E STAD/STREEK a Populaire films in Koningshof Volksgebouw nu echt open Cursus bevordert bewustwording vrouw Elke wijk mag nu meer verenigingen Iedereen blijft iedereen gelukkig nieuwjaar wensen 1 'Vlaardingse strooiers voorbeeld voor Schiedam' Vlaardingse studentes in scriptie over VOS: Werkgroep theater verlegt koers Goed gevulde ju weel kist gestolen SG doet Passage volstromen Ook Engelse interesse voor ABC- taalcursus Vrouw gewond na val op gladde stoep Bejaarden woningen niet meer verhuurd Kledingdievegge komt niel ver Receptie voor jarig Amusementsorkest Bibliotheekplan ligt ter inzage maandag II januari 1962 VD/SC/WW - iiiin[initiniiiii»rn»iniiiitnii»imiiiiiiiitiiHiiiuHiinitiiiniHii»iniiniiiiiiiiii»muiniiiiiiiiiii!t»i»imiiiiiiimnniiiiiiunniiiiiain3iïBini3iimBgianmmmnimnimimiminmnniiiiiin«mmiinitiniitimnmnimiimii™miiiimimmmmnmtm[n!miiinm»iii!itiHi»»nimi»ntKtiKi)iH mi Schiedam Bij bewo- ïersvereniging de Boten- juurt keek men een beet- E somber ten tijde van de inrichting. Want de wijk Jt het uiterste noorden sn de stad had recht op ubsidie voor maar één jewonersvereniging en al rijf jaar terug werd in Woudhoek de eerste club ingericht die zich met de jeiangen van bewoners jezig hield. De nieuwe ;lub zou volgens die re- iels dus geen cent van de gemeente krijgen. Jam mer, maar helaas. Dat ■Voudhock een vrij grote ivijk was, en dat er best jiaats was voor meer or- ;anisaties, was niet meer ian een bijkomstigheid. Nieuwbouwwijk helpt 'de oudjes' aan geld Jallaint detail hierbij is dat de Botenbuurt aanvankelijk een inderdeel was van de eerder genoemde bewonersvereniging Woudhoek. Onenigheid met het bestuur van die vereniging leidde er toe dat de nieuwere vereniging in het noorden zich uiteindelijk afscheidde. Een vereniging ontstond ook in een andere nieuwbouwwijk. door Richard Stomp deelplan 1 B, waar eigenaar- bewoners zich aaneensloten. Zo zijn er binnen één wijk dus drie bewonersverenigingen ac tief. Bij de gemeente Schiedam is men een dergelijke versnippe ring van verenigingen altijd fel tegengegaan. De stad was daartoe ingedeeld in wijken en per wijk was maar plaats voor één bewonersvereniging, één zangvereniging en één club die zich met bejaarden bezig hield. Niet dat de gemeente andere verenigingen verbood: zoiets is natuurlijk nooit moge lijk. Maar men ga! anderen ge woon geen subsidie. In de praktijk betekende dat dat af scheidingen minder snel voor kwamen. Ook in de Gorzen heeft even een afscheiding gedreigd. Het dagelijks bestuur van de bdwo- nersvereniging Zuid raakte daar in conflict met de rest van het bestuur en stapte op. Nu besloot het drietal van het dagelijks bestuur geen eigen club te beginnen, maar als het dat had gewild, dan was dat nauwelijks mogelijk geweest, omdat de gemeente geen sub sidie zou hebben verstrekt. Einde Aan die situatie is nu een ein de gekomen. De gemeente Schiedam heeft haar subsidie verordening veranderd. Bin nen één wijk kunnen nu meer verenigingen voor subsidie in aanmerking komen. Die ver andering is onder andere aan gebracht met het oog op de si tuatie in Woudhoek. Heel aardig is dat de topamb tenaar die zich met het sociaal- cultureel plan bezig heeft ge houden, Jan Kemps, ook de .man achter de schermen is bij de bewonersvereniging Boten buurt. Hij bekleedt daar geen bestuursfunctie (om een ver menging van belangen te voorkomen), maar opvallend is dat de subsidieverordening op deze manier is veranderd, nadat de bewonersvereniging Botenbuurt (met daarin CSJ- ambtenaar Jan Kemps) daarop heeft aangedrongen. Overigens staat in het gebun deld overzicht van de bezwa ren tegen het sociaal-cultureel plan, dat alleen de huiseigena- renvereniging Woudhoek (in dit verhaal al genoemd) heeft aangedrongen op subsidiering var. meer verenigingen binnen een wijk, maar vorig jaar was al duidelijk dat ook de 'Boten