SCHiEDAMSCH: COURANT Meer haast maken met gemeen telijk huurcontract Turken triest omdat eigen pand niet doorgaat "Doe voor *n extra r moede noeite. Huizen duurderomdat renovatie niet doorging Ondernemers zien niets terug in verkeersplan Ik ■Ti ifcïifiT mmm Gemeente houdt formulieren achter Torenflats willen renovatie weigeren 9 St» .^ssks?- Laat eens wat van je Alternatieve inspraakprocedure net op gang 9Project groep moet het zonder ons doen9 Veel belangstelling burgemeesterspost Gemeente Iaat zich bij heropening niet zien Bewoners weigeren 6 huurverhoging Het talent van morgen 'Bewoners moeten betalen voor achterstallig onderhoud9 Plangroep begint volgende week al aan uitwerking «s •Maandag 28 december 1981 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - 105de jaargang no. 254 -6 PASKAS :W«SSl Herman Noordegraa! Schiedam De gemeente Schiedam moet haast gaan maken met een eigen huurcontract. PPR-raadslid Herman Noordegraaf heeft de wethouder voor ruimtelijke ordening, Chris Zijdeveld nogmaals op het belang van een dergelijk contract gewezen en hem herinnerd aan de toezegging door het college met een eigen contract te zullen komen. Het radicale raadslid had het liefst al resultaat gezien. Volgens wethouder Chris Zijdeveld was men bij de gemeente al een heel eind op streek, maar is nu nieuwe vertraging ontstaan door eisen van het rijk. De landelijke commissie die onder voor zitterschap van Glastra van Loon studeert op het probleem heeft een aantal eisen gesteld waaraan huurcontracten moeten vol doen. Volgens Zijdeveld gaat men nu alsnog die eisen inbrengen in het 'Schiedamse model'. Zijdeveld: „Het moet een contract worden dat jaren en jaren mee kan gaan, dus het is van groot belang dat wij alle eisen en suggesties van de commissie Glastra van Loon opnemen." Vlaardingen Diep teleur gesteld zijn honderden Tur ken in de gemeente Vlaar dingen over de geringe belangstelling van het Vlaar- dingse gemeentebestuur voor hun problemen. Zaterdag wezen bestuursleden van de Turkse sociale en culturele vereniging met klem op de noodzaak meer aandacht aan die moeilijkheden te schen ken. Aan een van de belangrijkste doelstellingen: Nederlanders kennis laten maken met de rijke Turkse cultuur, komt men nu nauwelijks toe door een schrijnend ruimtegebrek. Alle verzoeken om méér ruimte in het liefst een eigen pand, heeft de gemeente tel kens naast zich neergelegd, omdat er geen geld beschik baar zou zijn. Zaterdag bereikte de teleur stelling van de Turkse vere niging een nieuw dieptepunt toen bij de opening van het geheel verbouwde centrum aan de Binnensingel geen enkele vertegenwoordiger van de gemeente was komen opdraven. Voorzitter A. Bal- dede: „Wij hebben de gehele gemeenteraad uitgenodigd vandaag met eigen ogen een kijkje te komen nemen. Zij hadden dan eens zelf kunnen zien met wat voor moeilijk heden wij te kampen heb ben. Het is echt heel erg jam mer dat er niemand van de gemeente is gekomen." Ondanks de opvallende af wezigheid van de plaatselijke overheid was het zaterdag erg druk in het Turkse cen trum. Het verbouwde woon huis, waarvan de Turken de benedenverdieping mogen gebruiken, kon de in grote getalen opgekomen belang stellenden nauwelijks ber gen. Tot buiten toe stonden de mensen en dat illustreer de nadrukkelijk de worden van voorzitter Baldede: „Dit pand is toch veel te klein; dat zie je nu al. Als wij een Turkse volksdansgroep wil len uitnodigen om Iets van onze cultuur te laten zien, dan kan dat niet omdat er geen ruimte is. En de ge meente weigert culturele ac tiviteiten te steunen." Toch gaat de Turkse sociale en culturele vereniging door. Nu men zelf huurder is ge worden van de gehele bene denverdieping van het pand aan de Binnensingel zullen de deuren hele dagen zijn ge opend voor mensen die cur sussen willen volgen of ge woon een frisdrankje willen komen halen aan de nieuwe bar. advertentie ptt telecommunicatie r t ;.