18 ROTTERilM 'Als Henk dronk ging hij tekeer' Advocaat: 'Akzo knoeit zelf ook' Loodsen lagen vol met gestolen havengoederen Onderzoek naar problemen rond werkloosheid Deeï Enka-personeel kan naar Van Melle Prof. Bram Peper nieuwe burge meester 127.000 Aanvragen voor eenmalige uitkering reageert verdeeld op moord Klaasje Tapp Anderhalf jaar geëist tegen chef-inkoper in smeer geldzaak 2 jaar en drie maanden cel geëist Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 29 januan 1982 Bram Peper Rotterdam De 42-jarige socioloog prof.dr.Bram Peper (PvdA) is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Hij volgt And ré van der Louw op, die in het kabinet-Van Agt minister van crm is ge worden. Prof. Peper is momenteel hoog leraar aan de Erasmus Universiteit van Rotterdam. Op 13 maart zal hij worden geïnstalleerd. De heer Peper werd op 13 februari 1940 in Haarlem geboren. Na 2ijn schooltijd begon hij een studie sociale geografie aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam. Hij rondde die studie in 1965 met lof af na meer dan een jaar met een beurs van de Noorse regering in Oslo te hebben gestudeerd. In 1966 kwam Bram Peper naar Rotter dam, waar hij wetenschappelijk mede werker werd aan de faculteit der sociale wetenschappen. In die tijd was hij actief in het afdelingsbestuur van de PvdA. In 1972 haalde hij zijn doctorstitel met een proefschrift over „Vorming van Wel zijnsbeleid". In 1974 kwam de heer Peper in de lande lijke politiek terecht als beleidsadvjseur van minister Van Doorn en staatssecreta ris Meijer van crm in het kabinet-Den Uyl. In 1975 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de universiteit cn tweede, vice-voorzitter van de PvdA Na de val van het kabinet in 1977 werd hij gewoon hoogleraar aan de Erasinus Universiteit in sociaal economisch beieid. Prof. Peper is kroonlid van de Sociaal Economische Raad. Rotterdam -Binnenkort begint in Rotterdam een onderzoek naar de problemen rond de werkloosheid. Een onderzoek dat met name zal zijn toegespitst op de oude wijken, waar werkloosheidspercentages van 20 tot 25 procent voorkomen, In opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zal het onderzoek worden uitgevoerd door het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk Onderzoek. Bij ruim duizend mensen (werkenden en •werklozen) zal men informatie vragen over het soort werk dat men heeft of heeft gehad, in welke sector men werk zoekt, de wijze waarop dat gebeurt, de vrijetijdsbesteding, de belangstelling voor vrijwilligerswerk of het eventueel opzetten van een eigen bedrijfje. Bovendien wil men er achter zien te komen welke oplossingen mensen zelf voor het werkloosheidsprobleem denken te hebben. De enquête is een onderdeel van een grootscheeps onderzoek dat ook in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden zal worden gehouden en waar op grond van statistische gegevens de arbeidsmarktsituatie wordt bekeken. Rotterdam is daarbij uitgekozen voor een aanvullend onderzoek omdat hier de meeste gegevens bestaan op de werkloosheidssituatie per wijk. En juist daarom gaat het het onderzoek wordt ingesteld omdat de werkloosheidssituatie in de grote steden en vooral in de oude wijken afwijkt van het landelijk patroon. Gekozen is voor een persoonlijke enquête omdat uit statistische gegevens moeilijk te achterhalen valt wat de individuele oorzaken voor werkloosheid zijn en welke wensen mensen hebben op het gebied van werk. Voor medewerking aan de enquête worden Nederlanders, Marokkanen, Turken en mensen uit Suriname en de Nederlandse Antillen benaderd. Ze krijgen voorafgaand aan de enquête een brief thuis, waarin om hun medewerking wordt gevraagd. Marokkanen en Turken worden bezocht door landgenoten. De gegevens uit het onderzoek worden anoniem verwerkt I Arnhem Van de 550 personeelsleden van Enka in Breda die [dit najaar vanwege het stoppen van de produktie (chemische ve~ I zeis) zonder werk komen, kunnen er (via omscholing) zo'n 250 I een arbeidsplaats krijgen bij de van Rotterdam naar het Enka- I complex verhuizende suikerwerk- en biscuitfabriek Van Melle. I Sociaal directeur D.Sorgdrager van Enka verklaarde gisteren I dat de ervaring heeft