ROTTERDAM 21 Zes jachten voor oceaanrace naar New York Rij nmond in vogelvlucht op beurs Vrijbuiten '82 Projecten voor werklozen in De Doelen STAD PLEIN Nieuw opvanghuis voor vrouwen: Organisator Leis verwacht er meer Spreekuur Raad en Daad Erasmusspeld voor 'beiaardchef Uitgebreid beeld van recreatiemogelijkheden «te Wie twijfel zaait kan onrust oogsten Beurs op 1 april: Rechtskundig adviseur Rotterdams Nieuwsbkd vnjdag 22 januan 1982 waar 'Wij willen geen zieltjes winnen' Rotterdam Sinds vanmiddag heeft Rotterdam er een opvang huis voor vrouwen bij De Stichting Opvangcentrum Mensen in Knelsituaties (SOM1K) beeft in Rotterdam een pand ingericht, waar vijftien vrouwen die in een situatie van acute dakloosheid zijn geraakt, terecht kunnen. Het initiatief is genomen door de Stichting Kerkelijke Arbeid en de diakoniefen van de her vormde en doopsgezinde ge meenten in Rotterdam in sa menwerking met de toenmali-" ge directrice van de sociale dienst, drs. Ien Dales, Het opvanghuis gaat niet uit van deskundige hulpverle ning. „Wij willen een stukje menselijkheid geven", zegt verantwoordelijk beheerder mevrouw Janneke Ter haar. „Wij 2ij° geen deskundigen, hebben geen speciale therapie maar kunnen vrouwen wel doorverwijzen naar professio nele hulpverleners. Wat wij doen is proberen naar de vrou wen te luisteren, naast hun gaan staan en ons te verplaat sen in wat ze denken en voe len." Grondslag van waaruit ge werkt wordt, is het evangelie. Het centmm is echter open voor iedere vrouw, ongeacht haar overtuiging, aanleg en si tuatie. „Wij zijn er niet op uit om ziel tjes te winnen", stelt Janneke. „Niet onze waardenormen zijn belangrijk. Natuurlijk kunnen we daar in een gesprek wel eens over praten, maar nooit zullen we die waardenormen opleggen." Het opvanghuis van SOMIK is niet op een lijn te zetten met de Blijf van mijn lijfgroepen. SOMIK mikt niet specifiek op mishandelde of met bedreiging mishandelde vrouwen. Rela tieproblemen, vastlopen in de maatschappij of er gewoon een tijdje uitwillen; daar is het op vanghuis voor. Janneke: „Er zijn vrouwen die zich niet thuisvoelen bij een Blijf van mijn Lijf huts. Die voelen dat als een soort be dreiging. 'Blijf van mijn lijf is feministisch georienteerd. 'Blijf' kiest vaak voor vrouwen die alléén verder gaan. Dat doen wij niet. Wij ondersteu nen en begeleiden vanuit een stukje medemenselijkheid. Let wel, 'Blijf' is een uitstekende instelling en wij hebben er ook contact mee opgenomen, maar ik geloof dat niet alle vrouwen daar terecht kunnen. Wij heb ben een andere doelgroep." Zo zal de SOMIK minderjari gen doorsturen naar de zeden politie of naar het Jongeren Advies Centrum. Ook buiten landse vrouwen worden voor- i Verantwoordelijk beheerder Janneke Verhaar: „Niet betuttelen..." lopig doorverwezen naar Blijf van mijn lijf. „Dat is geen discriminatie, maar Blijf heeft veel meer deskundigheid op dat gebied dan wij. Als een buitenlandse vrouw erop staat door ons te worden opgevangen, zullen wij dat ook doen. Als blijkt dat er behoefte is aan een opvang huis voor buitenlandse vrou wen, kunnen wij ons daar la ter over bezinnen. Ik denk dat we ze nu te weinig kunnen bieden omdat we ons er niet op toegelegd hebben. Vanuit de vrouw bekijken we waar ze het beste op haar plaats is." De vrouwen in het opvanghuis hebben elk een eigen ruimte, maar koken gezamenlijk. De twintig vrijwilligers die bij de Stichting zijn aangesloten zul len de vrouwen waar nodig begeleiden. Janneke verwoordt die begeleiding in het aanvragen van een uitke ring, en meegaan naar de ad vocaat. „We willen niet het woord doen, nemen de nt- woordelijkheid niet over. Be tuttelen doen we niet. Zeg maar dat we meegaan tot aan de deur van de advocaat. De vrouw moet zelf beslissen, zelf handelen. Wij ondersteunen daarin ook al zal dat soms in tegenstrijd met jezelf zijn". Het echtpaar j.van Grondel zal in het opvangcentrum gaan wonen. SOMIK krijgt geen subsidie van de