*r* ÏW ;:vè; i' 1 -V*- -V\V/'r 'j- Buten je égen rega bel je 's avonds na zessen en in het weekend voor half geid. ^oec lende Oostwij kers stappen uit overleg Schiedam De bewoners van de fel omstreden 305 SSSW- Jtanden in Schiedam-Oost zul- en het komende jaar weige ren een huurverhoging van zes procent te betalen voor hun huizen. Oost onderneemt die actie omdat renovatie van de panden nog steeds uitblijft en de bewoners daarover in conflict liggen met hun huis baas. De huurverhoging van zes procent in de bewoners door* de SSSW onlangs in een brief aangezegd. Daarin wordt erop gewezen dat de zes procent verboging wettelijk verplicht is. De minister zou wel bereid zijn geweest een huurstop voor de 305 huizen toe te staan, maar een voorwaarde daarbij was dat voor het einde van dit jaar met de renovatie zou moe ten zijn begonnen. Nu dat niet het geval is moet de verhoging met zes procent dus doorgaan. Volgens het verenigingsblad van de bewonersvereniging in Oost worden de mensen nu dubbel gedupeerd. De renova tie waarvoor men jarenlang heeft gevochten gaat niet door, maar tevens worden de huren niet bevroren doordat men het niet eens is kunnen worden met de SSSW. Het bewoners comité dat al geruime tijd actie voert voor renovatie noemt dat een onaanvaardbare situa tie en men roept alle bewoners op de huurverhoging te weige ren. In het verenigingsblad, dat trouwens een hele nieuwe opzet heeft gekregen, staat een bezwaarschrift tegen de huur verhoging afgedrukt. De jeugd had het deze kerstvakantie niet beter kun nen treffen. Terwijl in de ge zellige warmte van sporthal len en gymzalen de school kinderen zich kunnen uitleven bij de gebruikelijke kersttoer nooien, biedt de aanhouden de vorst nog steeds de mo gelijkheid om eens Iets an ders te doen. IJshockey bij voorbeeld, zoals deze foto van Henk Speksnijder iaat zien. Gewoon, lekker ont spannende ijspret, zonder de drang om te presteren. Het talent van morgen? Schiedam De bewoners van de drie Torenflats in Sehie- dam-West (Vijfsluizenflat, Wilhelminaflat en Spierings- hoekflat) zullen mogelijk een renovatie weigeren. Binnen kort zal de bewonersvereni ging Schiedam-West dat al thans aan die bewoners advi seren. Het gigantische verbe terplan voor de flats, dat door de gemeente is opgesteld, be staat volgens de vereniging voor het grootste deel uit ach terstallig onderhoud en ze vindt het niet aanvaardvaar dat daarvoor huurverhogingen van zestig gulden zullen moe ten worden betaald. Als die huurverhogingen er wel komen, ontstaan voor veel bewoners onoverkomelijke problemen. Vaak staat het wa ter hen nu al tot de lippen om- dal de woonlasten een groot deel van het inkomen opslok ken. Om die reden heeft een bewoner al aan de gemeente gevraagd de verwarming bij hem thuis maar af te sluiten. De kosten daarvan kan hij niet meer opbrengen. In de flats zitten volgens de bewo nersvereniging veel mensen die alleen van hun AOW moe ten rondkomen en moeite zul len hebben met huurverhogin gen van zestig gulden. Boven dien leert de ervaring bij de vereniging dat huurverhogin gen altijd enkele tientjes hoger zullen uipakken dan van tevo ren wordt berekend. De bewonersvereniging heeft de gemeente daarom gevraagd een plan op te stellen, waarin alleen isolatie voorkomt. Dat is volgens de vereniging veel goedkoper dan het uitgebreide plan dat door de gemeente op papier is gezet. Een probleem is echter dat voor het aanbren gen van isolatie minder subsi die beschikbaar is dan voor een groot renovatieplan. Daar om blijft men bij de gemeente vasthouden aan totale renova tie. Hoewel de