T SCHIEDAMSCHE COURANT m Mahlerstraat pikt meer verkeer niet Kou jaagt bezoekers de kweekkassen in College sluit Mastenbroekschool H Gemeente moet kleine bedrijfjes helpen Sport- fondsebad ontruimd na 'knallen' bouwsteen 3Acuut levensgevaar9 voorspelende kinderen 'Belangrijke stap' bij samenwerking NOC en Vrouwenhuis Geen wissel woningen voor hereniging buitenlandse gezinnen Gemeentewerken hield open dag Raadsleden zien opgeruimde school ■Maandag 11 januari 1982 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - -105de jaargang no. 2616 PAGINA'S yre- ater and- tier .-ter HoT a de r o1 Bij Tan- ijke 'Cfv mg o De Mahlerstraat mag beslist niet drukker worden, aldus de bewoners. Vlaardingen Bewoners van de Mahlerstraat hebben zich flink geweerd tijdens de in spraakprocedure, die in de VOP is gehouden voor het verkeerscirculatieplan. De va rianten voor de wijk, die de plangroep had opgesteld en die er onder andere in voorzien dat diverse van de straten die momenteel fungeren als aan- en afvoerroute voor de VOP, zullen worden afgesloten. De Mahlerstraat daarentegen zal in zijn functie als wijkontslui- tingsweg moeten worden ver sterkt, aldus de gemeentelijke plannen. De bewoners van de Mahler straat zien deze ontwikkeling met angst tegemoet Ze vrezen dat hun straat hierdoor aan zienlijk drukker zal worden, omdat vrijwel al het verkeer in het oostelijke deel van de VOP via de Mahlerstraat de wijk in en uit zal moeten. Op initiatief van bewoner Martin Brusselaars is onlangs een enquête' onder de bewo ners gehouden, waaruit inmid- dels duidelijk is geworden dat vrijwel iedereen een nog gro tere verkeersdruk afkeurt. Binnenkort, zo is de bedoeling, zal nog een handtekeningen actie tegen de plannen worden ondernomen. In het plan dat vanuit de in spraak in de wijk aan het col lege van B en W en de plan- groep is aangeboden is er ook vanuit gegaan, dat de Mahler straat niet drukker mag wor den. De insprekers hebben de beide varianten van de ge meente afgewezen en zijn met een alternatief gekomen, dat volgens hen voor een betere afwikkeling van het verkeer in de wijk kan zorgen. Het be langrijkste element uit dit al ternatieve plan is, dat de Zo merstraat ter hoogte van het OJC moet worden afgesloten, evenals de Vetteoordskade ter hoogte van de Lijnbaan. Op die manier wordt bereikt dat verkeer dat bij de bovenwijkse voorzieningen in de VOP moet zijn, zoals bij het postkantoor, het Lijnbaancomplex en het OJC, niet in de woonstraten terecht komt. Ook wordt voor komen dat, na de realisering van de parkeergarage aan de andere kant van de Maasslui- sedijk, bij het stadhuis, de woonstraten van de VOP wor den volgezet door verkeers deelnemers die in de directe omgeving van het centrum een gratis parkeerplaatsje pro beren te zoeken. Sluipverkeer door de wijk wordt, door het 'doorknippen' van de route Maassluissed ij k -Zom erstraat- Dayer, onmogelijk. Vlaardingen Er zullen in Vlaardingen geen wissel wo ningen beschikbaar worden gesteld voor buitenlandse werknemers die hun gezin nen willen laten overkomen. In de vorig jaar vastgestelde migrantennota was een van de beleidsvoornemens het re serveren van enkele grote huizen voor hereniging van gezinnen van buitenlandse werknemers. Maar burge-. meester en wethouders heb ben daarvan op advies van de commissie voor de woon ruimteverdeling afgezien. Het beschikbaar stellen van enkele grote woningen voor hereniging van de door gaans grote gezinnen van juitenlandse .werknemers werd in de nota gezien als een tijdelijke oplossing. Na enkele maanden -zou het bui-" tenlandse gezin een perma nente huisvesting toegewe zen moeten krijgen, waarna de wisselwoning vrij zou ko men voor een volgende bui tenlandse werknemer die vrouw en