TERUSBLWlil 9 I WÈÊ/lK Safes® Komende jaar in teken van bezuinigingen mmv m mm m xm i woensdag 30 december 1981 VD/SC/WW Maassluis kwam '81 zonder grote kleerscheuren door Bij zijn omzwervingen in het Waterweg gebied op zoek naar een tijdelijke standplaats deed 2igeunerleider Koko Petaio ook Maasluis aan. Op de foto is hij in gesprek met burgemeester Van Es. Om wethouder Van der Knaap aan te sporen tot haast met het opfleuren van de binnenstad vernoemden de winkeliers bij wijze van 1 apri l-grap de Nieuwstraat naar hem. Hoogtepunten zijn altijd moeilijk te bepalen. Waar de een warm voor loopt, haalt een ander de schouders voor op. Aan het eind van het jaar bij het opmaken van de balans kan in ieder geval worden geconstateerd dat Maassluis het jaar 1981 zonder grote kleerscheuren is doorgekomen. Er is weliswaar een eind gekomen aan de goede financiële positie van de gemeente en de komende jaren staan dan ook in het teken van de bezuinigingen. Maar wat dat betreft neemt de eerste stad aan de Waterweg geen uitzonderingspositie in; wiens portemonnee is heden ten dage nog goed gevuld en wie moet zijn uitgavenpatroon niet onder de loep nemen? Hoeveel Maassluis zal moeten bezui nigen is nog niet duidelijk. Een nog groter vraagteken is waarop moet worden bezuinigd. De PvdA-ge- meenteraadsfractie wil het in 1982 bij 500.000 gulden laten, maar als we financiënwethouder Van der Knaap geloven dan zal het komende jaar al ruim een miljoen gulden moeten worden geschrapt. De gemeente raadsleden mogen het uitvechten! Blijheid was er dit jaar natuurlijk ook. Dat gold zeker voor de wijkve- renigingen Steendiikpolder en Ka pelpolder. Beide bewonersgroepe ringen zullen de ingebruikname van hun wijkgebouwen ongetwij feld als hoogtepunt bestempelen. Wie door de woonwijken Steendijk- polder en Koningshof loopt zal moeilijk kunnen geloven dat er anno 1981 nog woningnood is. Grote aantallen huizen staan daar al ge ruime tijd leeg, terwijl er toch enke le duizenden woningzoekenden staan geregistreerd bij het gemeen telijk bureau huisvesting. Komen de koop- en de huurprijzen aan de orde, dan begrijpt men er al meer van. Nog steeds is er gebrek aan be- Maassluis fs een traditie rijker. Dit jaar is besloten de Furiade, waar in het najaar duizenden mensen op af kwamen» voortaan jaarlijks te houden. 1981 was geen goed jaar voor het veer. Besloten werd de diensten fors in te krimpen. door Hans van Reeuwijk Koninklijk bezoek was er het afgelopen jaar ook. Prins Bernhard kwam naar Maassluis om aan de geuzengroep of nabestaanden ervan verzet skrulzen uit te reiken. Vrachtwagen chauffeurs gingen met een fotograaf op de vuist bij de blokkade van de Laan 1940 1945. Maarten 't Hart (rechts) en Jeroen Krabbé bekeken bij de première van 'Een vlucht regenwulpen' een dia klankbeeld over het werk van de fn Maassluis geboren schrijver. taalbare huizen! Wat dat betreft valt er ook goed nieuws te melden uit Maassluis. Dit jaar zijn de Verto-ter- reinen aangekocht en inmiddels is duidelijk geworden dat in 1983 kan worden begonnen met de bouw van woningwetwoningen. En voor de Put worden op het stadhuis driftig plannen gemaakt voor een kleine zestig sociale woningen. Dan komen er nog een zestigtal bejaardenwo ningen rond het Schuurkerkje, waarvan de geldverslindende res tauratie ook dit jaar is gereed geko men. Tevredenheid bestaat er ook over de grondruil tussen Maassluis en Van der Lely, waardoor de Steendijkpo)der-noord in het bezit van de gemeente is gekomen. Daar is plaats voor nog eens achthonderd woningen, hoewel de PvdA pas aan de grote klok hing dat het gebied uitstekend geschikt is als bedrijf sterrein; iets waar in Maassluis te genwoordig een groot gebrek aan is. Ontevredenheid bestaat er over de toezegging van burgemeester en wethouders aan project-ontwikke laar Ohlsen om op de plaats van de voormalige gemeentesecretarie een woonflat van acht verdiepingen te realiseren. Het zouden in eerste in stantie vier