ROTTERDAM Bouwbedrijf Spee viert feest in space-tower BB moet personeelslid smartegeld geven Gratis rijden: strop van 6 miljoen Sport en recreatie: Vervang ijsbaan Hoek van Holland 695.- Unaniem ja tegen nieuwe Willems toren Mc. ter meulen natuurlijk 'Werkcentrum Dans' belooft beterschap Zware schade voor coaster na aanvaring NAM: Gestolen dynamiet- staven konden niet ontploffen 'Winkels in Vreewijk in de knel' Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 22 Januari 3932 Waarderingen kritiek voor 'Brood op de plank' Rotterdam Uit de nota 'Brood op de plank' over de economische ontwikkeling t en werkgelegenheid in Rotterdam blijkt een verheugende ombuiging van bet beleid, zo constateerde drs.H.H.Horsting van de Rot- te rd am se Kamer van Koophandel en Fa- - brieken, tijdens de twee hoorzittingen die de raadscommissie voor de haven over de nota - heeft gehouden. De economimische ontwikkeling heeft in het beleid weer een gelijkwaardige plaats 1 gekregen naast zaken als wonen, milieu, ruimtelijke ordening en stadsvernieuwing. Bij alle waardering plaatste de heer Hor- sting ook een aantal kritische kanttekenin- v gen. Hij wees op de verontrustend hoge ta- rieven. die de overheid voor haar diensten berekent (de leges voor milieuvergunningen gaan in een paar jaar met 438 procent om hoog), de ongunstige grondpolitiek en de lange tijd die het bedrijven kost aan de no dige vergunningen te komen (wettelijke ter mijnen worden vrijwel altijd overschreden). De Kamer van Koophandel miste ook een aantal aandachtsvelden in de nota, zoals de bevordering van het toerisme, van het ge bruik van de congresaccommodatie, van Ahoy', de aandacht voor het hotelwezen, de totstandkoming van een pretpark, de zake lijke dienstverlening en de bouwnijverheid. 'Het bedrijfsleven is er niet in de eerste plaats om arbeidsplaatsen te scheppen', al dus drs. Horsting. Het bedrijfsleven biedt goederen, aan en verleent diensten en dat le vert de arbeidsplaatsen op'. In een commentaar op de nota 'Brood op de plank' zegt de stichting midden- en kleinbe drijf Stadsrenovatie, dat er naast het in drukwekkende programma voor de sociale woningbouw een programma moet worden ontwikkeld voor de sociale bedrijfshuisves ting. Bij de stadsvernieuwing wordt er een sterk conserverend beleid gevoerd. Als de stadsvernieuwingstrein nadert krijgen be drijfjes geen vergunningen meer voor aan passingen e.d. Ze zijn daardoor gedwongen vrijwillig te verplaatsen, maar komen bij gronduitgifte elders dan niet aan de bak, omdat daarbij de verplicht verplaatste be drijven voorrang hebben. De stichting zegt, dat in het midden- en kleinbedrijf tussen 1977 en 1980 ruim 9400 arbeidsplaatsen (11 procent) uit de oude wijken zijn verdwenen. Omscholing De Contactgroep van werkgevers in de Me taalindustrie wijst er op, dat er enerzijds een tekort aan vakbekwame arbeidskrachten is in deze bedrijfstak en anderzijds zeer velen onvrijwillig werkloos zijn. Deze discrepantie dient naar de mening van de contactgroep te worden opgeheven door maatregelen op het gebied van verplichte omscholing. De 'miljarden-investeringen' langs de Water weg vereisen maatregelen op korte termijn. De directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Rotterdam bereidt een meeijaren- plan voor de arbeidsvoorziening voor. Hij wijst er voorts op, dat het actief reageren op nieuwe marktbehoeften waarvan de pro ducten een hoge toegevoegde waarde heb ben leidt tot de inzet van hooggeschoolde arbeid. Het aanbod van ongeschoolden op de arbeidsmarkt wordt daardoor steeds groter. De directeur erkent het belang van scho ling, maar wijst er op, dat dit instrument zijn beperkingen heeft. Niet iedereen kan de gewenste scholingsgraad bereiken, zeker niet als de eisen steeds hoger worden ge steld. 