SCHIEDAMSCHE COURANT PvdA wil industrie in Steendijkpolder Ik s neem - de proef Historische kritiek op bouwplan binnenstad JAC- discussie in commissie uitgesteld Grove fouten zorgen voor financiële strop Kethel van naam beroofd Insprekers kunnen aan de gang, maar: Kerstkaart uit Maasland Sint Joris krijgt twee dependances Bouwbond wil werk lozen 'van blaam gezuiverd zien' A Kosten wegslepen drastisch omhoog 'Architect, taxateur en gemeente faalden' msm Donderdag 17 december 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no- 247—6 PAGINA'S m Het voorma lige GSD-pand op de hoek van het Veer- piein en de Fransenstraat, dat In het ver leden ook nog eens werd ge kraakt door het Kommltee Jongerenhuis vesting. De verbouwing tot 1- en 2- persoons ap partementen wordt glgan- Appartementen kwart tisch veel duurder dan Is begroot. miljoen duurder Vlaardingen Automobilis ten moeten volgend jaar aan zienlijk meer betalen als de politie hun auto wegsleept. Alleen al de voorrijkosten van de politïe-takelwagen gaan met ƒ32,50 omhoog tot honderd gulden. Het eerste kwartier of een gedeelte daarvan slepen kost dertig gulden, elke minuut langer weer een guldgn. Daar bo venop komt nog ƒ17,50 voor elke kilometer die de kraan- Wagen van de politie aflegt, "en eenzelfde bedrag aan be- waarlocn voor elke periode van twaalf uur dat een eige naar de auto bij de politie laat staan. Volgens de politie leidt deze optelsom ertoe, dat het wegsle pen van een auto in de meeste gevallen ongeveer tweehon derd gulden gaat kosten. Daar bij is de boete voor de overtre ding nog niet inbegrepen. Hin derlijk parkeren wordt dus een kostbare zaak. Dinsdagmiddag werd een auto weggesleept van een parkeer plaats voor invaliden aan het Veerplein. De eigenaar was geen invalide. Hij kon 2ijn auto tegen betaling van iets meer dan honderd gulden te rugkrijgen. Met de nieuwe ta- - rieven zou het hem bijna het dubbele gekost hebben. Schiedam Het dorp Ke thel bestaat niet meer, als we :de wegwijzers en de plaats naambordjes in de omgeving van Schiedam tenminste mo- jgen geloven. Want nergens staat op de richtingaanwij zers meer de naam van het "Oude dorp vermeld. Kethel is eigenlijk nog wel, maar alle 'sporen die het bestaan aanto gen zijn inmiddels wegge- Jvist. Daarover klaagden gis teravond PPR-raadslid Her- *man Noordegraaf en inspre ker Ruud Poels (historische 'vereniging) tijdens de verga dering van de commissie „voor ruimtelijke ordening. De in historie geïnteresseerde Schiedammers vroegen aan ^wethouder Chris Zijdeveld de ?iaam Kethel niet geheel te la- 'jen verdwijnen, maar onder- Wonden bij Zijdeveld nauwe- Hjks gehoor. Ook het feit dat eind november de naam Ke thel verdween van de beweg wijzering op de rijksweg is •verwijderd kon hem nauwe lijks verdriet doen. Zijdeveld: >«Bij de ANWB-borden spelen sentimentele overwegingen .geen enkele rol. Duidelijkheid 'moet op wegwijzers prevele- /en. En omdat er ten noorden "van de rijksweg wel méér dan Kethel ligt, zijn de borden langs de rijksweg aangepast op '•verzoek van de gemeente." Het argument van Zijdeveld, xiat in de dorpskern van Ke ghel nog wel borden met de .plaatsnaam staan, werd na af- loop van de vergadering door Ruud Poels ontzenuwd. „Die borden staat er ook niet meer, Be naam Kethel is geheel aan -het verdwijnen!" De werk groep ruimtelijke ordening, uit Schiedam-Noord heeft inmid dels ook al haar verontrusting ititgsproken. Men wil bezwaar aantekenen bij het college van burgemeester en wethouders, omdat er nooit over het ver dwijnen van de naam Kethel langs de rijksweg is overlegd. In Kethel wordt verdere actie tot redding van de dorpsnaam overwogen. Vlaardingen Grove fouten van de taxateur, de architect en de Vlaardingse dienst van gemeentewerken en onzorg vuldigheid van de betreffende secreta rie-afdelingen zijn er de ooreaak van, dat de verbouw van het voormalige GSD-kantoor op de