IT Vanaf maandag dagelijks RN WATERWEG Schiedams Polen- comité mag niet naar Naaldwijk Goudriaan verwijt Zijdeveld laksheid Alleen CDA steunt Zijdeveld 14 Ton Spel nieuwe commissaris Brand sociale werkplaats aangestoken Commissie akkoord met renovatie MUWI in m gwj tëjtöjjjjg mmm. Bywoner* wijten h aan dumping van havenslib I 'V - Burgemeester De Bruin:Wat moeten de mensen wel denken?9 Zie ook pagina drie. Huurad viescommissie geeft bewoners gelijk v SCHIEDAMSCHE COURANT 14 januari 1982- - ONAFHANKELIJK DAGBLAD - 105de jaargang no. 264 4 PAGINA'S* Vanaf maandag zullen wij de berichtgeving uit uw woonplaats verbeteren, in het Waterweggebied ontvangen de lezers van s het Rotterdams Nieuwsblad al gedurende een lange reeks s? van jaren afhankelijk van hun woonplaats het Vlaardlngs Dag- Sblad, de Schiedamsche Courant of de Nieuwe Waterweg Cou- rant. De inhoud van deze bladen is hetzelfde, alleen de titels wisselen. De regionale kranten worden altijd eerder dan het algemene deel van de krant gemaakt en door de bezorger |f met de hand in het Rotterdams Nieuwsblad gestoken, wat re- gelmatig tot vergissingen leidt De nieuwe offsetpers, waarop gf het Rotterdams Nieuwsblad sinds een half laar wordt vervaar- |Ldigd maakt het mogelijk dat de regionale katems gelijktijdig 11 met het algemene gedeelte van de krant kunnen worden ge drukt. Een belangrijke verbetering, die ook een grotere actu aliteit in de plaatselijke berichtgeving mogelijk maakt. Vanaf maandag krijgt het Rotterdams Nieuwsblad in uw woonge bied vijf keer per week een apart deel onder de naam „RN WATERWEG" waarbij uiteraard do oude vertrouwde titels vermeld blijven. Dagelijks een apart ultneembaar katem met al het lokale en regionale nieuws. Wij hopen op deze wijze te kunnen voldoen aan een els van deze tijd: een niet onderbroken actuele en objectieve nieuws voorziening, ook uit uw eigen buurt. Vanaf maandag een veranderde krant - wij hopen dat u hem op den duur beter dan ooit zult vinden. t i Zijdeveld en Goudriaan Vlaardingen Bas Gou driaan verwijt zijn Schie damse collega-wethouder Chris Zijdeveld laksheid.- De Vlaardingse .PvdA- wethouder vindt dat Zij develd ook PvdA zich niet genoeg inspant om afdoende verkeers maatregelen te realiseren wanneer de spoorweg overgang op de Nieuwe Damlaan maandenlang wordtafgesloten. De overgang moet tijdelijk dicht voor de bouw van een tunnel onder de spoorlijn. De vrees bestaat dat het Vlaardingse ver- keersnet daardoor veel Schiedams verkeer te ver werken krijgt. Pvd A-raadslid Van Opijnen vroeg in de raadscommissie voor verkeer en vervoer hoe dat nu moet wanneer het Vlaardingse wegennet met dat extra verkeer uit Schiedam wordt belast. „Daarvoor heb ben we wel wat in petto," ver klaarde Goudriaan. Welke maatregelen hij denkt te ne- Vlaardingen Ton Spel wordt de nieuwe chef van het Vlaardingse politiekorps. Per 1 mei van dit jaar is hij als commissaris benoemd om de vertrekkende Ben Van Toledo als korpschef op te volgen. Spel (40 jaar) is momenteel korpschef in Capelie aan den IJssel. Voor zijn Capelse pe riode werkte hij bij de Rot terdamse politie. Bij de poli tie in de Maasstad heeft hij zowel bij de geüniformeerde dienst als bij de recherche gewerkt. Bij de recherche hééft hij zich onder meer be ziggehouden met de bestrij ding van zwendel, verdoven de middelen en heling. Ook heeft hij deel uitgemaakt van het regionale vuurwapen team en de recherche-infor matiedienst. In 1965 is Spel zijn politieloopbaan begon nen bij het Rotterdamse korps. Hij woont momenteel in Ouderkerk aan den IJssel. Maandenlang al werd Spel getipt als opvolger van de huidige commissaris Ben van Toledo, die op zestigjarige leeftijd met pensioen gaat zoals dat