kinderen uit het moederland zou laten over komen. Volgens eisen van de rijksoverheid kan een bui tenlandse werknemer zijn gezin alleen dan laten over komen wanneer hij over vol doende woonruimte beschikt. Door het beschikbaar stellen van enkele grote wisselwo ningen wilde de gemeente die barrière wegnemen. De commissie voor de woon ruimteverdeling is echter van mening dat er niet ge- noeg grote woningen in Vlaardingen voorradig zijn om ze toe te wijzen aan bui tenlanders die vrouw en kin deren naar Nederland willen laten komen. De commissie wijst er tevens op dat nauwe lijks gesproken kan worden van een tijdelijke oplossing. In de praktijk zal het er op uitdraaien dat de buitenlan ders de woningen permanent krijgen toegewezen omdat geen andere grote woningen beschikbaar zijn, waarnaar zij kunnen doorstromen. Een andere overweging van de commissie is dat de meeste buitenlandse werknemers hun gezinnen in de afgelo pen jaren al hebben laten overkomen. BAH kan j ongeren aan hond erd banen helpen Schiedam Het bureau alter natieve hulpverlening (BAH) rondt deze week een nota af, waarin de gemeente Schiedam een compleet arbeidsplaatsen- plan voor jongeren wordt aan geboden. Dit arbeidsplaatsen- plan richt zich geheel op jonge mensen zonder werk, die in kleinschalige onderneminkjes een dusdanig inkomen kunnen verdienen, dat zij geen sociale uitkering meer nodig hebben. Volgens John Zwart van het BAH zijn op korte termijn honderd van die arbeidsplaat sen te scheppen. De loopkosten zouden slechts 400.000 gulden bedragen., Het BAH heeft al wat ervaring met het scheppen van arbeids plaatsen in kleine bedrijfjes. Momenteel is er in samenwer king met de organisatie al een punkwinkeltje, waarin enkele mensen zonder werk uit oud materiaal dingen maken, die verkocht kunnen worden. John Zwart is van mening, dat deze activiteit uitstekend past in de doelstellingen van het BAH. ,,Veel alternatieve hulp verleners zijn veel te veel blij ven steken in uitsluitend de wegloopproblematiek. Je kunt als alternatieve hulpverlening veel méér doen dan dat alleen: de problemen van mensen zonder werk horen zeker ook in instellingen als die van ons thuis." Het arbeidsplaatsenplan zal de komende dagen aan het colle ge van B en W worden aange boden. Het BAH gaat zich de komen de tijd ook sterk maken voor het oprichten van een perma nente opvangmogelijkheid voor mensen, die in crisissitua ties zitten. Zo'n opvang zou echter wel enigszins anders moeten functioneren dan het Noodopvangcentrum in Vlaar dingen, dat veel te duur is; de opvang kost daar zo'n 60 gul den per dag. „We moeten in Schiedam enkele panden heb ben, die door mensen in pro bleemsituaties zelf kunnen worden beheerd en gerund, waar ze zelf de maaltijden kunnen koken en dergelijke. Dat hoéft niet zo erg veel geld te kosten." Schiedam Grote paniek was er in het Schiedamse Sport- fondsebad toen er plotseling een glazen bouwsteen uiteenk- nalde. De politie is in het on derzoek gestuit op „een ding waar onmiskenbaar iets brandbaars in heeft gezeten''. Het glaswerk, van tien bij üen centimeter, sprong vrijdaga vond uit elkaar. De scherven en splinters kwamen voor een deel in het water van het zwembad terecht Reden om meteen iedereen de kleedka mers op te laten zoeken en het bad leeg te pompen. De Schiedamse politie weet niet of 'het knalding' echt de oorzaak is van het - uiteen springen van het dubbelglas bij het ondiepe gedeelte van het bad. Terdege wordt ook rekening gehouden met de mogelijkheid dat de oorzaak heel simpel bij het tempera tuur- of drukverschil gezocht moet worden. Duidelijkheid bestaat hier echter nog niet over. Reden voor de politie om het onderzoek nog even voort te zetten. Gemeentewerken Schiedam bestaat vierhonderd