ïlO/STREEK onden en I vd^lebben weer eigen onderdak olpa-bad eer meer in trek Hichting opent nieuw Volksgebouw Dieven zetten goede voornemens opzij Nog geen goedkeuring van taxi verordening Ook Schiedams begijnhof in dissertatie Twee jubilea woensdag 6 januari !S22 VD/SC/WW Hier vergaderen voortaan de FNV-bonden en de PvdA. Vlaardingen Vrijdagavond opent de Stichting Volksgebouw haar nieuwe onderkomen aan de Valerïusstraat. Daar kunnen de Vlaardingse FNV-bonden en de plaatselijke PvdA vergade ringen en spreekuren houden. Vroeger was zo'n eigen gebouw voor de linkse sociaal-democratische organisaties nodig omdat, zoals Ronald Ridderhof van de stichting zegt, „de arbeiders in die tijd hun bek moesten houden.*" In het midden van de jaren dertig werd het eerste Volksgebouw aan de Schiedamseweg, in de volksmond de 'rooie schuur', in gebruik genomen. In 1979 werd dat afgebroken. Het nieuwe onderkomen van de stichting is aanmerkelijk kleiner dan het eerste Volks gebouw. Een winkelpand aan de Valerïusstraat 53 werd om gebouwd tot vergaderruimte. Veel mensen kunnen er niet in, een ledenvergadering is er niet te houden. „Maar dat soort bijeenkomsten komt zo weinig voor, dat je daar niet de grootte van je gebouw op kunt afstemmen", zegt Ridder- hof. „Op die basis is een Volksgebouw niet te runnen." Er staan wat tafels en stoelen, er is een barretje, maar daar staat niet zoals in het oude ge bouw bij vergaderingen ie mand achter om koffie en drank te schenken. De mensen in het Volksgebouw moeten wat dat betreft voor zichzelf zorgen en ook zelf kopjes was sen en asbakken legen. De mensen moeten voor zichzelf zorgen en het gebouw moet zichzelf betalen uit huur en voor een klein deel uit de ren te van het kapitaal van de stichting. Dat geld komt uit de verkoop van het oude gebouw; de stichting is altijd al van plan geweest een nieuw on derdak te zoeken. Na de verkoop van het oude gebouw verhuisden de instel lingen naar het parochiehuis, waar het NKV altijd vergader de. Dat gebeurde ten tijde van de fusie van die bond met het NVV. Maar voor de linkse groeperingen was het verblijf in dat parochiehuis niet hele maal tot tevredenheid. „Wij waren daar geen graag geziene gasten", zegt Ridder- of. „De deur werd openge maakt, en verder moesten we het zelf maar uitzoeken. De verwarming was niet aan, je kon geen koffie zetten. Dat zijn natuurlijk geen leuke om standigheden voor een bond om zijn spreekuur te houden." De behandeling van klachten door de bond kan nu weer wel in een verwanr.de ruimte en met een kop kof he in de hand. Elke maandag van zeven tot acht uur houdt de industrie bond van het FNV spreekuur in het gebouw aan de Valerï usstraat. Elke eerste maandag van de maand zit er ook het bureau voor arbeidsrecht, en elke tweede en vierde maan dag van de maand zijn in het Volksgebouw belastingsconsu lenten aanwezig. De bouw bond geeft op donderdag van zes tot zeven uur cheques aan mensen die recht hebben op een WW-uitkering, en heeft daarna een spreekuur. Dins dagavond worden mensen ge schoold voor de vakbond. Andere organisaties kunnen de ruimte ook huren. Ridder hof heeft tegen weinig groepe ringen bezwaar. „Ja, een ras* cistische club. dat kan natuur lijk niet. Maar als SGP of GPV hier willen vergaderen heb ik daar geen bezwaar te gen. Maar in de verkiezingstijd hangen hier wel biljetten van de PvdA. Die heeft per slot van rekening de oudste rech ten." De