bij de politie gebrui kelijk is. Die geruchten zijn echter tot op het laatste mo ment ontkend. Spel ontken de zelfs dat hij had gesollici teerd naar de functie van korpschef in Vlaardingen. Bij informele gesprekken met raadsleden in de com missie voor algemene zaken kwam Spel ook als een van de beste kandidaten uit de bus. Een andere gegadigde voor de vacature-Van Toledo was de Maassluise korpschef Kees van Nieuwkoop. men wil hij echter nog niet kwijt. Desgevraagd zei de Vlaardingse wethouder dat Zijdeveld zelf nog nooit con tact met hem heeft gezocht, maar dat op ambtelijk niveau wel enig overleg is. Volgens Goudriaan zou Zijdeveld er veel meer aan moeten trek ken. De Vlaardingse wethou der vindt dat zijn Schiedamse collega zich veel te passief op stelt; ten opzichte van Vlaar dingen maar ook de overige betrokken instanties. Scham perend merkte hij op dat Schiedam al jaren met de plannen bezig is, maar dat er nog niets is gebeurd. Ook zei de Vlaardingse wethouder dat hij nog niets heeft gezien van de honderd zonnewoningen die Zijdeveld met veel tam tam heeft aangekondigd. Schiedam wil nog dit jaar gaan beginnen met de ondertunne ling van de spoorbaan. Het karwei moet in ieder geval voor 1984 gereed zijn. Volgens de planning zal dan de tram vanaf het Marconiplein in Rotterdam naar Schiedams meest noordelijke stadswijk Woudhoek gaan rijden. De spoorwegovergang is voor au tomobilisten de enige directe mogeljkheid om vanuit Schie- dam-noord het stadsdeel ten zuiden van het spoor te berei ken. Tijdens de bouw van de tunnel wil Schiedam het verkeer van noord naar zuid vooral ge bruik laten maken van de rijksweg. Er wordt op gegokt dat het in die periode mogelijk zal zijn de zogenaamde oortjes bij de Benelux-tunnel aan een kant open te stellen, zodat het verkeer komende uit de rich ting Schiedam-noord bij de brug over de mr.L.AJCesper- weg/Vlaardingerdijk de rijks weg af kan en vervolgens naar het Schiedamse havengebied kan rijden. De verwachting bestaat echter dat veel Schie damse automobilsten via Vlaardingen-Holy (Zwanen- singel) hun doel proberen te bereiken. Oude Kreupelstraat rij p voor conflict Schiedam Een geweldi ge golf van protesten te gen onbewoonbaarverkla ring van enkele middel eeuwse woninkjes aan de Kreupelstraat is gistera vond merkbaar overge- spoeld, en met succes. Wethouder Zijdeveld nam zijn voorstel voorlopig te rug. De pandjes, daterend uit 1600, blijven voorlopig bewoond, hoewel de PvdA-wethouder met steun van uitsluitend het CDA tot andere plannen geneigd was. De bewo ners, de historische vere niging Schiedam en van de'politieke partijen met name PPR, CPN en PvdA vreesden voor sloop. Vol gens de historische vere niging kon dit de enige consequentie zijn van de onbewoonbaarverklaring en daarom was zij tegen. De vereniging vond dat zulk een historisch object (als buitenhofje van Belois en welhaast als pelgrim soord voor Liduina) bewaard moet blijven. De bewoners vonden dat zelf ook. Namens hen zei Eric Dijkhuizen, dat de woningen inderdaad klein zijn maar dat de bewoners daar zelf geen en kele moeite mee hebben. Al lerlei argumenten, die de on bewoonbaarverklaring moes ten staven, werden een voor een door PvdA-raadslid Niko- laj Dielemans om zeep gehol pen en hij kreeg steun van zijn fractiegenoot Hans van Kleef, die In een juridisch getint be toog stelde dat de gemeente, als eigenaar van de woningen, slechts tot onbewoonbaarver klaring mag overgaan als wer kelijk niets anders meer moge lijk is. En Van Kleef betwijfel de dat. Hij gaf Zijdeveld lik op stuk. Het CDA bracht de financiële nadelen naar voren, maar vooral Herman Noordegraaf (PPR) en Ulferd Bruseker (CPN) betoogden dat de res tauratiekosten