bewonersvereni- gjng nog bezig is cijfertjes op een rijtje te zetten is haar al duidelijk dat alléén isolatie in de woningen veel goedkoper uitpakt, ook al zijn de subsidie regelingen minder aantrekke lijk. Men zal de bewoners dan ook adviseren alleen met isola tie accoord te gaan en later druk uit te oefenen op de ge meente om het achterstallig onderhoud daarna uit te laten voeren. „Daar hebben de be woners zonder meer recht op", aldus De Kievlth. Vlaardingen De resultaten van de alternatieve inspraak procedure op het verkeerscir culatieplan binnenstad kunnen niet bij de opstelling van het definiueve plan betrokken worden. Volgende week gaat de ambtelijke plangroep name lijk al aan de slag en de Vlaar- dingse ondernemers, die een eigen inspraakprocedure wa ren gestart, zijn nog lang niet gereed. Een groot aantal Vlaardingse ondernemers weigerde aan de door de gemeente vastgestelde inspraakprocedure deel te ne men omdat er onvoldoende tijd was om de materie te be studeren. Onder aanvoering van Jan Bul va werd besloten een eigen procedure te starten, waarbij insprekers die tijd wèl gegund zou zijn. Inmiddels is de eerste ronde, achter de rug. Ongeveer twee honderd mensen (zeker niet alleen ondernemers), deden er volgens Bulva aan mee. Alle op- en aanmerkingen zijn ge noteerd en worden samenge voegd. Vervolgens gaat dit te rug naar de betrokkenen, die dan weer op een vergadering verwacht worden. Eind janua ri denkt Bulva de resultaten bekend en afgerond te hebben. „We dachten dan, na gesprek ken, toch tot een soort com promis te komen, waarbij onze nota bij het ambtelijke stuk kwam en er dingen overgeno men konden worden. We heb ben al twaalf pagina's vol met goede ideeén. Bulva weet te vertellen dat de inspraakprocedure binnenstad door de gemeente is stopgezet omdat er totaal geen animo meer was. Daarom zou nu maar aan de uitwerking van het verkeersplan begonnen worden. Volgens de chef ver keerszaken van de gemeente Vlaardingen, Ruud Blom, heb ben de inspraakbijeenkomsten zeker niet over een gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Wat hem wèl tegenviel was dat insprekers geen concrete wijzigingen konden aandra gen. Van de vijftig mensen die op de laatste bijeenkomst aan wezig waren zou er niemand nog behoefte hebben gehad om voor volgende maand nog een extra vergadering uit te laten schrijven. „We komen er toch niet uit", was de redena tie. Daarom gaat de plangroep nu aan de uitwerking van het verkeersplan binnenstad be ginnen, waar de nu vergaarde opmerkingen en suggesties bij betrokken zullen worden. „Het was algemeen bekend, dat alles op dit tijdstip binnen moest zijn", aldus Blom, die om die reden weinig meelij met 'de groep Bulva' kan heb ben. Jan Bulva ziet zich nu met zijn groep insprekers gedwongen „helemaal apart te gaan wer ken". Dit betekent dat er over enkele maanden waarschijn lijk twee concrete verkeers plannen in de Vlaardingse ge meenteraad behandeld moeten worden. Eén als raadsvoorstel, èn één als ingekomen stuk... Vlaardingen De bewoners die betrokken zijn bij de stadsver nieuwing in de Oostwijk hebben het overleg met de gemeente binnen de projectgroep en in de afzonderlijke renovatie- en nieuwbouwprojecten in de wijk opgeschort. De aanleiding hier van wordt gevormd door de perikelen rond het niet uitbetalen van de verhuiskostenvergoeding aan bewoners die uit de zoge naamde schil van de Zeeheldenbuurt verhuizen naar de nieuw bouw op het voormalige kaalslagterrein. De bewoners zijn woest over ■SREHBRBanBnOOMBBBaHHI de opstelling van de gemeente, die zoals we vorige week meldden op het laatste mo ment heeft laten weten dat de verhuiskostenvergoeding niet wordt uitbetaald, omdat nog niet vast staat wat er met de oude huizen gaat gebeuren. Tijdens de