Stichting Volksgebouw houdt vrijdagavond open huis vanaf half acht. In het pand aan de Valerïusstraat. dat ove rigens al gebruikt wordt. Schiedam Verschillende dieven uit Schiedam hebben al de eerste dagen van het nieu we jaar alle goede voornemens uit net oog verloren. Ten min ste vijf van hen gingen al in de fout. De grootste buit werd bijeen- gestolen in de winkel voor luxe interieurverzorging 'de Kandelaar' in de Gerrit Ver- boonstraat. Inbrekers forceer den er de vitrine en gingen met ruim 4500 gulden aan Makkummer aardewerk aan de haal. Niemand schijnt iets van de roof te hebben gezien. Omwonenden merkten op dat ook het vorig jaar tijdens de jaarwisseling de interieurwin kel is bestolen. Bij de Hema verdwenen maar liefst veertien digitale horlo ges, die allen waren uitgestald op een plateau in de zaak. De klokjes werden normaal ver kocht voor honderd gulden per stuk. Daardoor is de Hema in deze toch al moeilijke tijden voor het concern nog eens voor veertienhonderd gulden benadeeld. Uit een kelder In de Henri Po lakstraat is een radio-cassette recorder gestolen. De inbre kers drukten een plaat weg en namen het apparaat» dat een waarde van 130 gulden verte genwoordigde, met zich mee. Een onbekende Schiedammer die thuis vermoedelijk niets meer te lezen had heeft een inbraak gepleegd bij een siga renmagazijn in de Lange Kerkstraat. De rookartikelen bleven ongemoeid, maar voor tweehonderd gulden aan lec tuur werd ontvreemd. Kleuterschool de Ze\ ensprong aan de Fahrenheitstr^at mist kleurpotloden en viltstiften. Men vermoedt dat het opvoed kundig materiaal nu in het be zit is van inbrekers. Een 69-jarige Sehiedamse wa tersporter kan voorlopig niet meer varen, Zijn motorsloep die lag afgemeerd bij de Schie nabij de Rolbrug werd gesto len, Het ding was ongeveer 850 gulden waard. laardingen Het Kolpa-bad heeft de, in 1978 weer ingezet- stijgende lijn in het aantal bezoekers ook in het vorig jaar «rgezet. In totaal werd dat jaar 352.394 maal een bezoek in het zwembad gebracht at zijn er weer bijna 2000 meer als in 1980. Echt tippen aan et beginjaar van de Vlaardingse gemeentelijke overdekte en overdekte zweminrichting, 1955, zit er echter niet in. Toen vam het bezoekersaantal namelijk dicht in de buurt van de 50.000. In de 26 jaar dat het zwembad nu bestaat werd in 1.971.147 gevallen de kassa gepasseerd. De stijgende lijn werd ook In 1931 doorgevoerd: ruim 50.000 maal passeerde een bezoeker de kassa van het laardlngse Kolpa-bad. Vlaardingen De goedkeu ringsprocedure van de Vlaar dingse taxi-verordening is flink vertraagd omdat de rijks verkeersinspectie, die door het college van gedeputeerde sta ten om advies is gevraagd, nog geen uitspraak heeft gedaan. De goedkeuring van de nieu we Vlaardingse verordening, die oorspronkelijk voor 1 janu ari gegeven had moeten wor den, is daarom met twee maanden verdaagd. Door deze vertraging is de ge meente Vlaardingen wat in de problemen gekomen, omdat de vergunningen van de in deze stad opererende taxibedrijven op I januari zijn afgelopen. Vlaardingen had het afgeven van de nieuwe vergunningen willen doen aan de hand van de bepalingen in de nieuwe verordening. Dit voornemen is door het uitblijven van de pro vinciale goedkeuring in de war geschopt. Het college van B en W heeft daarom vorige week besloten, de taxi-vergunningen nog op basis van de oude regelmg te verlengen tot 1 juli 1982. Na die datum