STAD/STREEK Unieke expositie Iaat groei van Schiedam zien Schiedam gladder dan Rotterdam Een stroom van kerstconcerten Steen Brons nr.61 verandert in ij smopf abr iek' Het stedelijk randgebeuren Jaagpad wordt geen woonerf Gemeentewerken 400jaar Klein links praat over samenwerking Stijging werkloosheid in november minder fors Gouddief Lobo in Vlaardingen Vfijdrig IS decernb=r J98I VD/SCAVW Schiedam Wie een goede indruk wil krijgen van de wording van het huidige Schiedam, mag de ko mende maand het stedelijk museum op de Hoog straat niet zomaar voorbijlopen- Want wat daar te zien is, hangt nauw samen met de loftuitingen waarmee directeur-gemeentewerken Harm-Gustave de Block gistermiddag zwaaide, toen hij het had over de voortreffelijke en unieke samenwerking tussen het museum, het gemeentearchief en zijn ei gen dienst: een samenwerking die geresulteerd heeft in een expositie, die alle vorige historische overzichtstentoonstellingen overtreft. Een expositie, die niet alleen verklaart waarom Schiedam ooit zo n onding als het stads kantoor kon laten bouwen, maar die ook vertelt waarom de stad het nooit verder schopte dan Rotterdam. Een expositie ook, die aantoont hoe de groei van Schiedam is verweven met de groei van de dienst gemeentewerken: en daarom gaat het uiteinde lijk, want die dienst bestaat, als we althans de oervorm 'stadslimmerwerf' daaronder scharen. 400 jaar en dat moest worden gevierd. Die viering ving maandag ochtend aan, toen een gro tendeels door stadsarchivaris drs G. van der Feijst geredi geerd document over die vier eeuwen aan burgemees ter Te Loo werd overhan digd, en die viering bereikt vanavond haar hoogtepunt, als het voltallige personeel van gemeentewerken bijeen komt in het Passagctheater voor een groots opgezette feestavond. De expositie, die gisicumuudg weiu geopend Vlaardingen De kleine linkse partijen, behalve de SP die onlangs aankondigde dat ze alleen de komende verkie zingen voor de gemeenteraad ingaat, proberen nog steeds tot ben vorm van samenwerking te komen. Morgenochtend ko men PSP, PPR. EVP en CPN op uitnodiging van de laatste pörtij bij elkaar in het pandje van Rood Vlaarelingen om mo gelijkheden daarvoor te onder zoeken. PSP en CPN zijn hard bezig om samenwerking tot stand te brengen. door de wethouder die ge meentewerken onder 2ijn hoede heeft. Chris Zijdeveld, duurt voorlopig voort, tot eind januari, en zal op de ne gende van die maand nog worden aangevuld met een open dag op de stadskweke- rij, zijnde een onderdeel van gemeentewerken. Voorwaar, men zat bij de voorbereidin gen niet stil. Het eeuwfeest door Kor Kegel van de dienst, die letterlijk zijn steentjes bijdroeg tot de groei van Schiedam, is om- luisterd met belangwekken de activiteiten. Zo gaat er een lesbrief naar alle hogere klassen van de lagere scholen in Schiedam. Zo wordt, ter gelegenheid van de expositie, Jan Scha pers verguisde film 'Schie dam kiest voor het water' weer eens te voorschijn ge haald. En, zo is een co-pro ductie van Fred Kappeinof en Cees van der Geer tot stand gekomen die aan de ;:;r m Als belangrijkste baas van gemeentewerken zag wethouder Zijdeveld in een vreemd soort spiegel, hoeveel steentjes zijn jubilerende dienst bijdroeg aan de wording van Schiedam. hand van video en dia's laat zien wat gemeentewerken allemaal doet: het is een montage die ook de diverse afdelingshoofden aan het woord laat en als zodanig een stukje orale geschiedschrij ving