buurt' had aangedrongen op subsidiëring van meer vereni gingen. De nieuwe subsidieverorde ning biedt verenigingen in de stad heel wat mogelijkheden, door de simpele verandering dat meer clubs subsidie kun nen ontvangen. Veel meer zal dat de gemeente waarschijnlijk niet kosten: de subsidie die dan verleend wordt zal slechts een deel bedragen van wat an ders zou zijn uitgekeerd. De 'move' van de club van Jan Kemps kan overigens door be staande verenigingen als be dreigend worden ervaren. Als andere verenigingen immers ook voor subsidie in aanmer king komen, betekent het dat de bestaande bedragen met meer clubs moeten worden op gedeeld. Onontkoombaar bete kent dat een verlaging van de uitkering aan de bestaande clubs. VlaardingenDe VOS- cursussen (vrouwen oriën teren zich op de samenle ving) in Vlaardingen ge ven vrouwen meer inzicht in hun situatie, bevorde ren hun onderlinge soli dariteit en de doorbreking van de traditionele rollen. Dat is te lezen in een skriptie die de twee Vlaardingse studentes so ciale pedagogie, Marianne van Geloven en Liduine Verburg, hebben geschre ven: Uit het onderzoek blijkt, dat de VOS-cursus niet veel effect heeft op het zelfvertrouwen van de vrouwen die eraan deel nemen. Het eerste initiatief tot het starten van de cursussen kwam vanuit de Rooie Vrou wen. De eerste VOS-cursus werd gestart in 1976. Bij de in terviews, die ook deel uit maakten van het onderzoek, bleek dat alle vrouwen zelf wel vonden dat ze meer zelf vertrouwen hadden gekregen. De onderzoeksters denken, dat de VOS-cursus alleen een aan zet geeft voor meer zelfver trouwen. In doen en laten zou dat pas op de lange duur tot uiting komen. De VOS blijkt niet alleen leer zaam voor de deelneemsters, maar ook voor de begeleid sters, die zelf allemaal ook zo'n cursus gevolgd hebben. Alle ondervraagde begeleidsters zeid-.n dat ze het moeilijk von den, maar veel geleerd had den. De belangstelling voor de VOS-cursussen stijgt nog steeds. Volgens de onderzoek sters komt dit doordat in de loop der jaren de opzet van de organisatie, de werving en de begeleiding beter zijn gewor den. Alle vrouwen die bij het on derzoek betrokken waren de den na de VOS de vervolgcur sus (de na-VOS), een cursus al gemene ontwikkeling, politie ke vorming, open school af gingen in een praatgroep. Ie dereen vond dat de twaalf we ken die de VOS-cursus duurt te kort is. De skriptie van Marianne van Geloven Liduine Verburg gaat ook over Schiedam, maar dat gedeelte wordt niet vrijge geven. Daarover moet nog ge sproken worden met de VOS- werkgroep in Schiedam. In de scriptie is wel te lezen dat de resultaten in Schiedam een minder gunstig beeld geven dan in Vlaardingen. De Vlaardingse bevolking was vrijdag avond In de gelegenheid het nieuwe ge touw van de Stichting Volksgebouw aan Valeriusstraat 53 eens te bekijken. Vakbonden en andere organisaties zullen bier nu weer op een voordelige manier kunnen vergaderen. Pe Vlaardingse afdeling van de PvdA zal J het vervolg ook weer regelmatig van ®t onderkomen gebruik gaan maken, het ligt in de bedoeling van de socialis ten hier ook op vaste data spreekuren te houden. Er is voldoende ruimte om een aantal In stellingen en verenigingen, op verschil lende dagen, te herbergen. Het worden namelijk geen permanente vestigingen, maar slechts vergaderplaatsen. „Nou, hier kunnen we voorlopig uit de voeten", was vrijdagavond regelmatig uit de mon den van bezoekers te vernemen. Zij toonden zich In hun nopjes met het voor malig winkelpand aan de VaJeriusstraaL Maassluis De Maasslui- se werkgroep theater gaat de koers wat betreft film- programmering verleg gen. Lag het accent voor heen op films van het al ternatieve circuit, voor taan zullen op de maande lijkse voorstellingen in Koningshof de meer po pulaire films worden ver toond. Aanleiding voor de koers- verlegging was een