zullen de bepalin gen van de taxi-verordening pas in de taxi-vergunningen kunnen worden opgenomen. Schiedam Ook het vroegerjj begijnhof in Schiedam komt voor in een dik boek over deze vorm van kloosterlijk leven, dat gepubliceerd is door de As- sense uitgever Van Gorcum. Het Sehiedamse begijnhof was een van de weinige veertiende eeuwse vrouwenoorden die in Holland en Zeeland voorkwa men, Andere hoven stonden in Delft, Dordrecht, 's-Graven- zande, Haarlem, Middelburg, Leiden en Zierikzee. Het Sehiedamse begijnhof zou de Reformatie niet overleven. Het boek is geschreven als dis sertatie over de begijnhoven gedurende de middeleeuwen, van de hand van Florence W. J. Koom. Het kost 35 gulden. Keelde schreef geschiedenis over Sehiedamse arbeiders Schiedam Op 11 november overleed Bfernar- dus) Kedde. Er Is reden om bij dit overleden als nog stil te staan, omdat met Kedde in 1981 een stadsgenoot heenging die èn politiek èn voor de Sehiedamse geschiedschrijving het nodige heeft Kedde, die op 15 juli 1898 te Deventer geboren werd, kwam in 1931 in Schiedam wonen. Onder de indruk van de sociale ellende onder de arbei dende bevolking was hij al jong communist ge worden. Voor ae communistische partij was hij actief in Amsterdam, terwijl hij ook als propagan dist onder de mijnwerkers in Limburg gewerkt heeft Ook in Schiedam bleef hij politiek actief. Op 3 september 1935 werd hij communistisch raadslid, wat hij tot 5 september 1939 zou blijven. In datzelfde jaar werd hij lid van provinciale sta ten van Zuid-Holland. Hoewel hij een minder harde confrontatiepolitiek voerde dan zijn frac tiegenoot Willem Collé, schroomde hij bepaald niet om tijdens de crisistijd voortdurend op de hres te staan voor de arbeidende klasse en de tal loze werklozen daaronder. Zo pleit hij voor lage tarieven voor warm voedsel «n bestrijdt hij burgemeester en wethouders als dezen menen, dat niet vaststaat, dat ondervoe ding in Schiedam voorkomt. Kedde: „De grond prijs voor warme voeding wordt door burgemees- tor en wethouders gesteld op twaalf cent per liter, Als we aan de hand daarvan gaan uitrekenen wat dan wel een warme maaltijd voor een gezin moet kfsten, komt men vanzelf tot de conclusie dat warme voeding voor de gezinnen van werklozen van hen met lage inkomens, veel te duur is. Het gevolg daarvan moet logisch zijn, dat zich in derdaad ondervoeding voordoet, wat ook inder daad het geval is." Zijn gedachte werd echter niet overgenomen. Dat gold ook voorstellen tot huur- verlaging, verhoging van de lonen in de werk verschaffing enzovoorts. Sen hele rel was in 1938 het verbod door de fooms-katholieke burgemeester Van Haaren van een openbare vergadering van de 'Afdeeling Rot terdam en omstreken van de Nieuw-Malthusiaan- schen Bond'. Deze bond was een soort voorloper van de NVSH en voorstander van geboortebeper king en het gebruik van voorbehoedsmiddelen iets wat volstrekt taboe was In rooms-katholieke kring. Van Haaren meende op grond van zijn taak als burgemeester om te waken voor de handhaving van de goede zeden de vergadering te moeten verbieden. Van meerdere kanten kwamen pro testen. Toen Kedde vond dat vragen van hem d'ck/r Van Haaren onvoldoende beantwoord wer den, vroeg hij een interpellatie aan in de gemeen teraad. Voor dit middel om in de gemeenteraad een lid van het college van burgemeester en wet houders nader door te vragen, is echter toestem- door Herman Noordegraaf