SCHIEDAMSCHE COURANT Politiek schampert over begrotingsweek I Wanhoop neemt toe, nog nu gas wegbli j ft Van lucifer tot kerk Traagheid van rijk houdt Tankercleaning in Schiedam deprSèf Centrum krijgt nog week de tijd Kethel houdt bewoners niet meer in de hand Renovatiewoningen Oostwijk worden tijdelijk verhuurd Bruseker woedend om Mastenbroek-affaire Funde ringen inVOP beter dan verwacht Het echte werk komt pas in apriP Woonwagens zonder water Tweederangs- burgersmorgen avond op tv Schiedam ,Jfn Kethel broeit iets. Wij kannen de bewoners niet langer in de hand houden. De mensen zijn het zat om nog lan ger als tweederangsburge. s te worden be handeld." Met die niet mis te verstane woorden hebben wanhopige bewoners van afgelegen woningen in het noorden van Schiedam wethouder Re mier Scheeres op nieuw proberen te bewegen tot een toezeg ging in de al jaren slepende gasaffaire. Maar wederom weigerde de wethouder gis teravond toe te zeggen dat Kethel-Noord op gas zal worden aangesloten. Na aandringen van Patrimonium: ANWB wil fietsveer "Woensdag 13 januari 1282- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 263 - 4 PAGINA S* Schiedam De algemene I beschouwingen en de be- l grotingsbehandeling, waarmee de Schiedamse gemeenteraad zich de ko mende week zoet houdt, zullen verbleken vergele ken hij vrat de stad ïn april te wachten staat. De om- buigingsoperatie, die in die maand moet worden vol bracht, zal van een om vang zijn zoals in de na oorlogse jaren niet is voor- Aacl van Lingen {CDA): vol gende week maar een paar uurtjes nodig... gekomen. Doordat de fi nanciële bollebozen uit de politiek pas dan keuzes zullen gaan maken, wordt een belangrijke devaluatie verwacht van de komende begrotingsweek. Algemeen is de verwachting dat de politiek de toegemeten tijd volgende week toch wel zal gebruiken, maar dat de verhalen veel algemener zul len blijven dan voorgaande ja ren het geval is geweest. CDA- woordvoerder Aad van Lin gen verwoordde het algemene gevoelen gisteravond bijzonder treffend, toen hij in de com missie voor financien en alge mene zaken grapte slechts een paar uurtjes nodig te hebben voor de begroting, in plaats van vier dagen. Opvallenc! is de afgelopen da gen geweest dat de agenda punten begroting en meerja renbegroting welhaast als een formaliteit werden afgedaan in de verschillende commis sies. Men noemde de begroting en de meerjarenbegroting zeer nuttige boekwerken, maar dan als basis voor de ombuigingen in april. In de raad zal dus minder vuurwerk te verwachten zijn. de komende week. De keuzes komen later, vooral waar het de financiën betreft. Nogmaals Aad van Lingen: „Je kunt in de algemene beschouwingen wel keiharde standpunten neerleggen, maar de kans is veel te groot dat je dan jezelf in april weer tegenkomt, om dat je anders blijkt te moeten besluiten." Schiedam Op het woonwagenkamp rit een flink aantal bewo ners zonder water. De voorzieningen op het kamp aan de Schiekade zijn van dien aard, dat de waterleiding op veel plaatsen bevroren is. Vanochtend zijn enkele vrouwen, die op het kamp wonen, in hun buurthuis Hof van Cy- rene bijeengekomen om de toestand te bespre ken en om over acties naar de gemeente toe te vergaderen. Schiedam Is de algemene verwachting dat de be grotingsdebatten volgende week minder vuurwerk te rien zuilen geven dan normaal, CPN-raadslid Vlierd Bruseker heeft wel degelijk enkele vuurpijlen in pet to. Bijzonder opgewonden heeft het raadslid zich over de manier waarop met de krakers van de Masten- broekschool is omgesprongen en dat wil «zj volgende week laten horen ook. Gisteren sprak hij aJ van een 'geweldige stemmingmakerij* tegen de yr-.kers, die volgens hem veel minder hebben vernield dan het col lege wil doen voorkomen. Bruseker zal nog met zijn stcunfractie overleggen over de vartft. waarin hij zijn protest tegen de Mastenbroek-af&der wil laten klin ken en kon daarom gisteren not, r*iet veel méér ver tellen. Vlaardingen De renovatiewoningen buurt, die