SSKIEDAMSCHE [OURAtTf I HCG moet weg' Dostwi j k woedend over Weigeren verhuiskosten - ace: de Zelfgebakken poffertjes in Jeugdstad PvdA zwengelt discussie aan Polen-actie uitgebreid dankzij 27MC-brigade ft Haai in de sloot Bewoners vechten tegen hinderlijk bedrijf Vijfkamer woningen van de (Touw)baan Leidingen springen bij bosjes Van der Velden: Onzekerheid over terugbetalen9 Opbrengst al 125.000kilo levensmiddelen en kleding k S!-*=>=- p| J Woensdag 23 december 1981- ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - lübde jaargang no. 251 —6 PAGINA'S M' Maassluis Het is een ^raadsel waar de haai vandaan komt die Is ge- vonden ïn een Maassluise j - sloot. De zestig centime- j ter lange haai werd dood aangetroffen in het water j ■'•bij de Van Ostadestraat pen naar de politie ge- i l bracht. Omdat de politie H geen flauw idee had om wat voor vis het ging j L werd het Visserijmuseum j in Vlaardingen ingescha- keld. Daar werd vastge- psteld dat het een door- nhaai was, die voorkomt in de Noordzee. Bij -het Visserijmuseum heeft men het vermoe den dat het om een grap gaat. Vermoedelijk heb ben sportvissers de haai op zee gevangen en ver volgens in de sloot ge gooid. Aan de haai kleef den enkele schubben en ook kuit Waarschijnlijk zijn die er aan blijven kleven toen de haai met enkele andere gevangen vissen in een leefnet zat. Men acht het uitgesloten dat de haai via sluizen in -het binnenwater is geko men, omdat doornhaaien niet in brak water kun nen leven en dus zeker niet de rivier op zullen zwemmen. Krij gt Schiedam tien parttime-wethouders Schiedam Tiert wethouders in plaats van vier, voor elk beleidsterrein één: dat ligt voor Schiedam in het verschiet als een discussie binnen de PvdA over deel tijdarbeid zich voortzet tot op het niveau van het dage lijks stadsbestuur. Burgemeester John te Loo zou zich plotseling omringd zien door een corps van parttime- wethouders. Binnen de PvdA zien enke len hier grote voordelen van. Scepsis is echter de reactie bij andere partijen. Ook in het huidige college van B en W is men geneigd de deeltijdarbeid op dit platform „onwerkbaar" te noemen. Pvd A-af delingsvoo rzïtter Hans Bakker is vierkant vóór, al erkent hij dat er „praktische probleempjes" zullen zijn. Hij citeert uit het partijprogramma dat deel- Tegen een muurtje in de Lijnbaanhallen at een meisje van haar zelfgebakken poffertjes. Met poedersuiker. Soms lachte ze naar de fotograaf, maar haar aandacht was toch voornamelijk voor het eten, wat ze langzaam en met waardering voor haar eigen kunsten verorberde. In die Lijnbaanhallen ging gisteren-Jeugdstad van start, gelijk met Sjendiedorp, dat in het OJC aan de Zomer straat is opgebouwd. Kinderen tot vijftien jaar kunnen pp die twee plaatsen een deel van hun kerstvakantie doorbrengen. Dat is ongetwijfeld een uitkomst voor de ouders, en de kinderen vonden het zelf ook heel leuk om hun eigen poffertjes en pannekoeken te bakken, andere dingen te maken en zich te laten opmaken of kappen. De bussen naar het centrum zaten rond tien uur vol met kinderen, en in Jeugdstad en Sjendiedorp werd het ook druk. tijdarbeid ook in de hogere regionen van het maatschap pelijk bestel niet geschuwd mag worden en verwijst voorts naar een recent Schie dams initiatief, waarbij men 'Den Haag' warm wil maken voor invoering van deeltijd werk bij sociale werkplaat sen (in Schiedam bearijfsge- meenschap Schiemond). Ook in het verkiezingspro gramma van de PvdA-Schie- dam is een punt opgenomen, aangekaart door oud-secretaris Truus de Nijs. dat de gemeen teraad op korte termijn een minimumaantal deeltijdfunc ties moet creëren voor de ko mende vier jaar. Volgens Bak ker kan de PvdA met toepas sing hiervan Op de eigen kop stukken een schitterend voor