SIAD/SÏREEK Kinderen vermaken zich met knutselen Laat eens wat van je Geld nodig om kraakactie voort te zetten Je draait zo'n regeling toch niet vlak voor verhuizing terug?' Drukke eerste dag in Jeugdstad en Sjendiedorp HCG-directeur: 'Het ergste js voorbij' Bewonersgroep Oostwijk: Bonzet laakt Posthoorns pop-oproep PvdA-wethouder sluit huwelijk D "66-voorzitier Trapveldje van de haan Veel Vlaardingers tegen rijksweg 19 Modale Schiedammer: meer stadse fratsen De Halte op 2e kerstdag voor iedereen open Mastenbroekschool beneden vriespunt woensdag 23 december 1981 VD/SC/WW vervolg van paéina 1 Bij de HCG meent men dat in dé toekomst minder overlast xal worden veroorzaakt. Di recteur Stapper: „Het grootste dgel van de werkzaamheden dje zoveel lawaai veroorzaken is voorbij. Er ligt nu nog een Ideine' hoeveelheid werk en n'u de druk er een beetje vanaf is, zullen wij ernaar streven dat werk zoveel mogelijk in de normale uren te verrichten." Volgens de bewoners duurt de overlast echter langer dan de paar maanden die HCG aan voert Al sinds 1979 klaagt een twaalftal mensen die op pak weg honderdvijftig meter af pand wonen over het te harde geluid op het industrieterrein. Daarom willen de bewoners ook dat de nieuwe hinderwet vergunning voor de HCG zal worden geschorst. Als dat gebeurt dan resteert de oude hinderwetvergunning voor het gebied uit 1968 van het toenmalige scheepsrepara- tiebedrijf De Jong. Een sterk door Richard Stomp verouderde vergunning, waar in bovendien geen eisen aan het geluid zijn gesteld. Van daar dat de juridisch adviseur van HCG, mr. H.van Tonge ren, staatsraad G. Veringa ad viseerde de HCG-vergunning niet te schorsen. „Daar zijn ook de bewoners niet bij ge baat" aldus de jurist. Te hoog Het toegestane geluidsniveau voor HCG ligt volgens de nieuwe vergunning op 60 deci bel overdag, 55 in het week end en 50 s nachts. Alle drie die grenzen worden regelma tig door HCG overtreden. Toch zijn de bewoners niet zonder meer tevreden als die overtredingen in de toekomst uitblijven. Men acht de waar den die in de vergunning zijn toegestaan al te hoog. Daar moeten er minstens vijf vanaf, zodat je overdag een maxi mum van 55 decibel krijgt, vinden zij. Volgens deskundigen van Rijnmond is het technisch mo- gelijk dat HCG de overlast sterk terugbrengt, maar daar gaan dan wel jaren overheen. Directeur Stapper voerde gis teren nog aan dat HCG al ja ren bezig is de overlast terug te dringen. Hij wees daarbij vooral op de immense Iashal, die dit jaar op het terrein aan de Westfrankelandsedijk werd neergezet. Daardoor is een be langrijk deel van de werk zaamheden naar binnen ver plaatst en kan lawaai worden teruggedrongen. De bewoners hebben niets van bet terugdringen van het la waai door die hal gemerkt. „Het is alleen maar erger ge worden," beweert Kersten. Bewoner De Wilde: „Die har de brom van het bedrijf is zo erg dat mijn dochter niet eens haar huiswerk kan doen." Door bewoners verderop wordt het geluid van HCG omschreven als 'het geluid van de hel'. Binnenkort zal staatsraad mr. Veringa beslissen over de be- wonerseis de vergunningsaan vraag te schorsen. Vlaardingen Misschien hielden ijs- en sneeuwpret kinderen weg bij de gisteren geopende Jeugdstad en Sjendiedorp, maar het was toch een drukte van belang in de Lijnbaanhallen en in het OJC aan de Zomer straat. Om tien uur begonnen daar de activiteiten voor de jeugd, die tot aan 30 december doorgaan. In de lijn baanhallen was van alles te doen voor kinderen tot tien jaar, in het OJC voor jongens en meisjes van tien tot vijftien. In de Lijnbaanhalïen waren allerlei hoekjes gemaakt waar de kinderen konden knutselen. Ze maakten bees ten van klei, en voor die beesten moest dan natuurlijk weer een slaapplaats in de vorm van een mandje ge maakt worden. Maar dat kun je