etages worden, maar door de instorting van de woning markt zag Ohlsen geen gat meer in dure appartementen. Om toch nog met winst uit de strijd te komen, kwam de project-ontwikkelaar zelfs met een plan voor een torenflat van twintig verdiepingen. Dat bewonersacties succes kunnen hebben, bewezen de omwonenden van de Laan 1940 1945. Door middel van een blokkade maakten zij duidelijk dat de geluidsoverlast die 's nachts door zware vrachtau to's wordt geproduceerd hen de keel uithing. Enige tijd later werd de laan geasfalteerd, waardoor de her rie aanzienlijk is afgenomen. Acties werden ook gevoerd tegen de inkrimping van de veerdienst naar Rozenburg en de verhoging van de tarieven. Deze acties leverden ech ter minder succes op; de tarieven gaan volgend jaar fors omhoog en de afvaarten worden per 1 april geen grap gehalveerd. Het afgelopen jaar beleefde Maas sluis al weer een filmpremière. Konden de MaassXhzers in 180 Spet ters als eerste bewonderen, in '81 was dat 'Een vlucht regenwulpen* naar het boek van Maarten *t Hart. In de gemeenteraad vonden het af gelopen jaar twee wissels plaats. Het jaar was nog geen twee maanden oud toen VVD-wethouder Gré van Eek als een donderslag bij heldere hemel bekend maakte er mee te kappen. Onenigheid binnen de libe rale fractie lag er aan ten grondslag. Dat lag dan vooral aan de opstelling van partijgenote Elly Coenen die haar eigen wethouder op al te kriti sche wijze volgde. Niemand keek dan ooi: echt op, toen enige weken later bekend werd, dat Gré van Eek door haar rivale werd opgevolgd. De open plek die door de wissel in de fractie ontstond werd ingenomen door de liberaal Scheerstra. Ook de tweede wissel was in de fractie van de VVD. Fractie-voorzitter Klaas de Roo gaf er enige maanden geleden de brui aan. Dit keer had het echter niets te maken met politieke me ningsverschillen: De Roo verhuisde naar buiten de stad en dan moet een raadslid er nu eenmaal uit. Zijn plaats werd ingenomen door G. J. L. de Kruyder. Scheerstra, sinds enige maanden in de raad, nam het fractie-voorzitterschap op zich. Rommelen doet het nog steeds in het open jongeren werk. Terwijl het debécle van de Toverbal nog vers in het geheugen staat gegrift, liggen de problemen nog steeds hoog opgesta- peld. Leek het anvankelijk of Coco nooit open zou gaan door een ellen lange verbouwing; het jongeren centrum in de Lange Boonestraai had nog maar net zijn deuren geo pend of de enige beroepskracht •werd de laan al weer uitgestuurd. Ook het Jongeren Overleg Orgaan Maassluis (JOOM), waarin de jonge ren praten met de gemeente onder voorzitterschap van wethouder Coos Smit en dat probeert lijn te krijgen in het jongerenwerk, ging het afge lopen jaar ter ziele. De jongeren ne men het de wethouder kwalijk dat zij steeds worden geconfronteerd met voldongen feiten. De gemeente raad heeft de wethouder echter on langs afgedwongen eerst het jonger- werk uitvoerig door te praten voor dat over wordt gegaan tot de uitga ve van gigantische bedragen voor een nieuw jongerencentrum in west. Ook het jaar 1981 bood niet de o- penheid in de zandaffaire waar de Maasluise bevolking nu al jaren op wacht. De gerechterlijke behande ling van de zandzaak werd onlangs afgesloten door het Haagse ge rechtshof. De medewerkers van het aannemeningsbedrijf werden allen vrijgesproken en twee top-ambtena- ren werden veroordeeld tot boetes van twee- en vierduizend gulden. Een aantal vragen bleef echter on beantwoord. Wie de aanzet heeft gegeven voor het gesjoemel met zand dat in de miljoenen heeft gelo pen en wie er op de wethouderseta ge van het stadhuis allemaal van wisten kwam niet naar voren. En dat zal ook wel niet gebeuren in de openbare nota over de zandaffaire die burgemeester en wethouders na langdurig aandringen van de ge meenteraad hebben aangekondigd. Er is met zoveel zand gestrooid dat de onderste steen wel nooit boven zal komen...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1981 | | pagina 9