hoek van de Fran senstraat en het Veerplein tot dertig ap partementen voor één- en tweepersoons huishoudens bijna een kwart miljoen gulden duurder uitvalt dan het krediet, dat de gemeenteraad er destijds voor heeft verstrekt Deze enorme overschrijding van de geplande kosten is het gevolg van enorme ge breken, die aan het pand kleven en die pas zijn gesig naleerd nadat de aannemer aan het werk is gegaan. De gebreken zijn van een dus danig grote omvang, dat ze in een veel eerder stadium had den moeten opvallen, maar niemand heeft er op gelet „Als we dit vantevoren gewe ten hadden, waren we met dat project nóóit begonnen en dan hadden we dat pand zeker niet gekocht," aldus een te neerge slagen wethouder Goudriaan, die verantwoordelijk is voor het verbouwingsplan. De gebreken aan het pand zit ten op allerhande tereinen. Om te beginnen blijken alle ramen in een dusdanig slechte staat te verkeren, dat ze het na de verbouwing geen vijf jaar meer zouden uithouden. Die ramen moeten, wil de gemeen te straks niet met enorme pro blemen komen te zitten, in zijn geheel worden vervangen. Kosten: zo'n 100.000 gulden. De tweede tegenvaller werd gevormd door de oliegestook te CV-installatie in het pand, die 19 jaar oud is en zeker na de periode van een jaar waarin het pand heeft leeggestaan niet meer aan de praat te krij gen is. Het ding moet in zijn geheel worden vervangen. Kosten: 30.000 gulden. Ten slotte is gebleken dat de beton constructie van het gebouw op diverse plaatsen behoorlijk is beschadigd. Herstel kost min stens 25.000 gulden. Naast deze grote bedragen zijn er nog tal van kleinere tegenvallers, die het totale bedrag van de kre dietoverschrijding op 246.000 gulden bepalen. Volgens wethouder Goudriaan hadden al die gebreken in eer ste instantie al geconstateerd moeien worden door de taxa teur, die destijds de waarde van het gebouw heeft vastge steld voor de gemeente lot aankoop besloot. Daarnaast is de architect veel te licht over de gebreken heengestapt en zijn de problemen vervolgens niet gesignaleerd door de dienst van gemeentewerken en de betreffende secretarie- afdelingen. Van het rijk hoeft Vlaardin gen geen cent extra subsidie te verwachten, om de enorme te- gcnvaller tc kunnen opvan gen. Daarnaast is het verbou wingsplan niet meer terug te draaien, omdat er al teveel geld in is geïnvesteerd. Burge meester en wethouders zullen de gemeenteraad daarom bin nenkort noodgedwongen het voorstel doen, het gat te dek ken uil de reserves van het ge meentelijk woningbedrijf. Hierover valt nog wel enige discussie te verwachten. Pagina drie: reeks van fou ten. Schiedam Het tweede bouwplan voor de Schiedamse binnenstad heeft al gisteravond, nog voordat de plannen maar zijn uitgewerkt, tot de nodige kritiek geleid. Vooral Ruud Poels die als bestuurslid van de historische vereni ging gebruik maakte van het vragen halfuurtje had ernstige bedenkingen tegen de manier waarop de gemeente nieuwbouw in het cen trum heeft gepland. „Het nieuwe bouwplan is een kopie van het eerste," aldus Poels. „Dat betekent dat nota bene in het beschermd stadsgezicht op een vrij massale manier zal worden gebouwd." Poels verwachtte in de binnenstad een historisch meer verantwoorde oplossing. In een uitgebrei de discussie werd gisteren door gemeenteamb tenaren duidelijk gemaakt dat dat echter te duur zou worden. Poels werd door hun uitleg echter niet overtuigd. Kritiek was er gisteren ook van PvdA-raadslid Nikolaj Dielemans, die het plan niet sober genoeg van uilvoering vond. Dielemans meende dat kos ten zouden kunnen worden bespaard als het plan minder luxeus zou worden. De socialist hield de zijn partijgenoot wethouder Zijdeveld het voor beeld van de eerste 48 nieuwbouwwoningen in de binnenstad voor. „Die zijn sober gebouwd en toch ook leuk," aldus Dielemans gisteren. Overigens is het bouwplan voor de tweede fase in de binnenstad nog slechts in