SCHIEDAMSCHE CC IRA Alleen Scheeres is bereid te halveren Zwerfkatten niet voor gesloten deur Geen subsidie voor actie anti-apartheid Ik dêptoef PTT bang voor brand in bus kSdiTttocharl" ^an dingen: ontstellend jammer h terugbetalen Stadsgehoorzaal krijgt maand lang twee directeuren Nieuwjaars receptie op het stadhuis Gerard Verhulsdonk (VVD): stelletje parttime-gekken! Bejaarden 4 Molens gaan in mei naar opvangwoning Pil op: laat je rijden... Kerstbomenjacht: groep richt vernielingen aan - 'Patrimonium schuldig aan niet betalen verhuiskosten' Boom op Koemarkt meteen omgehakt DONDERDAG 31 DECEMBER oudejaarsdag, zal deze krant NIET VERSCHIJNEN De Direktie •Oe-r, Dinsdag 29 december 1981- .-jfttfgnm* pt 'K* - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 254—4 PAGINA S Schiedam als 'n komeet naar nieuw dieptepun Dit bericht schokte gister middag CDA-lijsttrekker Aad van Lingen, die van plan is al in de eerste maand van 1982 een onderzoek te starten naar de 'leegloop' van Schiedam. Van Lingen Vlaardingen Het Noodop- vangcentrum is de gemeente Vlaardingen nog een bedrag van 26.000 gulden schuldig en het college van B en W is niet van plan. het centrum deze schuld kwijt te schelden. Dat is vorige week door het college besloten op het verzoek van het NOC. om dat geld maar te laten zitten. Het gaat om een voorschot op het startkrediet, dat een aantal jaren geleden is verleend om de eerste aan loopkosten voor de oprichting van het centrum te kunnen fi nancieren. Het startkrediet is destijds door het gemeentebe stuur gegeven, omdat de ge meente er van uitging dat het NOC niet voldoende middelen had om zelf in de eerste kosten te voorzien. Later is echter ge bleken, dat hel NOC over 1979 een overschot op de begroting had gehad, waarop is besloten, dat het startkrediet moet wor den terugbetaald. Op basis van het feit, dat de opvang in de latere jaren door onderbezet ting van het centrum een ex ploitatietekort heeft geleden, heeft het NOC enige tijd gele den aan het college van BenVV gevraagd om de oude schuld kwijt te schelden. Dat verzoek is niet gehonoreerd. Het college zal het NOC laten weten, dat het bedrag in een periode van tien jaar in termij- i nen van 2600 gulden moet worden terugbetaald. Vlaardingen De directie van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal zal in mei van het volgend jaar tijdelijk uit twee mensen bestaan. De nieuwe directeur. Maarten Putman, die Walther van Ginniken per 1 juni aanstaande zal opvolgen, komt al een maand eerder in dienst om ingewerkt te kun nen worden. Volgens een woordvoerder van de centrale personeels dienst van de gemeente is het niet noodzakelijk om voor die periode van een maand for meel te regelen, wie er nou echt directeur is; de oude of de nieuwe man. „Men 2al in die tijd gewoon als tweemanschap werken," aldus de ambtenaar. De extra kosten die zijn ge moeid met het eerder in dienst treden van de nieuwe direc teur kunnen eenvoudig wor den opgevangen. Sinds augus tus heeft de Stadsgehoorzaal een vacature voor een toneel meester, die pas op 1 januari aanstaande kan worden opge vuld. Schiedam Spannende laatste dagen zijn het voor Schiedam. Want nog dit jaar dreigt het bevolkingsaan tal beneden de 73.000 te zakken. Daarmee wordt dan een nieuw dieptepunt bereikt in het bevoikingsverloop v>n de gemeente. Volgens de cijfers van de afdeling b gerzaken zat Schiedam in november nog 77 perso nen van de 73.000 grens af. noemde de nieuwe statistie ken van het bureau huisves ting „ontstellend jammer". Hij verwees naar uitkeringen die Schiedam van het rijk krijgt en die gerekend wor den naar het aantal inwoners van de gemeente en hij vroeg zich bovendien af, met hoeveel inwoners dan wel in de gemeentebegroting voor 1982 rekening zou zijn ge houden. Van