'Brood op de plank' wordt 25 maart in de gemeenteraad behandeld. Rotterdam Het 'BV Bouw- en Aannemingsbedrijf v.h. C. Spee' bestaat vandaag 105 jaar. Een familiebedrijf dat via Flakkee overwaaide naar Rotterdam waar men op dit mo ment op het punt staat de vestiging in de Spaanse Polder uit te breiden. In 1876 startte Jan Spee op Flakkee met een timmerwinkel- tje. Het bedrijfje draaide goed maar toen Comelis het van zijn vader overnam kwam toch een grote verandering. De- watemoodsramp in 1953 bracht Cornelis op het idee om maar naar bet 'veiligere* Rotterdam te verhuizen. Eerst op de Vlaardingenweg en later op de Thurledeweg groeide het bedrijf, zeker toen 25 jaar geleden de huidige di recteur, Lambertus Spee ('me neer Bart') het heft in handen nam. „En nog steeds hebben we vooruitzichten dat het bedrijf in handen van de familie zal blijven", zegt de jubilerende directeur. „Want mijn beide zoons gaan de HTS volgen en moeten het later weer van mij overnemen". „Het bedrijf is uitgegroeid tot een middelgroot aannemings bedrijf dat beschikt over vijf tig man personeel en wat be langrijker is, volledig self-sup porting. We hebben loodgie ters, metaalbewerkers, een te ken- en constructiebureau, kortom, allerlei takken in de firma waardoor we nooit een beroep op anderen moeten doen. Lambertus Spee (47) startte zijn werk met een project in Monnikkendam. „Later zijn we ons eigenlijk een beetje gaan specialiseren in werken die een ander niet voor moge lijk houdt. Zo hebben wij in 34 dagen de Euromast verbouwd". Dergelijke snelheden kunnen echter alleen bereikt worden met behulp van het personeel. Spee; „Je moet mensen om je heen hebben die bereid zijn keihard te werken. En soms ook wel eens meer uren ma ken dan in de cao staat. Ik heb die mensen, vandaar dat ik vele opdrachten klaar heb op het moment dat men dat wenst". Nieuw in het middelgrote be drijf is op dit moment het ver vaardigen van kunststof ra men en kozijnen. „Daar zie ik toekomst in zegt de directeur optimistisch. „Geen onderhoud meer, hoge isolatiewaarde en binnen drie uur aangebracht. We kopen de profielen in Duitsland en de rest doen we zelf. Vandaar dat het nodig is dat het bedrijf uitgebreid wordt. Ik heb de vergunning al binnen". Het 105-jarig bestaan is van daag gevierd door relaties en personeel Gekozen is voor de Euromast waar een expositie gegeven zal worden en waar het personeel en genodigden een diner aangeboden krijgen. „We hebben voor de Euromast gekozen omdat we in de eerste plaats goede herinneringen hebben, in de tweede plaats vanwege de space-tower (Spee's toren) en ten derde omdat de mast 105 meter hoog is. En dan? Meneer Bart: „Dan gaan we maandag weer ge woon aan het werk. Want ik wilde het in eerste instantie heel rustig houden maar in deze tijd, waarin iedereen klaagt dat het zo slecht gaat met de economie, is een feest altijd welkom. Daarom hebben we het toch maar gedaan. Trouwens, wat is slecht Ik Hier stond de wieg van Bouw- en aannemingsbedrijf v/h C.Spee: in dat kleine wit te huisje met puntdak op Flakkee. verwacht dat 1982 voor ons een uiterst gunstig jaar zal worden. Net als vorig jaar ei genlijk. En helaas hoor je der gelijke kreten steeds minder van ondernemers". Welstandscollege: Rotterdam Het welstands college heeft zich gisteren unaniem uitgesproken voor het rechtopzetten van een "deel van de oude Willems- "brug op het noordelijk land- hoofd. Het positief advies zal nu voorgedragen worden aan het college van burgemeester en wethouders. De voordracht van architect 'Rem Koolhaas, veegde de laatste bestaande twijfels van tafel. Wel bestaan er nog be zwaren bij sommige leden van het welstandseollege te gen het te bouwen restaurant op drieënnegentig meter hoogte. Boven het restaurant, waar het Haagse visrestau rant Saur interesse voor heeft getoond, komt dan een gemeentelijke ontvangstgele genheid en daarboven weer een platform, waar men snacks wil gaan verkopen. Het merendeel van het wel standscollege ging ook ak koord met de toevoeging van deze elementen. „Wel moet een kopje koffie dan /1,25 kosten want anders is het geen toren meer voor de Rotterdammers", was de me ning. Sterkte Het oude brugdeel wordt, als het plan doorgaat, met enke le scharnieren overeind ge zet De toegevoegde elemen ten zullen waarschijnlijk de kleuren rood, wit en blauw krijgen. Het brugdeel zelf be houdt zijn eigen kleur. Op de toren zelf zal een lichtkrans geïnstalleerd wor den die per kwartier twee minuten zendtijd heeft om ideële boodschappen te sei nen. De uitvoering van het totale plan is echter nog af hankelijk van de sterkte van het metaal van de Willems brug. Rotterdam De Stichting Werkcentrum