projectgroepverga dering van vorige week heb ben de bewonersvertegen woordigers hun afgrijzen over het geheel duidelijk gemaakt Toen deelden zij ook mede voorlopig niet te zullen mee doen aan de vergaderingen, zo lang de kwestie niet is opge lost „De projectgroep moet het maar zonder ons doen," aldus een van hen. Ook donderdag avond, tijdens een vergadering van de werkgroep voor de nieuwbouw op het Touwbaan- complex, weigerden de bewo nersvertegenwoordigers aan het overleg deel te nemen. Wel werd op die vergadering uitleg over nun standpunt ge geven. De woede van de bewoners heeft eind vorige week een nieuw hoogtepunt bereikt toen zij vernamen, dat de aanvraag formulieren voor de huurge- wenningsbijdrage en de indi viduele huursubsidie vanwege de onzekerheid rond de toe komst van de betreffende 68 huizen al enige tijd in een bu reaulade op het stadhuis liggen en niet zijn doorgestuurd naar het ministerie. „De gemeente moet op die formulieren ook nog het een en ander invullen, zoals het aankruisen van het hokje dat aangeeft of die hui zen in de nabije toekomst ge sloopt of gerenoveerd worden. Daar is nog geen duidelijkheid over en dus zijn die formulie ren achtergehouden. Er heeft op het stadhuis alleen nie mand aan gedacht, om dat aan die bewoners te vertellen, en dat is fout natuurlijk," geeft project-ambtenaar Jan Lands heer desgevraagd toe. Wie verantwoordelijk is voor die fout is niet duidelijk: er zijn diverse afdelingen op het stad huis bij betrokken geweest. Ook de wethouder. Bas Gou- driaan, heeft er blijkbaar niet aan gedacht. Door de onduidelijke situatie rond de toekomst van de hui zen zijn de bewoners ernstig gedupeerd. Wie vanuit het'ge bied nog moet verhuizen krijgt geen verhuiskostenvergoeding en huurgewenning, maar ook mensen die inmiddels verhuisd zijn en wel verhuis kosten hebben gekregen lopen hun huurgewenning mis. Daarnaast ontstaat ernstige vertraging in de toekenning van de individuele huursubsi die, omdat die aanvraag met een met de aanvraag voor de huurgewenning raoet worden opgestuurd. De huurgewen ning en de subsidie hebben veel bewoners van de Zeehel denbuurt dringend nodig als ze naar de kaalslag verhuizen, om het grote verschil in huur prijzen van het oude huis (vaak 70 gulden per maand) en het nieuwe (gemiddeld 400 gulden) te kunnen overbrug gen. In het verleden is vast komen te staan dat het over grote deel van de bewoners van de Zeeheldenbuurt bet met minimale inkomens moet doen. Voor hen was het alleen via huurgewenning en*-subsi die mogelijk naar de nieuw bouw te verhuizen. Vera Streupen „Ze zijn gewoon be lazerd." Vervolg op pagina drie. Maasland Eén van de gega digden voor de burgemeester spost van Maasland is mr. R. Veenhoven, chef van de af deling juridische zaken en van het kabinet van de burgemees ter van Maassluis. Veenhoven is lid van de VVD. Omdat de burgemeesterspost van Maasland nogal onver wacht vacant werd, hebben de drie raadsfracties bij commis saris van de koningin mr. Vro lijk aangedrongen op een snel le benoeming van een nieuwe eerste burger, temeer daar deze de enige full-time be stuurder van de gemeente is. De twee part-time wethouders krijgen er nu dan ook een be duidende uitbreiding van hun taken bij. „Ik behoor niet tot dc 21 sollicitanten, maar het is inderdaad mogelijk dat mijn sollicitatie nog volgt," aldus mr. Veenhoven. Zijn kandida tuur hangt af van het overleg met de Tweede Kamerfractie van de VVD, waarvoor oud- staatssecretaris Koning advi seert over burgemeestersbe noemingen". Dit nieuwsblad waarin u ai hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt ronder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. toe lO c •q&OIW" Pudie* p«ie s JtnV00'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1