Paniekvoetbal 'Onbehoorlij k bestuur in De Hoek' Van der Geer start video-BV STAD/STREEK Praatpaal dreigt weg te kwi j nen 'Jongens zijn bang dat ze voor gek staan' Bewoners Oostwijk schorten overleg op @DRIES s-Grayenzande protesteert: Bewoners krijgen meer te vertellen in nieuwe opzet Een praatgroep na jaar in problemen OPNIEUW DOET HET GEBREK aan beleid in de Vlaardingse stadsvernieuwing zich ernstig wreken, teek het er op dat 'langzamerhand alle perikelen rond de uitbetaling van de verhuiskostenvergoeding en de huurgewenning in de VOP en de Oostwijk achter de rug waren; nu weigert de ge- - meente dat geld te betalen aan mensen, die binnenkort in .de Oostwijk zullen verhuizon, terwijl eerdere verhuizers .„wél uitbetaald hebben gekregen. Naar aanleiding daarvan hebben de bewoners het overleg met de gemeente binnen de projectgroep opgeschort, en dat is begrijpelijk. DE GEMEENTE HEEFT ALLE problemen rond die verhuis kosten volledig aan zichzelf te danken. De wettelijke rege- ling is duidelijk genoeg: de verhuiskostenvergoeding en Jiet recht op huurgewenning is alleen van toepassing, in- dién vast staat dat de te verlaten huizen leeg zullen blijven, omdat 2e Jn de nabije toekomst gerenoveerd of gesloopt zullen worden. De gemeente werkt hard in de stadsver nieuwing, maar er ligt nog steeds geen stadsvernieuwings plan aan ten grondslag. Van de meeste hutzen staat daar om helemaal niet vast. óf ze wel gesloopt of gerenoveerd worden. Door het ontbreken van dat beleidsplan is het stadsvernieuwingsbeleid van Vlaardingen er een geweest van louter ad hoc-beslissingen. De bewoners die vanuit de stadsvernieuwingswijken naar nieuwbouw- of renovatie complexen verhuizen, zijn daar nu de dupe van. HET GEBREK AAN EEN stadsvernieuwingsplan is niet het enige, dat de gemeente kan worden verweten. Onder druk van bewonersorganisaties en wijkverenigingen is men er in een aantal gevallen op tweeslachtige gronden toe over gegaan, de bedoelde bedragen wél uit te betalen, omdat de bewoners er nu eenmaal moreel recht op hebben. Dat is aardig voor de betreffende bewoners, maar het pro- - bleem wordt er niet door opgelost, zoals nu weer duidelijk is gebleken. Ook in het geval van het wél uitbetalen van die vergoedingen is er sprake van een ad hoc-belefd. Een be leid dat precedenten schept, en waarover zelfs op het stadhuis veel onduidelijkheid blijkt te bestaan. Het wordt hoog tijd, dat zolang het stadsvernieuwingsplan er niet is precies wordt vastgelegd, op basis van welke gron den wél en niet wordt uitbetaald. Dan kunnen situaties als deze, waarin sommige mensen wél verhuiskosten krijgen en andere niet, worden voorkomen. Als er niets gebeurt zal het probleem [n alle toekomstige stadsvernieuwings projecten telkens weer de kop opsteken. DAT OP HET STADHUIS de formulieren voor de aanvraag van huurgewenning en huursubsidie in het kader van de onzekere situatie zonder meer zijn achtergehouden, zon der datde bewoners die die vergoedingen hadden aange vraagd daarvan op de hoogte zijn gesteld, is een zeer ern stige fout. Het is typerend voor het 'paniekvoetbal', dat in het kader van de stadsvernieuwing op het Vlaardingse stadhuis vaak wordt gespeeld. P.H. 's-Gravehzande De ge meente i 's-Gravenzande gaat bij het ministerie protesteren over de houding van Hoek van Holland. Burgemeester M. van -Prooijen betichtte de deelgemeente tijdens de laatste ronde van de begrotingsverga dering 2elfs van „een staaltje van onbehoorlijk bestuur". Hoewel 's-Gravenzande de toestemming heeft om haar compost op een terrein van vijftig hectare aan de Oranje- dijk te storten, voelt zij 2ich door De Hoek gedwarsboomd. „Nadat Rotterdam de hele af handeling van deze zaak aan Hoek van Holland had gedele geerd. kregen wij het bericht van de deelgemeente dat de advies-milieudienst in een ont werp-beschikking heeft ge zegd, dat ons afval tot stank overlast leidt. Volgens Rijn mond echter heeft de dienst nooit advies in deze zaak uit gebracht. Daarnaast zijn er in die beschikking waar De Hoek het over heeft, geen aanwijzin gen voor stankoverlast gege ven. Alleen