gemeente. „Door de bezuinigingen is er geen geld voor ons. De op vanghuizen hebben geen en kele prioriteit meer", aldus Janneke. Giften zijn dan ook van harte welkom. Gironum mer 266312?. Het telefoon nummer van het opvanghuis is 77.62.64. Rotterdam Zes wedstrijd- jachten staan er nu op de lijst voor de op 20 mei, even buiten de Nieuwe Waterweg van start gaande oceaan race naar New York. Veel is dat nog niet, maar race-organisator Arie M.Lels weet zeker dat er over zes weken als de inschrij ving sluitop z'n minst tien deelnemers zullen zijn. „En misschien wel twintig", gokt hij, afgaande op het aantal zee- zeilers dat graag van wal wil steken en daarvoor met spon sors in onderhandeling is. De in het kader van de twee eeuwen oude diplomatieke re laties tussen ons land en de Verenigde Staten te varen race heeft overigens tot nog toe alleen nog maar vader landse zeezeilers aangetrok ken. „Internationaal valt me de belangstelling tegen", bekent Leis. „De Fransen komen niet omdat ze zoveel eigen races hebben. Volgend jaar bijvoor beeld weer een transatlanti sche. Wat de Engelsen tegen houdt. dat is me niet bekend". Zes schippers hebben defini tief dus ingeschreven voor de, onder de naam „Rotterdam Transatlantic 200" te varen en naar schatting zo'n dertig da gen durende oceaan wedstrijd. door Bram Oosterwijk Twee van hen varen met het zelfde jacht waarmee ze ook hebben meegedaan aan de in het voorjaar van '80 gehouden Specerijen-race van Jakarta naar Rotterdam: Dirk Nauta en Adrïaan van Stolk. Leis re kent in elk geval nog op deel neming van Rob Kwekke- boom en van Ewald Neyen- hoff, die beiden destijds ook vanuit de Indonesische hoofd stad zijn vertrokken. In 1984 zal er trouwens weer zo'n lan ge race zijn, maar dan in om gekeerde richting. Naar Indo nesië dus, met de start (ver moedelijk) in Zierikzee. Toertocht Vier dagen vóór het begin van de race naar New York zal er vanuit Delfshaven een zeil- vloot weggaan voor een toer tocht, naar dezelfde bestem ming. Dat evenement waar voor zich tot nu toe ook nog niet meer dan zes jachten heb ben aangemeldis voor een flink bedrag naar zich toege trokken door de Amerikaanse verkoop-agent van een Neder landse distilleerderij. Als voorwaarde daarbij is ge steld dat er een bepaald wed strijdelement moet worden in gebouwd. Leis: „Men wil graag prijzen beschikbaar stellen en er zal dus zoiets van een han- Race-organisatorArle M.Lels dicap moeten worden in gebouwd. Ik ben aan het be kijken hoe we dat zullen doen". Daarnaast bestaat er nóg een probleem en dat is het op een zo voordelig mogelijke manier heen en weer zien te krijgen van een fikse vloot ronde- en platbodemjachten. Op 5 juli, de dag waarop de raceprijzen worden uitgereikt, heeft Leis een soort van vlootparade op de Hudson-rivier- voor New York opgetuigd. Een gebeurtenis waarvoor veertig Nederlandse schippers van ronde- en platbodemjach ten hebben ingeschreven, maar niet meer dan tien van hen zijn bereid om de over- toehtsprijs van ongeveer 15.000 gulden te betalen. De rest wil er hooguit enkele duizenden guldens voor neerleggen. Voorlopig ziet het er naar uit dat het transport met een of meer schepen van de Atlantic Container Line zal gaan en dat kost dan inderdéód zoveel per jacht. Organisator Leis is overigens druk doende met het huren van een zwaar-transportscbip, waarmee dan in één keer alle jachten tegelijk over zouden kunnen. „Maar ook dan zal sponsoring nodig zijn, om de vrachtprijs tot een redelijk be drag te kunnen terugbren gen aldus Leis. