n SCI !EDAMSCHE COURANT Wim van der Have serieus kandidaat burgemeesterspost Eénpersoonswoningen Veer plein gaan door Bezwaarschriften tegen hejaardentoren uitgebleven Herenhuis Giudici van sloop redden Geen 707- feest! Ik „neent^ de proef Raad tandenknarsend akkoord met aanvullend krediet Roelfsema gaat naar Voorschoten Stoffelijk overschot van bejaarde gevonden Tien fietsklemmen rond de J\ Koemarkt Politie wil camera in cel Jan Madern even terug de raad Ook plaats voor 40-plussers op Westhavenkade SC start 1982 met cultureel allerlei >,oe Donderdag janucin J992- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - - Den dag 17 gaat tie dap ïn Vi. insdag ïrpark tegen ?reni- deerd klas- itwiik iddeJ- RDG mlust 9-7, eteam d ge- an de n uit De Ver. iel ine iathie Slui. van in de an de n er nedio ijden ioen» Schiedam Oud-burge meester Harm Roelfsema (72) gaat Schiedam verla ten. Zeven jaar na zijn pensionering keert de PvdA er, die ais opvolger van de katholiek J. \V- Peek sinds 1965 burge meester van Schiedam was. de stad de rug toe. Roelfsema. afkomstig uit Groningen, gaat in Voor scholen wonen. Daar heeft hij een huis gekocht. Zijn huidige woning aan de Zwaluwlaan in Kethel is te koop gezet. Niemand had eigenlijk verwacht dat Roelfsema Schiedam ooit nog zou verlaten. Daarvoor was men deze 'olde Grunniger' te veel Schiedammer gaan vinden. Maar sinds de oud-burgemeester vertrok als voorzitter van respec tievelijk de kruisvereni ging Schiedam en de afde ling toneel van de Schie- damse Gemeenschap, be kleedde hij geen functies meer die hem aan de jene- verstad verplichtten. Roelfsema en zijn vrouw hebben precies zeventien jaar in Schiedam gewoond. Hoek van Holland In een vijver langs de Nieuw laiulse- dijk in Hoek van Holland is het stoffelijk overschot gevon den van de 80-jarige heer W. van Geest. De bejaarde man werd sinds vier weken vermist. Zijn beide dochters heblxm vrijwel dagelijks m de omge ving gezocht omdat Van Geest regelmatig nabij de Nieuw- landsewog vertoefde. Zij wa ren het ook die het stoffelijk - overschot aantroffen en de po litic waarschuwden. De politie denkt niet aan een misdrijf. Schiedam De eerste tien fietsklemmen in Schiedam staan sinds vanochtend op de Droersvest en op de Rotter- damsedijk (bij dc beginhalte van dc tram). Deze zoge naamde sluit-o-matics zijn.bij wijze van proef aan weerszij den van de Koemarkt ge plaatst. Bevallen ze, en blijkt inderdaad dat de kans op diefstal verkleind wordt, dan is er de mogelijkheid dot de afsluitbare fietsklemmen op grotere schaal in Schiedam geplaatst worden. Maassluis Om arrestanten in de gaten te houden wil de politie in één van de cellen op het bureau aan de Westlandse- weg een camera aanbrengen. Op een beeldscherm in de meldkamer kan dan worden gecontroleerd wal zich in de cel afspeelt. De installatie van het tv-cir- cuit is volgens hoofdinspecteur Cees Van Nieuwkoop noodza kelijk om sommige arrestanten legen zich zelf te beschermen. De korpschef doelt daarbij op mensen die in depressieve toe stand ingesloten moeten wor den en een gevaar voor zich zelf betekenen. „Vaak ben je blij dat het goed afloopt." aldus Van Nieuwkoop, die zegt dat er interne regels zullen komen welke arrestanten in het oog worden gehouden en welke niet. Vlaardingen Wethou der Wim van der Have (55) uit Rotterdam heeft toegegeven gesolliciteerd te hebben naar de burge meestersvacature in Vlaardingen. Hiermee is Van der Have een van de belangrijkste kandidaten voor de burgemeester spost, zo wordt door inge wijden verwacht. Het zou voor de PvdA'er min of meer het eindstation wor den: al na één ambtsperio de van zes jaar zou hij aar dig in de richting van de VUT-leeftijd