STAB/STREEK Schiedam is niet te verklaren 'Alle ambtenaren moeten beleidsnota jeugd kennen' Commissie- Roosen: ideeën, geen geld Oliebollenactie van padvinders loopt weer goed De jongens laten zich niet kennen Conceptnota voortgezet onderwijs bijgesteld Ook expositie 400jaar G Wgeeft de antwoorden niet Ook in 1982 vervullen wij uw muzikale hartewensen! Oudej aars concert ponder skies de winter door 'Ik zaagde Olijfje uit' Ziekenomroep geeft beste vveosen door/ In januari in commissie QUISPEL-HOUTMAN PIANO'S MUZIEK woensdag 30 december 1961 VD/SC/WW De commissie-Roosen, 20 genoemd naar het CDA-raadslid dat zich al jaren ontpopt als de bestrijder van het Schie- damse vandalisme, komt met uiterst aantrekkelijke voor stellen om de jeugd aan nodige voorzieningen te helpen. Op de gepresenteerde beleidsnota zou men dan ook, on danks de twee Jaar lang© voorbereidingstijd, optimistisch en enthousiast kunnen reageren, ware het niet dat nu juist in deze beleidssector van de gemeente Schiedam de zwaarste klappen gaan vallen bij komende bezuinigingso peraties. De com missie-Roosen heeft nogal wat voor ogen staan. Voorstellen zoals aparte jeugdvoorlichters, aanpassingen in bestaande wijkaccommodaties en nieuwbouwprojecten voor de jeugd zullen kostenverslindend werken. Het moet blijken of de gemeente Schiedam hiervoor ook geld over heeft. De commissie, die behalve uit ambtenaren ook uit enkele gemeenteraadsleden van verschillende politieke kleur bestaat, spreekt van deze consequentie niet. Dat is ook ten principale haar taak niet, maar het geeft nu pre cies aan waarom men geen al te hoge verwachtingen moet hebben van wat de commissie voorstelt. Zij fungeert on der de vleugelen van wethouder H. W. Posthoorn, die, zoals al enkele jaren blijkt, een portefeuille behartigt waar in meer gesneden wordt dan in de takenpakketten van zijn collega's. Posthoorn is de Schiedamse wethouder, die hel meest moet inleveren, nu, alsmede in komende jaren. De vraag hoeft niet gesteld te worden, waar de commissie- Roosen de financiële middelen voor haar beleidsnota denkt te vinden, want zij geeft slechts een richting aan waarin gewerkt moet worden. Maar getwijfeld kan wel worden aan de bereidheid van B en W en in later stadium de gemeenteraad om aan deze nota in guldens vertaald prioriteit to geven. Dat zou tenslotte een onverwachte opwaardering van Posthoorns portefeuille betekenen. Schiedam Met pakweg honderd bezoekers per dag kan het stedelijk mu seum spreken van een goede belangstelling voor de tentoonstelling '400 jaar gemeentewerken*. Het is ook een expositie, die alleszins de moeite waard is en waarnaar ei genlijk heel Schiedam even moet kijken. Wat dat betreft sprak de organisa tie met recht van een unieke en vruchtvolle sa menwerking bij de opzet. Verwacht u na deze lo vende inleiding nu niet een 'maar...'? Uiteraard, maar niet vol mondig. Ket museum van di recteur Hans Paalman, het stadsarchief van drs G. van door Kor Kegel Vlaardingen De rowans van de Prinses Irenegroep wer ken vandaag hard aan het bakken van ontstellende hoeveel heden oliebollen. Net als ieder jaar is do groep weer aan deze klus begonnen, om op die manier wat extra geld te verdie nen voor een van de eigen activiteiten. Volgens woordvoer der Arïc Ouwendijk Vlaardingen zijn er al aardig wat bestel lingen binnen: de rowans kunnen in ieder geval verzekerd zijn van de afzet van zo'n 2000 stuks oliebollen „De ervaring leert echter dat kan bij Arie Ouwendijk te er' de laatste dagen altijd nog heel wat bestellingen binnen komen. Veel mensen denken er; pas op het laatste moment aan." aldus Ouwendijk. De groep rekent er daarom op. ook dit jaar weer zo'n vijf tot zesduizend oliebollen te kun nen afzetten. Vorig jaar waren het er 5400. „En houden we wat over, dan hebben we nog wat voor onze eigen nieuw- jaarsinstuïf. En