m Motorri j ders pikken luxe-belasting niet Maand te laat1 Geen subsidie! I Onderwijs aan volwassenen vooral door buurthuizen Van Tilborgs verordening mag van raad in prullenbak Geen informatiebord In De Haven 9 Vlaardinger dijk ligt aan een snelweg 9 Rommel na inbraak niet opruimen' Huren Lindenhof fond 300 gulden Vlaardingse Open School beter af? VLAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE S0URAI4T KIEUWE WATERWEG G3URAN1 AN! ATI 1EI ii !U 1N1 JHj 5Bouwregistratie 'geen taak voor gemeente7 Eensgezind protest van concurrerende clubs Forse straffen voorlate aanvragers in sociaal-cultureel werk Comité woedend: Zilver fazant nu wèl - gevangen Bontjas besmeurd Posthoorn moet IVieuwland weer teleurstellen Bejaarde vrouw gewond na roof Beslissing rijksweg 19 '87-'88 m Steurkrab terug in Vlaardingse haven DINSDAG 26 JANUARI 1982 (EL en g a koop g Schiedam Tot grote, woede van Oor van Tilborg (VVD) is het door hem .ingediende ini tiatiefvoorstel om te komen tot een bouwregistratieverorde- ning gisteravond door de Schiedamse gemeenteraad van tafel geveegd. Hij haalde der halve fel uit naar de PvdA: „De partij van Gé Brouwer en zijn breiende achterban". Wat van Tilborg dwars zit is, dat staatssecretaris Marcel van Dam zich in het openbaar wèl voor een dergelijke verorde ning heeft uitgesproken en dat ook door de Vlaardingse frac tievoorzitter van de PvdA, Hans Versluijs, is aangedron gen op maatregelen tegen beunhazerij. „Ik tart de PvdA om zijn landelijke partijpunten te verloochenen", aldus Van Tilborg. „Het zal me worst we zen, wat die klinkende namen zeggen", was de repliek van wethouder Zijdeveld. De WD'er diende al voor de zomervakantie een initiatief- voorstel in. „Iemand die niets te verbergen heeft kan zijn naam best opgeven wanneer hij gaat bouwen en vertellen wie hem daarbij helpt." Burge meester en wethouders van Schiedam willen er echter niet aan. Zijdeveld vindt óók dat er alles gedaan moet worden om beunhazerij in de bouw tegen te gaan. Daar ligt volgens hem echter geen taak voor de ge meentelijke dienst bouw- en woningtoezicht; de Tweede Kamer dient met maatregelen te komen. „Ik proef uit de woorden van Van Tilborg het verwijt dat wij niets doen aan fraude en ontduiking in dé bouw. En dat is donders suggestief', aldus een uiterst felle Zijdeveld. Hij kreeg de gehele gemeenteraad (met uitzondering van de VVD) achter zijn suggestie het initiatiefvoorstel in de prullen bak te deponeren. Schiedam/Vlaardingen Motorrijders uit Schiedam, Vlaardingen en omgeving vertrekken zaterdagochtend in alle vroegte naar Den Haag om deel te nemen aan het landelijke protest tegen de bijzondere verbruiksbelas ting (BZB). Die extra heffing is bedoeld voor luxe goede ren en moet de staat tien mil joen aan inkomsten opleve ren. Volgens motorclubs uit Schiedam en Vlaardingen is dat onaanvaardbaar en bo vendien onzin. De 28-jarige John van Zon, bestuurslid van de Motor Toerclub Schiedam, legt uit waarom: „Het motorrijden wordt door de BZB vreselijk duur; als die belastingmaatre gel doorgaat, kan dat weieens de nekslag voor de motor sport in Nederland beteke nen, omdat veel mensen een motor niet langer kunnen be talen. In Engeland is al een BZB ingevoerd en daar is ge bleken dat de motorverkoop spectaculair daalde." De motorrijders zeggen wel tot een offer bereid te zijn. Van Zon; „Iedereen moet in leveren dus wij willen dat ook best. Maar dan moet dat inleveren wel in het alge meen belang zijn en dat is hier niet het geval. Doordat de verkoop van motoren zal dalen komen in die bedrijfs tak mensen op straat te staan." Anke Burger van motorclub Flardinga: „Het wordt een eensgezind protest, ook al zijn wij concurrerende vere nigingen. Alle motorrijders uit de