niet opeten, daarom waren er kramen waar de kinderen zelf poffertjes of pannekoe ken konden bakken. „Maar daar wordt je geen seconde bij geholpen", zei een meisje dat het bakken nog niet zo goed onder de knie had. In de meeste gevallen ging het toch wel goed, want her en der stonden ze hun eigen baksel, met dikke lagen poe dersuiker erop, naar binnen te werken. Misschien had dat ene meisje gewoon de pech dat een medewerkster even wegmoest Geliol Het was een heel gehol van het ene hoekje naar het an dere; van de timmerplaats naar de afdeling waar ge schilderd kon worden, tus sendoor even een patatje ha len en dan weer op naar de soldeerbouten, het borduur werk of het glasschilderen. Waarbij een vrij strakke ver deling bestond: de jongens timmerden en zaagden, de door Aad Rietveld meisjes borduurden of be schilderden glas. De Lijn baanhalïen leken daarmee op een bedrijvig industries tadje, waar ook nog wat ver tier te vinden was. In het OJC was een compleet dorp ingericht, Sjendiedorp, met een eigen bioscoop, een café, een sportcentrum, en zelfs eigen nieuwsvoorziening, want in het kantoor werd een krant gemaakt. Vanaf tien uur stroomden de wat oudere kin deren binnen bij Sjendiedorp. Een medewerkster was 's morgens nog bang dat er misschien wel helemaal nie- Make-up voor meisjes van dertien mand zou komen, „want ja, het is toch iets nieuws en dan weet je maar nooit hoe het loopt Maar de man aan de kassa kreeg het druk- Ze maakten sieraden. Heten 2ieh mooi maken in de kap-of de schoonheidssalon, lieten hun t- shirts bedrukken in de zeef- drukkerij. En vanaf twaalf uur werd er gedanst in de dis co. Vervolg van de voorpagina )iets onbegrijpelijk. Je kunt toch niet tegen ie- verhuisdozen al klaar heeft staan zeggen, dat-ie „Ik vind zoiets mand die de ww geld waar hij op had gerekend en dat hij schriftelijk toege zegd had gekregen, niet krijgt? Je draait zo'n regeling toch niet vlak voor zo'n verhuizing terug?" De woordvoerder van de bewonersgroep Zeeheldenbuurt in de Vlaardingse Oost- wijk .is geheel verbijsterd. De nieuwe ontwikkelingen op hei- gebied van de verhuiskostenvergoeding en de huurgewen- ning aan mensen die vanuit de stadsvernieuwingsbuurt ver huizen, hebben in de Oostwijk de nodige verslagenheid te weeg gebracht. De afspraken, die enkele maanden geleden met burgemeester en wethouders gemaakt werden, leken dan ook sluitend genoeg. enkel recht op de voorzie ningen hebben. De projectambtenaar van de stadsvernieuwing in de Oost wijk, Jan Landsheer, is ook met het nu ontstane probleem geconfronteerd. „Het is voor die bewoners erg pijnlijk; ze ker voor die mevrouw Wil- lemsen, die vlak voor haar verhuizing staat, wordt het een sombere kerst. Omdat er al eerder wel geld is uitbetaald aan bewoners uit dezelfde hui zen. is er natuurlijk een prece dent geschapen. Toch heeft de wethouder van financiën ge meend dat nu niet meer tot uitbetaling moet worden over gegaan. Kijk, formeel hébben 'die mensen op dit moment ook geen recht op het geld, maar moreel natuurlijk wel." Geen zekerheid Wethouder IJsbrand van der Velden (financiën) is niet op de hoogte van het feit, dat al eerder wel tot uitbetaling van het geld is overgegaan. „Daar kan ik niets van zeggen: dat zit in de portefeuille van Gou- drïaan. Ik kan er alleen maar van uitgaan: er is geen enkele zekerheid dat we dat geld straks van het rijk terugkrij gen. En daarom voel ik er niets voor om die mensen nu dat geld te geven." pe woordvoerder van de be wonersgroep vindt het besluit van de wethouder onbegrijpe lijk. „Het gaat om 12 geztnnen, die op deze manier in de pro blemen komen. Ze hadden op die verhuiskostenvergoeding gerekend en wilden daar de nieuwe vloerbedekking van betalen, maar ze hadden ook zeker gerekend op die huurge- wenning. Als ze die niet krij