we brengen op oudejaarsavond altijd oliebol len op de politie- en brand weerpost. Weggooien is nooit nodig: ze komen best op." De scouters hebben op het Scoutcentrum aan de Broek polderweg vandaag een com plete oliebollenbakkerij opge steld. Men heeft de beschik king over een eigen bakkerij- deegmachine. grote bakken met temperatuurmeters en nog meer van dat soort noodzake lijk materiaal. De korenmolen Aeolus aan de Kortedijk heeft drie balen bloem geleverd, en om daarvan samen met de nodige kilo's krenten, rozijnen, gist, citroenrasp en dergelijke oliebollen te kunnen bak ken is ruim honderd liter soja- ojie nodig. De oliebollen wor den morgen, op oudejaarsdag, bij de besteladressen bezorgd. De opbrengst van de jaarlijkse oliebollen-actie is ook dit keer weer bestemd voor het grot- onderzoek, dat de rowans re gelmatig doen tn België en Duitsland. Wie op de valreep nog Prinses Irene-oliebollen wil bestellen Collectief jarig: recht. Overdag is hij bereik baar via telefoon 35.32.05 en 's avonds via 74.50.97. Op oudejaarsa- oil. Schiedam m vond viert muziekcollectief Het Slachthuis zijn eenjarig bestaan met een voor iedereen toegankelijk concert in de ge kraakte distilleerderij van Piet van Gent aan de Noordmolen- straat Het ouwejaarsavondje begint om negen uur en duurt waarschijnlijk tot diep in de nacht. Het publiek zal hoogte kunnen nemen van de vorde ringen van het jarige collectief in, het kraakpand, want de eerste oefenruimte is deze week geheel opgeknapt. Schiedam Iemand die waar schijnlijk binnenkort voor het eerst op wintersport gaat, heeft een deel van de 'inko pen' al achter de rug. Een 32- jarige bewoonster van het Si- beliusplein is er echter fiks dóór gedupeerd. Uit haar kelderbox werd na- hteüjk een paar skies gestolen, die nog altijd vijfhonderd gul den waard waren. Van de dader, die razendsnel de kuierlatten nam. ontbreekt ■eder spoor. der Feijst en de jubilerende dienst gemeentewerken on der leiding van ir Harm- Gustave de Block hadden sa men met andere ambtenaren in het coördinatieteam aan alle facetten van de Schie damse stadsontwikkeling door de eeuwen heen aan dacht besteed, van de vroeg ste tot de huidige, en aange zien de ontwikkeling van Schiedam de ontwikkeling van gemeentewerken aan geeft beantwoordt de ten toonstelling aan haar doel. Er blijkt bijvoorbeeld uit: de Plantage was een van de eer ste stadsparken in Nederland en de komst van de Plantage betekende voor gemeente werken de aanstelling van een der eerste stadssnoeiers in Nederland. De groei van Schiedam en gemeentewer ken gingen samen op. Maar... (daar heb je de aap uit de mouw), wat volgens het organisatieteam bij mon de van Hans van der Vlist in de hele tentoonstelling ont breekt, is een verklaring van waarom nu Schiedam er zo uit is gaan zien als het Schie dam van nu. Gekke vraag Waarom ziet Schiedam er eigenlijk zo uit? Geen mens die dat na 400 jaar gemeentewerken vertellen kan. misschien, maar waarom nu legde Schiedam ooit de Plan tage aan? Wie had daar be hoefte aan? De notabelen die toevallig het stadsbestuur vormden en daarnaast woon den? Nog zo een: waarom werd nu ooit het plan-Fijnje voor de Schiedamse havens verworpen? Schiedam had een wereldhaven kunnen worden als er niet toevallig twee hobbyisten in het ge meentebestuur waren ge weest die het alternatief van de functieloze Westerhaven hadden bedacht! Twee vra gen, er zijn er veel meer mo gelijk, maar het antwoord ontbreekt. Dat is zo gek niet. Het zijn ambtenaren die de tentoon stelling hebben ingericht en ambtenaren zijn doorgaans mensen die zo objectief en neutraal mogelijk willen voorlichten; wordt iets tè po litiek gevoelig, dan binden zij weldra in en verwijzen zij naar de wethouder die zich wèl politiek mag uitlaten. Nu heeft het uiteraard geen zin om wethouder Zijdeveld te gaan interviewen