daardoor al zou den wij nooit in beroep kun nen gaan tegen dat advies", zo zei de burgemeester na afloop van de vergadering. Hij bena drukte daarbij nogmaals dat Hoek van Holland door die handelswijze een 'staaltje van onbehoorlijk bestuur' heeft ge toond. Schiedam Cees van der Geer en.Fred Kappelhof. de makers van het video- en dia programma over gemeente werken 'dat in het stedelijk museum is te zien, overwegen een BV;op te richten om met dit soort producties verder te gaan.,Van der Geer denkt dat er zich in de nabije toekomst een markt voor deze program- Vlotte, vakkundige schade regeling. Hypermoderne outillage voor autolichten, kwaliteöaautoplaat-en spuitwerk Bokelweg 100.3125 AD Schiedam Tel. (0101-154540. ma's zal openbaren. Vanuit zijn historische achtergrond, als voorzitter van de histori sche vereniging Schiedam, komt het Cees van der Geer bovendien voor dat de video programma's een nieuwerwet se vastlegging van de actuali teit voor de toekomst kunnen betekenen, en in die zin een belangrijke vorm van 'live-ge- schiedschrijving'. In het diaprogramma, dat werd gemaakt ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van gemeentewerken Schiedam, trad Van der Geer op als in terviewer van een aantal afde lingschefs en andere werkne mers. Fred Kappelhof han teerde de camera. maandag 28 december 1981 VD/SC/WW West leert Tan fouten in stadsvernieuwing Schiedam Wijsheid bereikt men door schade en schande, wil een volkswijsheid ons doen ge loven. Dat lijkt ook het geval bij de stadsver nieuwing in Schiedam-West, die nu heel anders zal worden aangepakt dan voorheen. De bewo- nersverenïging heeft op die andere aanpak aan gedrongen om de invloed van bewoners op de stadsvernieuwing te vergroten. Bestuurslid John de Kievith: „We gaan de stadsvernieu wing het komende jaar zo aanpakken dat be woners zélf er meer over te vertellen hebben, Bovendien zal eerst een plan worden ontwik keld voor de gehele wijk. Pas daarna wordt dan naar de verschillende blokken gekeken." Schade en schande heeft de stadsvernieuwing in Schiedam West in het verleden volop ge kend. Het grootste probleem was volgens de be woners wel dat letterlijk overal voor moest worden gevochten. De meest vanzelfsprekende dingen moesten in West worden afgedwongen. Schiedam was, kortom, niet erg inspraak-min- ded als het om stadsvernieuwing ging. Bjj de gemeente geeft men dat met zoveel woorden ook wel toe, maar daar wijst men erop dat West het eerste gebied is waarin Schiedam stadsver nieuwing bedrijft en dat men nauwelijks erva ring had met dergelijke projecten. Ook de ge meente zegt van fouten te hebben geleerd. Een ander probleem in het gebied rond de Ma- riastraat is het volledige gebrek aan overzicht bij de bewoners. Men praatte voornamelijk over het eigen huï2enblokje, maar hoe de hele wijk er nou uit zou moeten zien, daar hadden die bewoners vaak geen idee van. Grotere rol Nu West zich opmaakt voor het opknappen van het tweede plan in de wjjk, het gebiedje rond de Huysmanstraat. wil men die fouten proberen te vermijden. Daartoe zal allereerst een grotere rol worden toebedeeld aan de bewoners. Zij zul len plaats kunnen nemen in een werkgroep voor de Huysmanstraat: een werkgroep die al leen uit de bewoners bestaai. Daarin zal aller eerst een globaal plan voor de wijk worden be sproken, als de bewoners het onderling eens zijn, wordt pas met de gemeente onderhandeld. Volgens John de Kievith van de bewonersvere niging moeten in de werkgroep bewoners ko men die zelf in de stadsvernieuwing wonen. West kiest daarmee voor een andere oplossing dan de bewonersvereniging Zuid. waar leden van de vereniging eerst over de stadsvernieu wing praten en pas daarna de man uit de straat de plannen voor ogen krijgt. Verder wil men dat de nieuwe werkgroep wordt gebaseerd op de kersverse inspraakve rordening. John de Kievith: „Hoewel we op zich helemaal niet zo gelukkig zijn met die ver ordening, willen we toch volgens dat ding aan het werk gaan. Daardoor krijgen we namelijk speciale faciliteiten; zo komt er een budget be schikbaar voor de werkgroep, kan