gen kunnen ze de huren op de kaalslag de eerste tijd gewoon niet betalen: daar komt het wel op neer. En straks wonen ze naast mensen, die al eerder uit dezelfde straat naar de kaalslag zijn verhuisd en die wél geld hebben gekregen. Dat is toch een gekke situatie?" Ook enkele maanden gele den al deed het probleem zich immers voor. Mensen die vanuit de Zeehelden buurt wilden verhuizen, kre gen van de gemeente te ho ren dat er niet voldoende ze kerheid was over de toe komst van de panden. Het compromis, waarbij Patrimo- niun\ zou worden verzocht te verklaren dat de woningen in de toekomst gerenoveerd of gesloopt zouden worden, leek voor iedereen aanvaard baar. Instandhouding Waarom de woningbouwve reniging die verklaring nooit heeft uitgegeven is niet dui delijk. De man die er bij Pa trimonium alles van weet ïs juist op vakantie. Het lijkt echter waarschijnlijk dat de woningbouwvereniging voor het uitgeven van zo'n ver- door Paul Houkes klaring niets voelt, omdat het best eens mogelijk zou kunnen zijn dat de betreffen de huizen in de toekomst he lemaal niet worden gesloopt of gerenoveerd, maar dat de huizen simpelweg in stand gehouden zouden moeten worden. In dat geval zouden de verhuisde bewoners geen Schiedam Volstrekt onbegrijpelijk en frustrerend voor de Schiedamse Gemeenschap, zo typeert SG-lid Henk Bonzet de oproep van cultuurwethouder Herman Posthoorn om pop groepen rechtstreeks naar het stadskantoor te laten stappen m plaats van hun problemen eerst bij de SG op tafel te leg- gfen. Henk Bonzet snapt de wethou der niet. „Er is door de afde ling pop van de SG, en ook dpor directeur Ruud Pïllard, telkenmale geprobeerd om contact met de popgroepen te onderhouden en dan ineens lüijg je dit. Ik vind dat onjuist Ik begrijp die opmerking niet," Bonzet, die behalve lid van de stichtingsraad van de SG ook propagandist van D'66 in Schiedam is, noemt hel voor de afdeling pop „inderdaad een handicap" dat het SG-lid George de Haan niet langer namens de popgroepen wil spreken. De Haan is hiermee enige tijd geleden genokt om redenen, die slechts in beslo ten kring bekend zijn ge maakt. Bonzet meent dat de overlegproblemen in de afde ling pop zelf zitten, waar men enkele procedures niet schijnt te kennen. „Dat verklaart mis schien Posthoorns opmerking enigszins, maar juist is zij daarom niet," aldus Bonzet. Punt is dat voor de afdeling pop nog de nodige gelden be schikbaar moeten worden ge; steld. De gemeente moet hier voor echter toestemming ge ven en dat is nog niet gebeurd. ADVERTENTIE ptt telecommunicatie Buiten je eigen regio bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor haf geld. Schiedams D'66 voorzitter Adri Reijnhout is gisteren ge trouwd. De plaatselijke partijbons trad fn het huwelijk met Diane van den Berg. De huwelijksvoltrekking vond plaats op het Schiedamse stadhuis en ambtenaar van de burge- lljke stand was niemand minder dan wethouder Herman Posthoorn, die op de foto de bruid kust. De afspraken tussen Posthoorn en Reijnhout dateren uit de tijd dat de laatste als ambtenaar van de gemeente Schiedam de in spraakverordening voor de wethouder voorbereidde. Tegenwoordig werkt Reijnhout bij de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG). Vlaardingen De bewoners van de Drevenbuurt hoeven er niet op te rekenen dat het terremtje op de hoek van de Acaciadreef en Olmendreef (naast de Vredeskerk) wordt geëgaliseerd. De bewoners hadden dat aan de gemeente gevraagd zodat de braaklig gende grond door de buurt als trapveldje kan worden ge bruikt. Met het terrein dat is gereser veerd voor bijzondere bestem mingen (scholenbouw/wijk- voorzieningen) heeft de ge meente nog geen plannen. Maar om er zolang een trap veldje van te maken, daar voelt de gemeente niets voor. De kosten van egaliseren en gras inzaaien