ming nodig van een meerderheid van de gemeen teraad. Die was er niet, zodat de interpellatie niet doorging. Toen later de SDAP op het verbod terugkwam, bracht de vertegenwoordiger van de Rooms-Ka tholieke Staatspartij hulde aan Van Haaren voor diens fier optreden tegen de mensonterende Nieuw-Malthusiaanse propaganda, die in strijd zou zijn met Gods wetten. Keddes hekeling van wat hij zag als dictatoriale tendensen vond bij de meerderheid van de raad dus weinig weerklank. Tijdens de oorlog zat hij als fel anti-Nazi gevan gen. Eerst in Schoorl, daarna in het Polizeiliche Durchgangslager te Amersfoort en vervolgens in het Seminarie in Haaren (Noord-Brabant), waar toen ook andere Sehiedamse gijzelaars zaten. Die gevangenschap zou zijn gezondheid blijvend na delig beïnvloeden. Na de oorlog werd hij weer gemeenteraadslid (op 19 november 1945) en later fractievoorzitter van de CPN. Met deze partij kreeg hij echter steeds meer moeite, wat leidde tot het bedanken voor het lidmaatschap zowel van de partij als van de gemeenteraad (5 augustus 1951). Hoewel in zijn ontslagbrief aan de gemeenteraad officieel medi sche redenen als oorzaak van zijn bedanken wer den aangegeven, is zijn toenemende moeite met de CPN waarschijnlijk de hoofdreden geweest. Het werd hem niet in dank afgenomen door die partij, getuige de reacties in De Waarheid. Kedde werd lid van de Partij van de Arbeid. Hoewel alleen al het feit dat hij communist was een vrij geïsoleerde positie met zich bracht, was Kedde een gewaardeerd raadslid. Nu komen we bij de tweede episode: in 1950 was Kedde in het kader van de sociale werkverschaf fing tewerkgesteld op het gemeentearchief, waar hij later in officiële dienst zou treden en dat bleef tot 1954. Hoewel niet omvangrijk heeft Kedde het nodige over Schiedam gepubliceerd. Hij bleef, geen com munist meer zijnde, toch zijn sympathie voor de arbeidersbeweging behouden: de positie van de arbeiders was in zijn artikelen een terugkerende rode draad. In het blad De Sehiedamse Gemeen schap publiceerde hij in de loop der jaren een twintigtal kleine artikelen, onder andere over volkswoningbouw, volkstuinen, onderwijs, cultu reel leven, sport en dergelijke, waarbij dus, zoals gezegd, meestal ook de betekenis daarvan voor de arbeidende klasse aan de orde kwam. Daarnaast publiceerde Kedde twee kleine boek jes. De eerste daarvan handelde over 'De opkomst van de arbeidersbeweging in Schiedam' (1956). Kedde begint met dat roerige jaar 1B54, toen Sehiedamse arbeiders demonstrerend en ruiten ingooiend in opstand kwamen tegen de erbarme lijke omstandigheden waarin ze leefden. De over heid greep krachtdadig in en met versterking van de Delftse schutterij en infanterie, het mili taire paarde volk uit Leiden en een kanonneer boot op de Maas bedwong de Sehiedamse schutte rij het oproer. Plaats werd weer gemaakt voor de nederige onderdanigheid van de arbeiders. Die onderdanigheid zou jarenlang, zo beschrijft Ked de, echte arbeidersaetie onmogelijk maken. Orga nisaties van arbeiders zouden lang weigeren met de vuist op de tafel te slaan. Pas op 6 juli 1896 kwam de eerste omvangrijke staking tegen ar beidsomstandigheden waar mannen 72 uur per Schiedam Tien jaar geleden verscheen In Schiedam een hoekje: 'Herinneringen aan een groot Schiedammer', Het ging over M, C, JU. de Groot en de schrijver was B. Kedde. Van diens hand verscheen vijf' entwintig jaar geleden het