Zij develd wil goedkoper b c>1 w 3 n Oir--' 'Gemeente onzorgvuldig met gemeenschapsgeld' Atoom motie gestrand Vlaardingen stapt naar AROB-rechter Aclri Reynhout voert lijst van D'66 aan VLARRDiNSS ÖASBIAO lil1', COIHIANI NIEUWE WATERWEG COURANT De mislukte 9.snip van mevrouw Van der Windt Werkgroep moet nieuw type huis ontwerpen Sociale woningbouw op vrije sectorgrond Slopershamer slaat toe op Korte Haven Beroep tegen kortingen CRM Gezinshulp voor 600 bejaarden deneer* Maassluis doet geen uitspraak over kernwapens part-time secretaresse m/v Protestbrief was nog niet verstuurd WOENSDAG 27 iANUARI 1932 Vlaardingen Het college van B en W heeft gisteren beslo ten, bij de geschillenrechter van de Raad van State in beroep te gaan tegen de opgelegde extra bezuinigingen op de uitke ringen van het ministerie van CRM voor het sociaal- cultureel en maatschappelijk werk. Ook bij het ministerie zelf zal bezwaar tegen deze nieu we maatregel worden aange tekend. Verder zal via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten worden beke ken, wat er verder nog voor mogelijkheden zijn om de be zuinigingsronde aan te val len. Zoals eind vorig jaar al uit lekte en begin januari offi cieel werd bevestigd zal er over dit lopende jaar voor so ciaal-cultureel werk 6,6 pro cent minder kunnen worden uitgetrokken als gevolg van extra bezuinigingsrondes, die de regering heeft toegepast. Voor maatschappelijke dienstverlening is er een ex tra korting van 7,5 procent. Niet alleen de gesubsidieerde u «tellingen heben veront waardigd gereageerd op deze kortingen: ook de diverse ge meenten hebben hun onge noegen al kenbaar gemaakt. Vlaardingen ziet overigens geen gelegenheid om de kor tingen voorlopig van de ver-- enïgïngen en instellingen af te wentelen door het tekort voor eigen rekening te ne men, zoals Schiedam onlangs besloten heeft. Zeer binnen kort zal Bot een gesprek met alle instellingen in de stad arrangeren om aan te geven, op welke posten zij nog kun nen bezuinigen. De genoem de percentages zullen door de gezamenlijke instellingen moeten worden opgebracht. Schiedam De stichting ge zinsverzorging Schiedam, die nu tien jaar bestaat, heeft in 1981 in totaal 1260 hulpbe hoevende Schiedammers bij gestaan, die voor bijna de helft ouder dan 65 jaar wa ren. Van alle werkuren werd 46 procent besteed aan de hulp aan bejaarden, 12 pro cent aan chronisch zieken en 13 procent aan gewoon zieke Schiedammers. Bij de stich ting werken op het ogenblik 550 mensen, van wie 469 als parttimer en 6 als stagiaire. Vlaardingen „Ik dacht eerst, die probeer ik maar andersom gehouden uit te geven." Mevrouw Van der Windt voelde zich aanvanke lijk fiks gedupeerd toen zij bij het postkantoor geld was gaan halen en thuis een hoogst eigenaardig briefje van honderd ontdekte. Ér liep aan één kant een gele waas doorheen, sommige let ters waren nauwelijks te le zen en linksboven was het cijfer 100 vrijwel niet te ont dekken. „Jij hebt ook altijd wat", zei haar man nog. Een bezoekje aan haar spaar bank maakte echter veel duidelijk. Ze had geen valse 'snip' ontvangen. Integen deel: het briefje was hele maal echt, zo verzekerden ze mevrouw Van der Windt. Aan inruilen had ze toen geen behoefte meer. Een of ficiële misdruk komt name lijk zo zelden voor, dat zo'n exemplaar bij verzamelaars beduidend meer waard is dan honderd gulden. De 'echte' misdruk van me vrouw Van der Windts briefje van honderd. Het cijfer bo venin ontbreekt en sommige letters zijn nauwelijks te le zen. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld wil een nieuw type woning gaan ontwerpen, dat zowel energiezuinig is als goed koop. Het is de bedoeling dat de goedkopere huizen zowel in de stadsvernieu wingsgebieden als in Schiedam-Noord worden neergezet. Daarmee zou Schiedam de woonlasten, die veel inwoners voor onoverkomelijke proble men plaatsen, kunnen drukken, zo hoopt men. Om het nieuwe type woning te ontwerpen heeft Zijdeveld een groep ambtenaren om zich heen verzameld, die stuk voor stuk met woning bouw van doen hebben: Ku- lik en Verdoes van Gemeen telijk woningbeheer; Deenik van de dienst Gemeentewer ken en Lamphen van Open- Vlaardingen