zitten. Van der Have, die in Rotter dam momenteel als wethouder Wim van der Have: kandi daat-burgemeester van k- Vlaardingen. de belangrijke portefeuilles van volksgezondheid, wijkaan- gelegen heden, welzijnsplan ning en sport beheert, voldoet zeer behoorlijk aan de basis profielschets. die in november door de Vlaardingsc gemeen teraad is opgesteld. Volgens die profielschets dient de nieu we burgemeester te beschik ken over bestuurlijke ervaring en leidinggevende capaciteiten en zou hij moeten kunnen op treden 'als initiërend en stu wend coordinator'. Verder moet hij moderne opvattingen hebben over democratisering van bestuur en openbaarheid. Zeker op grond van zijn be stuurlijke en politieke erva ring komt Van der Have in aanmerking. Als hij de huidige zittingsperiode als wethouder zou volmaken, don zou hij acht jaar wethouder zijn geweest. Van der Have zit sinds 1 sep tember 1970 in de Rotterdamse gemeenteraad. Overigens is de benoeming van de nieuwe burgemeester voor Vlaardingen nog niet in een beslissend stadium. Van der Have wil vrijdag nog een gesprek hebben met de ver trouwenscommissie. gevormd door de meeste fractieleiders uit de Vlaardingse raad. Tot nu toe heeft een dergelijk ge sprek niet plaatsgevonden. Vrijdag vinden de laatste ge sprekken plaats van die ver trouwenscommissie mei solli citanten. Iri totaal hebben zich 16 kandidaten (15 wethouders en een zakenman) gemeld voor de VJaardingse vacature. Onder hen is ook de Den Bos sche wethouder Hans van Beers. Het is langzamerhand een be kend feit, dat de commissaris der koningin, mr. Maarten Vrolijk, en het ministerie van binnenlandse zaken de drie belangrijkste burgemeestersbe noemingen in de provincie, voor de vacatures in Rotter dam, Vlaardingen en Rijswi|k. als één pakket willen afhande len. Het valt te verwachten dat de benoeming van de drie nieuwe burgemeesters binnen kort in één keer afkomt. Jan Madern zit, na en kele jaren afwezigheid, weer voor 2even maan den in de gemeenteraad van Vlaardingen voor de VVD. Loco-burge- meesler IJsbrand van der Velden nam hem gisteravond de eden af. Na het vertrek van Rita van Toor per 1 januari besloot hij nog even te rug terug te komen, maar langer dan deze raadsperiode wil hij dat niet doen. Madern- maakte eerder al twaalf jaar deel uit van de ge meenteraad. Na zijn beëding mocht het 'nieuwbakken' raadslid al snel weer naar huis. De vergade ring duurde niet veel langer dan een uur. Een interview met Ma dern staat op pagina drie. Vlaardingen De ge meenteraad heeft gisteren het aanvullend krediet van tweeëneenhalve ton voor de verbouwing van een kantoorpand aan het Veerplein tot woningen voor één- en tweepersoons huishoudens goedgekeurd. Omdat het moeilijk an ders kon. „De financie ring van dat krediet uit de reserve van het gemeente lijk woningbedrijf is dis cutabel", vond Willem Kwakkelstein (PvdA), „maar we staan als raad met de rug tegen de muur. Er is geen andere mogelijkheid." Alle partijen vonden de misre kening bij dc verbouwing van hel kantoorpand een slechte beurt voor de gemeente. Don Rodrigues van D'G6 sprak van „afschuwelijke ambtelijke blunders." En de VVD waar schuwde het college dat het de laatste keer was dat zij na zo'n onzorgvuldige berekening ja zei tegen een aanvullend kre diet. George Neijssel vond dat hel extra geld moest komen uit een verhoging van de hu ren. „Dat heeft wethouder Goudriaan vorig jaar januari, bij de goedkeuring van het plan door de raad toegezegd." Volgens Goudriaan kunnen die huren niet verhoogd wor den, omdat de plannen waarin ook de huren zijn vastgelegd door het ministerie goedge keurd zijn. Het aanvullend krediet dat no dig is zou nog weieens hoger