beeld geven. In het provin ciaal bestuur wordt tenslotte ook gesproken over parttime- gedeputeerden. De discussie over deeliijdwet- houders is in de Schïedamse PvdA deze week pas gestart en wethouder Herman Post hoorn, de eerste in het college die onze krant hiermee con fronteerde, toonde zich hoogst verbaasd. „Het lijkt mij moei lijk," zef hij over deeltijdarbeid voor wethouders. „Een colle gevergadering met tien, twaalf mensen gaat dan veel te veel tijd kosten en dan houd je haast geen tijd voor beleids vorming over." De initiatiefnemers tot de dis cussie zien hierin echter niet het grootste struikelblok- Eer der is van invloed hoe de hou ding van de drie huidige PvdA-wethouders zal zijn. Als zij bijvoorbeeld zouden weige ren om hun wethouderscarriè re in 1982 voort te zetten met een gehalveerd salaris, gesteld dat zij hiervoor in aanmerking zouden komen, dan verliest de PvdA daarmee drie potentiële kandidaten voor het college van BenW. Wethouder Post hoorn wilde zich nog niet uit laten over zijn eigen opstelling inzake deehijdwethouders. Hij vond de tijd niet rijp om over zijn eigen toekomst in die zin uitlatingen te doen. Volgens ingewijden is er bij anderen in de partij echter voldoende am bitie om bij wijze van spreken wel twee colleges te kunnen vullen. Van onder anderen Ni- kolaj Dielemans en Hans van Kleef is al langer bekend dat zij een wethouderschap ambië ren. en nu over deeltijd ge sproken wordt, vallen ook de namen van Hans Konings, Truus de Nijs en Arie Verlin de. Het terrein van HCG aan de Westfrankelandsedijk, met in het midden de immense lashal, die volgens directeur Stapper wél en volgens de bewoners niet heeft gezorgd voor terug dringing van het lawaai. Schiedam De Holland Constructie Groep (HCG) moet van de Westfrankelandsedijk verdwijnen. Dat stellen boze buurt bewoners, die 's nachts door het lawaai van de HCG uit hun slaap worden gehouden. Gisteren vochten twee van die be woners voor de raad van state de nieuwe hinderwetvergun ning aan die door het bedrijf is aangevraagd. Bewoner G. H. Kersten giste ren: „Dit is voor mij geen le ven meer, het is verschrikke lijk zoveel lawaai als door het bedrijf wordt gemaakt. Zo'n bedrijf hoort hier gewoon niet thuis. Ik vind dan ook dat het moet verdwijnen. En anders moet het bedrijf een dwang som worden opgelegd bij over- schreiding van de geiuidsnor- men. Daarmee moet dan een geluidswerende aarden wal worden aangelegd." Ook de bewonersvereniging Schïedam-Zuid vocht gisteren tegen de overlast van het be drijf aan de Westfrankelandse dijk. Heieen Pavel, plaatsver vangend voorzitter van de club: „Het is een grote fout van de gemeente Schiedam ge weest dat dit bedrijf ooit op die plek is binnengehaald. Onze ervaring is dat dergelijke be drijven het steeds opnieuw weer zullen proberen en daar bij telkens weer de hinderwet overtreden. In het geval van HCG hebben wij gemerkt dat Rijnmond niet optreedt, ook al hebben onderzoekingen aan getoond dat teveel lawaai wordt gemaakt." Toegegeven Voor de raad van state gaven ook de vertegenwoordigers van de HCG toe dat het bedrijf meer lawaai maakt dan eigen lijk is toegestaan. Plaatselijk directeur W, G. Stapper: „Wij zijn is augustus van dit jaar ge dwongen tot andere activitei ten. Het gaat daarbij vooral om door Richard Stomp het zogenaamde gritstralen en conserveren. Normaal beste den wij dat werk uit, maar doordat wij te maken hebben mei een 2eer snel uitbreidend orderpakket hebben wij zelf een tijdelijke voorziening moe ten treffen. Wij erkennen ech ter glashard dat wij daardoor niet aan de normen hebben kunnen voldoen." Toch ziel men bij HCG geen andere uitweg. Suggesties als zou voortaan slechts overdag moeten worden gewerkt wer den door het bedrijf van de