nog niet eens bekend zijn, dus dat men moeilijk tot zo'n oordeel kan komen. De historische vereni ging was het vooral, die refe reerde aan het beschermd stadsgezicht De bewoners van de Kreupel straat bleken niet op de hoogte te zijn gebiacht van het agen dapunt gisteravond. Desge vraagd zei PvdA'er Dielemans dit hoogst onfatsoenlijk te vin den van de gemeente, in casu zijn partijgenoot Zijdeveld. Dielemans vond dat hieruit een onvoldoende besef van in spraakmogelijkheden spreekt Vlaardingen De brand in het Toeleveringsbedrijf Vlaardingen is aangesto ken. De daders een 22- en een 24-jarige Vlaardin- ger zijn door de politie in de kraag gevat. Des kundigen hebben het schadebedrag geraamd op drie a vierhonderduizend gulden. Het gaat vooral om waterschade; brand schade is er -nagenoeg niet. Een van de daders bekende te genover de politie dat hij de nacht na de brandstichting twee inbraken heeft gepleegd bij bedrijvpn in de directe na bijheid jn de sociale werk plaats. De politie kwam de twee mannen op het spoor door een combinatie te leggen tussen de brand en de inbra ken in de bedrijven aan de Ja mes Watcweg. Het werk bij de Vlaardingse sociale werkplaats aan de George Stephensonweg is in middels weer hervat De dag na de brand die in de nacht van zondag op maandag woed de werden de meeste werk nemers gewaarschuwd dat zij niet op hun werk hoefden te verschijnen. Het bluswater had zo'n ravage aangericht dat er niet te werken viel. De hele maandag is een dweilploeg druk in de weer geweest om de duizenden liters water van de brandweer, maar voor al ook van de automatische blusinstallatie weg te wer ken. Doordat de sprenkelin- siallatie direct na het uitbre ken van de brand in werking trad heeft het vuur niet veel schade aangericht. De ver wachting is dat binnen enkele dogen het werk op het Toele veringsbedrijf weer normaal kan worden hervat. rr f.v.' Naaldwijk Het inter kerkelijk comité in Naald wijk heeft dusdanige be zwaren tegen het plan van de Schiedamse stichting Polen '81 om ook in Naaldwijk goederen in te zamelen, dat burgemees ter J. de Bruin heeft be sloten de stichting hier voor geen vergunning te geven. Het interkerkelijk comité is zelf ook bezig met een inzamelactie voor de Polen en men had het moeilijk met de tweede actie vanuit Schiedam. De in Schiedam gestarte stich ting is de laatste weken ook buiten de stad actief, vooral dankzij steun van 27 MC'ers. Men organiseert onder andere acties in Vlaardingen, Spijke- nisse en Rotterdam. In Naald wijk was het plan voedsel en kleding in te zamelen op de zelfde dag dat het interkerke lijk comité dat wilde doen. Daarom greep de Naamdwijk- se burgemeester J. de Bruin in. „Twee acties, dat kan natuur lijk niet- Alleen de Naaldwij- kers krijgen vergunning. Wat moeten de mensen wel den ken?" aldus De Bruin. Een van de actievoerders in Naaldwijk verklaarde opge lucht: „Vanuit Schiedam wordt bijvoorbeeld kleding on gesorteerd en ongewassen naar Polen gebracht Wij willen het liever samen met 's-Graven- zande doen waar alles wordt uitgezocht en gewassen. Dus gelukkig krijgen we nu geen twee acties op één dag. Wij zullen er in ieder geval voor zorgen dat 's-Gravenzande onze spullen kant en klaar krijgt aangeleverd." Die spul len gaan naar het comité zie ken- en bejaardenhulp. In Naaldwijk is hiertoe besloten omdat voedsel en kleding van uit deze buurgemeente recht streeks naar Polen gaat Zo weet men in Naaldwijk precies waar alles terecht komt Twee vrachtwagens staan za terdag in Naaldwijk klaar om voedsel en kleding in te zame len voor Polen. De bevolking uit Naaldwijk, Honselersdijk en Maasdijk xan terecht bij de wagens op het Wilhelmina- plein en op het Albert Heijn- plein. De