zeer ruwe vorm ge reed. De komende maanden gaat het plan de in spraak in; in maart kan dan definitief worden be slist in de commissie ruimtelijke ordening waarna Zijdeveld nog in 1982 de eerste paal voor het plan wil slaan. In de winterperiode kun je, als het een beetje meezit, tal van foto's maken die zonder meer te gebruiken zouden zijn als kerstkaart. Zoals deze stemmige plaat, die Cor Houthuys In Maasland maakte. Een laag vastgevroren sneeuw, een zwak zonnetje, wat knot- wügjes: ziedaar het recept. Schiedam/Vlaardingen De lande lijke gezondheidsraad heeft deze week definitief ingestemd met de vestiging van twee dependances van het Delftse Sint Joris Gasthuis in Schiedam en Vlaardingen. De twee nieuwe vestigingen voor psychiatrie komen in Vlaardingen in het Holy- ziekenhuis en in Schiedam in het reeds gedeeltelijk leegstaande ge bouw van het consultatiebureau tot bestrijding der tuberculose, aan de Stadhouderslaan, nabij de Nolet-afde- ling van het Schielandziekenhuis waar in de toekomst wellicht het nieuwe algemene psychiatrische zie kenhuis zal worden gevestigd. Voorlopig gaat het echter alleen om een polikliniek in Holy en een afde ling dagbehandeling in Schiedam. De gezondheidsraad heeft de voorwaar de gesteld, dat de komst van de twee Sint Joris-filialen geschiedt in opti maal overleg met de twee psychiatri sche afdelingen van het Sehieland- en het Holyziekenhuis en het regio naal instituut voor de geestelijke ge zondheidszorg (RIGG). Vlaardingen Tijdens de vergadering van de commissie voor maatschappelijke dienst verlening, die vanavond in het Vlaardingse stadhuis wordt gehouden, zal in tegenstelling tot de oorspronkelijke agenda niet worden gediscussieerd over de perikelen rond het Jongeren Advies Centrum (JAC),. Op aan dringen van wethouder Jelle Wijnstok heb ben de commissieleden er maandagavond mee ingestemd, de tweede openbare discussie over dit onderwerp uit te stellen tot januari, om het college de gelegenheid te geven nog de nodige zaken, waarover onduidelijkheid bestaat, uit te zoeken. De commissieleden, aangevuld met de frac tievoorzitters van de drie grootste partijen in de raad; Versluys, Schriel en Hoogendijk, hebben maandagavond in een besloten ver gadering weer urenlang over het JAC ge sproken. Ook de gewraakte oud-projectleider van het JAC, die er door diverse betrokke nen van beschuldigd is op diverse terreinen wanbeleid te hebben gevoerd, was tijdens die vergadering op het matje geroepen om zich te verantwoorden. In de wandelgangen van het stadhuis en on der diverse oud-medewerkers van het JAC valt enige tevredenheid te beluisteren over de serieuze manier, waarop de Vlaardingse politiek de problemen rond het JAC schijnt te willen aanpakken. Toch blijft de mening dat het gemeentebestuur al veel eerder had moeten ingrijpen. In de januan-vergadering van de commissie zal wederom, in het openbaar, diepgaand over het JAC worden gesproken. Dan zal moeten blijken op welke gronden er precies is overgegaan tot het doorbetalen van salaris sen aan ontslagen functionarissen (waarbij de term 'gouden handdrukken' hardnekkig wordt genoemd) en of de politici bepaalde sancties wil verbinden aan de handelingen van het JAC-best uur. Maassluis De PvdA denkt serieus aan de vestiging van in dustrie in de Steendijkpolder. Pvd A-fractieleider Duimelaar stelde gisteren op de laatste avond van de begrotingsdebatten dat de polder niet uit het oog verloren mag worden om de werkgelegenheid in Maassluis op te peppen. Alle fracties vroegen zich in de algemene beschouwingen af of Maassluis wel genoeg activiteiten ontplooit om be drijven binnen de gemeente te krijgen. Het CDA stelde bij monde van fractieleider Pons dat Maassluis niet aan trekkelijk genoeg is voor be drijven om zich er te vesti gen. Hij merkte op dat verantwoor delijk IzaSk van der Knaap een voorbeeld kan nemen aan diverse gemeenten in het W es