hand gewezen. Stapper. Als ons verboden zou worden 's nachts te werken betekent dat grote afzetproblemen voor ons bedrijf. In onze bedrijf- spak kun je niet ongestraft le vertijden overschrijden. Onze opdrachtgevers de grote olie maatschappijen, staan gewoon niet toe dat wij te laat afleve ren. Daarom worden we soms gedwongen 's nachts en op za terdag te werken. Soms ontko men we er zelfs niet aan op zondag door te gaan vervolg op pagina 3 Vlaardingen Er zullen geen vijfkamerwoningen worden gebouwd op de Touwbaan. Aanvankelijk lag het in de bedoeling bij het tweede stadsvernieuwings- project in de Oostwijk ook enkele grote huizen te te rea liseren. Maar omdat de kos ten dan te hoog uitvallen is daar vanaf gezien. Verwacht wordt dat door in het project vjjfkamerwonm- gen op te nemen grote pro blemen zullen ontstaan om subsidie uit Den Haag weg te slepen voor de 129 woning wetwoningen die op de voor malige Touwbaan langs de le Van Leyden Gaelstraat zijn gepland. Een andere reden om van de vijfkamerwonin gen af te zien i$,.dat zich tot nu toe geen grote gezinnen hebben aangemeld voor de geplande nieuwbouw. Hui zen met vijf kamers worden alleen afgegeven aan huis houdens die bestaan uit mi nimaal vijf personen. Door het schrappen van de vijfkamerwoningen. kunnen de kosten van de nieuwbouw worden terugeschroefd, door dat het aantal woningtypes wordt verminderd. In totaal gaat het nu om zeven types» bestaande uit drie- en vïerka- merwoningen, verdeeld over twee, drie en vier bouwlagen. In het complex zijn ook enkele eensgezinswoningen opgeno men. De gemiddelde huur zal rond de 390 gulden komen te liggen, dezelfde huur die mo menteel wordt betaald voor de nieuwe woningen aan de an dere kant van de le Van Ley den Gaelstraat. De toekomstige bewoners die zich inmiddels voor de nieuw bouw hebben aangemeld kun nen zich deze week uitspreken over de plannen zoals die tot. nu toe zijn ontwikkeld. Zo wordt onder meer hun mening gevraagd over de indeling van de huizen, het gevelaanzicht de toepassing van extra warm te-isolatie. Met die extra- isolatie. bovenop de volgens de woningwet vereiste voorzie ningen, is een bedrag gemoeid van 2500 gulden per woning. Omgerekend levert dat een huurverhoging op van circa dertien gulden per maand, maar volgens de gemeente staat daar een besparing op de gasrekening van 45 lot 60 gul den in de maand tegenover. 1 Verloopt de afronding van de plannen zonder problemen-en geeft het ministerie de vereiste toestemming dan kan eind mei 1982 met de bouw op de Touw baan worden begonnen. Vlaardingen De politie heeft de handen vol aan wa terleidingen die door de strenge vorst bevriezen en vervolgens springen. Zijn de bewoners thuis dan is de normale gang van zaken dat iemand van de gemeente de hoofdkraan komt afsluiten, maar de politie moet regel matig inbreken omdat nie mand thuis is en de buren met de problemen worden geconfronteerd. Omdat de waterleiding vaak niet on middellijk wordt afgesloten ontstaat vaak forse water schade. Gesprongen leidingen ko men voor in alle delen van de stad. Het afgelopen week einde kreeg ook de Theo Thijssenschool met het pro bleem te maken. De school kwam blank te staan. Vlaardingen De bewonersgroep van de Oostwijk heeft Woedend gereageerd op het feit, dat de gemeente deze week heeft geweigerd voort te gaan met het uitbetalen van 3000 gulden verhuiskosten aan bewoners van de Zeeheldenbuurt, die deze week zouden verhuizen naar de nieuwbouw op de kaalslag. In één geval, dat van mevrouw Willemse van de 2e Van Leyden Gaelstraat die vandaag zou verhuizen, was het geld zelfs schriftelijk toegezegd, maar wethouder Van der Velden heeft voor de uitbetaling een stokje gestoken. Vol gens hem is er geen enkele zekerheid, dat het