SCHIEDAMSCHE COURANT Schrikbarende stijging van aantal inbraken. Bom gebarsten bij oplage* West maatschappelijk werk i Alternatieve insprekers leggen 'oorlogsverklaring nog naast zich neer Ik dêptoet '.Diepste geheim? rond twee Harreweg rustiger na verkoop aan Schiedam Jaaroverzicht politie Vlaardingen: PTT is hele automaat kwijt Politici gevraagd voor discussie over woonlasten Auto in sloot Gelijkwaardig stuk is niet te negeren Geanimeerde nieuwjaars bijeenkomst Nog meer auto's open gebroken Tunnel van station lekt Lanvas bouwt na grondruil s IIIIHIHPÜ Dinsdag S januari 1982 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no, 257— 4 PAGINA'S Vlaardingen Het aantal inbraken en diefstallen is in het afgelopen jaar schrikbarend is gestegen ten opzichte van 1980. De afdeling recherche regi streerde 1150 aangiften van inbraken; bijna 50 procent meer dan het jaar daarvoor. Ook het aantal eenvoudige diefstallen, waaronder ook fietsen diefstallen worden gere kend, steeg enorm: tot 1550 gevallen in 1981. On der het hoofdstuk misdrij ven, waaronder ook al deze vergrijpen vallen, werd een stijging van 500 Waargenomen. Het aantal aangiften van mishande ling is in het afgelopen jaar toegenomen van 34- tot 95. Dat meldde commissaris Ben van Toledo gistermiddag tij dens zijn nieuwjaarstoespraak in De Harmonie. De commis saris sprak zijn verontrusting uit over deze ontwikkeling, vooral tegen de achtergrond' van de bezuinigingen, waar ook de politie niet aan ont komt, Met name op de politie begroting van vorig jaar is flink geschrapt, „Er moet, ze ker door de recherche, meer werk worden verzet maar dat moet minder geld kosten. Dat is een moeilijke zaak, die veel inspanning van iedereen vergt," aldus Van Toledo. Er zijn ook getallen die een iets plezieriger beeld feven van het afgelopen jaar, wat de inspanningen van de politie betreft. Met name op het ge bied van verkeersongevallen waren er minder problemen. Het aantal verkeersongeval len, dat sinds 1979 een dalende lijn vertoont, was weer iets minder dan in 1980: in het af gelopen jaar moest de politie in 1600 gevallen in actie ko men. Het aantal dodelijke ver keersongelukken daalde van 8 naar 5. Verder hoefde het Vlaardingse korps minder bij stand te verlenen in het kader van de mobiele eenheid. De meldkamer werd door de bur gerij 7400 maal om bijstand ge vraagd. Van Toledo haakte tijdens zijn nieuwjaarstoespraak in op de vele berichten, die de laatste tijd landelijk de ronde doen over de toenemende corruptie van de politie. Hij hield de korpsleden voor, dat van hen zonder meer wordt verlangd dat ze alles doen wal een juiste uitoefening van het ambt eist en dat ze alles na dienen te la ten wat het aanzien van de po litie afbreuk zou kunnen doen. „Als je als politieman onder bepaalde omstandigheden zou kunnen gaan twijfelen, als ge voelens van hebzucht, machts- lust of oneerlijkheid de kop op zouden steken, gooi het daar mee dan nooit op een ak koordje. Zorg dat je opstelling als politieman zuiver blijft, dan zal het waarachtig wel gaan," aldus de commissaris. Schiedam Had de PTT zulke kordate maatrege len genomen door alle brievenbussen rond oud en nieuw af te sluiten, om te voorkomen dat er post beschadigd zou wor den, en dan blijkt dat on verlaten hun lusten toch wel weten bot te vieren op ander PTT-materieel. Op het Herman Heijer- mansplein is een comple te postzegel au torn a at van de standaard gerukt en verdwenen. Vlaardingen Ruim van te voren heeft het breed overleg woonlasten de Vlaardingse po litici gevraagd zitting te ne men In een forum over de lo kale woonlasten. De uitnodi gingen aan de wethouders IJs brand van der Velden (finan ciën) en Bas Goudriaan (volks huisvesting) en alle poltieke partijen voor de