zijn te hoog en bovendien vindt de gemeente er het gevaar inschuilen dat in de wijk een zekere gewenning zou ontstaan. „Als het trap veldje moet verdwijnen voor bijzondere bebouwing staat de buurt zo op de stoep van het stadhuis om nieuwe ruimte te claimen," aldus een woord voerder op het stadhuis. Vlaardingen Ruim zeven tienhonderd Vlaardingers heb ben hun handtekening al gezet op een lijst van de werkgroep Stop rijksweg 19. Met name in de wijken waar langs de snelweg Schiedam Den Haag gesitueerd is, had den de medewerkers van de werkgroep vanzelfsprekend bijzonder veel succes. Daar was vrijwel niemand die zich achter de realisering van rijks weg 19 kon scharen. Het is voor de werkgroep on mogelijk heel Vlaardingen af te gaan met handtekeningen lijsten. Daarom is er een aantal 'uitgezet'. Bij panden waar dergelijke lijsten gereed liggen is een blauw 'Stop rijksweg 19 affiche* op het raam geplakt. Dit gaat met name op voor Boekhuis Den Draak, Katten- beker, Weeshuisplein en Piato. Schiedam De door snee-Schiedammer is in zijn doen en laten wat meer op de grote stad ge richt dan zijn buren aan de Nieuwe waterweg, de Vlaardinger en de Maas- sluizer. Hij is rond de 35 jaar, is getrouwd en heeft twee kinderen en heeft verder ook een gewone baan, een gewoon huis en een gewoon leventje. Ei genlijk is een gemiddelde Schiedammer net een mo daal mens. Tot dit beeld komen de bezoekers van het stede lijk museum, die naar het video- en diaprogramma over 400 jaar gemeente werken luisteren. In dit programma noemt ge meentelijk sociograaf Frans Griffioen de ken merken van de gemiddel de Schiedammer. Vooral 2ijn grootsteedse geaard heid, door het aangren zende Rotterdam, vallen hierin op. Daarbij verge leken zijn Vlaardingers boeren en Maassluizers buitenlui... Vlaardingen Een kopje kof fie of thee met op de achter grond wat piano- en fluitmu- ziek. Dat wil een groep men sen ui£ de Vlaardingse Oost wijk bieden aan alleenstaan den, voor wie de kerstdagen altijd weer een verschrikking zijn. Daarom worden de deuren van gebouw De Halte aan de Callenburghstraat 15 op de Tweede Kerstdag van twee tot vijf uur voor iedereen open gegooid. Mensen die slecht ter been zijn kunnen opgehaald en weer thuisgebracht worden. Door middel van een telefoon tje (345994 of 342330) kan dit snel en doeltreffend geregeld worden. Schiedam De bezetting van de Mastenbroekschool is nood gedwongen opgeheven. De jongeren uit Schiedam-Nieuw- ïand zijn er echt weggejaagd. Niet door een escardon politiea genten, maar gewoon door d de kou. Enige weken geleden kwa men de jeugdige bezetters, die van het schoolgebouw een jongerencentrum ge maakt willen zien, al in de problemen. De stookolie was op en geld om dat aan te schaffen was er niet. Ge sprekken met de gemeente leverden niets op. Twee we ken geleden werd de actie ei genlijk al opgeheven. De meeste spullen hadden de jongeren wel in het gebouw aan de De Meesterstraat la ten staan. Iets waar ze ook al snel de nodige spijt van kre gen. De stereo-installatie werd namelijk gestolen. De Nieuwlandjongeren wor den er, zoals ze zelf zeggen, weer enorm agressief van. Met name de houding van de gemeente zit hen hoog. Wel licht dat er deze week nog een gesprek (met misschien wethouder Posthoorn) volgt over de toekomst en of de gemeente wellicht bereid is alsnog in de buidel te tasten. Met een bedrag van zeshon derd gulden zouden de kra kers zeker weer voor een maand uit de nood zijn. Overwogen wordt tevens een inzamelingsactie onder de buurtbewoners, die zich voor een groot deel achter de be zetting hebben geschaard, te starten. Dan zou wellicht binnen een dag voldoende geld zijn opgehaald omvhet als jongerencentrum funge rende schoolgebouw weer open te laten gaan. -Y

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3