kunnen worden, vreesde Leen Vermeer (CDA): „Is nu alles boven tafel?" Hij drong aan op zorgvuldiger werk in de toe komst. „We kunnen de men sen geen vette kluif voorhou den die later een afgekloven bol blijkt." Vlaardingen Bij de gemeen te zijn geen bezwaarschriften binnengekomen tegen de bouw van een twintig verdie pingen tellend bejaardencen trum aan de Westhavenkade. op de plaats van de inmiddels gesloopte detailhandelschool. De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), die nog steeds fel tegen de bouw van zo'n hoge bejaarden flat op die plaats is, heeft van een bezwaarschrift afgezien. „We zijn door de gemeente met onze rug tegen de muur gezet." vertelt ANBO-secreta- ris A. Lammers. De inzendtermijn voor be zwaarschriften is eind vorig jaar afgelopen. Aanvankelijk bestond de vrees dat de bouw van het bejaardencentrum ernstig zou worden vertraagd door beroepsprocerdures. Maar nu geen bezwaarschriften zijn ingediend is de verwachting dat nog dit jaar met de bouw kan worden begonnen. ANBO-secretaris Lammers legt uit dat zijn bond de plan nen voor een beroepsproce dure naast zich neer heeft ge legd na een gesprek met de wethouders Wijnstok en Gou driaan. „Die twee hebben ons duidelijk gemaakt dat uitstel Schiedam Bij het ministerie van CRM is gisteren een pro test binnengekomen tegen de voorgenomen sloop van de oude Dralle-fabriek, inclusief het herenhuis aan de Korte Haven 17 in Schiedam. De Haagse Kavel BV ontwikkelt hier een nieuwbouwplan voor dertig koopwoningen. Namens de historische vereniging Schiedam heeft secretaris Aad van der Tang schriftelijk en kele bezwaren tegen de sloop op een rij gezel. Hij noemt de gevel van de Dralle-fabriek beeldbepalend voor de Korte Haven, die op één uitzondering na door his torische bebouwing wordt be grensd. Het bijbehorende he renhuis werd, zoals men nu aanneemt, ooit ontworpen door de Italiaanse architect Jan Giudici van wie veel waardevolle gebouwen bij het Rotterdamse bombardement van 1940 verloren zijn gegaan. In Schiedam staan nog enkele gebouwen die Giudici ont wierp: het stedelijk museum op de Hoogstraat, het kanton gerecht aan de Lange Haven en de Korenbeurs aan de Kor te Haven, schuin tegenover de Dralle-fabriek. Genoemd wor den ook een pand aan de Noord vest 103 en twee andere herenhuizen. In zijn brief aan de CRM-afdeling monumenten schrijft Van der Tang: „Het noodlot wil dat eerder dit jaar een sloopvergunning voor een van deze herenhuizen in hoger beroep is bevestigd, louter op formele gronden." Juist de oude haarwaterfa- briek van Draile past, met zijn evenwichtige gevelindeling en fraaie deur- en vensieromlijs- ting uit de vroege negentiende eeuw, in het beschermd stads gezicht van Schiedam- De his torische kwaliteit is hoog en het past, aldus Van der Tang, voor honderd procent binnen het meerjarenprogramma res tauratie van woonhuismonu menten in het te beschermen stadsgezicht Schiedam, zoals de gemeenteraad dat in de cember vaststelde. De historische vereniging re fereert aan vorige eigenaars van het pand Korte Haven 17, die bij nieuwbouwplannen tenminste nog uitgingen van handhaving van de fabrieks- gevel. „Dat slechts wisseling van eigenaar sloop tot gevolg zou kunnen hebben, lijkt ons een slechte gang van zaken." aldus de vereniging. Het is voor haar onaanvaardbaar, als de fabriek van de monumen tenlijst zou worden afgevoerd en gesloopt zou worden. Nieuwbouw op deze plaats aan de Korte Haven zou de archi tectonische harmonie versto of niet doorgaan van de flat voor de gemeente een flinke financiële strop zou beteke nen. Ook zeiden ze dal wan neer die er niet zou - komen, het nog wel jaren zou kunnen duren voor op een andere