij wel bedacht moet worden, dat de aangegeven diefstalen slechts het topje van de ijsberg vormen. Onlangs zijn er nadere gege vens bekend geworden over ontvreemdingen bij de sport. Uit een onderzoek onder 28 beheerders van sportcom plexen bleek, dat er gemid deld genomen één keer per maand een geval van diefstal wordt gemeld. Dat lijkt niet veel, maar dat komt omdat het merendeel van de dief stallen niet niet wordt aange geven. Voor een sporter be tekent diefstal dus al zoiets als 'all in the game'. Wanneer de sportmensen immers zelf ondervraagd worden, dan blijkt dat één op de zeven in het afgelopen jaar bestolen is. Bij de jonge ren van 16 tot 25 jaar is dat zelfs één op vijf. Bijna een derde van de ondervraagden zegt wel iemand te kennen die in de laatste twee maan den iets tijdens het sporten 'onvrijwillig' is kwijtgeraakt. Tenzij er belangrijke papie ren of dingen die grote waar de vertegenwoordigen zijn gestolen, hoort de politie nooit iets van deze gevallen. Slachtoffer Als bovenstaande percentages geprojecteerd worden op het aantal actieve sporters, impli ceert dit, dat er in het afgelo pen jaar meer dan 140.000 diefstallen moeten zijn ge pleegd. Nogal wat mensen worden derhalve slachtoffer van dergelijke vergrijpen, ter wijl er immers best wat aan gedaan had kunnen worden. Kostbaarheden thuis laten, bij voorbeeld, het afsluiten van kleedkamers (indien mogelijk uiteraard), de spullen opber gen in een tasje, plastic tas of washandje en dan opbergen in een sporttas en ïorgen dat ie mand er toezicht op houdt. Bo- door Henk Stolk venstaande maatregelen zijn vrij eenvoudig te treffen, maar worden door de veelal nerveu ze sportmensen maar al te vaak vergeten. De NSF (Nederlandse Sport Federatie) en het LBVM Lan delijk Bureau Voorkoming Misdrijven), een lichaam dat is ontstaan uit een samenwer kingsverband lussen de minis teries van Binnenlandse Za ken en Justitie, vinden dat er iets op landelijk niveau moet gebeuren dat de sportdag geen stropdag meer voor de sporters wordt. Via een actie, waaraan de lan delijke politiecorpsen zoveel mogelijk medewerking zullen verlenen, worden de sporters de komende tijd gewaarebuwd voor de risico's die ze lopen en wordt hen vertelt wat ze er eventueel tegen kunnen doen. Er zullen advertenties in de dagbladen, een aantal tijd schriften en sportbladen ver schijnen. Ook zijn er geplasti ficeerde affiches (voor Kleed lokalen en kantines) beschik baar. Deze affiches zijn gratis verkrijgbaar bij vrijwel alle politiebureaus in Nederland. Aan de sportverenigingen wordt medewerking voor deze actie gevraagd. De politiekorp sen zullen er zoveel mogelijk naar streven om contact mei sportief Nederland te leggen. De affiche die de politie ge bruikt om het aantal sport- misdrijven teiug te brengen: maak van uw sportdag geen stropdag. Wbnneer we met z'n allen weer bezig zijn op het sportveld of in desporthal, snuffelen anderen in onze kleedkamers. Terwijl wij sportief op jacht zijn naar de overwinning wordt een ander soon winst zorgvuldig door onsportieveitngen opgestreken. Dure kledingstukken en betangnjke paperen. Geld. cheques, sieraden en hodoges M M Zo wordt voor velen de sportdag een stroodag. Laat daarom geen waardevolle spullen onbeheerd m de kleedkamer achter. Laat hodoges en sieraden liever thus. Neem ruet te veel geld mee en géén paperen die u bij 't sporten tóch niet nodig hebt Voorkoming van rrssdnjven. Zo noemen wij dat En «s m dat nou zo moeilijk,..7 Vlaardingen Hoofdin specteur Piet van den Hen gel van de Schiedamse poli tie denkt dat de gemeente Schiedam er niet uitspringt ten opzichte van andere plaatsen in ons land. waar het de 'sportieve diefstallen' betreft. „Het gebeurt na tuurlijk wel eens", erkent hij, „maar ik moet een eind in mijn geheugen terug gaan om echt opmerkelijke diefstallen te signaleren". Wel beaamt Van den Hen gel dat zowel de politie, via het voeren van landelijke akties, als de sporters aan de voorkoming van derge lijke misdrijven kunnen en moeten werken. „Vaak een kwestie van onachtzaam heid". aldus Van den Hen gel. „Meestal zijn die geval- len geënt op sportlui die hun spulletjes in de kleed kamer achter laten". Concrete cijfers kar, en wil Van den Hengel niet geven, want uiteraard speelt het percentage van niet aange geven diefstallen een be langrijke rol. „Maar ik kan met geen mogelijkheid zeg gen