Lingen zal dat nagaan. Hij voegde eraan toe: „En dan heb ik het alleen nog maar over de financiële kant van de zaak, los nog van de tragiek eromheen. Ik vind dit heel be droevend. Een terugval tot 73.000, dat hebben we nog nooit meegemaakt!" Dit jaar is de leegloop van de stad dan ook opvallend snel. gegaan. Veel meer mensen dan het jaar ervoor trokken weg uit de stad. Boekte men in 1980 nog een negatief saldo van slechts 662 Schiedammers, dit jaar komt men ver boven de duizend uit. Nu al is de stad 1156 mensen kleiner geworden en daarbij zijn de cijfers over deze maand december nog niet eens inbegrepen. Tien jaar ge leden telde Schiedam onge veer tienduizend inwoners méér, de stad had zelfs ambi ties uit te groeien tot een ge meente van 110.000 inwoners... CDA-lijsttrekker Aad van Lingen: nog los van de tragiek eromheen...! Vlaardingen De burgers van Vlaardingen kunn- nen, voor zover ze dat al niet eerder gedaan heb ben, elkaar op 4 januari een voorspoedig nieuwjaar wensen in het stadhuis. Op die dag wordt daar vol gens goede gewoonte een nieuwjaarsreceptie gehou den, deze keer muzikaal opgeluisterd door de Ri verside Jazzband. De re ceptie begint om half acht 's avonds. Tot ongeveer tien uur kunnen Vlaardin- gers, door de ingang aan de Markt, binnenvallen. Schiedam Als enige PvdA-wethouder heeft Reinier Scheeres (financiën en economie) zich en publique bereid verklaard parttime als wethouder te willen gaan werken. Scheeres zei daar geen enkele moeite mee te hebben, als dat ïn het partijbelang is. Hij haakte hiermee in op de in de PvdA lopende discussie over deeltijdwethouders. Het commentaar op dit voor nemen van VVD-zijde was echter vernietigend. Gerard Verhulsdonk zei gistermiddag: „Ik geloof dat ze daar in die partij een stelletje parttime- gekken hebben zitten! Waar ze allemaal niet mee komen! Elke keer als ik de krant op sla, denk ik: wat zullen ze nu weer hebben? Eerst moest Pas sage weg. Daarna mocht er geen warenhuis komen bij Passage. Toen wilden ze weer Schiedam Veel bejaarde bewoners van de Koningin Em- maflat en de Nteuwlandflat hebben last van zwerfkatten en spelende buurtjeugd beneden In de hal, maar toch heeft een meerderheid zich tegen sluiting van de toegangsdeuren uit gesproken. Hoewel een opvallend groot aantal bejaarden (108) niet meedeed aan een enquête van de gemeente Schie dam,1 spraken de bewoners zich met 51 tegen 9 stemmen uit voor handhaven van alle toegangsdeuren, dus inclusief de achteruitgang. „Dat scheelt omlopen," zeggen sommige be zoekers van het aangrenzende dienstencentrum 4 Molens. De gisteren verschenen in formatiekrant, alweer de zes de die de verbetering van beide bejaardenflats moet be geleiden, meldde de resulta ten van die enquête die een flink deel van de beide be jaardenflats in beweging heeft gebracht. De tijd gaat trouwens dringen voor de uitgebreide woningverbete ring, die er op stapel staat. Volgens A. Verdoes, voorzit ter van het projectteam en werkzaam bij het gemeente lijk woningbeheer, is het de bedoeling dat de plannen in februari naar de gemeente raad gaan en dat dan in mei met de opknapbeurt zal kun nen worden begonnen. De bejaarde bewoners wijken dan uit naar de nabijgelegen opvang woningen, waar tot mei de bewoners van de re novatiewoningen aan de Aleidastraat huizen. Voor de flatverbetering achter de 4 Molens zijn inmiddels wel besprekingen gestart met een aannemer en diverse installa teurs voor gas-, licht- en wa terleidingen en -voorzienin gen, en ook de gemeentelijke diensten zijn nauw bij het re novatieproject betrokken. In Vlaardingen De werkgroep Vlaardingen tegen apartheid krijgt geen subsidie van de gemeente. De werkgroep had een eenmalige bijdrage aangevraagd in de kosten van de actie die in de laatste helft van januari wordt