eigendom zijn van woningbouw in de Zeehelden* ouwvereniging Patri monium, zullen binnenkort op tijdelijke basis worden verhuurd, zodra ze leegkomen. Dat is althans de bedoeling van de woningbouwvereniging en de gemeentelijke stuur groep voor de stadsvernieuwing. Patrimonium heeft op ver huur op tijdelijke basis aangedrongen om te voorkomen dat leegkomende woningen door krakers in gebruik zulten wor den genomen. Directeur J. de Ligt van Patri monium ziet die krakers als een groot probleem. „Op dit moment is één van de leegge komen renovatiewoningen door krakers in gebruik. Als de renovatie of de sloop straks op gang komt krijg je daar een hoop ellende mee. Daarom moet er snel iets worden gere geld om te voorkomen dat er nóg meer panden gekraakt worden." De stuurgroep voor de stads vernieuwing heeft het pro bleem inmiddels besproken en er zijn de nodige principe-af spraken gemaakt. Projectamb tenaar Jan Landsheer „Er is wel bereidheid om aan tijdelij ke verhuur mee te werken, al zullen we dat niet op basis van een sloopcontract doen. Zo'n contract is juridisch niet wa terdicht, Er wordt daarom aan gedacht om de woningen te vorderen en kandidaten aan te wijzen uit het urgentiebestand van huisvesting. Die bewoners hebben dan niet dezelfde rech ten als normale huurders: ze krijgen bij vertrek geen ver huiskostenvergoeding uitbe taald en moeten straks ook de stadvemieuwing niet in de weg kunnen zitten." Hoe dat laatste moet worden geregeld is nog niet helemaal duidelijk. Eigenlijk zouden die bewoners zich bij voorbaat akkoord moeten verklaren met de eventuele renovatie van de panden maar dat is, vindt men op het stadhuis, menselijker wijs niet van die mensen te verwachten, omdat er nog veel te weinig van die renovatie bekend is. Worden de wonin gen niet gerenoveerd, dan komt men over één of ander half jaar weer op straat te staan, tenzij men voldoende inschrijvingspunten heeft be haald om recht te hebben op vervangende huisvesting. Volgens Patrimonium zou ook de renovatiewoning, die mo menteel door krakers wordt gebruikt, door de gemeente moeten worden gevorderd en op tijdelijke basis aan een ur gente woningzoekende uitge geven. „Als de gemeente aan dit plan meewerkt, dan zou de gemeente voor dat betreffende pand ook een uitzettingsproce dure in gang moeten zetten," meent directeur De Ligt. Den Haag De ANWB pleit voor het instellen van een oe ververbinding voor fietsers over de Nieuwe Waterweg. Dat zou kunnen door het weer in de vaart brengen van een fietsveer in de omgeving van de Beneluxtunnel in Schie dam. Het pleidooi van de ANWB staat in een commentaar, dat de bond heeft gezonden aan het openbaar lichaam Rijn mond waarin een aantal op merkingen staat over het con cept-fietspadenplan Rijnmond Noord-West. Het is de ANWB opgevallen, dat er niet bij alle onderdelen van de nota een onderscheid gemaakt wordt tussen recrea tief verkeer en woon-werk- verkeer, op plaatsen waar dat wel van belang zou zijn. Ook mist de bond een aanwijzing over het wel of niet gebruiken van de paden door bromfiet sers. Maasland De Maaslandse tweeling Marcel en John Jansen heeft van 32.544 lucifers, die zij in vele uren vrije tijd hebben samengevoegd, een flinke kerk gebouwd. De tweelingbroers, die zaterdag vijftien jaar oud worden, hebben het knutselen met lucifers al lan ge tijd als hun grote hobby. Zo hebben ze ook een mo len gemaakt van negenduizend lucifers en hebben ze ook hun eigen woonhuis op schaal in lucifers vereeu wigd. De kunstwerken van de gebroeders Jansen zijn te zien op de expositie, die deze week in de Rozenhof in Maas land wordt gehouden. Het is voor de vierde maal, dat in het centrum een tentoonstelling is van door hobby isten gemaakte werkstukken. Dit keer zijn er 23 deel nemers. Zij tonen onder meer fraai zilver smeedwerk, mineralen, keramiek, knoop- en borduurwerk en een miniatuur motorfietsje. De expositie is nog te zien tot en met zondag. Donder dag van drie tot vijf en van zeven tot negen en zater dag en zondag