plaats een dergelijk centrum gebouwd kan worden. Boven dien hoorden we dat er al zes tig aanvragen waren binnen gekomen voor een plaatsje in die torenflat. We hebben toen verklaard geen bezwaarschrift in te dienen en eraan toege voegd dat ze die zestig dan maar op de bovenste verdie pingen moeten zetten." In hel gesprek met de beide wethouders heeft de ANBO er voor gepleit niet allleen 65- plussers in de flat te laten wo nen. De belangenorganisatie meent dat in het kader van de integratie de flat opengesteld moet worden voor mensen bo ven de veertig, net 2oals het vorig jaar geopende Hoy lede in Holy; daar wonen naast be jaarden ook een flink aantal 40-plussers. Het gemeentebe stuur heeft toegezegd aan die wens te willen voldoen. Schiedam De ge meente Schiedam trekt dit jaar geen geld uit voor een stedelijk 707-feest, Hoewel de stad komende lente deze respectabele leef tijd bereikt, is het met de viering van het ze vende eeuwfeest in 1975 welletjes geweest, zo is de algemene stemming onder amb tenaren en raadsleden. De viering van Schie dams 700-jarig bestaan als stad kostte de ge meente toen al genoeg geld en men wil het nu, mede gelet op de economische crisis, niet dunnetjes over doen. Bezuinigen is namelijk hel motto. Om die reden be sloot het college van bur gemeester en wethouders vorige zomer al om het jaarlijkse snoepreisje van de Schiedamse gemeente raad naar een Schoonho- vens bowlingcentrum met door te laten gaan, en zo zit het er volgens ingewij den op het stadskantoor ook dik in (ook al was dat januari nog niet te mer ken) dat de diverse recep ties ten stadhuizc dit jaar ook „met gepaste ingeto genheid" gehouden zullen worden. En dat alles naar Vlaar- dings voorbeeld: ook daar werd in 1980 afgezien van de viering van het 707-ja- Schiedam bezuinigt ook op verjaardag rig bestaan en ook daar dient men zich, althans volgens oud-burgemeester Wim Kieboom, in acht te nemen met door de ge meente gefinancierde bor rels en hapjes. Met enige jaloezie kijken sommige Schiedammers dan ook naar Amsterdam, waar binnenkort een 707- feest wel degelijk te ver wachten valt. Dal ge schiedt overigens op parti culier initiatief. Een aam al gemeenteraadsleden polst via-via al enige tijd of er in dit verband in Frans van Rijsbergens bowling- centrum Musis Sacrum aan de Lange Haven weer eens een feest wordt ge houden dal vergelijkbaar mag worden genoemd met de bekende benefietbaK die daar driemaal op grootscheepse wijze zijn georganiseerd. Schiedam De Schiedamse Gemeenschap houdt zaterdag avond een grote nieuwjaars- manifestatie in hel Passage- theater, waar acht culturele organisaties iets zullen opvoe ren. De diverse programma onderdelen worden aan elkaar gepraat door C. de Groot en Ien van Kastoren van toneel groep Othello, die daar tegen een decor van het oude wees huis De Lindenhof zullen op treden als liet lokaal bekende duo Jan en Kaai. De avond, alleen bedoeld voor hen die direct met de SG n- maken hebben, begint om acht uur met een optreden van de Rijnmondband. Elk onderdeel van het programma zal onge veer een kwartier duren. Na de Rijnmondband komen ach tereenvolgens het Toonkunst kinderkoor, drumband OBK en zangkoor Belcanto aan bod, vervolgens is het pauze, en daarna is het de beurt aan het mandoline-orkest ON1. de- tamboer en trompetters van Gusto, het koninklijk Schie dams mannenkoor Orpheus (dat gisteravond een druk be zochte nieuwjaarsreceptie be leefde) en de harmonievereni ging van Wilton-Ftjenoofd. 1 JB» Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra kosten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad YU=®" P3'es 7",' SW"3®

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1