gehouden. Doel van de twee weken durende a^tie is de Vlaardingse bevolking met de neus op de apartheid in Zuid-Afrika drukken. In de werkgroep zijn verenigd de raad van kerken, een aan*, tal politieke partijen, vrouwe norganisaties en Amnesty In ternational. De werkgroep heeft wel een toezegging ge kregen voor een bijdrage van het landelijk comité plaatselij ke activiteiten. Om het ove rige tekort van een kleine drieduizend gulden weg te werken is een beroep op de gemeente gedaan. Verder had de werkgroep de gemeente gevraagd ruimtes beschikbaar te stellen voor de slotmanifestatie en een pers conferentie, en om medewer king bij het vervaardigen van drukwerk. Ook daarop is het antwoord van de gemeente ne gatief. Een woordvoerder op het stadhuis voert de slechte financiële situatie aan en bo vendien de precedentwerking die van een eenmalige bijdra ge zou uitgaan. „Op zich is de actie een goede zaak, maar er zijn meer groeperingen die dergelijke acties houden. Mor gen staat er weer een volgende op de stoep en daar kan de ge meente niet aan beginnen." dienstencentrum 4 Molens wordt elke maandagmiddag van twee tot drie uur een spreekuur gehouden en op deze manier worden ook de wijkvereniging Nieuwland, de kruisvereniging Schiedam, de indicatiecommissie bejaarden huisvesting en de stichting ge zinsverzorging Schiedam bij de bejaarden perikelen betrok ken. Men stuurt aan op goede begeleiding bij de toekomstige verhuizingen, als het project uitgevoerd gaat worden. Spe ciaal voor de verhuizingspro- blematiek is een werkgroep gevormd, die met twee trans portbedrijven onderhandelt om te komen tot redelijke prij zen. De prijzen liggen momen teel op 325 en 380 gulden per transport. Ter vergelijking noemt de informatiekrant een bedrag van 700 gulden, dat doorgaans voor een enkele verhuizing in rekening wordt gebracht. Vlaardingen Een 42-jarige Vlaardingse automobilist die teveel medicijnen had ingeno men reed op tweede kerst avond op een wandelende fa milie in. Het gezin kon op het nippertje wegspringen voor de over het trottoir van het Lies veldviaduct slingerende auto. De versufte bestuurder reed door. maar kon even later worden aangehouden toen hij ïn de Catsstraat een gepar keerde auto had geramd. In het Holy-ziekenhuis werd zijn maag leeggepompt. halve wethouders. En dan weet ik wat. Het beroerde is, de PvdA wil wat en de men sen in Schiedam denken dan meteen ook maar dat het alle maal zo gebeurt. Nou. ik mag het niet hopen!" Vorige week al verklaarde Scheeres' collega voor cultuur, sport en jeugdzaken Herman Posthoorn zich nog geen ver klaard voorstander van het parttime-wethouderschap. Hij liet alleen los enkele prakti sche problemen te zien. Chris Zijdeveld (ruimtelijke orde ning en milieu) kreeg de vraag nog niet keihard politiek voor gelegd, maar tegenover onze krant Jiet hij in ander verband wel weten liever niet in de WW te gaan lopen. Hieruit trekt men conclusies, als zou Zijdeveld desnoods bereid zijn om zijn wethouderschap tot een deeltijdfunctie te halve ren. Schiedam De kerstbomen- jacht en daarmee gepaard gaande vechtpartijen zijn gis teren in Scghiedam in alle he vigheid losgebarsten. Van nacht richtte een grote groep Rotterdammers vernielingen aan in Schïedam-Oost. De groep was in een aantal auto's naar Schiedam gekomen om daar een ruzie uit te vechten. In de Morsestraat en de P. K. Onneslaan werd een aantal ruiten van huizen inge gooid en moesten voorts acht geparkeerd staande auto's het ontgelden. Toen de politie ar riveerde had de groep zich reeds teruggetrokken en zich in Rotterdam verspreid. Eerder die dag had de politie op de Nieuwe Damlaan al een; in slechte staat verkerende auto aangehouden, waarbij de| vier inzittenden in het bezit bleken te zijn van een honk balknuppel en een wurgstokje. o