betekent. Museumdirecteur Hans Paal man zei gistermiddag in een toelichting op de tentoonstel ling, dat er vier duidelijke hootcUbema's zijn: de stad- stimmerwerf. wa irmee het in 1581 allemaal begon; de mensen erachter; de objecten die tot stand kwamen en de gereedschappen waarmee dat gebeurde; en de g oei en ont wikkeling van Schiedam aan de hand van foto's en ma quettes. Gistermiddag was het bij de opening meteen al zeer druk. Speciaal voor deze gelegen heid bleef het museum ook 's HmiiiiitummiiiimimiiMimmiiiiimtiiiiJimiii Het Jaagpad krijgt niet de status van 1 woonerf, ook al zouden de bewoners 1 van de woonboten die in het water van i de Vaart bij het pad liggen, dat nog zo I graag zien gebeuren. Het college van j 1 B en W zal in een brief aan de bewoners 1 1 duidelijk maken, dat de gemeente hun suggestie niet overneemt, omdat het 1 pad doodlopend is en er slechts een j 1 beperkt aantal mensen gebruik van ff maakt. Ook het aanbrengen van een J trottoir op het Jaagpad is door het 1 college afgewezen, omdat dit teveel 1 geid zou kosten. m iiiiiiiiiiNiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiMiiiMiiiimiMimiiiiiimiiiiiiiiiiiimuiMiiniiuiiiMiniiiiiË Schiedam De gemeente Schiedam heeft tijdens de gladde dagen de afgelopen week opnieuw te weinig ge strooid op de Horvathweg. Daarmee kwam gisteren VVD-raadslid Cor van Til- borg in de commissie voor fi nanciën en economische za ken. Volgens het liberale raadslid was er een hemels breed verschil tussen de gladheidbestrijding in Rot terdam en Schiedam. Dat zou dan vooral te merken zijn geweest aan weerszijden van de Hogenbanweg, de schei ding tussen Rotterdam en Schiedam. Volgens Van Tilborg was de Horvathweg tussen het sta tion Schiedam/Rotterdam- West en de gemeentegrens met Rotterdam spiegelglad. Zodra men echter de grens passeerde bleek de weg goed berijdbaar. Het VVD-raads lid vroeg in het vervolg meer aandacht voor de doorgaande route, vooral omdat veel mensen die van de rijksweg komen, de weg gebruiken als verbinding met Rotterdam. Wethouder Reinier Seheeres maakt zelf dagelijks gebruik van de bewuste weg en be weerde gisteren weinig last te hebben gehad van de glad- fjeid. Toch beloofde hij een onderzoek in te stellen. al verkocht Bakkerij Vlaardingen In de bakkerij van Frans Hazenberg is het momenteel een chaos. Aanslaande zaterdag moeten er 2500 zakken met Vlaardïngse ijsmoppen gereed liggen. Op die dag zullen er waarschijnlijk weer vele honderden schaats fanaten uit het gehele Westlanü de ijzers onderbinden en naar Vlaardingen vertrekken. Iets dat inmiddels, mits de weersomstandigheden het na tuurlijk toelaten, is uitgegroeid tot een traditie. Voor de vijfde maal bakt Hazenberg de 'ijzer koekjes speciaal', die in de koude wintermaanden door het leven gaan als ijsmoppen. De traditie wil dat mensen op de schaats naar Gouda of Vlaardingen gaan om daar res pectievelijk Goudse pijpen of ijsmoppen te kopen. Om het thuisfront te bewijzen dat die tocht vol ontberingen inder daad volbracht is. moeten de aangeschafte waren in een rode boerenzakdoek mee naar huis gebracht worden. Wat ook een traditie zou moe ten zijn is het in ordentelijke staat opleveren van de pijpen of moppen. Dit is meestal iets teveel gevraagd. Door pech, onkunde, of door wat al te uit voerige stops in cafés, zijn de ijsmoppen 's avonds over het algemeen niet meer wat ze ge weest zijn, Het gebeurt ook re gelmatig dat mensen zo tegen de terugweg opzien, dat ZWN- bussen vervolgens uitpuilen. Frans Hazenberg is gisteren voor de vijfde maal aan het bakken geslagen. Dit was ove rigens maar net op tijd. 