rijk straks be leid is het geld, dat door de gemeente moet worden voorge schoten, terug te betalen. De woede van de Oostwijk pjerover is vooral zo groot, gmdat er inmiddels diverse Bewoners van de Zeehelden- Buurt na hun verhuizing wél geld uitbetaald hebben «kregen. Het probleem van de uitbeta- kóg van de verhuiskosten ver goeding aan bewoners, die in b|ët kader van de stadsver te nieuwing verhuizen, speelt al maanden in Vlaardingen. In diezelfde Oostwijk maakten bewoners enige maanden gele den al aanspraak op het geld, maar ze kregen dit niet omdat formeel niet vaststond wat er met de huizen gaat gebeuren. Wettelijk gezien bestaat er al leen recht op uitbetaling aan de laatste huurders van een woning, waarvan vast staat dat het na het leegkomen zal worden gerenoveerd of ge sloopt. Na veel aandringen bij de gemeente besloot het colle ge van B en W, dat de vergoe ding uitbetaald zou worden als huisbaas Patrimonium schrif telijk zou verklaren, dat de woningen zouden worden ge renoveerd of, als dat niet mo gelijk zou blijken, gesloopt Tot op heden is die schriftelijke verklaring van Patrimonium uitgebleven. Ongeacht het feit dat al eerder bewoners wél het geld hebben gekregen, heeft de gemeente er nu een streep onder gezet Wie nu nog verhuist vanuit de Zeeheldenbuurt krijgt niets, zolang geen zekerheid over de toekomst van de te verlaten huizen bestaat. Wethouder Van der Velden zegt overigens niet op de hoogte te zijn van het feit dat andere bewoners wel geld hebben gekregen. De bewonersgroep is niet van plan het er bij te laten zitten. Men is voornemens, de zaak in de eerstvolgende vergadering van de commissie voor de stadsvernieuwing aan te kaar ten. Overigens lopen de betrokken bewoners niet alleen de ver huiskostenvergoeding mis. Door het besluit van de ge meente om het eerder geno men besluit op te schorten verliezen zij ook het recht op huurgewenning, dat aan de zelfde regels als de verhuis- vergoeding is gebonden. Die huurgewennïng kan in totaal oplopen tot zo'n 15.000 gulden. Zie ook pagina drie. Schiedam Nachtenlan ge zendacties van autorij dende 27-MC'ers hebben de Schïedamse stichting Polen '81 nu ook bekend heid gegeven in Vlaardin gen, Maassluis, Hoogvliet, De Lier en Spijkenisse. Voorzitter Herman van Stralen verkeerde giste ren in een jubelstemming over de activiteiten van de tientallen zendama teurs, die al sinds het weekend in de weer zijn om de bevolking van het Waterweggebied op te roepen kleding en levens middelen af te staan voor grote Polen-transporten. Alleen in Schiedam, waar de actie eind vorige week startte, is nu al genoeg verzameld om vijf vracht wagens vol te laden. Het gaat hier dan wel om trucks van 25 ton. De voorraden liggen opgeslagen in loodsen bij Wilton-Fijenoord, in de dansschool van Wim Hajee op de Dam en bij de firma Net- tenbreijer in Schiedam-Zuid. Van Stralen, bedrijfsmaatschappe lijk werker bij de sociale dienst in Schiedam, zegt verrast te zijn over de grote bereidwilligheid die hij van alle kanten onder vindt. Ook het artikel in onze krant van maandag leverde weer vele reacties op, waardoor de stichting Polen '81 alleen maar groeit. Van Stralen heeft op 2 januari op het Veerplein in Vlaar dingen een actie in petto en ook op 16 januari is er een propa- ganda-dag, in De Lier. Telkens zullen er geluidswagens rondrij den die reclame maken voor het doel: steun aan de hongerlij dende Poolse bevolking. Herman van Stralen heeft sinds gisteren ook de medewerking toegezegd gekregen van allerlei scoutïng-clubs langs de Nieuwe Waterweg. Samen met de scholen staat er een inzamelingsactie voor de deur, waaraan 2500 kinderen zullen meedoen. 3, i&i-w Dit nieuwsblad. waarin u al Het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1