over de af braak van de stadspoorten in de vorige eeuw, want daar was hij politiek niet bij be trokken. Onder de Schie damse ambtenaren is archi varis Van der Feijst nog het rpeest vergaand, want hij waagde het de verwerping van het plan-Fijnje een re gelrechte blunder te noemen van het toenmalig stadsbe stuur. Dat kan zelfs een leek zien, als hij op de tentoon stelling de diverse plannen vergelijkt. Maar het waarom van die keus. en in bredere zin, het waarom van het he dendaagse Schiedam, vinden wij in het museum niet te rug. Van der Vhst, die dit pro bleem reeds tijdens de ope ning van de expositie aangaf in samenspraak met de waarde archivaris, dacht dat zulk een verklaring een uit stekende aanvulling zou kunnen betekenen op de huidige tentoonstelling. Pro bleem is alleen: wie maakt die deze maand nog even? Want zoiets valt niet mee Om als voorbeeld een bepa ling uit het nieuwe verkie zingsprogram van de PPR- Schiedam te nemen: Spaland niet volbouwen. De radicalen willen van deze nieuwbouw wijk in Schiedam-Noord af zien omdat Woudhoek vol gens hen genoeg is. Nu was er ooit, vijf jaar geleden, een tendens in de Schiedamse politiek om Woudhoek en Spaland te halveren, zodat de oprukkende stadsuitbrei ding richting Midden-Delf- iand iets kon worden beteu geld. Schiedam zou dan met evenveel woningen uitge breid kunnen worden als de 1900 die de PPR nu alleen voor Woudhoek welletjes vindt. Leek het voorstel van vijf jaar geleden hout te snij den, hoewel het door de ge meenteraad werd verwor pen, het komt vreemd over als nu van een hele wijk wordt afgezien terwijl er pal naast een nieuwbouwwijk opduikt die ver Midden- Delfland binnendringt. Ter bescherming van Midden- Delfland zou je het voorko men van Spaland niet meer kunnen noemen: Woudhoek heeft in het polderlandschap al genoeg verwoest. En ande re redenen dan de bescher ming van Midden-Delfland vmden we in het PPR-pro- gramma niet en herinneren wij ons ook niet. Het histo risch verband ontbreekt. Het 'waarom' is duister. Als dat nu al het geval is met een hedendaags facet, hoe moeilijk moet stadsarchivaris Van der Feijst het dan wel niet hebben als hij de hele tentoonstelling van een ver klaring zou moeten voor zien? Waarom ging Schie dam ooit op de jeneverindu strie over? Waarom ver dween de scheepsbouw? Waarom brak de gemeente de Brandersbuurt zowat half af? Je kunt er dikke boeken over volschrijven. Welk Schiedams raadslid zei ook weer dat je fouter» van het stadsbestuur m het licht van de tijd moet bezien en dat je dus niet van fouten kunt spreken? In het tijds beeld bezien, na zovele fou ten, zou je je haast kunnen afvragen, of het geen fout is dat er nog steeds een stads bestuur zit. Laatste Sjendiedorpkrant „Jongens zijn bang dat ze voor gek staan", stond er in een vorig nummer van de Sjendiedorpkrant. Dat lieten ze niet op zich zitten. Giste ren was het redactielokaal van Sjendiedorp natuurlijk vrijwel geheel gevuld met jongens... Er werd druk gewerkt aan het allerlaatste nummer. Leon ontpopte zich als een kritisch verslaggever. Te ruggekeerd van een 'werk bezoek' aan de EHBO-stand: „Dan hebben ze daar infor matie van de hartstichting, en liggen er pakjes sigaret ten op tafel. Dat kan toch niet!!" Leon bleek echter toch niet zo kritisch, want in zijn stukje was geen negatief woord terug te vinden. Gisteren moesten er twee nummers van het krantje uitkomen. De persen vertik> ten het maandag en gisteren was er weer een nieuwe groep journalisten in dop. die aan de slag wilden. „Ik heb met een meisje gepraat, maar die was zo zenuwach tig, daar kwam niets uit", deed een jeugdige journaliste maandag (toen de jongens nog verstek lieten gaan) haar beklag. Ook collega's, die bezoekers van Sjendie dorp en Jeugdstad hadden „overhoord" deden die erva ring op. Iedereen vond alles wel leuk en meer kon er