SCHIEDAMSCHE COURANT 1 Paal en perk aan a ch ter gr on dm uziek in de binnenstad T ientallen huizen zonder gas en licht Ophoging Holy-Zuid moet 'bloeden' voor West wijk Groep die mensen wil molesteren moet aandacht krijgen9 Ik neem- proef In Sëhieddih-Ztitö: 1 Kosten niet bekend: VVD tegen inspraak Vuilnis OJC brandt Geluidsmeter op tafel bij vergadering Bewoners kunnen het niet betalen Enorm tekort door prijsstijgingen Roofoverval in hartje van Schiedam Dinsdag 22 december 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de janyang no. 250—-4 PAGINA'S Bewoners eigen huis worden dubbel gepakt Vlaardingen Achter* grondrauziek in het koop* centrum kan binnenkort al leen nog op koopavonden en op zaterdag van twaalf tot vijf trar 's middags. Zo wordt het in Vlaardingen als de stemming in de com missie algemene zaken, die gisteravond met een gelui ds- meter op tafel vergaderde, representatief Is voor die ln de raad. De winkeliers, die het win kelende publiek zo graag achtergrondmuziek laten ho ren, waren niet aanwezig. De werkgroep geluidbewust was dat wel. P. C. den Breejen uit de Smalle Ha venstraat was niet te spre ken over de muziek die in, het koopcentrum uit de luid-' sprekers komt „Omdat Ik in de continudienst werk slaap ik vaak overdag. Dan hoor ik heelmooi stereo, want mijn slaapkamer ligt pre cies tussen twee boxen. Om die muziek heeft nooit ie mand gevraagd, het wordt je opgedrongen De winkeliers krijgen weer een ontheffing op het verbod om muziek te laten horen, maar daar worden wel strenge voorwaarden aan verbonden. Ze moeten eerst een plan indienen waarop staat aangegeven waar de luidsprekers komen te han gen. Daartegen kunnen de bewoners bezwaar indienen. Als ze geen bezwaar maken en de installatie blijkt toch overlast te bezorgen, dan moeten luidsprekers alsnog worden weggehaald. Henk Krabben en Hans Ver- sluijs van de PvdA waren helemaal tegen achtergrond muziek. Zij vonden dat de middenstand eerst maar eens het belang daarvan moet aantonen. Net als Bert Kandel van de werkgroep geluidbewust, die na afloop van de vergadering een te vreden man was. „De voor stellen van burgemeester en wethouders zijn aange scherpt. Luidsprekers waar bewoners of mensen die in de buurt werken last van hebben worden wegge haald." Het geluid bij een vergade ring van de commissie alge mene zaken gaat over de voor achtergrondmuziek toe gestane zestig decibel heen. zo was op de geluidsmeter die op tafel stond te lezen. Gemiddeld was het niveau 63,5 decibel en voorzitter Ys- brand van der Velden maak te zelfs nog iets meer la waai. Schiedam Een delegatie van eigenaar/bewoners uit Schiedam-Zuid heeft gis termiddag wethouder Kei nier Scheeres niet kunnen overtuigen van hun stand punt, dat mensen die in hun eigen huLs wonen, dub bel gepakt worden door de onroerend-goed belas ting <OGB) zoals ook de ge meente Schiedam die heft. Scheeres kwam niet verder dan de uitspraak dat hij zich wel kart voorstellen dat de eigenaar/bewoners zich on rechtvaardig behandeld voe len, maar zelf zag hij er niets onheus inOndanks de 700 door de bewonersvereniging Schiedam -Zuid verzamelde handtekeningen iegen de dubbele heffing van OGB zei Scheeres dat de huiseigena- ren beter met hun problema tiek naar de Tweede Kamer kunnen stappen. Dat was tot uiterste ontevre denheid van de delegatie, be staande uit Lieuwe van Tricht,. Albert Bons. opbouwwerker Armand van Fuyvelde, Ida Bons en Huib PoveL Vooral Van Puyveldc en Van Tricht, voorzitter van de werkgroep