over weldigende belangstelling afgelopen donderdag voor de film 'One flew over the cuckoo's nest', met in de hoofdrol Jack Nicholson. De Koningshof was tot op de laatste plaats (240) uitverkocht. Zo'n dertig mensen moesten zelfs teleurgesteld naar huis worden gestuurd. Enkele maanden geleden is de werkgroep theater, die voort komt uit de culturele raad, be gonnen met maandelijkse fim- voorstellingen in Koningshof. Doel van de werkgroep is het oppeppen van het culturele le ven in Maasluis. Behalve films wordt ook gedacht aan het presenteren van toneel en ope rette. Enige tijd geleden wilde de werkgroep het to nelstuk 'Jan Rap en zijn maat' naar Maassluis halen. Toen echter bleek dat het stuk van Yvonne Keuls juist in die periode op de tv zou komen is daar van afge zien. Voorlopig vinden de voorstellingen plaats in de Ko- ninshof, maar de werkgroep hoopt de activiteiten over niet al te lange tijd te kunnen ver plaatsen naar het Schuurkerk je dat is gereserveerd voor cul turele evenementen, maar dat aan de binnenzijde nog moet worden opgeknapt. Bij de oprichting van de werk groep werd verklaard dat ge probeerd zou worden in te spe len op de behoeftes van het Maassluise publiek. Zo ver keerde de werkgroep in de verondemellig dat in Maas sluis vooral belangstelling zou zijn voor het genre films dat Film International brengt. Maar uit de overweldigende belangstelling voor 'One flew over the cuckoo's nest' heeft de werkgroep geconcludeerd dat er toch meer interesse be staat voor de populaire films. Volgende maand presenteert de werkgroep 'Scènes uit een huwelijk' van Ingmar Berg man en een maand later 'Die Blechtrommel' van de West- duitse filmer Folke Schlón- dorff. Schiedam Uit een woning aan de Vermeerstraat is een juwelenkistje gestolen. De in houd hiervan had een waarde van ongeveer 19.000 gulden. De 25-jarige bewoner van het pand was op dat moment niet aanwezig. In het kistje zaten gouden ringen, zilveren ket tinkjes, een aantal antieke zakhorloges en een aanzienlijk geldbedrag. De stichting Lentefeest koppelde de nieuwjaarsfn- stuif aan het Boeren bal. Carnaval vieren lijkt ook in Schiedam op vrijwel iedere datum te kunnen en suc ces te verzekeren. Schiedam/Vlaardingen Ook dit weekend stond weer voor een aanzienlijk deel in het teken van ver late nieuwjaarsinstuiven en recepties. De Schiedamse stichting Lentefeest ging meteen maar op de carnava leske toer, door in wijkcentrum De Blauwe Brug ook meteen maar het inmiddels traditionele Boerenbal te organiseren. In Vlaardingen concentreerde dit zich op het ontmoe tingscentrum West, waar een aanzienlijk aantal regel matige bezoekers elkander nogeens de beste wensen kon overbrengen. De foyer en gang van het Schiedamse Passage Thea ter waren tot in de kleine uurtjes gevuld met mensen die de Schiedamse Gemeenschap (SG) een warm hart toedragen. Ook burgemeester John te Loo was samen met zijn vrouw van de partij. Toen hij om twaalf uur opstapte was dat voor de, toen naar schatting nog honderd, aanwezigen geen reden om dit voorbeeld te volgen. De stichting Lentefeest besloot voor de nieuwjaarsin- stuif en daaraan gekoppelde Boerenbal uit te wijken van het pand aan de Broersvest naar wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Groenoord. Daar bleek dat het eigen gebouw waarschijnlijk toch te klein zou zijn geweest voor een dergelijk gebeuren. Een groot affi che op het raam moest bezoekers, die zich vergist hadden, alsnog op het juiste adres attenderen. In de Blauwe Brug aangekomen bleek de stemming er al vroeg in te zitten. En dat bleef geruime tijd. f§ Schiedam/Vlaardingen „Onze complimenten voor de Vlaardingse strooidienst, Schiedam kan hier een voorbeeld aan nemen", aldus de afdeling Waterweg-Noord s van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB). s In het nieuwe nummer van 'Fies, Fieser