De gemeen teraad maakt zich drukker om de slechte financiële po sitie van de gemeente, dan over de portemonnee van de Vlaardingse burger. Die be schuldiging uit de Socialistie- se Partij (SP) in een. brief aan college en raad. De ge meente maakt zich volgens de SP schuldig aan geldvers lindende politiek zonder nut tig resultaat en springt wei nig zorgvuldig om roet ge meenschapsgeld Als voorbeelden van onzorg vuldig beleid noemt de partij de aankoop van het kantoor van de GSD, dat verbouwd wordt voor één- en tweeper soons huishoudens, en de hoge kosten van de inspraak procedure voor het verkeers circulatieplan, waaraan slechts 0,08 procent van de bevolking deelnam. „Gevolg: steeds meer mensen moeten «zien van zaken waar ze ei genlijk niet buiten kunnen," schrijft de SP. Zij wijst op het opzeggen van abonne menten voor dag- en week bladen door veel mensen, het fpote aantal opzeggers van de bibliotheek en de proble men die steeds meer mensen krijgen met het betalen van gas en licht De SP stelt de gemeente voor tweehonderdvijftigdui zend gulden terug te vorde ren van de verkoper van het voormalige GSD-gebouw. Bij' verbouw van het pand kwa men gebreken aan het licht die de gemeente tweeëneen- halve ton extra gaan kosten. Voor het geld dat nu besteed wordt aan inspraak zou vol gens de> socialisten informa tie over de gemeentelijke plannen huis aan huis ver spreid kunnen worden. Ook zouden in elke wijk openba re bijeenkomsten kunnen worden georganiseerd, waar door er „uit brede lagen van de bevolking inspraak kan komen.** Maasland De gemeente Maasland onderzoekt of het haal baar is, om dp de niet verkochte vrije sectorgrond in het uit breidingsplan Commandeurspolder sociale woningbouw toe te passen. Daarover wordt al onderhandeld met het Bouw fonds voor Nederlandse Gemeenten, terwijl burgemeester en wethouders ook met de provinciale directie voor de volks huisvesting in de slag willen. Door het instorten van de wo ningmarkt hebben zich nog geen kopers voor de vrije sector grond gemeld. Het gaat om 7776 vierkante meter grond, verspreid in Maas- lands nieuwste woonwijk aan Hofsingel en Dijkgraaf. In to taal komen daar 99 woningwet- en premiewoningen, waar van de eersten naar verwachting in maart worden opgele verd. Met een lijst van enkele honderder. woningzoekenden zou sociale woningbouw voor Maasland heel welkom rijn. Heel wat Maassluizers waren naar het stadhuis gekomen om hun mening over {de plaatsing) van kernwapens duidelijk te maken. Het CDA liet zich echter door hun aanwezigheid niet vermurwen. Maassluis PvdA en CDA zijn het niet eens kunnen worden over een motie tegen de plaatsing van kernwapens op het grondgebied van Maas sluis. Bijna een uur be steedde de Maassluise ge meenteraad gisteravond aan de problematiek, maar na afloop konden zowel een gezamenlijke motie van PvdA, D'66 en PPR als een motie van het CDA in de prullenbak worden gegooid. De VVD stemde tegen beide raad- suitspraken. De liberalen vinden dat gemeentebe sturen zich niet over de plaatsing van kernwapens horen uit te spreken. Eigenlijk was het CDA de zelfde mening toegedaan als de liberalen. CDA- fractieleider Dick Pons zei, dat het defensiebeleid niet tot het takenpakket van de gemeente behoort, maar voegde daaraan toe de zaak te belangrijk te vinden om formeel af te doen. Om hun bezorgd heid uit te drukken had den de christen-democra ten een motie opgesteld waarin de regering wordt verzocht er bij de Navo- partners op aan te dringen wegen te zoeken om tot totale nucleaire ontwape ning te komen. Manda Kapil (D'66) noemde dat het intrappen van een open deur en de socialis ten kwalificeerden de CDA-motie als vlees noch vis. De motie van de PvdA, die werd gesteund door D'66 en PPR, ging veel verder. Daarin werd gesteld dat de gemeente alle wettelijke middelen moet aanwenden om plaatsing van nucleaire wapens op het gemeente lijk grondgebied tegen te gaan. Volgens de motie zou Maassluis daarbij ge bruik moeten maken van de wetten op milieugebied en de ruimtelijke orde ning. Burgemeester Jan van Es probeerde PvdA en CDA nog nader bij elkaar te brengen; echter zonder succes- PvdA-fractieleider Mees