's Och tends kwamen de eerste schaatsers de winkel aan de Oude Hoogstraat al binnen 'strompelen'. Het ijs op de Vlaardingse Vaart liet een dergelijke tocht al toe, al moesten er bij de bruggen nog de nodige wandeltochten inge last worden. Kennissen en fa milieleden van Hazenberg zijn ingeschakeld om in de bakke rij te assisteren. „Achttien mensen zijn er nu aan het werk", rekent Frans Hazen berg snel uit. Hij vertrouwt er op de gehele voorraad binnen enkele dagen kwijt te zijn, waarna er weer opnieuw gebakken kan wor den. Door de weersvoorspel lingen (voorlopig zal het nog vriezen) durft hij het aan met een zo'n grote voorraad in te slaan. „Al blijft het natuurlijk een risico", aldus de bakker, die zich een winter van enige jaren geleden herinnert. Toen zette de dooi geheel onver wachts in en konden honder den zakken met ijsmoppen aan de vogeltjes worden gevoerd. Hij voorziet voor dit weekend weer krankzinnige toestanden bij hem tfoor de deur en in het naastgelegen café. In januari 1980 moest de politie er zelfs aan te pas komen om de boel nog enigszins in de hand te houden. Vervolgens kon een bonte schakering sportievelin- gen met schaatsen om de nek, muts op het hoofd en rode zakdoek in de hand, in kleine groepjes de winkel binnenge leid worden. avonds open. Behalve mu seumstukken en voorwerpen uit het gemeentearchief en gemeentewerken zelf kwa men voor de expositie ook materialen binnen die in bruikleen werden gegeven door onder meer het Vlaar dingse streekmuseum Jan Anderson, het historisch mu seum Atlas van Stolk in Rot terdam en het hoogheem raadschap Rijnland uit Lei den. In vergelijking mei vorig jaar: Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De werk loosheid in dit gebied is in de maand november weer verder gestegen. Op het gewestelijk ar beidsbureau Nieuwe Wa terweg-Noord stonden aan het eind van deze maand 5077 mensen in geschreven. Directeur 3. A. van Lent constateert echter dat de stijging, in vergelijking met dezelf de periode van het vorig jaar, relatief laag is. Toen steeg de werkloosheid in een maand tijd met 230 perso nen. In november 1981 bleef de schade 'beperkt' tot 44 men sen. Was in oktober nog een daling van het aantal werkloze vrouwen te noteren; de afgelo pen maand bleek dit niet het geval. Een stijging van 1846 naar 1854 was het gevolg. Per centueel betekent dit een ver schuiving van 13,7 naar 13,8 procent. Ook bij de mannelijke beroepsbevolking ging het aantal werklozen met 1/10 omhoog naar 5,7 procent. De vraag naar personeel nam in de diverse sectoren opnieuw fors af. In 73 gevallen kon een vacature vervuld worden, waardoor slechts een vraag naar arbeid van 497 resteert. Dit komt vrijwel geheel op conto van de metaalsector, waar nog altijd 363 mannen aan een baan geholpen kun nen worden. Weliswaar staan er voor deze categorie 649 mensen bij het arbeidsbureau ingeschreven, maar e^-aren plaatwerkers (waar een fiorm grote vraag naar bestaat) lij ken hier nauwelijks tussen te zitten. De werkloosheid onder school verlaters is opnieuw verder te ruggelopen: van 805 naar 757. Sinds augustus zijn 350 jonge ren die van school afkwamen, via het arbeidsbureau, aan een baan geholpen. De jeugdwerk loosheid beslaat nog aiujd veertig procent van het totale aantal. Dat is overigens gelijk aan het landelijk percentage. Schiedam Een prachtige verzameling gouden sieraden is gestolen uit een woning aan de Rotterdamsedijk. In totaal werd voor 1750 gulden aan het glimmende metaal uit het huis ontvreemd. De inbrekers hebben een raam geforceerd om binnen te kunnen komen. De dertigja rige eigenaar van het goud heeft aangifte gedaan'bij de politie. 