er gebruik worden gemaakt van een administratieve kracht worden en mogen externe deskundigen worden ingeschakeld waar dat nodig is. Vooral over die faciliteiten is de bewonersvereniging zeer tevreden. Het zijn dingen waar men in het verleden immers tevergeefs om vroeg. "West heeft al met de projectleider van de ge meente, Han de Kluyver, overlegd en tot op he den is men het eens. Het wachten is volgens De Kievith alleen nog op de erkenning van de werkgroep, maar dat zal volgens hem geen pro bleem worden. Al in januari wil men in West hard aan het werk gaan op de nieuwe manier, want eind 1982 moeten de plannen bij het rijk worden ingeleverd. Belangstelling van de be woners zal er volgens De Kievith genoeg zijn: „Het is er een actief buurtje", meent hij. Vlaardingen De Praatpaal, een praatgroep zonder al te veel pretenties die sinds januari van dit jaar in de keuken van clubhuis De Haven bij elkaar komt, dreigt weg te kwij nen. Tot aan de vakantie ging het de groep voor de wind, daarna bleven opeens allerlei mensen weg. Mensen verhuis den, vrouwen kregen een kind, of mochten van hun man niet meer komen. i Drie medewerksters van de Praatpaal in hun hoekje in de keuken. De meeste praatgroepen heb ben elke avond een thema, de Praatpaal niet.' De mensen komen gewocn bij elkaar en In hun artikelen hebben de journalisten van de Sjendie- dorpkrant de laatste dagen la ten zien, dat een dorp en een stad voor kinderen niet zo veel verschillen van wat daarbui ten te zien is. Ze stuiten bij hun omzwervingen op conflic ten, spreken mensen die met geweld bedreigd zijn, en vrou wen die vinden dat mannen nog te veel in hun rolpatroon zitten. Om met het eerste te begin nen: een van de journalisten van de krant van Sjendiedorp vroeg aan iemand die in de Lijnbaanhallen stond om de kinderen te helpen met naaien en borduren, hoe ze het vond dat er zo weinig jongens wa ren. Nu, „Jolanda vond het erg kinderachtig dat er aleen maar meisjes komen en dat er geen jongens durven of bang zijn dat ze voor gek staan." Verslaggeefster Petra was he lemaal niet onder de indruk van jongens. Ze ging in Jeugd land kijken bij het poffertjes bakken en zag, dat daar ene Bob bezig was. Geen beste bakker, als we Petra mogen geloven. „Hij heeft poffertjes gebakken maar ze waren aan gebrand. Echt wat voor jon gens." Misschien schreef daar om een ander van het krantje: „In de Lijnbaan hal ruikt het erg naar poffertjes." En geweld, geweld alsof niet net kerstmis is geweest. Een journaliste schreef: „Ze vindt dat de jongens eens op moeten houden, want ze gooien met rotjes. Ze heeft pas nog een ro tje naar haar hoofd gekregen." De redactie van de krant bezig met de drukke werk zaamheden. En behalve de lichamelijke waren er ook nog wel andere soorten van geweld. Het geweld van leidsters bijvoor beeld, die altijd meer mogen dan anderen- Bij het glasschil deren waren strenge regels. „Je mag dit werk maar een keer doen." Maar daar wist die leidster weer mooi onderuit te komen. „Ria doet het voor de vierde keer." Logisch redenerende kinderen waren er ook bij de krant. „Bij spelletjes werden leuke spelle tjes gedaan", schreef één van hen. Bij de rommelmarkt wa ren „oude spuletjes" te koop. Die kon je daar „voor goed koop kopen," En twee jongens deden dit keer een echt interview. Met een medewerker van Jeugd- stad, die bij het luchtkussen stond...Richard vind dat het, een groot luchtkussen is. Het* luchtkussen is rood met wit. Het staat in de twee hal van de Lijnbaan. Dit vond Ri chard." Kinderen die zich ondanks dit alles toch nog verveelden kon den gaan tafeltennissen. „Als je het natuurlijk kent", schreef een medewerker van de krant van Sjendiesorp. In die sport werd een competitie gehou den. „En Cock ligt aan de lei ding." We wensen Cock het beste, Vervolg van de voorpagina Volgens Vera Streuper van de bewonersgroep kaalslag moe ten enkele mensen die door het niet uitbetalen van de ver huiskosten en het mislopen van de huurgewenning flink in de problemen zijn geraakt, zich ai tot de sociale dienst wenden. Eén van de bewoners van de kaalslag zou in