inzameling duurt van tien tot twee uur. De actie wordt gesteund door leerlin gen van vrijwel alle scholen in Naaldwijk, Maasdijk en Hon selersdijk die aeze week bruikbare dingen mee naar school nemen. Het interkerke lijk comité laat weten dat vooral baby- en kinderkleding belangrijk is. Het woonwagenkamp aan de Schiekade. Schiedam Volgens de Ke- thelse huisarts Ruurd van der Veer gaat de hyglSne op het woonwagenkamp aan de Schfckade hard achteruit. Door allerlei plannen rond het kamp vindt er geen on derhoud meer plaats» zo sig naleert Van der Veer, en hij noemt dat een bedenkelijke zaak. De woonwagenbewo ners aan de Schiekade zelf klagen over toenemende hoofdpijn en misselijkheid, maar zij wijten dat aan de lozingen van Rotterdamse havenslib in de Oostahtspol der, op een steenworp af stand van het kamp. „Het bijt ook in de ogen," zeggen zij, „als je 's ochtends wak ker wordt, lijken je ogen wel een kameel: dan zit er zó'n bult onder!" Volgens Van der Veer, de vaste huisarts van het woon wagenkamp, moet de situa tie wel heel erg zijn als men met de huidige vorst van dit soort verschijnselen nog last heeft. Het klimaat is er niet naar, meent hij. De klachten over hoofdpijn en misselijk heid zijn hem als zodanig niet bekend, maar hij sluit de vermeende oorzaak niet uit: „Overal wordt tegen woordig allerlei rommel ge loosd, het Is overal e«;n smeerboel," zegt hij. Ten aanzien van de oog klachten merkt hij op dat Schiedam al maandenlang geteisterd wordt door aller- lei kleine Infecties en oogvi russen. die geregeld de kop opsteken in schoolklassen of in diverse buurten en die hij dan ook niet specifiek acht voor de situatie op het woonwagenkamp. Wel vindt hij dat de verslechterende toestanden aan de Schiekade de nodige aandacht verdie nen. Vlaardingen De raadscommissie voor de stadsvernieuwing is gisteravond akkoord gegaan met de renovatie van de 694 MUWI-I woningen in de Babberspolder. Voor de opknapbeurt moet ruim 34 miljoen gulden ter beschikking worden gesteld. Het project is in omvang het grootste karwei in de stadsvernieuwing, dat Vlaardingen tot nu toe heeft aangepakt. De voorbereidingen van de renovatieplannen in het complex zijn niet erg soepel verlopen. Wat in eerste in stantie, jaren geleden, bedoeld was als een onderhouds plan waaruit voor de bewoners nauwelijks huurverho ging zou voortvloeien, is uitgegroeid tot een renovatie, waarin ook het nodige achterstallig onderhoud wordt weggewerkt. Het gevolg is echter dat de bewoners nu een huurverhoging van 96 gulden per maand moeten ac cepteren, zoals de stand van zaken mamenteel is. Dreigt die huur nog hoger te worden, als blijkt dat de totale kosten van het project nog stijgen en daar houden sommige betrokkenen nog rekening mee dan zal eerst met de bewoners gesproken moeten worden over de vraag, of zij de duurdere renovatie toch door willen laten gaan. Door allerlei perikelen tussen de gemeente en de actieve bewonersgroep zijn die bewoners enige tijd geleden uit het overleg met de gemeete gestapt Raadslid Jo Schriel (CDA) deed gisteravond een vurig pleidooi in hun rich ting, om een streep te zetten onder het verleden en weer met de plannen mee te gaan doen. „Dat zou dan de zo veelste keer zijn!" was het antwoord vanaf de publieke tribune. Een klein succesje hebben de bewoners overigens alsnog behaald. De huuradviescommissie heeft deze week uitge sproken, dat de opgelegde huurverhoging over 1980 moet worden teruggedraaid, omdat de technische staat van de huizen dermate slecht is dat een hogere huur niet geëist kan worden. De bewoners rekenen er op, dal de huur- commissie ook over 1981 een dergelijke uitspraak zal doen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1