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefo nisch (010-144114) afspra ken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het gebouw van het Rotterdams Nieuws blad aan de Coolsingel wordt gehouden. Rotterdam Voorzitter G.M.Dersjant van de Rotter damse Beiaard Commissie (RBC> is door het gemeentebe stuur onderscheiden met de Erasmusspeld. Dersjant kreeg de onderschei ding voor het vele werk dat hij heeft verzet voor de bei- aardmuziek in Rotterdam. De RBC, waarvan Dersjant van 1972 tot vorig jaar voorzitter is geweest, verzorgt onder meer concerten en heeft het beheer van de beiaarden van de Lau- renskerk en van de Stadhuis toren. Tot nieuwe voorzitter van de beiaardcommissie is P.Brussee, directeur van het "Kerkelijk Bureau van de Hervormde Gemeente Rotterdam, geko zen. Rotterdam Een grote stand van Rotterdam en wijde omge ving vormt een van de trekpleisters op de beurs Vrijbuiten '82, die van 3 tot en met 7 februari de hallen van Ahoy' vol ledig vult. i Op 45 bij 15 meter wordt hel gebied zodanig 'nagebouwd', dat de bezoeker de Nieuwe Waterweg als 'looppad' kan gebruiken en links en rechts de recreatiegebieden van de streek passeert. In speciale meerpalen worden diakasten geplaatst, terwijl er ook een tentoonstelling van scheeps modellen wordt ingericht. Een aantal pret- en recreatie parken is voorts present met een of meer attracties op ware grootte, danwel in maquette- vorm. Zo kan men op Vrijbui ten '82 paard- en ponyrijden op de stand van safaripark Horsemen Holiday en 'verhui- Zo wild zal het In de 'Western hoek' In Ahoy' niet toe gaan zen' naar het wilde westen in een 'Western hoek', waar de bezoeker lasso kan werpen, pijl en boog schieten, hoefijzer gooien, barbequen en chili con came eten. Verder staan op tredens op het programma van country en westerngroepen, zoals Jimmy Lawton en Jean- nie Denver met de hot Bea- verband. Vrijbuiten '82 is volgens de or-' ganisatie het logische gevolg van de vroegere beurs Cara van Ahoy'. Vandaar dat in de drie hallen, die de beurs be slaat tal van stands prijken met de nieuwste modellen ca-< ravans, vouwwagens, motor homes en tenten. Ook de lief hebbers van windsurfen ko men in de beurs ruimschoots aan hun trekken, zo verzekert de beursleiding. De Rotterdamse taxiwe reld is al enkele jaren flink in beroering. Onder de ruim 470 taxi-onderne mers. die de Maasstad rijk is, heerst een enorme verdeeldheid- De twees palt komt voort uit onvre de met het functioneren van de taxi-telefooncen trale, die het taxiwerk on der de beschikbare wa gens verdeelt. Persoonlij ke verhoudingen en wan trouwen ten opzichte van enkele grote taxi-onderne mers spelen daarbij een belangrijke rol. De broederstrijd in de taxiwereld speelt al jaren. Een groep van zestig a ze ventig taxi-ondernemers met een „vrije visie" op het hele taxibestel ligt bij na vanaf de start van de NV TTC, die de taxi-tele- fooncentrale beheert, in de clinch met de NV. Alle pogingen om tot een ver gelijk te komen zijn tot nog toe op niets uitgelo pen. Het publiek zal nauwe lijks een boodschap heb ben aan ruzies tussen taxi-ondernemers zolang de service van het taxiebe- drijf er absoluut niet on der lijdt. Om die service op een zo hoog mogelijk peil te brengen, heeft de gemeente een forse vinger in de pap in de taxiwe reld. De gemeente geeft vergunningen af, heeft twee commissarissen in de NV TTC en heeft zelfs een complete taxi-advies commissie. Rotterdam heeft zich al tijd met het wel en wee van de taxi wereld bezig gehouden. Met name bij de verlenging van de ver gunning voor een taxi-te lefooncentrale heeft de ge meente zich intensief op de problemen geworpen. Na wekenlange beraads lagingen, overwegingen en weerwoorden verleen de de gemeente die ver gunning aan de NV TTC. Die instelling kon de ser vice het best garanderen, was de bijna unanieme mening van het gemeente lijk apparaat. De als te genhanger opgerichte Ver eniging van Rotterdamse Taxi-exploitanten, waarin de groep van „dissidente taxi-ondernemers" is vere nigd en die op persoonlij ke titel gelieerd is aan de Tamico, een onderlinge inkoopcentrale van taxi- ondernemers, kreeg het vertrouwen niet. Om de problemen binnen de taxi wereld tot een op lossing te brengen had de gemeente van de NV TTC wel een meer democrati sche organisatievorm geëist. Met name de in vloed van enkele grote taxibedrijven op het rei len en zeilen