Chris Zijdeveld: liever niet in de WW... Waterweg Anderhalve dag lang zullen de bewoners van het Waterweggebied geen brief op de post kunnen doen. Bang als de PTT is voor vuur werkbrandjes in de brieven bussen, gaan deze overal in het gebied hermetisch op slot. Vanaf oudejaarsdag rond vier uur, na de laatste lichting op die dag, worden de brieven bussen afgesloten, en pas op 2 januari om tien uur 's ochtends gaan ze weer open. Op die dag zal overigens geen postbestel ling plaatsvinden; hel is dan zaterdag en de hoofdkantoren zijn alleen voor spoedzaken geopend van negen tot twaalf uur in de ochtend. Aanstaande donderdag sluiten de bijkantoren op het Wilhel- minaplein en de Westfranke- landsestraat in Schiedam om half een 's middags. De meest§ overige PTT-kantoren in het Waterweggebied gaan die dag om twee uur dicht. De maatregel om de brieven bussen af te sluiten, door er aan de binnenzijde een specia le klep op te zetten, is ook vo rig jaar al op grote schaal ge nomen, In het verleden kwam het nogal eens voor, dat in de oudejaarsnacht partijen post verbrandden, nadat er vuur werk in de brievenbussen tot ontploffing was gebracht. Vlaardingen Leden van de raadscommissie voor financien geven Patrimoniums Wonin gen (PW) de schuld van het niet uitbetalen van verhuis kosten en huurgewenning aan bewoners van de nieuwbouw aan de le Van Leyden Gael- straat. Die mensen hebben hun oude woningen aan de rand van de Zeeheldenbuurt ingeruild voor nieuwbouw na dat de gemeente hen had gega randeerd dat zij drieduizend gulden verhuiskosten zouden krijgen. Omdat Patrimonium echter weigert te verklaren dat de oude woningen binnenkort ge sloopt of gerenoveerd worden komen zij niet in aanmerking voor beide regelingen. De bewoners stellen dat bur gemeester en wethouders hen van de zomer per brief heeft laten weten dat de verhuiskos ten uitbetaald zullen worden. De gemeente krabbelt nu ech ter terug omdat PW nog steeds niet zwart op wit heeft ver klaard dat de huizen inder daad gesloopt of gerenoveerd zullen worden: gebeurt dat niet dan betaalt het rijk de verhuiskosten niet terug aan de gemeente. Volgens loco burgemeester IJsbrand van der Velden beeft PW van de zomer verklaard 'voorshands' van plan te zijn de huizen te willen slopen of renoveren, maar wacht de gemeente nog steeds op een definitief ant woord van de woningbouwve reniging, zo deelde hij gistera vond de commissie mede. De gedupeerde Oostwjjkbewo- ners overwegen inmiddels naar de rechter te stappen. Zij beroepen zich daarbij op de brief. Zie ook pagina drie. Schiedam Het kerst week end was nog nauwelijks om, of gemeentewerkers begonnen al de elektrische zaag te zetten in de grote Sandvik-boom op de Koemarkt. „Moet dat nü al?" zeiden de talrijke voorbijgan gers op de Broersvest en Rot- terdamsedijk verontwaardigd. Want bij de meeste mensen blijft zo'n kerstboom tot oude jaarsavond, of anders wel tot Driekoningen, staan. Zo niet de grote door Sandvik BV ge schonken loofboom: de ge meente maakte er gisteroch tend korte metten mee. Tot op de kleinste tak werd de boom gesnoeid, een kerstsymbool dat duizenden Schiedammers we kenlang hebben aanschouwd. Een enkeling legde het snelle kappen uit in die zin, dat de gemeente in de kleine dingen des levens progressief wil zijn. Eerder de kerstboom wegha len dus dan anderen. En kan didaat-lijsttrekker van D'66, Henk Bonzet, had ook een aar dige: „Zijdeveld wil natuurlijk ruimte maken om 2ijn eerste paal voor de sneltram te slaan!" ADVERTENTIE Dxt nieuwsblad, waarin u al hel nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten bezorgd m combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. bi*»1* 0 toe p,dt<=5'- Slü*en TY»öt" p,t>w°0' rV'T'e* 83^ O»*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 1