'toon Toonbeeld, kunstrubriek voor de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Tips graag voor woensdag (rond het middaguur) op de Vlaardingse redactie van deze krant. Telefoon 350557. De Vlaardingse zanger Lobo die momenteel zo bij zonder succesvol is. Vlaardingen De populariteit van de Vlaardingse liedjeszan ger Lobo begint grote vormen aan te nemen Niet alleen in Nederland is de leraar schei kunde razend populair, ook in hel buitenland lacht hel succes Lobo toe. Sinds zijn nummer één hit The Caribian disco show is de agenda van de sym- patieke zanger overvol Zo vol zelfs dat hij nog geen tijd heeft gehad om in zijn eigen stad Vlaardingen op te treden Vlak voor kerstmis »s het dan eindelijk wel zo ver. Jn mu- ziek-café Voice aan de Schie- damscweg zal Lobo dondeidag 24 december een exclusief op treden verzorgen. Om ai vast in de juiste kerstsfeer te ko men zal hij ongetwijfeld zijn nieuwste hit Lobo's Gospel show ten gehore brengen Als vanouds is de entree gratis. Belgisch duo Zondagmiddag om drie uur spelen de fluitspeler Benny Vandenwijngaerden en gitarist Dirk de Hertogh uit Belgie in het Visserijmuseum In Vlaar dingen. Daarmee wordt de his torische muziekkamer in het museum weer eens gebruikt waarvoor hij is bedoeld. Beide muzikanten soheren, de een voor de ander na de pauze. Het concert is toegankelijk voor bezoekers van het mu seum aan de Westhavenkade, IVlarjoI Flore Theater de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam besluit het jaar 1981 met een optreden van de chansonmèrc Marjol Flore, die daar in haar enthousiasme al twee keer van het podium viel. Ze brengt vanavond en morgenavond het programma 'Zo ben ik 2'. Dat is een aaneenschakeling van knmiwhi» o«»nnkt#»r<ï lied jes, parodieën en anekdotes. Th om Jansen begeleidt haar aan de vleugel. De toegangs prijs is 12.50. Zaterdagmiddag speelt in de Teerstoof poppentheater Kriek voor de. kinderen het stuk 'BaUonki'. Dat is een ballon die haar vader en moeder kwijt is. Ballonki wordt ge vonden door een poppenspeler en moei in de kast voc pop spelen. Dat doet ze tot Beertje Poets haar in de vuilnisbak stopt. Het begint om half drie, de toegangsprijs is J 3.50. De Dijk In de Schiedamse sociëteit QT aan de Nieuwstraat speelt za terdagavond om tien uur de formatie De Dijk. Die vier mansformatie uit Amsterdam komt voort uit Stampij en speek Nederlandstalige rock. De toegangprijs voor het op treden, een soort try-out, is vijf gulden. Jehanne Unlimited Zangeres/gi tar iste Jehanne treedt zondag met haar kort geleden gevormde begelei dingsgroep op in café de Qui- bus aan de Lange Haven in Schiedam. Jehanne trok meer dan twee jaar lang door het land om solo-optredens te ge ven. Ze schrijft zelf lekstenen muziek, waarin Braziliaanse en jazz-invloeden te ontdek ken zijn. Schilderfilm In het Stedelijk Museum Schiedam aan de Hoogstraat 112 wordt zondagmiddag een film vertoond over de schilde rijen van Co Westerik Een aanschakeling van beelden waarmee het werk van We.s- tenk bij de kijkers wordt geïn troduceerd. De film duurt 12 minuten, de voorstelling