hoe groot dat percenta ge is. Het zal best voorko men dat mensen portemon nees in hun zak laten zitten, die kwijt zijn en daarvan. geen melding maken". In Vlaardingen denkt men de overvloed aan diefstal len, voor zover daar ooit sprake van is geweest, in middels aardig controle te hebben. „Die affiches met de leus 'maak van uw sport dag geen stropdag' hebben duidelijk hun nut bewezen", meent hoofd-ïnspectriee Marianne Ekels „Dat is voor velen een goede waar schuwing geweest". Waarbij zij automatisch toevoegt dat het helemaal geen kwaad kan de sporters er nogmaals op te wijzen hun duurdere spullen liefst thuis te laten. Marianne Ekels: „De men sen kunnen zich het beste zo eenvoudig mogelijk kle den en hun andere waarde volle bezittingen meenemen naar het sportveld". ArnhemVoor de tweede maal in nauwelijks tien da gen is de ontmoeting in de eerste divisie tussen Vitesse en SW afgelast. De toe stand van het sportpark Monnikenhuizen bleek gis termiddag van dien aard, dat toen al werd vastgesteld dat de wedstrijd Vitesse- SVV vanavond absoluut geen doorgang kan vinden. Het is nog onbekend voor welke datum de laatste wed strijd voor de tweede perio de opnieuw op het program ma wordt geplaatst. Schiedam De rolstoel basket ballers van De Ooievaars kon den zich nog voor er één bal was gegooid in de burgerkle ding hijsen. De Schiedammers waren er al aan gewend dat één scheidsrechter zomaar wegbleef, maar deze keer lie ten voor de ontmoeting met Biso uit Breda beide arbiters verstek gaan. Aangezien geen capabale vervangers voorban den waren, ging de wedstrijd niet door. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Het tweede team van De Ooie vaars speelt zaterdag om 16,30 uur in de Margriethal tegen DrenteV Schiedam De Ooievaars heeft de najaars tafelten nis- competitie besloten met een nipte overwinning. In een thuiswedstrijd werd het vier de trio van stadgenoot De Reling met 6-4 het slachtof fer. Van het topdrïetal Mare Chomette, John du Chatïnier en Wout Peeman kwam ie der tot tweemaal tot winst. In de beginfase leek De Ooievaars regelrecht op een grote overwinning af steve nen. In een vlot tempo werd een 3-0 voorsprong genomen. Chomette won in twee games van Jansson, Du Chatïnier in tweëen van Jansen en Pee man in drie games van in valler Boer. Door nederlagen van het kop pel Chomette-Du Chatinier te gen Jansson-Jansen en het verlies dat Du Chatinier daar na tegen Jansson leed, was de strijd bij een 3-2 stand weer geheel open. Hoewel Chomette vervolgens Boer klopte, kwam De Reling opnieuw terug: 4-3. Hierna was de tegenstand van De Reling gebroken en sloeg De Ooievaars definitief toe. In twee games triomfeerden John du Chatinier over Boer en Wout Peeman over Jansson. waarmee hij De Ooievaars aan de overwinning hielp: 6-3. Chomette verloor tot slot van Jansen en eindigde De Ooie vaars op de tweede plaats. Vlaardingen Mei vijf zwemsters en zwemmers neemt VZC op tweede kerst dag deel aan de nationale re vanchewedstrijden van het Nederlands kampioenschap. Deze werden van de zomer gehouden, waarbij geen der Vlaardingers overigens ere metaal wist te veroveren. De revanches worden gehou den in zwembad De Zijl te Leiden, waar 's middags om één uur wordt begonnen. Vrijwel de complete landelij ke jeugdtop komt er weer aan de start. De kans om zich weer eens met die top te me ten, wil het Vlaardingse vijf tal zich niet laten ontnemen. VZC is op de 100 meter vrije slag bij de meisjes 1970 pre sent met Caroline van Neu- ren, terwijl Astrid van Irsen bij de meisjes 1972 op de 100 meter rug aan de start ver schijnt. De derde Vlaarding se deelneemster is clubkam pioene Jacqueline Claas, die bij de meisjes 1969 de 100 meter rugslag zwemt. Bij de jongens is VZC verte genwoordigd op vier num mers, hoewel er slechts twee jongens mee naar Leiden gaan. Clubkampioen Leon van IJzerloo (11) neemt na melijk aan drie nummers deel (100 vrij, school en vlin der). In dezelfde leeftijds groep verschijnt André van Hees ook op de 100 meter school in het watrer. Tips voor deze rubriek kunt u doorgeven aan de sportre- daktie van deze krant. Bre de Havenstraat 6 (3131 AC) of Postbus lio (3131 BC) te Vlaardingen. De sportredak- tie is telefonisch bereikbaar onder nummer 010-345203. Woensdag 16 december: Voetbal: 19.30 uur Vhesse- SVV (Inhalen).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 5