boekje 'De op komst van de arbeidersbeweging in Schie dam'. Twee jubilea zouden nu te vieren zijn, ware het vlet dat Kedde onlangs stierf. Hij was een bijzonder man. Herman Noordegraaf, gemeenteraadslid, dominee en vorser in de lokale historie, verdiepte zich in het leven van deze Schie dammer als communistisch raadslid de voorganger van de twee Collé's en schreef bijgaand artikel. week vooral 's nachts moesten werken voor een weeksalaris van zeven gulden. En Kedde be schrijft dan hoe langzaam de arbeidersbeweging aan kracht wint tot in 1913 een zekere consolida tie bereikt wordt. En hier eindigt het boekje dan ook. De toen nog in Schiedam actief zijnde Wil lem O'Duys schreef in het blad De Sehiedamse Gemeenschap (1956, blz. 213); „Voor iedereen die belang stelt in de stad Schiedam en haar historie is dit boekje een schier onuitputtelijke bron van kennis en men kan er de heer Kedde slechts dankbaar voor zijn, dat hij de gang van zaken zó duidelijk en zó rijk gedocumenteerd voor ons uit de doeken heeft gedaan." Het tweede boekje gaat over iemand die Kedde erg bewonderde, namelijk M. C. M. de Groot ('Herinneringen aan een groot Schiedammer', 1972). De Groot (1860-1935) neeft inderdaad veel voor Schiedam betekend. Zelf zeer gefortuneerd was De Groot een progressief liberaal, die streef de naar verbetering van de toestand van de ar beidende klasse. Hoewel geen socialist en aan hanger van klassenstrijd en revolutie stond De Groot wel allerlei concrete maatregelen voor om de sociale wantoestanden tegen te gaan. Hij was de drijvende kracht achter het Volkshuis, dat het ook de arbeiders mogelijk moest maken zich te ontwikkelen. Het Volkshuis was op de Lange Haven 131, waar nu de bibliotheek geves tigd is. Toen het Volkshuis niet meer liep. schonk De Groot in 1917 het pand aan de gemeente op voorwaarde dat daarin de openbare leeszaal en bibliotheek zou komen. Ook was De Groot betrokken bij sociale woning bouw (woningbouwvereniging Volkshuisvesting), hij de coöperatieve drukkerij Eendracht (met winstdeling en bcdrijfsmedebezit), de oprichting van een verbruikerscoöperatie en de oprichting van de eerste arbeidsbeurs in Nederland (1902). Dit laatste is nog gememoreerd onlangs bij de o- pening van het nieuwe arbeidsbureau in Schie dam. (Over die arbeidsbeurs schreef Kedde nog een apart artikel in het Sociaal Maandblad Ar beid in 1962.) De Groot was ook nog gemeenteraadslid van 1891 tot 1911, waar hij tegen de reactionaire meerder heid herhaaldelijk fel optrad (onder andere over de progressie van belastingen, sociale woning bouw en erfpacht). Mede op zijn aandringen werkten de liberalen samen met de SDAP om bij het toen nog aanwezige districtenstelsel de con fessionele partijen te bestrijden. Zo kon Piet de Bruin in 1907 als eerste socialist in de Sehiedamse gemeenteraad komen. Hoewel De Groot bepaald geen socialist was, ver moed ik dat Keddes bewondering voor deze fi guur uit twee omstandigheden voortsproot; De Groots bewogenheid met de arbeidende klasse en het feit dat De Groot geen typische partijman was, maar een eigen persoonlijkheid met een ei gen visie. Het boek over De Groot zou Keddes laatste publicatie zijn. Terugkijkend op Keddes leven kunnen we zeg gen, dat hij zowel geschiedenis mee heeft helpen maken (als politicus) als beschreven heeft (als ar chiefmedewerker). Vandaar dit artikel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3