be gint om drie uur "s middags. Vieze Harry De Filmclub Schiedam draait vanavond om half tien m ge bouw de Teerstoof de thriller Magnum Force, met in de hoofdrol Clint Eastwood. Dic- speelt in de film een agent van de afdeling moordzaken, die door hel leven gaat onder de poëtische bijnaam Diriv Harry, Zo iemand die smerige misdadige zaken moet oplos sen De film in gebouw de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12 begint om half tien. de toe gangsprijs is vijf gulden. Guadrophenia Ook hel Vlaardingse OJC aan de Zomerstraat draait zater dagavond om negen uur een film. Het is Quadrophenia. een film naar een rock-opera van de Who. waarin hoofdpersoon Jimmy uiteindelijk de wan hoop ten prooi raakt. De toe gangsprijs bedraag twee gul den. Met de kerstdagen aan de kim komt dit weekeinde al een nog bescheiden stroom van kerstconcerten op gang. Een greep uit de wereld van orgels, koren, kaarsen en samenzang. Het dameskoor Viva Melodia, het Vlaardings Meisjes-ensem ble. kinderkoor Ons Clubje en pianiste Ria Korpershoek ge ven vanavond een kerstuit voering in het kerkcentrum Holy aan de Roigerlaan in Vlaardingen. Aan het begin en het einde van het programma staat samenzang. Daar tussen door zingen de verschillende groepen en worden gedichten voorgelezen. Het begint om 20,00 uur en de toegangspnis is f 3.50. In de Emmauskerk aan de Ke- thelweg in Vlaardingen is in plaats van het gewone orgel concert morgenavond een kerst-orgelconcert, dat gehou den wordt onder het motto: komt allen tcsamen. Het pro gramma van de vaste organist Guus Korpershoek zal worden omlijst met samenzang. Het begint, en dat is ook anders dan anders, al om 19.30 uur. De toegang is gratis. Diezelfde zaterdagavond ver zorgt organist Fcike Asma tr. een met kaarsen feestelijk ver lichte Grote Kerk m Maassluis een kerstconcert. Voor de luis teraars, want in dit geval is er geen samenzang. Toegangs kaarten kosten vijf gulden en zijn om 19.30 uur in de kerk te koop. drie kwartier voordat Asma op het Garrelsorgcl be gint te spelen. De Christelijke Harmonievere niging Sursum Corda en het Vlaardings Mannenkoor Orp heus werken zondagavond mee aan een avond met volks kerstzang in de Vlaardingse Grote Kerk op dc Markt. De deuren van de kerk gaan om 6.45 uur open en de toegang is gratis. Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor, dat ook Orpheus heet. geeft dinsdagavond in de- Kapel bij Huize Frankcland aan de Sint Lidumastraat een kerstconcert. Dit begint om 20.00 uur, de toegangsprijs is vijf gulden. Het meisjeskoor Edith Stem. organist Ronald Stolk en banton Frans Huijls werken daaraan mee. De Westwijk is rijk voorzien van beelden en parkachtige groenvoorzieningen. Aan de Marnixlaan achter op de speelweide van het parkje staat een huis-tuin- en-keukenbeeld van de Rotterdamse kunstenares Janny Brugman-de Vries. De „Moeders-met- kinderen" zijn in de kunst dikgezaaid. De wijze waarop Janny Brugman er gestalte aan gaf heeft toch iets opmerkelijks. De vrouw lijkt met haar kind in een dichte mensenmassa naar een optocht te kijken. Om het kleine meisje ook iets te laten zien heeft ze het op de schouder getild. Ze lijkt te vragen of het kind ook inderdaad iets van het gebeuren ziet. Het beeld is van brons en staat op een kalkstenen voetstuk. Het werd eind 1967 geplaatst en is twee meter hoog. ïimiiiiiuiiiiiiunniniiiiiiiimiiiiiiitiiiiiiimii

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3