avond van de dertiende mei, vlak voor de gemeenteraadsverkiezingen, zijn nu reeds de deur uitge gaan. Het breedoverleg woon lasten wil daardoor voorko men dat de politici met smoes jes op de proppen komen dat hun agenda's overbelast zijn en ze er geen tijd voor hebben. Behalve de twee wethouders en de politieke partijen zullen vertegenwoordigers van de FNV en Konsumenten Kon-, takt (KK) in het forum zitten. Over de woonlasten zal wor den gepraat aan de hand van een onderzoek van FNV en KK. Daaruit kwam naar vo ren dat de lokale woonlasten (onroerend goed belasting, erf pacht, riool- en reinigingsrech ten, water en elektra) door het hele land flink verschillen. Een apart onderzoek van het breed overleg woonlasten wees zelfs uit dat de lokale woonlasten in Vlaardingen zo'n driehonderd gulden per jaar hoger liggen dan het lan delijk gemiddelde. Maasland Een 26-jarige Maaslandsc bestuurder van een bestelauto is aan de Buger- weg ter hoogte van de Colden- have in Maasland in de sloot beland. Hij kon zijn voertuig op eigen kracht verlaten. Een 34-jarige automobilist uit 's- Gravenzande had geen voor rang aan de Maaslander ver leend. Vlaardingen „Een pure oorlogsverklaring." Zo omschrijft de groep alter natieve insprekers op het verkeersplan binnenstad de brief van de gemeente, waarin hen vorige week gevraagd werd een dag later maar even met hun inbreng op het plan te ko men. De insprekers heb ben, vooraf door een be richt in deze krant inge seind, al een stuk de deur uit doen gaan. „Een praat stuk", aldus inspreker Jan Bul va, „dat zeker niet als ons definitief resultaat ge zien mag worden." De groep is er nu benieuwd naar wat de gemeente met deze 'aantekeningen* gaat doen. „Hun commentaar is van groot belang voor ons om te weten hoe we door zullen gaan. Is het inpasbaar, of zijn er te grote principiële ver schillen?" De gemeentelijke, officiële, in spraakprocedure is voorlopig afgerond. De terugkoppeling naar de insprekers vindt over twee weken plaats. De alterna tieve groep, die besloot zelf aan de gang te gaan omdat er binnen de officiële procedure te weinig tijd was, hoopt tegen die tijd iets van de gemeente gehoord te hebben. In het stuk wordt een groot aantal kantte keningen geplaatst bij de door Een vertegenwoordiging van de alternatieve inspre kers de straat op tegen de gemeente: Jan Bulva, Cockie van Dijk, Martin Steenbergen en de heer Don. de gemeente opgestelde rand voorwaarden. De insprekers willen overi gens de 'oorlogsverklaring' niet op een onplezierige wijze beantwoorden. Iets dat eigen lijk ook niet mogelijk is, omdat zij voor een groot deel afhan kelijk blijven van de good-will van de gemeente. Toch is er wel veel kritiek. „Zit de ge meenteraad er voor ons, of be zoeken wij avonden voor de raadsleden?" vraagt de heer C. Don, secretaris van de groep alternatieve insprekers zich serieus af. Hij baseert dit, met medebewoners Cockie van Dijk. Jan Bulva (die ook zijn ondernemersbelangen heeft) en Martin Steenbergen op eerder opgedane ervarin gen. De vertegenwoordiging van de alternatieve insprekers klampt zich nu vast aan de vroegere Vlaardingse beleidsnota 'Over heid en Burgerij", waarin ver meld staat dat stukken afkom stig van bewoners gelijkwaar dig zijn aan die van de ge meente. „We hopen met ons stuk snel op een raakvlak met de gemeente te komen", aldus Bulva. „Anders blijven we wellicht tot aan die raadsver gadering (waarschijnlijk in maart, red.) parallel lopen. Maar welke politieke partij kan het maken vlak voor de verkiezingen een gelijkwaar dig stuk te negeren?" Gebeurt er helemaal niets mee, dan zullen wellicht Arob- procedures gestart worden. Schiedam Met de aankoop van de Harreweg heeft de ge meente Schiedam een belang rijke stap gezet in het