omgeving kunnen mee. Zij worden zaterdagoch tend tussen half negen en ne gen voor de Margriethal in Schiedam verwacht. Ieder een is welkom, ze hoeven geen lid van onze verenigin gen te zijn. Wie meer infor matie wil kan bellen naar 349451." i t Vlaardingen Het ge meentebestuur van Vlaar dingen heeft forse straf fen in gedachten voor in stellingen, die te laat de bijlagen bij hun subsidie aanvrage voor sociaal-cul tureel werk de deur uit doen. Met die sancties, die ernstiger worden naarmate de instelling langer in gebreke blijft, wil het college van B en W toe standen als vorig jaar, toeh-op de vastgestelde datum nog vrijwel niemand de benodigde bescheiden had ingestuurd, voorkomen. Instellingen en verenigingen die aanspraak willen maken op subsidie ingevolge de rijks bijdrageregeling voor sociaal- 'cultureel werk dienen vóór 1 april een rekening van inkom sten en uitgaven en een jaar verslag over het afgelopen boekjaar in te dienen, alsmede een werkprogramma, een be groting en een accountantsrap port. Wie er niet in slaagt om voor die fatale datum het complete pakket bij de gemeente in te dienen kan op behoorlijke straffen rekenen. Een paar da gen te laat inleveren betekent al meteen een korting van één procent op de subsidie voor het volgend jaar. Wie op 15 IrVlaardingen Het comité Van Mens tot Mens gheeft een woedende open brief geschreven aan phet bestuur van buurthuis De Haven, omdat het Mgeen toestemming heeft gekregen daar een in- ft-fdrmatiebord te plaatsen. Het comité noemt dit Mfpartijdig handelen van het bestuur. Van Mens I* tot Mens is onlangs een actie begonnen tegen het plaatsen van nog meer kernwapens in Eu- cropa en wilde daar ook in het clubhuis de aan- l-dacht op vestigen. ^Opbouwwerker Leo van Gerven van De Haven Lmoemt het hele geval nogal overtrokken. J.Na de opheffing van de over» I, koepel en de stichting voor ■^buurthuizen zit het clubhuis T midden in een bestuurswisse- I ling. „We hebben nog geen be- Klgid bepaald voor het plaatsen Kviin dat soort mededelingen. Met nieuwe bestuur is wel vol- Tfop beaig met het ontwikkelen Jfvan zo'n beleid." I0an Mens tot Mens maakt zich |ook boos, omdat het bord dat l_'in De Haven hadden ach- Itergelaten „maar gelijk was I Weggegooid." Dat is volgens Itèt comité ontoelaatbare dis- lcriminatie. Ook daarover haalt B-Van Gerven de schouders op: ■«Dat bord is bij een opruim woede per ongeluk in de vuü- Inisbak terecht gekomen." Schiedam Gerrit van der Hoek, de beheerder ,van het vogelasiel Wa terweg-Noord, had dit weekeinde meer succes. Opnieuw werd hij door de politie ingeseind met de mededeling dat de Zilverfazant gesignaleerd -Was. öe zeldzame vogel be vond zich nog altijd in de omgeving van de Prins Hendriklaan en voornamelijk in en rond de voormalige huishoud school. Na langdurige ^inspanningen met het 'angnet raakte de fazant :ermoeïd en kon met Van der Hoek mee naar i^jet asiel. Bewoners en de bewoners vereniging over bandtgden brieven aan burge meester Te april nog niet heeft inge stuurd, krijgt een korting van twee procent; na de datum van 22 april is er zelfs een korting van drie procent te verwach ten. Instellingen en organisaties die op 29 april nóg niet alles hebben ingestuurd, kunnen hun subsidie voor volgend jaar wel vergeten; die krijgen hele maal niets meer. Overigens gelden die straffen alleen voor bestaande activiteiten. Nieuwe initiatieven „zullen voor zover mogelijk in de planningsproce dure worden meegenomen," aldus het voorstel dat door B en W is geformuleerd. Als de subsidie-aanvragers 'zeer zwaarwegende -argumenten' hebben om hun aanvragen niet op tijd te kunnen instu ren, dan kan het college van de straflijst afwijken. Het 'voorstel van strafvorde ring', dat op het stadhuis