het nieuwe huis nog steeds op de betonnen vloer zitten, omdat zij de vloerbedekking uit de verhuiskostenvergoeding had willen betalen. „Die mensen hebben het toch al moeilijk ge noeg. Men vergeet wel eens dat die 3000 gulden lang niet genoeg is om een verhuizing te kunnen betalen. Daar is nou eenmaal veel meer geld mee gemoeid," zegt Vera. De ambtenaren Jan Landsheer en Jan Amoureus hebben vo rige week tijdens de project groepvergadering laten weten, „alle begrip" te hebben voor de woede van de bewoners. Al zegt Jan Landsheer er achter af bij het wel moedig te vin den van het college van B en W, dat men de zwarte piet naar zichzelf heeft toege trokken. „Welke beslissing er ook genomen zou zijn: er zou altijd een groep door zijn gedu peerd. Die huizen zijn in de meeste gevallen te slecht voor renovatie. Als je nu zou beslui ten om toch tot sloop over te gaan, zodat de verhuizers recht op die 3000 gulden, zou den. krijgen, dan dupeer je de groep van bewoners die tn die oude huizen wél wil blijven wonen en die helemaal niets voor sloop voelt Je kunt geen besluit nemen waarmee ieder een tevreden is." De bewoners uit de 68 Patri monium-woningen in de Zee heldenbuurt hadden enige tijd geleden wel al de schriftelijke toezegging van de gemeente gekregen, dat tot uitbetaling van de verhuiskosten zou wor den overgegaan. Dat moet zijn gebeurd naar aanleiding van de uitspraak van de commissie voor de stadsvernieuwing van enkele maanden geleden, dat de Oostwijk moreel zonder meer recht heeft op uitbeta ling van het bedrag. Diezelfde commissie zal in haar eerstvolgende vergade ring op 13 januari weer over de zaak pralen. Het is te ver wachten dat ook veel bewo ners tijdens die vergadering aanwezig zullen zijn, om hun ongenoegen kenbaar te ma ken. Morgen al zal de kwestie op de agenda staan van de vergadering van burgemeester en wethouders. praten over wat ze op dat moment interessant vinden. „We beginnen gewoon wat te babbelen, maar daar blijft het nooit bij", zegt mede werkster Wil Zwijgers. „We zijn met allemaal vrouwen, dus meestal komen we uit op onderwerpen als geld, schei ding, abortus, kinderen en dat soort dingen." Het is overigens nooit de be doeling geweest om alleen maar vrouwen in de groep te hebben. Jonnie Troost denkt dat het wat meer variatie in de onderwerpen van gesprek zou geven als er ook mannen kwamen. Maar ze begrijpt wel hoe de situatie gegroeid is. „Het is toch heel moeilijk om zomaar ergens binnen te stappen. Veel vrouwen ko men hier om hun kinderen naar de peuterspeelzaal te brengen. En als je eenmaal binnen bent durf je ook wel naar zo'n praatgroep." De medewerksters dachten, dal een vrouw van haar man eerder 's avonds naar het buurthuis zou mogen dan naar de bar. Maar dat blijkt niet alle gevallen zo te ztjn. „Ja, daar kun je vreemd van opkijken", zegt Wil, „maar het komt echt nog voor dat vrouwen van hun man niet wegmogen. Daar zijn vrou wen voor weggebleven. Het ligt bij een buurthuis natuur lijk wel iets makkelijker dan bij een bar, maar toch... Men sen vinden het sowieso eng om ergens alleen naar bin nen te stappen." Niet alleen de medewerk sters, ook Piet Boere van het buurthuis zou het jammer vinden als de Praatpaal werd opgeheven. „Zo'n groep heeft heel veel mogelijkhe den, het heeft raakvlakken met Open School", zegt Boe- re. „Als de mensen samen op een onderwerp komen waar ze meer van willen weten, kunnen we iemand uitnodi gen om daarover te praten, of een videoband draaien. Het kan heel leerzaam zijn." Maar dat is er nooit van ge komen; één keer kwam er iemand praten over gezond heidszorg, maar daar bleek geen belangstelling voor. Jonnie: „Ach, dat is eigenlijk wel logisch. Groepen waar over thema's gepraat wordt 2ijn er al genoeg. Mensen die in zo'n groep willen hebben er natuurlijk al een gevon den." Op de avond van donderdag zeven januari is de eerstvol gende bijeenkomst van de Praatpaal. Piet Boere wil het nog een maandje aankijken. Komt er geen kentering in de zaak, dan is de Haven over een poosje een praat groep armer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3