Dans heeft van af het seizoen '77-'78 jaarlijks haar budget overschreden en zal vanaf dit seizoen een be hoorlijke financiële admini stratie moeten voeren om ver dere overschrijdingen te voor komen. Eind vorig jaar heeft de direc teur van de Gemeentelijke Ac countantsdienst rapport uitge bracht inzake respectievelijk de jaarrekeningen 1975/1976 tot en met 1978/1979 en 1979/1980. De overschrijding bedroeg in het seizoen '79-'80 f 86.000,-. Bij goedkeuring van de subsidie-afrekeningen over genoemde seizoenen en afboe king van een vordering op de Stichting Musische Vorming wordt aan de stichting per sal do een suppletoir subsidie be schikbaar gesteld van f 108.446,75. De dienst wijst er ook op, dat Werkcentrum Dans op de ba lansdatum een schuld heeft 96.318,05 aan de ABN. Voor deze wijze van financieren ontbreekt de formele goedkeu ring. Van de zijde der Stichting werd gistermiddag de Com missie Kunstzaken beterschap beloofd; er is een nieuwe onaf hankelijke financiële admini stratie in voorbereiding, waar over zo spoedig mogelijk ver slag zal worden uitgebracht aan de commissie. Rotterdam De Britse coaster Millgrader is gisteren op Nieuwe Maas in de buurt van de 2e Petroleumhaven zwaaj beschadigd geraakt door een aanvaring met het bunker schip Veere. Het graanschip dat een groot gat onder de w* terlijn opliep, moest worden afgemeerd aan de Madroelka- de. Daar dreigde de Millgrader te kapseizen. Er moest een bok aan te pas komen om de coas ter overeind te houden. Het bunkerschtp Veere had slechts lichte schade en kon la- ter doorvaren. De oorzaak van de aanvaring is volgens de po- litie 'een voorrangskwestie'. Assen De 98 gestolen staven dynamiet, die de rijkspolitie gisterochtend in een schuur in Nieuwerkerk aan den IJssej heeft gevonden, waren door de dieven zelf niet tot ontplof fing te brengen. Het gaat om speciale patronen voor een seismisch onderzoek, die alleen ondergronds kun nen exploderen. De gedachte van de politie, dat met de sta ven banken konden worden opgeblazen, is niet juist, aldus een woordvoerder van de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij (NAM). „Je kunt die staven zelfs bovengronds in het vuur gooien." De staven lagen tijdelijk cw slagen in een depót van "de NAM in Nieuwerkerk aan den IJssel, vanwaar ze een maand geleden werden gestolen. Wat de 30-jarige man, die de rijks politie heeft aangehouden, met de staven van plan was, is nog niet bekend. Rotterdam De werkgele genheid bij winkels en bedrij ven in de Roptterdamse wijk Vreewijk raakt in de knel. Dit heeft een woordvoerder van de gemeentelijke dienst klpin- en middenbedrijf gisteren de commissie stadsvernieuwing laten weten. Rotterdam De Bescherming Bevolking Zuid-Holland in Rotterdam moet het voormalig hoofd van de admini stratie, G. van 't Hul uit Hendrik Ido Ambacht, een scha devergoeding van 10.000 gulden betalen. Hij had 330.000 gulden geëist. Het hoofd van de administratie werd in 1978 in een solli citatieprocedure voor de functie van chef gepasseerd. Hoewel Van 't Hul de enige interne sollicitant was, is hem niet verteld dat er uitgekeken werd naar een kandi daat van buiten de BB. „Destijds heeft het dagelijks be stuur de positie van de heer Van 't Hul over het hoofd gezien", aldus gemeentelijk jurist Vissers van Rotterdam. De Centrale Raad van Beroep in Utrecht vindt dat het bestuur van de BB Zuid-Holland onzorgvuldig heeft ge handeld. Dit in tegenstelling tot de ambtenarenrechter, die eerder een verzoek tot schadevergoeding afwees. De Centrale Raad vond het bedrag van 330,000 gulden, dat Van *t Huil aanvankelijk eiste, te veel van het goede en besloot tot de uiteindelijke 10.000 gulden. Volgens het waarnemend hoofd van de administratie is de sollicitatie niet doorgegaan, omdat hij een conflict had met het bestuur. Van 't Huil zou een poging van het be stuur om het toenmalige kringhoofd te ontslaan hebben verijdeld. Rotterdam Rotterdam krijgt van het ministerie van verkeer en waterstaat 2,6 miljoen gulden minder binnen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Reden is de gratis vervoersactie, die het personeel van de RET vorig jaar drie weken lang hield. In zijn beslissing stelt de minister, dat er tijdens de actie geen