jaar. Reden om afgelopen zaterdag alle deuren eens open te gooien. Schiedam De ijzige kou joeg de bezoekers van de open dag van de Schiedamse dienst gemeentewerken vrijwel meteen de kweekkassen in. De bijzonder aangename temperatuur aldaar was haast nog belangrijker dan de kleurige verzameling planten. Gemeentewerken Schiedam bestaat vierhonderd jaar en dat was afgelopen zaterdag aanleiding om alle deuren van het complex in de Fokker straat eens open te gooien. Met name in dg ochtenduren leek al die voorbereiding verspilde moeite. Vrijwel iedereen pre fereerde de koffie thuis boven een bezoek aan de open dag. Dit veranderde 's middags. Om ongeveer drie uur waren er al ruim 150 mensen langs ge weest De organisatoren hadden er het nodige werk van gemaakt. Op het parkeerterrein stond een aantal wagens en machi- Vlaardingen Tijdens een vergadering, die vrijdagmor gen heeft plaatsgevonden tus sen vertegenwoordigers van het Noodopvangcentrum, het Vrouwenhuis en wethouder Jelle Wijnstok, is een 'belang rijke stap' genomen ïn de rea lisering van het gemeenschap pelijke onderkomen van beide organisaties in een woon-win- «elpand in de Pieter Karei drossaartstraat. Dat heeft Wijnstok na afloop medege deeld. Hij heeft de indruk, dat zowel het Vrouwenhuis als het NOC geen grote bezwaren neeft tegen de mogelijkheid, het betreffende pand geza menlijk te gebruiken. Zoals we eerder meldden zou W-net pand. waarin voorheen op de benedenverdieping de Wlokel van 't Zwaantje was Bevestigd, boven het NOC- kntoor gevestigd kunnen worden, terwijl het Vrouwen huis de benedenruimte kan gebruiken. Volgens Wijnstok is het ge meentelijk woningbedrijf mo menteel aan het bekijken, wat voor aanpassingen in het pand nog nodig zijn. Voor die aan passingen zal binnenkort een krediet door de gemeenteraad beschikbaar moeten worden gesteld. Verder moet een pro cedure worden gestart om de bovenruimte, die momenteel nog als woonruimte wordt ge bruikt, aan het woningbestand te onttrekken. De verwachting is, dat het nog wel enkele maanden duurt voor het NOC en het Vrou wenhuis in de PKD kunnen starten. Het wordt waarschijn lijk na de vakantieperiode, dat de ruimte officieel in gebruik kan worden gesteld. nes uitgestald. Met name bij de jeugd was er veel belangstel ling voor de hoogwerker. Nor maal gebruikt voor bomen en lantaarnpalen, maar zaterdag om in het 'bakje' naar boven gehezen te worden en op de rijksweg uit te kijken. Wie daar echter was geweest wist niet hoe snel hij in de kwekerij moest komen. Een bonte collectie planten was hier uitgestald,- die niet te koop waren: al waren er enke le bezoekers die dit veronder stelden. De planten komen na melijk in gemeentekantoren en aanverwante bedrijven om daar de boel wat op te fleuren. In de grote hal was ondermeer ruimte gereserveerd voor een mini-expositie van de Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging. Daarnaast hielden veel bezoekers halt bij de stand van de stedebouw en vergaarden informatie over de aan te leggen tramlijn. Met name op die plaatsen werden de mensen van gemeentewer ken regelmatig aan de praat gehouden. Waar ze ook voor aanwezig waren. Schiedam Burgemeester en wethouders hebben vrijdag een abrupt eind gemaakt aan de "kraakactie in de Masten broekschool, vanwege 'acuut levensgevaar" voor de gebrui kers van het kraakpand. Bo vendien zijn er volgens burge meester en wethouders grove vernielingen aangericht en werden klachten over overlast in de omgeving steeds veelvul- diger. Het besluit van het col lege om aan de kraakactie een einde te maken is met grote unanimiteit genomen, aldus burgemeester John te Loo vrijdag op een inderhaast bij eengeroepen persconferentie. Meteen na die persconferentie trokken