eigenaar/bewoners (WEB) in Zuid, schetsten de situatie van iemand die in zijn eigen huis woont: «Het is meestal iemand die een huis gekocht heeft uit woningnood, niet uit bezits drang of om te speculeren. Hij investeert vervolgens enorm om zijn huis op te knappen, behoedt de gemeente daarmee voor stadsvemieuwingskosten en heeft een hypotheek af te lossen die vaak niet mis is. Zo iemand is in feite ook huurder, zij het niet van een huisbaas maar van een bank. Dat is lood om oud ijzer. Hij krijgt dan vervolgens een OGB-aan- slag als eigenaar, maar ook nog eens een aanslag als huur der, dat is dubbel op. Eerder zou hij een stimuleringspremie van de gemeente terug moeten krijgen van de gemeente, om dat hij tot de stadsvernieuwing heeft bijgedragen." Dat laatste vond Scheeres een leuk idee, maar hij wuifde het na een half uurtje discussie vrolijk weg. Zuid wordt overi gens gesteund door de drie an dere bewonersverenigingen in de oude wijken. De wethouder, beloofde het vandaag in B en W aan de orde te stellen om het vervolgens in de ge meenteraad aan te kaarten, maar hij verwacht daar weinig resultaat van. 1? ''~'t -K Schiedam De bewoners kunnen het niet betalen, daarom zijn ln Schiedam 65 huizen afgesneden van gas en licht. „Ongehoord voor deze tijd," noemde gistera vond CPN-raadslid Glferd Bruseker dit armoede-ver- achJjnseL Hij diende In de gemeenteraad een motie In om de sociale dienst en de gemeentelijke kredietbank erbij te betrekken om de armlastigen financieel te steunen. De consequenties lijken echter ingrijpend. Bruseker was daarom bereid zijn motie op te schorten tot de begrotingsbehandeling in ja nuari, zodat er even tijd is om de gevolgen te overzien. De PvdA had een pauze van Dieven gruwen van gladde stoepjes Schiedam Het gladde, koude weer brengt mensen tot vreemde daden. Zoals dit weekend in de Lekstraat in Schiedam-Zuid, waar dui zend kilo wegenzout werd gestolen. Het zout, dat was opgeslagen in een zandkist, waarde'van zeventig gulden en was eigendom van de ge meente Schiedam. Het is on bekend welk stoepje de die ven sneeuwvrij hebben ge maakt. Ulferd Bruseker (CPN): motie. drie kwartier nodig om een standpunt te bepalen over de CPN-motie, die ondersteund was door PPR en D'66. Wet houder Reinier Scheeres en zijn partijgenoot Aad Wieg man wezen erop dat het tegen woordig vaker voorkomt, dat mensen hun financiële ver plichtingen niet kunnen nako men, en niet alleen bij leve ring van gas en licht. Daarom zou de problematiek eens inte graal besproken moeten wor den in de financiële commis sie. Zij ontraadden op dit mo ment de motie omdat, als bij voorbeeld een bijstandstrekker extra financieel geholpen wordt, een andere uitkerings gerechtigde ook wel eens kan gaan zeggen dat hij voor ener gie geen geld op tafel kan leg gen. Scheeres waarschuwde voor die precedentwerking. Bruseker had ook een andere motie in petto, die echter al leen steun van de PPR kreeg. Hierin drong hij aan op een krachtig protest tegen de stij gende tarieven voor gas en het liefst had hij gezien dat Schie dam het voorbeeld zou volgen van Zaanstad en Amsterdam, waar besloten is de extra gas opbrengsten niet af te dragen aan de Vegin. Dat ging Scheeres echter te ven dan houdt de gemeente geld ach ter, volgens hem, en kunnen de verbruikers wel eens het zelfde gaan doen, met zo'n voorbeeld. Een motie van Wiegman stuit te op verzet van CDA en VVD, maar werd door de link se meerderheid aangenomen. Deze houdt in dat ernaar ge streefd moet worden de BTW