streven naar een zoveel mogelijk ver keersvrij Midden-Delfland tussen Delft en Kethel. De provincie Zuid-Holland heeft immers niet alleen de Harre- weg voor 75-000 gulden aan Schiedam verkocht, maar ook is het verlengde van deze weg in Delft, dat Abtswoude heet, aan de gemeente Delft ver kocht. De hele landweg tussen Schie- dam-Kethel en Delft-Tanthof is dus nu in gemeentelijke handen en het zal in de prak tijk aan deze twee gemeenten zijn om verkeersmaatregelen te nemen op deze route. Toen de Harreweg en Abtswoude nog in handen van de provin cie waren, kon het sluipver- keer veel moeilijker worden tegengegaan. De provincie nam wel het initiatief lot een sluiting voor doorgaand ver keer op zon- en feestdagen, maar durfde een doordeweek se afsluiting nooit aan om de landwegen tussen Vlaardin gen, Schipluiden en Delft niet extra te belasten. Met deze moeilijkheid hebben Schiedam en Delft nu echter weinig te maken: zij zijn betrekkelijk autonoom op hun grondgebied. Een terugdringen van verkeer in deze landelijke contreien ligt ook in het streven van bei de gemeenten. Met de verkoop van de Harre weg aan de gemeente Schie dam is de aanleg van de pro vinciale weg 15 nu ook offi cieel definitief van de baan. In 1971 kocht de gemeente een deel van dit tracé al aan van de provincie: de Churchillweg. Die transactie is nooit langs de notaris gegaan, omdat er van twee kanten werd geprobeerd ook de Harreweg hierbij te be trekken. Zover is het nu. Bin nenkort passeert er een nota riële acte, die de verkoop moet regelen en daarmee is dan de provinciale weg 15 nooit ge realiseerd voorgoed verle den tijd. iiiimimiiiimiiiiiimiiiiiiiiMiiniiitiiiiiiiiiiuii Ook de gemeente Vlaardin gen heeft, in het kader van het nieuwe jaar, haar traditionele receptie gehouden in de oude hal, de trouwzaal en de raads zaal van het stadhuis. Het kwam gisteravond wat taat op gang, voor het Mekker druk' genoemd mocht worden: het eerste half uur waren het ei gentijk alleen wat diensthoof den en ambtenaren, die in de ruimte rondliepen. Later, toen de bijeenkomst al een uurtje onderweg was, werd het echter toch nog 'geanimeerd', zoals je dat altijd van recepties zegt. Opvallend was dat met name veel raadsleden pas laat bin nenkwamen. Demonstraties of ludieke ac ties waren er dit jaar niet. Vo rig jaar zorgde de sportwereld voor wat leven in de brouwerij', door wethouder Bot een groot aantal stenen aan te bieden, die gebruikt zouden kunnen warden voor de bouw van de nieuwe sporthal, die toen nog onzeker was. Bot miste dat soort acties gisteravond niet, al moest hl] toegeven dat het vorig jaar wel geholpen had. „Die sporthal is er immers ge komen," grinnikte hij. liililllllllllllillflllitlllllllltliflllilillllllllllltllli Schiedam Zes kapot geprik te autobanden in de Boter- straat. drie opengebroken vrachtauto's bij het container- bedrijf van Wijnstekers aan de Fokkerstraat en een kraak in een auto-met-pech op de vluchtstrook van rijksweg 19 dat zijn zo de vervelende oud-en-meuw-perikelen die gistermiddag nog binnensijpel den bij de Schiedamse politie. De betrokkenen kwamen pas laat aangifte doen van de ver nielingen. De auto op rijksweg 19 was van een 20-jarig Vlaardings meisje. Zij miste haar cassette recorder uit de auto. Bij Wijn stekers vermiste men gister ochtend uit de drie trucks en kele ge reeds" hapskisten, een gevarendriehoek en een ste- reo-cassettedeck. De zes lekge- prikte autobanden tn de Boter- straat behoorden een 31-jarige Schiedammer toe, die zich voor een strop van 1300 gul den geplaatst zag. Schiedam De tunnel van station Schiedam/Rotterdam- West onder de Horvathweg begint steeds meer te lekken. Hoewel men van perron naar perron en stationshal geheel overdekt kan lopen, is het vaak