tl and die het wel klaarspe len 'leuke bedrijven' binnen de grenzen te krijgen. VVD- raadslid Evers roemde het werkgelegenheidbeleid van de wethouder vaag. Wethouder Van der Knaap antwoordde dat het probleem zit in de ruimte die in Maas sluis nog beschikbaar is voor de vestiging van bedrijven. „We hebben wel een haven en beperkte kade-ruimte, maar achterland is er nauwelijks meer vrij." Hij wees het ver wijt dat de gemeente zich te passief opstelt dan ook van de hand. Van der Knaap zegde toe dat het accent in de wer ving zal komen te liggen op ambachtelijke, kleinschalige bedrijven die geen overlast be zorgen en daardoor in aanmer king komen zich in de buurt van woongebieden te vestigen. „Bovendien wordt het aantal ligplaatsen voor het loodswe zen uitgebreid en vestigt zich binnenkort weer een ver pleegtehuis binnen de ge meente." aldus de wethouder. PvdA'er Duimelaar kwam in de tweede instantie met de suggestie de nog vrij liggende grond in de Steendijkpolder te bestemmen als industriege bied. Wethouder van der Knaap ging er bij de beant woording niet op in, maar la ter verklaarde Duimelaar des gevraagd dat hel hem ernst was met de suggestie. „Er is weliswaar nog plaats gereser veerd voor zo'n achthonderd woningen in de polder, maar ik vind dat we ernstig moeten overwegen of we de bestem ming niet moeten wijzigen in industriegebied." 'Er zijn geschikte bouwvakkers voor project in Woudhoek-Noord' 1 Schiedam Zeer verbaasd heeft de federatie bouw- en houtbonden gereageerd op uitlatingen van directeur De Bruijn van Urbibouw-Bredero. Hij stelde in deze krant dat zijn bedrijf graag werkloze Schiedamse bouwvak kers in zou zetten bij het project woningen in Woud- hoek-Noord, maar dat er nauwelijks geschikte krachten te vinden zijn. Hij deed bij die gelegenheid de oproep aan vaklieden zo snel mogelijk contact met hem op te nemen. De Schiedamse afdeling van de bouwbond kan zich niet voorstellen dat er geen geschikt personeel te vinden zou zijn en eist nu van De Bruijn dat hij zijn uit spraken onderbouwt, of anders „de werkloze bouwvak kers in Schiedam van alle blaam zuivert". Secretaris Beurnan van de bouwbond heeft een brief gestuurd naar het arbeidsbureau, waarin directeur Van Lent gevraagd wordt of Urbibouw wel heeft geprobeerd werkloze bouwvakkers aan te trekken. Als dit het geval is, het geen door de heer De Bruijn van het bouwbedrijf wordt bevestigd, wil de bouwbond graag weten of mensen dan soma hebben geweigerd voor Urbibouw-Bredero te wer- k ken en of het gewestelijk arbeidsbureau bier mee ak koord is gegaan. De afdeling Schiedam van de federatie bouw- en houtbonden verwijst naar een op 19 november verzonden brief aan het college van burgemeester en wethouders. Hierin werd gevraagd bij toewijzing van bouwprojecten aan bedrijven, hier de voorwaarde aan te verbinden, dat Schiedamse werklozen de benodigde va catures op te laten vullen. Het college ging hier mee ak koord en confronteerde Urbibouw bij de toewijzing van het project woningwetwoningen in ae Wouhoek-Noord (deelplan 2A) met deze voorwaarde. Nu het er op lijkt dat dergelijke plannen niet geheel uitgevoerd worden, wil de bouwbond graag een gesprek met b en w voeren over dit onderwem. Directeur J. A. van Lent van het gewestelijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord had de brief gisteren nog niet onder ogen gekregen. Ant woorden op de door de bouwbond gestelde vragen kon hij derhalve niet geven. Hij vermoedt zelf dat er erg hoge eisen aan het gewenste personeel worden gesteld. Zeker weet Van Lent dit echter nog niet Directeur P. de Brein van Urbibouw zit momenteel in België en is derhalve niet voor commentaar bereikbaar. Dit nieuwsblad, waann u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd in combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad. P°S <oe Rite»'--" ft»'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1