van de NV TTC moest aanzienlijk worden teruggebracht. De NV TTC wist aan deze voorwaarden te voldoen en is nu een organisatie, waarin iedere taxi-onder nemer aandeelhouder kan zijn en zo een stem heeft. Bij een voorstel om de service aan het publiek aanmerkelijk te verbete ren door een volledige au tomatisering van het op^ roepsysteem en de verde^ ling van de taxiritten, bleek, dat de tegenstellin gen nog steeds bestaan. De „dissidente taxi-onder nemers" verzetten zleh heftig tegen dit nieuwe systeem, dat volgens hen veel te duur is. Meldpalen en dienstlichtcn werken veel goedkoper, menen zij. De voorstanders van volledige automatisering waren echter op de verga dering van aandeelhou ders verre in de meerder heid en de NV TTC be sloot te automatiseren. Het grootste voordeel was wel, dat het mobilofoon verkeer aanmerkelijk zou verminderen en er door de taxichauffeurs nauwe lijks meer gesjoemeld kan worden met meer of minder aantrekkelijke ritten, of andere trucs om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld te verdienen. Want zoiets gaat ten koste van de ser vice aan het publiek. Nu de NV TTC voor de in vestering van vijf miljoen gulden, die voor automati sering nodig is, een ge meentelijke garantie vraagt zou ieder welden kend raadslid of welden kende ambtenaar toch tot de conclusie moeten ko men, dat alles prima S geregeld. De gemeente heeft een gedemocrati seerde taxi-telefooncen trale. die geheel geauto matiseerd wordt om het publiek meer service te bieden. Financieel kan de NV de benodigde gelden ophoesten en hef enige, wat de gemeente wordt gevraagd, is een garantie te geven. door Cees de Graaff Helaas, zo werkt het niet. De groep „dissidente taxi ondernemers" heeft niet stilgezeten. Nu het op de centen aankomt, wordt de goedkopere oplossing van meldpalen en taxidienst- lichten ineens weer aan trekkelijk voor enkele ambtenaren en raadsle den. De gemeente blijkt bereid te zijn aan dat sy steem een serieus onder zoek te besteden. De kos ten, zo'n 70.000 gulden, zijn ergens in een potje te vinden, dus dat is geen probleem. Het onderzoeken van een afgestemd alternatief is op zich al een vreemde zaak. Nog vreemder Is dat onderzoek te beargumen teren met opmerkingen als zou dat de onrust uit de taxiwereld wegnemen. Het tegendeel zal het ge val zijn. Taxi-onderne mers, die nog geloof hech ten aan democratisch ge nomen beslissingen, moe ten zo het vertrouwen wel verliezen. Ook al valt het onderzoek positief voor de automatisering uit, dan nog wekt het feit, dat er zo'n onderzoek komt, twijfels aan de juistheid van de eerder genomen beslissing. Als de gemeente iets wil onderzoeken, laat ze dan de geschiedenis van £e NV TTC en de manier, waarop voor de automati sering is gekozen, onder zoeken. Als uit dat onder zoek zou blijken, dat er is gesjoemeld en dat de „dis sidente taxl-ondernemérs" op onoirbare wijze de mond is gesnoerd, dan is er reden genoeg om op eerder genomen beslissin gen terug te komen, of die in twijfel te trekken. Rotterdam Onder het motto 'Kijk op werk' wordt op 1 april in De Doelen een beurs- manifestatie gehouden van een groot aantal werklozen- projecten. Het is een initiatief van de vereniging Vrijbaan, waarin zestig onafhankelijke plaatselijke groepen uit Zuid- Holland zijn ondergebracht De stands worden gevuld door vertegenwoordigers van be drijfjes en winkels, die op hun eigen wijze een antwoord heb ben gegeven op de werkloos heid of de arbeidsongeschikt heid. Ook belangengroeperin gen hebben hun medewerking toegezegd. Ook een symposium over de 'Nieuwe werkgelegenheid vormt een onderdeel van d manifestatie. De rechtskundig advi- l seur van het Rotter- J dams Nieuwsblad t houdt elke dinsdagmid- dag vanaf 14.00 uur een s, spreekuur in het ge- J bouw van de krant aan s! de Coolsingel 67. Af- f spraken kunnen 'soch- f tends tussen 9 en 10 uur 1 telefonisch (010-144144) gemaakt worden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5