is ontwikkeld, zal binnenkort worden besproken in de be trokken raadscommissies, waaronder die voor sociaal- cultureel werk. De instellin gen krijgen dan ook de gele genheid, zich over het straf- fenstelsel uit te spreken. Opbouwwerker Leo van Ger ven van buurthuis De Haven reageerde gisteren al wat laco niek op het voorstel met de opmerking: „Bij een maand te iaat indienen helemaal geen subsidie meer? We zullen het eens een jaartje uitproberen!" En Corrïe van de Berg, pen ningmeester van de wijk vere niging in de VOP: „Dat ze een vaste datum willen aanhouden kan ik heel goed begrijpen, maar dit soort sancties is waanzin natuurlijk: in die sfeer wérk je toch niet? Het wordt steeds gekker op dat stadhuis." Schiedam Terwijl bus 54 bij de halte in de Troelstralaan stopte zag een onbekend gebleven jongen kans een onge kookt ei naar binnen te gooien. Het projectiel raakte een 45-jarige Schiedamse met "een bontjas aan. De gevolgen waren snel duidelijk: stomerijkosten. Schiedam Een opbouw werker voor de wijk Schie- dam-Nieuwland is voorlopig niet haalbaar. Wethouder Herman Posthoorn moest dit gisteravond opnieuw mede delen. Hij werd tijdens de raadsver gadering door het CDA tot spoed gemaand. „Maar het zou niet terecht zijn uit de losse pols toezeggingen te gaan doen. We moeten eerst de bezuinigingsoperatie af wachten. Laten we het daar om in april nog eens bekij ken." Schiedam Bewoners van de Vlaardingerdijk hebben vanochtend om kwart over negen 216 protestbrieven aangeboden aan burge meester John te Loo, waar in om maatregelen tegen het snelverkeer op de dijk wordt gevraagd. Vooral voor kinderen is de Vlaardingerdijk levensge vaarlijk geworden, menen de bewoners. Het liefst zou men een maximum snelheid van 30 kilometer per uur ingesteld zien op de dijk, maar er wordt ook gedacht aan borden of een asversprin- ging. „Zoals het nu is, ligt de Vlaardingerdijk aan een snelweg," zei een van de bewoners vanmorgen. Burgemeester Te Loo zeg de toe de zaak in het colle ge aan de orde te stellen. Vlaardingen De recherche van de Vlaardingse politie wordt regelmatig in haar werk belemmerd door slachtoffers van een inbraak, die na de melding alvast de rommel opruimen die door de inbrekers is achtergela ten. De politie heeft de bur gerij opgeroepen, alles te la ten liggen zoals het wordt aangetroffen. Op die manier worden eventuele sporen niet uitgewist. In Vlaardingen vindt de laatste tijd een ware inbraak- golf plaats, waarbij zowel winkelbedrijven als particu liere woningen worden be zocht. Volgens de politie is bet zinvol als burgers, die menen verdachte of opval lende zaken te zien, bier ogenblikkelijk melding van maken. Verder wordt nog- maals gewezen op de moge- het politiebureau is over dit lijkheden om zelf aan in- 'onderwerp foldermateriaal braakpreventie te doen. Op beschikbaar. Vlaardingen Alfabetise ring en onderwijs aan cultu rele minderheden moet zo veel mogelijk worden onder gebracht bij de Vlaardingse club- en buurthuizen. Dat is ■1 'dtfedam De huren van de 23 woningen voor een- en twee- ^sobnshuishoudens in de Lindenhof zullen, na realisatie, uit- Wnen op om en nabij de 300 gulden. Binnen drie weken zal een fan voor de 23 zogenaamde Van Dam-eenheden in de commis- 1- LVoor ^hrotelijke ordening worden besproken. Wethouder geveld spreekt van een investering van 2,5 miljoen gulden - toder blijvende exploitatielasten, omdat het gebouw zich door r U^ren dan zelf bedruipt. eerdere plannen (voor culturele doeleinden) zou de verbou- van het voormalige weeshuis aan de Lange Achterweg een «rtijks terugkerende exploitatielast van 1,5 miljoen gulden met dl meebrengen. de mening van het Vlaar dingse college van burge meester en wethouders, dat daarvoor in het sociaal-cultu