van drie tot vijf. In de vergadering van de commissie voor financiën en economische zaken verwees de financieel wethouder de hele zaak vriendelijk maar genadeloos naar de afweging die de gemeente in april gaat maken. „Dan wordt het mee genomen," verklaarde de wethouder gisteravond na anderhalf uur discussie en PvdA'er Aad Wiegman liet onmiddellijk weten dat zijn fractie volkomen achter de eigen wethouder staat. De bewoners van Kethel- Noord zetten onder aanvoe ring van woordvoerder Aad Verspeek dikke vraagtekens bij de handelwijze van de ge meente tegenover de mensen in Noord.. „Ze komen er 's zomers wel met zijn allen op de fiets van de natuur genie ten, maar daar staat niets te genover. Een eerste behoefte als het aansluiten op het aardgas wordt ons nog steeds ontzegd, omdat op die aanleg geld moet worden toegelegd door de gemeente." De bewoners hebben overi gens op een ander front wel een succesje geboekt. Mor genavond kan heel Neder land hun grieven aanhoren als zij in het Tros-program- ma 'Kieskeurig' hun zegje mogen doen. Ook wethouder Scheeres komt voor in dat programma, dat tussen negen en half tien wordt uitgezon den. Scheeres zei gisteren tot woede van de bewoners wei nig te verwachten van de uitzending, maar zwakte vrijwel onmiddellijk zijn woorden af om een verdere polarisatie te voorkomen. Drie partijen namen het gis teren op voor de mensen uit Kethel-Noord: CDA, D'66 en CPN, waarvan de laatste het verste ging. Van VVD en PPR was niemand aanwezig tijdens de vergadering van financiën en economische za ken. Schiedam Traag optreden van het rijk is cr de oorzaak van dat het milien-onvriendelijke bedrijf Tankercleaning nog steeds niet weg is uit Schledam-Zuid. Dat blijkt uit de antwoorden van gedeputeerde staten van Zuid-Holland op vragen van het Schiedamse PvdA-statenlid Kans van der Vlist Minister Ginjaar had destijds toegezegd alle mede werking aan de verplaatsing te zullen verlenen, maar tot op heden heeft dat geen resultaat gehad. Van der Vlist beeft gedeputeerde staten naar de oorzaken gevraagd. Het Schiedamse statenlid vroeg ook naar maatregelen van de provincie voor de pe riode dat Tankercleaning nog in Schiedam zit. Uit de ant woorden blijkt dat het fel om streden bedrijf uit Schiedam- Zuïd alle vereiste vergunnin gen krijgt, maar dat zeer strenge eisen zullen worden gesteld, opdat de overlast zo veel mogelijk wordt beperkt. Met centraal milieubeheer Rijnmond is afgesproken dat er scherp zal worden gecontro leerd. De provincie vindt het onbe hoorlijk om Tankercleaning vergunningen te onthouden. en Bewon :t centrum, di< de zijn gestai de tijd om 1 in te leveren. Vlaardingen Bewoners en winke liers in het centrum, die een eigen in spraakronde zijn gestart, krijgen nog een week de rijd om hun eigen ver keersplan in te leveren. Die inzendter mijn liep op 31 december van het vori ge jaar af. Maar onder druk van de commissie voor verkeer en vervoer heeft wethouder Goudriaan toegezegd dat ze tot volgende week donderdag de tijd hebben hun alternatief verkeers plan bij de gemeente In te leveren. Moest de wethouder door de commissie worden overtuigd; de commissie liet zich door de groep alternatieve insprekers overtuigen dat de manier waarop zij bui ten spel zijn gezet niet kan, Hema-be- drijfsleider Piet Hoogers, die de commis sie toesprak namens bet koopcentrum Vlaardingen en de drie grootwinkelbe drijven, noemde de ontstane situatie een dictatoriaal-democratische besluitvor ming. Zo'n zestig centrumbewoners alsmede de meeste winkeliers, de grootwinkelbedrij ven incluis, gooide direct aan het begin van de inspraakperiode voor het ver keerscirculatieplan voor de binnenstad het bijltje er bij neer. Zij vonden dat ze te weinig bevoegdheden hadden in de in spraakprocedure en ook het strakke tijd schema zinde hen niet Daarom werd besloten een eigen in spraakprocedure te starten en het ver keersplan dat vervolgens uit de bus zou komen naar de gemeente te sturen. Om dat er voor de officiële