burgemeester Te Loo en wethouder Herman Post hoorn met vertegenwoordigers van vier politieke partijen en mensen van gemeentewerken en openbare nutsbedrijven naar het kraakpand om alles zorgvuldig dicht te timmeren en electriciteit en waterleiding af te sluiten. Op het moment dat de ongewoon zware dele gatie arriveerde waren slechts drie krakers in het pand en nadat zij enkele eigendommen hadden veilig gesteld namen zij abrubt de benen. De school wordt nu bewaakt om te voor komen dat hij opnieuw wordt gekraakt Binnenkort wordt in het gebouw een Boddaertcen- ï'V-» A Hoewel bur gemeester John te Loo sprak van grove ver nielingen bleek' de ernstigste schade In de Mastenbroek- school te zijn aangericht aan een wasbak in één van de lo kalen. [een opvang- schoolgaande trum gevestigd (een centrum jeugd). Volgens burgemeester Te Loo was de gang van zaken in het schoolgebouw zodanig uit de hand gelopen dat het college niets anders meer overbleef dan een drastisch ingrijpen. Stopcontacten waren door de krakers vernield en daardoor kwamen de electriciteitsdra- den bloot te liggen. Zoiets le verde volgens de burgemees ter vooral gevaar op voor spe lende kinderen die zonder eni- fe moeite het pand binnen onden komen. „Als er iets met die kinderen zou zijn ge beurd zou het college erop worden aangesproken door de bevolking en dat zou dan te recht zijn geweest Daarom bleef ons niets anders over", aldus de burgervader. Volgens Te Loo heeft de ge meente altijd het beste voorge had met de krakers. „Toen de school werd gekraakt hadden wij niet zoveel pijn met de si tuatie; wij hebben aanvanke lijk dan ook lankmoedig ge reageerd. Maar er was ook geen haast geboden. De eerste maanden hoefde het schoolge bouw niet vrij te worden ge maakt voor de bestemming die het krijgt. Pas toen verschil lende groepen bet gebouw gin gen gebruiken en er zware vernielingen werden aange richt konden wij de situatie niet langer tolereren. Wethouder Herman Posthoorn heeft de jongeren van het Wi- bautplein die de school in aan vang kraakten een eigen ruimte beloofd. In februari zal de raad een voorstel worden gedaan een semi-permanente ruimte in Nieuwland neer te zetten, net zoals eerder werd toegezegd aan Noord en Zuid. Doordat voor de jongeren een oplossing komt, verwacht Posthoorn geen nieuwe exces sen in Nieuwland. Dit week end gebeurde er inderdaad niets. Schiedam De gemeen teraadsleden, die vrijdag middag een kijkje hebben genomen in de Masten broekschool, troffen daar een gebouw aan dat al gro tendeels was opgeruimd en aangeveegd door ge meentewerken en de ONS. Het meeste puin was reeds verwijderd. Maar op foto's toonde gemeentesecretaris mr Melis Blok hoe ernstig de situatie was geweest. Een vieze smeerboel moet het er geweest zijn, zo be grepen de aanwezige raadsleden, te weten Gé Brouwer (PvdA), Rob Hij mans (D'66), Siem Ros man (CDA) en Ien de Jong (VVD). Hun reacties wa ren enigszins gematigd, omdat zij de ergste situatie niet hadden gezien. Bena drukt werd dat zij niet bij eengekomen waren als of ficiële commissie voor o- penbare orde (OO). Deze commissie onder voorzit terschap van burgemeester Te Loo komt alleen bijeen als politie of mobiele een heid (ME) direct ingescha keld moeten worden. Het werd duidelijk dat al leen de elektriciteitsbedra ding voor gevaarlijke toe- standen moet hebben ge zorgd. De in de school aan gerichte vernielingen be perkten zich, althans na de opruiming, tot een kapot geslagen spoelbak, enkele losgerukte kapstokhaken en een paar vernielde rui ten. Twee jongeren waren nog wat eigen spulletjes aan het inpakken, toen Te Loo in het gezelschap van de raadsleden, enkele ambte naren en recherche arri veerden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1