moeilijk manoeuvreren tussen diepe plassen regenwa ter, De lekkage is veroorzaakt door het vele verkeer op de Horvathweg, dat het tunnel dak langzaam doet scheuren, r Schiedam De twee maatschappelijk werkers in Schiedam-West hebben hun baan opgezegd na een conflict met het bestuur van de stichting voor maat schappelijk werk. Wim van Nieuwenhuizen en Annette Laarman menen niet meer in West te kunnen functio neren, omdat zij in hun wijkgerichte aanpak zouden worden tegengewerkt door het bestuur. Annette heeft ner 1 februari nneezpgd en Wim gaat een maand later weg. Daarmee komt West zonder maatschappelijk wer kers te zitten. Over de problemen wordt bijzonder ge heimzinnig gedaan. De plotseling naar buiten ge komen rel bij het maatschap pelijk werk is naar verluid het ge-olg van een ruim anderhalf jaar slepend conflict tussen de beide functionarissen in de wijk en bet bestuur van de stichting voor maatschappelijk werk. In de zomer van 1980 koos Wim van Nieuwenhui zen, die destijds alléén in West werkte, voor een meer wijkge richte aanpak, onder meer om dat dat een eis was van het wijkcentrum waarin Van Nieuwenhuizen functioneerde. Die andere aanpak was al van af het begin omstreden. Aan vankelijk voelde de stichting voor maatschappelijk werk er helemaal niet voor, maar men besloot hem toch een kans te geven en in augustus startte Wim van Nieuwenhuizen met een experiment. Kort daarop werd Annette Laarman als tweede maatschappelijk wer ker in de wijk aangesteld. Volgens mensen die de 2aak van dichtbij hebben gevolgd heeft het duo echter nooit echt een kans gekregen met de ei gen aanpak. Steen der; aan stoots zou vooral zijn geweest dat zij de individuele proble men van bewoners nauwelijks aanpakten, maar zich meer richtten op bewonersgroepen. Daarmee zouden zij dicht te gen het werk van een op bouwwerker zijn aangekomen. Te dicht, zou het verwijt van het stichtingsbestuur luiden. Volgens mensen in West zou er binnen het bestuur zelfs zijn geroepen dat Wim van Nieu wenhuizen maar moest opstap pen, Uiteindelijk bleek de stroming in het bestuur die Van Nieuwenhuizen een nieu we kans wilde geven toch ster ker en mocht de omstreden maatschappelijk werker blij ven. In de praktijk is van die nieuwe kans echter nooit iets gebleken, aldus woordvoerders in West. Van Nieuwenhuizen zelf wil op de hele gang van zaken vooralsnog geen commentaar geven. „Annette en ik hebben inderdaad ons ontslag aange boden, maar voor ik iets ero ver zeg wil ik eerst met haar overleggen. Zij is nu weg en komt pas volgende week te rug. Er spelen overigens nog meer dingen; zo heeft Annette ook persoonlijke redenen om op te slappen." Ook van werkgeverszijde wei gert men openheid te geven over de gang van zaken. Ben Savelsberg, voorzitter van de stichting voor maatschappelijk werk: „Volgende week woens dag vergadert het bestuur over het ontslag van de twee maat schappelijk werkers. Daar kan en wil ik niet op vooruit lopen. Ik heb overigens begrepen dat er ook problemen zijn tussen de twee maatschappelijk wer kers en het wijkcentrum." Schiedam De Lanvas Groep is van plan snel met de kan toorbouw aan de Noordvest- singel te beginnen, nu een be langrijke hindernis is geno men. Het akkoord met de ge meente Schiedam om grond te ruilen aan de Aiphons Ariens- straat maakt dat de bouwplan nen niet ingrijpend aangepast hoeven ie worden. De gron druil is geschied met gesloten beurzen, 'om niet', zoals dat in voortreffelijk ambtenaren jar gon heet. Jft» Dit meuwsblad, waarin u al het meuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt zonder extra kosten betorgd ia combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. xoe*n Ha»® Ki'e*J vos®"4® YJ°°nV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1