ei genlijk niet gezegd worden. Saskia maakte iets heel vreemds mee toen ze naar het songfestival in Jeugdstad zat te kijken en maakte er meteen een berichtje voor de Voor de laat ste keer was het gisteren een chaotische bende in het redactielokaal van de Sjen diedorpkrant, waar tussen de patat door stukjes werden geschreven. krant van. „Ik zat op de tri bune. Er was een jongen die had drie meisjes nodig. Ik werd ook gekozen. We moesten dansen en zingen. Toen zaten we in de finalen. Terwijl ik alleen ging kij ken." Karina vertelt in het krantje over haar eigen belevenis sen: „3k ging figuir zagen. Ik zaagde Olijfje uit." Petra in terviewde twee kinderen bij het sminken. Die vertelden: „De meeste kinderen willen liever gewoon op maken en een paar willen als cloun. Er worden soms ook wel tato- weringen gemaakt maar met smink." Verslaggever Richard, die onder zijn stukje nog even vermeldde dat Madness de beste popgroep is, ging gis termorgen eens met Marja praten, die nu bij het tafel tennis staat, maar het liefst in de keuken werkt. „Marja drinkt chocomel en gaat pa tat eten als ze staat te bak ken", heeft Richard gezien. Wilma, Richard en Carina, tot slot, hebben deze week met z'n drieën een groot verhaal gemaakt. JBij de kapper werd druk gewerkt met de rollen", schrijven 2e. „Veel meisjes zaten zich voor de spiegel te dewonde- ren." En dat zouden jongens nooit doen. Want die zijn bang dat ze voor gek staan... Schiedam Juist omdat het op oudejaarsavond zo verve lend is in een ziekenhuis te liggen, zal de zieke - :mroep Schiedam (ZOS) zich op dat tijdstip extra inspannen om een aantrekkelijk programma ie verzorgen. Voor de elfde maal verzorgt de omroep een rechtstreeks groetenprogram- ma voor de luisteraars in de beide locaties van het Schie- landziekenhuis. Familieleden, kennissen en vrienden van zieken en verplegend perso neel kunnen in dit programma telefonisch de groeten doen en de beste wensen overbrengen voor 1982. Voor dit doel zijn "s avonds tussen tien uur en 's nachts half een twee tele foonnummers beschikbaar: 26.44.55 en 26.90.53. Men wordt verzocht niet te bellen tussen tien voor twaalf en tien over twaalf, omdat de patiën ten en verplegers dan elkaar de nieuwjaarswensen over brengen. De omroepers van de ZOS nemen de telefoon aan en delen na een inleidend praatje mee. wanneer iemand in het frogramma te beluisteren iS- atiënten kunnen helaas niet terugpraten; zo geavanceerd is de techniek in de ZOS-studio niet, want daar is de omroep niet rijk genoeg voor. De ziekenomroep hoopt op roodgloeiende telefoons. Vlaardingen Het derde deel van de onderwijsnota 'Onderwijs in samenhang', het deel over het voortgezet onderwijs, is gereed. Het concept voor de nota, dat in de inspraakproce dure op bepaalde onderdelen nogal wat kritiek ondervond, is bijgesteld en de uiteindelijke versie zal op 20 januari voor de eerste keer in de commissie voor onderwijs kunnen worden behandeld. Met name de veelal goed onderbouwde kritiek die de openbare scholengemeen schap Professor Casimir op het concept had. is in het uiteindelijke stuk verwerkt. De heer L. Maas, rector van Casimir, heeft de uiteindelijke versie van de nota nog niet ge zien. maar hij spreekt de ver wachting uit dat, „als onze op merkingen nu inderdaad zijn meegenomen," het een stuk is geworden waar men mee uit de voeten kan. Al zal er in de toekomst nog wel heel wat moeten gebeuren, voor alle ideeën uit de nota in de prak tijk zijn gebracht. In het derde deel van de on derwijsnota wordt nogal wat aandacht besteed aan het wat meer individueel lesgeven en aan mogelijke experimenten, die hiermee gedaan zouden kunnen worden. Juist over dit onderdeel zegt Maas: „Het zijn goede ideeën, maar in de prak tijk zijn ze nog niet zo gemak kelijk te verwezenlijken. Hoe kun je experimenteren met m- divueler