op de gasprijzen van 18 pro cent terug te brengen naar 4 procent, zoals ook Rotterdam bepleit Wethouder Riet Ta verne ging deze keer niet met haar PvdA-collega's mee: in felle bewoordingen sprak zij van een „loos gebaar, zonder effect, een motie met het oog op de kiezers". Uiteindelijk was alleen CPN'er Bruseker tegen het voorstel van B en W om de aardgastarieven voor het kleinverbruik te verhogen. Hierom ging het tenslotte alle maal. Vlaardingen De ophoging van de Westwjjk in Vlaardln gen kost in totaal bijna 800.000 gulden meer dan was ver wacht. Het krediet, lat de gemeenteraad destijds voor de op hoging van de wijk er beschikking heeft gestéld, is bij lange na niet voldoende c a het karwei uit te voeren. De oorzaak van die overschrijdt g van de begroting: enorme prijsstijgin gen van rioleringswt 'kzaamheden en het benodigde verhar dingsmateriaal. De directeur van ge. i een te- werken, ir. J. Gerritse, eeft al in mei van dit jaar aan et col lege van B en W laten veten, voor de werkzaamhede i zo'n 785.000 gulden méér nciig te hebben dan was voorzlei u Een klein deel van dit bedrag kan worden 'gevonden* in een overschot, dat Is ontstaan na 1 ophoging van de Babberrool- der. De rest van het tekort moet worden weggewerkt door in de laatste fase van de van de Westwijk be- werkzaamheden acb- te laten en door het ja van een kunstmatig ontstaan overschot op de opho ging van Holy-Zuid. Nadat de problemen met de prijsstijgin gen bekend werden heeft ge meentewerken op het project in Holy-Zuid tal van werk zaamheden veel goedkoper uitgevoerd, om op die manier nog wat geld vrij te krijgen. Dat geld, ruim 200.000 gulden, kan in het 'gat' van de West- wijk worden gestort. De derde fase van de ophoging in de Westwijk zal, aldus het voorstel dat de gemeenteraad in januari te behandelen krijgt, niet volgens de plannen worden afgemaakt. Gemeente werken heeft geadviseerd de ophoging en herinrichting van het deel van de Buys Ballot singel tussen de Kamerlingh Onneslaan en de Dirk de Der delaan maar te laten zitten, e- venals de ophoging cn herin richting van de StevinatraaL Deze straten kunnen dusdanig worden ingericht dat ze een geleidelijke overgang vormen tussen het wél en het niet op gehoogde deel van de West wijk, aldus de directeur van gemeentewerken. In die stra ten bestaande problemen zul len nog wel moeten worden opgelost, maar dat zou betaald moeten worden uit het onder- houdsfonds. Volgens het raadsvoorstel staat in de beide straten slechts een beperkt aantal woningen. Ook de groenstroken langs de singel aan de westrand van de wijk zullen niet worden opgehoogd. Het OJC moet weer open, eigenlijk ook voor de probleemgroep, vindt de commis sie socua. Vlaardingen De groep jongeren van boven de twin tig jaar, die in het verleden problemen gaf in het OJC en daar nu voor gesloten deuren staat, moet weer ergens te recht kunnen. Het liefst in het OJC, want anders wor den de problemen gewoon verschoven. Die gedachte leeft bij veel leden van de commissie voor sociaal-cultu rele aangelegenheden, die gisteravond de situatie rond het open jongerencentrum aan de Zomerstraat in Vlaar dingen besprak. „Die groep die mensen wil molesteren, daar hoort in het OJC aandacht voor te zijn. Die aandacht is er niet, en dat is per definitie fout", zei Leo ten Have van de PvdA. „Nu maken ze de boel ergens anders onveilig. Voor die groepen waar wij allemaal zogenaamd mee te doen heb ben moeten we onze kennis inzetten." Wethouder Cees Bot, die overigens ook wil