Fietst' wordt geconcludeerd dat het zelfs met sneeuw en gladheid fijn fietsen bleef in Vlaardingen. De ENFB hoopt dat de Schie- 5 damse strooidienst óók met de nodige goede voornemens het nieuwe jaar is ingegaan. De in het blad uitgesproken bevindingen dateren namelijk nog van de vorige vorstpe- riode. H Het Schiedamse VVD-raadslid Cor van Tilborg kwam ook al tot de conclusie dat er in g Schiedam niet zo best gestrooid werd. In zijn auto merkte hij dat het op de Horvath- 6 weg veel minder glad werd wanneer hij het bordje 'Rotterdam' was gepasseerd. BBMBRMBBaHBaBBattAHflltttniBttBflE Schiedam Naast Turken en Marokkanen nemen ook steeds meer in Schiedam werkzame Engelsen deel aan de ABC-taalcursus. Een gevolg is wèl dat gekampt wordt met een groeiend tekort aan vrij willigers, die les willen geven. Organisatoren Hel een Fovel en Cees van Giezen zijn dan ook naarstig op zoek naar mensen die op de woensdag avond van 19.30 tot 21.30 uur les willen geven in de Willem de Zwijgerschool aan cje St. Li- duinastraat. Het tweetal ver wacht dagelijks tussen 18.00 en 20.00 uur telefoontjes van gelntereseerden op de num mers 263910 en 266005. Pekelwagens laten trottoirs links liggen Schiedam Dat de gemeente Schiedam de trottoirs trs de ge meente niet pekelt heeft een 75-jarige mevrouw op een pijnlijke wijze ervaren. Zij gleed uit op de spiegelgladde stoep van de Nieuwe Haven en liep door haar val rugletsel op. De verwondingen waren zo ernstig dat zij naar het Schielandziekenhuis moest worden gebracht en daar on middellijk moest worden opge nomen. In de commissie voor finan ciën en economische zaken zijn onlangs nog vragen ge steld over het 'pekei-beleid' van de gemeente. Met name CDA-raadslid Jan de Koning pleitte ervoor ook de trottoirs mee te nemen in de gladheids- bestrijding, omdat veel oudere Schiedammers in gladde tijden nauwelijks over straat kun nen. Volgens verantwoordelijk wethouder Reïnier Scheeres is er echter geen beginnen aan, ook de stoepen van de ijslaag te ontdoen. „Het is een taak van elke Schiedammer om zijn eigen stoep ijsvrij te houden" aldus de wethouder, die tege lijk constateerde dat dat veel te weinig gebeurt in de stad. Schiedam Leegkomende woningen in de Koningin Em- maflat en Nieuwlandflat zul len voorlopig niet meer wor den verhuurd. De gemeente Schiedam wil netjes wachten tot de renovatiewerkzaamhe- den aan de twee bejaardenflats achter dienstencentrum De Vier Molens 2ijn afgerond. Het ligt in de bedoeling de verbouwingsplannen volgende maand bij het college van bur gemeester en wethouders in te leveren. De verwachting be staat dat in mei met de op knapbeurt begonnen kan wor den. De bewoners wijken dan uit naar de nabijgelegen op- vangwoningen. Hier huizen op dit moment nog bewoners uit de Aleidastraat, waar in het kader van de stadsvernieu wing ook renovatiewerkzaam heden worden uitgevoerd. Maassluis -Een 25-jarige in woonster van Den Haag slaag de er niet in een fikse hoe veelheid kleding uit een win kel in de Maassluise Konings hof te stelen. Ze had al voor een bedrag van 2300 gulden 'ingeslagen', toen zij in de kraag werd gevat. De vrijdagnacht heeft de vrouw op het Maassluise politiebu reau doorgebracht, daarna kon ze. met een proces verbaal op zak, terug naar huis. Vlaardingen Het Van Dijk's Amusementsorkest, dat in 1982 40 jaar bestaat, houdt een klein feestje. Op zaterdag 16 januari zal de vereniging in zaal Prikkewater, Westhaven- kade 80-b een receptie houden. Tussen 15.00 en 17.00 uur zijn alle relaties welkom. Vlaardingen Op de gemeen tesecretarie van het Vlaar dingse stadhuis ligt tot 20 maart het provinciaal plan 1983-1985 voor de openbare bi bliotheekvoorziening in Zuid- Holland ter inzage. Tot deze datum kan iedereen schriftelijk bezwaren tegen het plan indienen bij de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3