inspraakprocedu re nauwelijks belangstelling was, werd die plotseling op de laatste dag van het vorige jaar afgesloten. Het alternatieve plan was echter nog niet binnen, omdat de eigen inspraakronde van bewoners en winkeliers nog niet was afgerond. Nu de alternatieve insprekers nog een week de tijd krijgen, kan hun plan ook worden verwerkt in het definitieve verkeersplan dat op het stadhuis wordt ontwikkeld. Als door strenge voorwaarden aan alle bezwaren tegemoet kan worden gekomen, moet de vergunning worden verleend, redeneert men. Bovendien be schikte het bedrijf sinds de op richting in 1956 al over een hinderwetvergunning, dus ook in dat opzicht zou een weige ring onfatsoenlijk zijn, meent althans de provincie. In Schiedam is bezorgdheid ontstaan over het uitblijven van de verplaatsing van Tan kercleaning. De onderhande lingen die zijn gevoerd tussen het Schiedamse bedrijf en het concurrerende bedrijf Booy Clean om tot een samenwer king te komen heeft nog steeds geen resultaat opgele verd. Wel is duidelijk gewor den dat een vestiging van een nieuw cleanbedrijf in Botlek haalbaar is, zij het dat steun van het rijk daarbij niet kan worden gemist. Het rijk heeft die steun toege zegd, maar maakte steeds wei nig haast Gedeputeerde staten zeggen herhaaldelijk bij het rijk te hebben aangedrongen op spoed. Binnenkort zal op rijksniveau worden overlegr' over de brandende zaak. Dit nieuwsblad, waann u al bet nieuws uit eigen omgeving kunt vinden, wordt tonder extra koeten bezorgd in combinatie met het Rotterdams Nieuwsblad. •vJoOOP' Vlaardingen Uit de officiële resultaten van het funderings- onderzoek, dat in het stadsver nieuwingsgebied in de Vette- noordsepolder (VOP) is uitge voerd, blijkt dat de kwaliteit van die funderingen heel wat beter is dan men op het stad huis had gevreesd. Het meren deel van die funderingen is van goede kwaliteit. Er is in de wijk slechts een beperkt aantal woningen, dat op dus danig slechte funderingen staat dat renovatie wegens de hoge kosten bij voorbaat uitge sloten moet worden geacht. De resultaten zijn een dezer dagen aan de commissie voor stads vernieuwing aangeboden. Bij de uitwerking van het on derzoek heeft men de staat van de funderingen in vier klassen onderverdeeld: goed, matig tot goed, matig en slecht Bij goede funderingen zal in de komende 25 jaar geen scheefzakken of scheurvor ming optreden, zo wordt in het rapport aangegeven. De kwali ficatie 'matig tot goed* geeft aan dat de huizen zeker nog zo'n 25 jaar kunnen worden fehandhaafd, maar dat wel re ening gehouden moet wor den met een lichte toename van de scheefstand. Het me rendeel van de onderzochte huizen voldoet wat de kwali teit van de funderingen be treft aan die twee klassen. Bij de overige huizen in de wijk wordt renovatie moeilij ker tot onmogelijk. Zestien huizen in de wijk hebben een matige fundering: bij deze panden zou een ingrijpende renovatie alleen zinvol zijn als de omliggende panden een goede fundering hebben, het geen niet in alle gevallen zo is. Daarnaast zal na die renovatie extra onderhoud moeten plaatsvinden in verband met de steeds sterker wordende scheefstand en het optreden van scheuren in de gevels en dergelijke. Enkele panden in de wijk hebben een dusdanig slechte fundering, dat renova tie niet meer mogelijk is. Deze panden zullen zonder meer i moeten worden afgebroken, Uit het onderzoek is gebleken dat bij enkele woningen de uitbouwtjes onvoldoende ge fundeerd zijn. Het gevolg hier van is dat deze uitbouwtjes sneller zakken dan de wonin gen zelf, zodat de bouwwerken zich op den duur losscheuren van de woningen. Dit pro bleem zal bij eventuele reno vatie van de panden moeten worden bekeken. Al eerder was duidelijk ge worden dat de toestand van de funderingen in de wijk over het algemeen behoorlijk goed was. Op grond daarvan wordt momenteel gewerkt aan een derde renovatieplan voor di verse blokken in het stadsver nieuwingsgebied van de VOP.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1