dat het OJC de leeftijdsgrens voor bezoekers optrekt, vroeg zich af of het centrum aan de Zo merstraat wel voor die groep bedoeld is. Hij had begrip voor de medewerkers: „Ik zou me nog voor geen hon derdduizend gulden op m'n bek laten slaan." Het OJC heeft de doelstellin gen verschoven naar jonge ren van andere leeftijden en wil nu proberen geleidelijk weer terug te komen op het uitgangspunt De adviesraad van net jongerencentrum moet daarin volgens de com missieleden een rol spelen. Die kan nu volgens de statu ten alleen door het bestuur bijeen worden geroepen. Dat hoeft het bestuur niet te doen, en het gebeurt ook nooit Over het functioneren van de adviesraad, die mis schien een oplossing zou kunnen geven voor sommige van de problemen waar het OJC mee zit gaat Bot bin nenkort weer met het be stuur praten. Zonder een eenstemmig standpunt van de commissie, maar dat wil de de wethouder ook niet. „Daar heb ik geen fluit aan. Dan kan ik niet onderhande len." «IK» Dit nieuwsblad. j waarin u al het nieuw* uit eigen I omgeving kunt vinden, wordt I zonder extra ko«tenbe*oiqd in I combinatie mei het Rotterdams Nieuwsblad. vJooöP na®*'* Schiedam Voor de VVD hoeft de inspraakverorde-. ning niet, zoals die gistera vond door de Schiedamse ge meen Leraad is aangenomen. Fractieleider Gerard Ver- hulsdonk wilde per se weten hoeveel de inspraak in Schiedam gaat kosten. Maar i omdat wethouder Herman Posthoorn hem dat niet uit de doeken kon doen en bo vendien de noodzaak daartoe niet zag, wilden de vier libe ralen van geen inspraak we ten. Posthoorn zei tegen Verhuls- donk: „Hoeveel het kost, kunt u bij elk raadsbesluit wel vragen, maar dat doet u niet Het is trouwens moei lijk na te gaan hoeveel geld ermee gemoeid is. Veel van onze ambtenaren voeren pe riodiek overleg met organi saties in de stad en wij zetten niet op kaart hoe vaak dat is. Dat is van minder belang. Inspraak is een principe kwestie." Verhulsdonk vond echter dat Posthoorn zich met een jan tje-van-leiden van de finan ciële details afmaakte en noemde inspraak „iets ter wille van de goeie sfeer". Alle andere partijen toonden zich tevreden over het feit dat de verordening er als verlaat kerstcadeautje (vorig jaar reeds beloofd) nu toch eindelijk was. Vlaardingen Onder de me dewerkers van het OJC aan de Zomerstraat ontstond gistera- vond rond elf uur enige pa niek. toen ze merkten dat de vuilnis die ze aan de weg had- den gezet in vlammen opging. Nog voor ze zelf aan blussen toekwamen was de brandweer al ter plaatse. Bij het OJC waren nog men sen bezig om de laatste hand te leggen aan de voorbereidingen voor Sjendiedorp. dat morgen open gaat. Eén van de mede werkers was behoorlijk ge schrokken van het brandje. „Behalve een oud bankstel stonden er ook een paar blik ken verf. Die willen natuurlijk wel fikken. En ik moet er niet aan denken, dat ook nog de deur in de brand zou zijn ge vlogen." De brandweer had het vuur, dat door passanten werd aan gestoken, al snel onder contro- Schiedam In het hartje van de stad, recht tegenover een kledingsmagazijn op de Broers vest, is een 41-jarige Schiedammer door drie onbe kenden beroofd onder bedrei ging van een mes. Het slacht offer werd zo door het optre den van de rovers beangstigd, dat hij hen honderd gulden heeft gegeven. Daarna Uet het drietal hem lopen. Bij de poli tie heeft de beroofde Schie dammer aangifte gedaan. Aan de hand van de signalementen zoeken agenten nu naar de ro- ve^s.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1