reel programma voor 1983 minstens veertigduizend gul den wil uittrekken. Dat on derbrengen heet in de taal van het college 'insluizen'. Concentratie van het onder wijs aan volwassenen, zoals sinds kort in het oude school gebouw aan de Cornells Houtmanstraat, blijft in de visie van B en W gehand haafd. De regelende taak van het Plaatselijk Educatief Cen trum (PEC) in het onderwijs aan volwassenen moet blij ven bestaan, en de voorzie ningen die dat onderwijs biedt moeten te vergelijken zijn met het niveau van de eerste en tweede klas van het vervolgonderwijs. In het geven van dat onderwijs krijgen club- en buurthuizen een groter aandeel. Die taak van club- en buurt huizen bestaat overigens al: in de meeste buurthuizen draait een open-schoolgroep en in verscheidene buurthui zen wordt een VOS-cursus (Vrouwen Orién teren zich op de Samenleving) gehouden. Het PEC heeft daarin een coördinerende functie; het moet ervoor zorgen dat groe pen voor onderwijs aan vol wassenen niet hetzelfde doen. De gemeente Vlaardingen is overigens niet ontevreden over de manier waarop is aangesloten op ontwikkelin gen in het onderwijs aan vol wassenen. B en W vindt dat de gemeente actief heeft in gespeeld op de mogelijkhe den die het rijk op dat gebied bood. Voldoende is dit vol gens B en W niet. Het college wil onderzoeken of er meer mogelijkheden bestaan om de krachten die het onder wijs voor volwassenen ver zorgen beter te scholen. Daarover wordt in de regio overlegd. Schiedam Het Schiedamse PvdA-raadslid Ton de Vos wil van wethouder Posthoorn weten of de volwas seneneducatie in Schiedam net zo'n bloei doormaakt als in buurtgemeente Vlaardingen. De verantwoordelijke wethouder van die gemeente, Ary Maarleveld, vertelde dit weekeinde dat in Vlaar dingen de subsidie in vier jaar tijd van 60.000 naar 600.000 gulden is gegaan. Posthoorn beloofde gisteren tijdens de afrondende behandeling van het sociaal cul tureel plan de cijfers op te zoeken en binnenkort vrij te geven. De Open School delegatie op de publieke tribune wilde, aan het gehoon te horen, de cijfers zo wel geven. Schiedam/Rotterdam Een 72-jarige vrouw uit Schiedam is gisteravond in de hal van het metrostation Beurs gewond ge raakt, nadat zij door drie ongeveer 16-jarige knapen van haar tas was beroofd. De bejaarde werd plotseling door de jongens omringd. Eén van hen rukte de tas uit de handen van de vrouw, waardoor zij viel. De knapen vluchtten. De Schiedamse liep vermoede lijk een gebroken knieschijf op en haar arm schoot uit de kom. Zij is in een ziekenhuis in Schiedam opgenomen. Vlaardingen/Den Haag Over het al dan niet aanleg gen van rijksweg 19 door Midden-Delfland zal pas over vijf a zes jaar een beslis sing worden genomen. Dat heeft minister Zeevalking de Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat meegedeeld. Door de pas ingevoerde weg- signalering op rijksweg 13 kan die verbinding naar Den Haag meer verkeer verwer ken. Aanleg van dé nieuwe rijksweg op het zandlichaam dat er tussen Vlaardingen en Schiedam al jaren ligt ïs daardoor minder urgent ge worden, ^Idus de bewinds man. Vlaardingen De in Neder land nog slechts zeer plaatse lijk voorkomende steurkrab is 'weer terug in de Vlaardingse haven. Er mag ook op gevist worden. Dat mag overigens al leen met een klein vangnet, omdat anders ook andere vis sen 'gepakt' kunnen worden. De steurkrab is met name po pulair als aas voor de sportvis- Seri]. De Vlaardingse hengelaars- oond is door het college van B en W gemachtigd om voor het vissen in de Oude Haven en de Buitenhaven vergunningen te verstrekken. Maximaal 75 leden, in het bezit van de grote visakte, mogen van de ge- 1 meente steurkrabben vangen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1