lesgeven, en toch goed onderwijs blijven geven? Om te beginnen is het pro bleem, dat er nauwelijks goede leermethoden zijn waarbij je individueler kunt werken. Dat materiaal is maar mondjes maat op de markt en de uitge verijen staan voorlopig nog niet te trappelen, om nieuwe methodes te ontwikkelen en uit te brengen. Van de leer krachten kun je niet verlan gen, dat ze zelf leermiddelen gaan maken, want dat is een vreselijk arbeidsintensief kar wei, waar veel te veel tijd in gaat zitten." Daarnaast signa leert Maas het knelpunt, dat individuele lesmethoden meer tijd kosten dan conventionele. Maar je moet toch in de be perkte tijd die ie hebt zorgen dat alle leerstof is behandeld, die op het examen wordt ver langd." Meepraten De bedoeling is dat de inspre kers tijdens de komende ver gadering van de onderwijs commissie alle gelegenheid 11 krijgen, mee te praten over I het stuk zoals dat er momen- teel ligt, Vervolgens zal de dis cussie in de daaropvolgende I vergadering van de commissie I moeten worden afgerond, -1 waarna de gemeenteraad in februari de nota kan vaststel len. Op het stadhuis wordt mo- 11 men teel al gewerkt aan het *1 vierde en laatste deel van 'On- derwijs in samenhang'. Dat deel gaat onder meer over de relaties van het onderwijs met andere gebieden, zoals de cul tuur en het buurt- en club- hmswerk, schooi-gezondheids zorg en tweede kansonderwijs, ^,1 om slechts enkele zaken te jl noemen. De inspraak voor dit 'I deel zal waarschijnlijk in maart kunnen plaatsvinden. I waarna de discussie over de ll nou op gemeentelijk niveau 'I kan worden afgerond. Vervolg van voorpagina. De coramissie-Roosen somt behalve de wensen van de jeugd zelf ook alle maatrege len op, die vanuit de ge meente Schiedam genomen kunnen worden om de jeugd meer bij het stedelijk gebeu ren te betrekken. Zo staat de commissie een periodiek overleg voor tussen allerlei gemeentelijke diensten: de politie, gemeentewerken, so ciale zaken, volksgezond heid, onderwijs en cultuur, sport en jeugd (CSJ). De commissie vindt dat de be leidsnota beslist overal op het stadskantoor tot de para te kennis van de ambtenaren zou moeten behoren. Dit zou bijvoorbeeld kunnen uitmonden in een opzet, waar bij sportraad, de afdeling on derwijs en de afdeling CSJ sa men gaan proberen wekelijkse sportactiviteiten voor jongeren op te zetten. Dat zou in elke wijk moeten plaatshebben. Bij het opzetten van eisenpro gramma's voor welzijnsaccom- modaties zou met de aanwezig heid van jeugd rekening moe ten worden gehouden. Bij her inrichting van openbare gebie den moet met de leeftijdssa menstelling van de omwonen den meerrekening worden ge houden, Het bureau voorlich ting en de afdeling CSJ zouden niet alleen een telefo nische vraagbaak voor de jeugd moeten instellen, maar ook moeten werken aan een geregelde informatieverstrek king aan de jeugd. Buitenland se jongeren zouden bij de in spraak in hun eigen taal bena derd moeten word en- Een oplossing om ouderen meer bij de jonge renproblema- tiek te betrekken lijkt de com missie het aanpassen van net aangiftesysteem bij de Schie damse politie. Wie tegenwoor dig een geval van vandalisme meldt aan het hoofdbureau, moet heel concreet zijn in de beschrijving van signalemen ten van de daders, anders on derzoekt de politie het liever met. Keihard zegt de commis- sie-Roosen: „De huidige gang van zaken blijkt nogal wat drempels op te werpen, zodat daders van vernielingen niet bekend raken." In dit verband 2ou overigens onderzocht moe ten worden in hoeverre van dalisme door jongeren op hen zeil, ot op hun ouders, ver haald zou kunnen worden. Om het contact met de ge meente te versterken zou, ten slotte, de gemeente per pro bleem een apart contactper soon moeten hebben, die de jeugd te woord staat ADVERTENTIE V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 3