Duimelaar wilde wel, maar CDA'er Pons zei dat verder praten geen zin had. In een eerder stadium hadden de partijen al geen overeenstemming kunnen bereiken over een motie tegen plaatsing van kern wapens, zoals de gemeente Heuevoetsluis die enige maanden geleden als eer ste heeft aangenomen. Aanvankelijk leek het erop, dat alleen de motie van PvdA, D'66 en PPR ter discussie zou staan. Maar op het allerlaatste moment kwam ook het CDA met een eigen motie. bare Werken, Tesamen he ten zij nu de 'werkgroep Wo ningontwerp'. Dat veel Schiedammers door de sterk stijgende woonlasten in de problemen komen bleek onlangs, toen bekend werd dat steeds meer burgers zelfs geen geld meer hadden om de rekening voor gas en licht te betalen. Steeds vaker ook moeten de Openbare Nutsbedrijven tot afsluiting over gaan. Door het ontwer pen van een energiezuinig huis dat bovendien goedko per in huur is denkt men een verdere stijging van het aan tal probleemgevallen te kun nen tegengaan. Een probleem dat veel zor gen baart is de woningbouw in de stadsvernieuwing. Vooral in West het eerste echte stadsvernieuwingsge bied is gebleken dat del huren nauwelijks is de hartdl kunnen worden gehouden. I Van 'bouwen voor de buurt' I zal in die wijk geen sprake I zijn. De huidige bewoners I worden daardoor gedwongen I uit de buurt weg te trekken. I Vaak gaan die mensen naar I andere oude wijken of naar Nieuwland, waar de huren f nog wel betaalbaar zijn. Dat de buurt niet in de I nieuwbouw zuu kunnen f trekken werd ook al gecon cludeerd in het ambtelijke I rapport over de huren in de I stadsvernieuwing dat eind I vorig jaar verscheen. Uit dat j rapport kwam naar voren f dat de woningbouw goedko per zou moeten zijn, dan vol gens de huidige normen I haalbaar is. In de nota wer- I den geen oplossingen gege- I ven voor het probleem. 1 Schiedam Adri Reynhout is de Schiedamse lijstrekker I voor D'66 tijdens de op 2 juni te houden gemeenteraadsver kiezingen, Gistermiddag konden de leden voor het laatst hun stem uitbrengen. Hoogst verrassend is dat het huidige raadslid Rob Hij- mans, die een plek bovenaan de lijst nadrukkelijk am bieerde, niet verder kwam dan een vierde plaats. Insiders wijten dit deels aan zijn opstelling met betrek king tot de plaatsing van kernwapens. Vorige week weigerde Hijmans zijn stem te geven aan de zogenaamde 'motie-Hellevoetsluis'. Achter Reynhout, die als ambtenaar onder wethouder Posthoorn een belangrijk deel van de inspraakveror dening voor zijn rekening nam en thans bij de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten werkt, staan respec tievelijk Trudy van den Ak ker en Marcel Houtkamp ge noteerd. Annemarijke Peter hans, momenteel ook raads lid, had zich onverkiesbaar gesteld, maar eindigde door voorkeurstemmen nog op de j vijfde plaats, Henk Bonzet, I vaak genoemd als kandidaat- j lijsstrekker, bleef steken op j nummer zeven. ADVERTENTIE Mr«. Verstegen-Kettlitz c.s. advocaten en procureurs Sctiiedamseweg 59a. 3134 BS Vlaardingen zoeken een (plm. 20 uur per week) Onze gedachten gaan uit naar een secretaresse van 30 jaar ol ouder met een middelbare schooloplei ding en bij voorkeur Scheevers. De werktijden zijn van 9,00 uur-13.00 uur. Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan bovenvermeld adres Schiedam Vier monumen tale panden aan de Korte Haven zijn vanochtend in alle vroegte door de slopers hamer neergehaald. De sloop van onder meer de Dralle- fabriek vond plaats nog- voordat de historische vere niging de kans had gekregen te protesteren. Een brief aan de Raad van State waarin de sloop werd aangevochten lag al wel klaar, maar was door de vereniging nog niet op de post gedaan. Alie Groeneweg van de his torische vereniging zei van ochtend: „Ik ben diep teleur gesteld en dan druk ik mij nog heel voorzichtig uit. Je zou gaan vermoeden dat de eigenaar van de panden, de Haagse projectontwikkelaar Kavel, snel is gaan slopen om te voorkomen dat wij de zaak zouden aanvechten. Vooral de panden op num mer 15 en 17 waren volgens de vereniging waardevol. Ze worden toegeschreven aan de beroemde architect C.G.F.Guidici.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1