inkomsten uit Rotterdam zijn binnengeko men, waardoor hij genoodzaakt is te besnoeien op subsidies voor het openbaar vervoer in de Maasstad. Rotterdam is het met die opvatting oneens en gaat bezwaar aantekenen. Eigenlijk zouden we een premie moeten hebben, omdat de gratis vervoersactie bij wijze van experi ment erg nuttig is geweest", aldus een woordvoerder van de gemeente, die erop wijst dat de actie van de RET-beambten een goede reclame is geweest voor het openbaar vervoer. „Erg veel mensen hebben toen kennis gemaakt met de mogelijkheden, die me tro, tram en bus bieden". Oneens Rotterdam is het ook oneens met de minister, wan- door Nico de Vries neer hij zegt dat de Maasstad de actie had kunnen voorkomen. „De actie is een direct gevolg van de mislukte onderhandelingen tussen het ministerie en de HTM in Den Haag. Wij konden dat niet stoppen. Bovendien hebben wij als Rotterdam in zijn geheel niet vervelend gedaan in de richting van het rijk. Dat de verstandhouding tussen het ministerie en Den Haag minder prettig is, gaat ons niet aan", aldus dezelfde woordvoerder op het stadhuis. Bovendien is Rotterdam van mening dat stakingen en acties een risico is van elk bedrijf. Het stadhuis verwacht dat het bezwaarschrift over enkele weken klaar is, waarna het stuk de verschil lende raadscommissies kan passeren. Weer actie Overigens is het niet uitgesloten dat Rotterdam bin nenkort weer met een actie van het personeel van de RET wordt geconfronteerd. Een rapport over de werkomstandigheden, dat naar aanleiding van acties in Den Haag en Rotterdam in het openbaar vervoer is vervaardigd, wijst de looneis van het personeel als nog af. Volgens de samenstellers van dat rapport is het werk van de chauffeurs niet zo zwaar dat daar voor een ongemakkentoeslag gegeven moet worden. Hoek van Holland Sport en Recreatie levert niet zo maar een ijsbaan in om woningbouw in Hoek van Holland mogelijk te maken. Als de ijsbaan in De Hoek moet wijken voor hui zen, dan moet er voor de grond genoeg worden betaald om ergens anders weer een ijs baan aan te leggen. Het CDA-raadslid drs.P.L.M. Pex merkte dit in de raads commissie voor sport en re creatie op naar aanleiding van de verdwijning van camping en ijsbaan uit de kern van Hoek van Holland. Voor de camping is er aan de Kaapweg nieuwe ruimte gevonden, maar een nieuwe ijsbaan, kos ten geschat op ruim een mil joen gulden, zat er volgens het voorstel niet in. Het raadslid begreep best, dat Hoek van Holland graag socia le woningbouw wil hebben. Het huidige campingterrein met de ernaast gelegen na- t uurijsbaan is een geschikte plaats. De heer Pex vond ech ter, dat er voor de grond dan voldoende geld moet worden betaald om én de camping te verplaatsen én een eenvoudige ijsbaan te maken. Een vertegenwoordiger van de deelgemeente Hoek van Hol land maakte duidelijk, dat de Hoek erg hecht aan sociale woningbouw, maar uitdrukke lijk om een andere ijsbaan had gevraagd. „Dat hoeft van ons echt geen miljoen te kosten. Voor rond twee ton moet er iets te maken zijn". De raads commissie besloot daarop de ijsbaan niet zonder meer op te geven. Grondprijs Als het grondbedrijf twee ton meer voor de grond moet beta len, hoeft het bouwplan nog niet in gevaar te komen", al dus de heer De Wilde van Stadsontwikkeling. Hij is wel van mening, dat er Man op nieuw naar de plannen moet worden gekeken, want die twee ton moet ergens vandaan komen. Hij gelooft echter niet, dat het hele plan voor sociale woningbouw, de komende acht jaar 800 a 900 woningen, waarvan ruim de helft op het camping- en ijsbaan terrein, daardoor op de tocht komt te staan. Volgens de heer De Wilde is het grondbedrijf er bij de on derhandelingen van uit ge gaan, 'daf vervanging van de ijsbaan door een volledig geou tilleerde nieuwe baan moest gebeuren. Het miljoen, dat dan opgebracht zou moeten wor den, zou de woningbouw wel onmogelijk maken. ADVERTENTIE Haal Windsor In huls... stijlvolle eethoek met massief eiken stoelen met beige skai-bekledmg Fraai uitgevoerd in sjieke Windsor-style Afm tafelblad 30 x 120 cm. Wij leveren direkt uit voor raad. Kompleet van 845,* Kompleet met uitschuifbare tafel van 955,- voor 795,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4