geleerd dat bij bedrijfsverhuizingen onge- I veer de helft van het personeel niet meegaat. Van Melle heeft in I Breda totaal 650 mensen nodig- I Overigens moet Van Melle het met de vakorganisatie nog wel I eens worden over o. a. een verhuis- en reisregeling. I Op het dit najaar leegkomende Enka-terrein zal zich ook de I Rotterdamse verffabriek Tollens vestigen (120 mensen) en zal de I Centrale Suiker Maatschappij uit Breda een kleine uitbreiding I plegen. Enka is verder nog in onderhandeling met een buiten- I lands bedrijf; daarbij gaat het om ongeveer 70 arbeidsplaatsen. I Rotterdam Ruim 27.000 Rotterdammers hebben in de tweede Ifase van de eenmalige uitkering voor alleenstaanden een aan- I vraag ingediend. Ongeveer vijfendertig procent van de formu- I lieren bleek niet volledig is is naar de afzender teruggestuurd. |Het grootste gedeelte van de aanvragers blijkt 65 jaar of ouder. Ongeveer veertig procent bleek niet in aanmerking te komen Ivoor de uitkering omdat zij geen zelfstandige huishouding voer- Iden of het inkomen te hoog was. [Ongeveer 20.000 aanvragers krijgen in half februari te horen of Ide aanvraag wel of niet wordt gehonoreerd. In verband met een [noodzakelijk verder onderzoek krijgen vijfduizend aanvragers [pas rond maart te horen of het geld gestort wordt of niet. Iln totaal hebben ongeveer vijftigduizend Rotterdammers een Iaanvraag indiend. s-Gravendeel De moord op de 30-jarige Klaasje Tap per heelt in haar schaarse vrienden- en kennissenkring in 's-Gravendeel uiteenlopende reacties teweegge bracht. Sommigen in het Kildorp reageren geschokt en schudden ongelovig het hoofd. Anderen bekennen be schaamd het plotselinge overlijden niet te betreuren. Over één ding is iedereen het eens: ondanks hoog ge spannen verwachtingen van Klaasje heeft de komst van haar vriend, de van de moord verdachte Henk van B.(37) geen geluk gebracht. Nadat haar huwelijk op de klippen was gelopen, leerde de 's-Gravendeelse in de zomer van het vorig jaar de in Dord recht woonachtige heftruck chauffeur kennen. Nauwelijks zeven weken later was het Stel al verloofd, hoewel Klaasje of ficieel nog niet gescheiden was van haar man. „Ze was de koning te rijk", zegt haar enige vriendin ver- Agenten van de rijkspolitie 's-Gravendeel houden de wacht voor het huis van de vermoorde Klaasje Tapper. klarend. „Henk was ook vre selijk gek op haar. Ik begrijp niet waarom hij het heeft ge daan." De buurvrouw van het slacht offer daarentegen is minder verwonderd. „Ik heb altijd al gedacht dat het een keer ver keerd zou aflopen. Het zijn vervelende mensen. Vanaf het moment dat we hier kwamen wonen, lagen we met haar overhoop. Ze zwoer dat ze ons nog eens weg zou pesten". Agressief Sinds Henk bij Klaasje introk in haar woning aan de Bever- hoekstraat verergerde de situ atie. „Het is een agressieve vent", zegt de buurvrouw, vooral als hij had gedronken, sloeg hij er gauw op los. Ik vond hem doodeng, was zelfs door Wim Abrahams© en Bart Verkade erg bang voor hem". Volgens haar had ook Klaasje een drankprobleem. „Ze dronk vreselijk veel bier. soms een krat per dag". „Henk maakte anderen het le ven zuur" vervolgt zij emotio neel, „vaak zat ik in angst dat hij mij iets zou doen, wanneer zij zich weer eens wilde afrea geren. Hij kon ook ontzettend goed zijn, vooral als hii met de kinderen speelde. Alleen als hij een borrel op had, ging hij tekeer. Ook tegen haar, maar vermoorden..., nee, dat had ik niet gedacht". Sectie heeft uitgewezen, dat Klaasje Tapper woensdag avond tussen zeven en acht uur door negen messteken om het leven is gebracht. Dat tijd stip wordt bevestigd door net dochtertje van het slachtoffer. Tegenover de politie verklaar de het elfjarige meisje, dat zij omstreeks half acht een gil hoorde uit de slaapkamer van haar moeder. Henk kwam even later alleen naar beneden en verbood het achterdochtige kind naar bo ven te gaan, omdat haar moe der zou slapen. Zij werd daar op naar kennissen gestuurd met de mededeling daar te blijven slapen. Hij en Klaasje zouden bij familie in Dordt overnachten. De buren hebben rond één uur 's nachts iemand horen thuis komen. De buurvrouw: „Er werd gepraat in huis en de ra dio werd aangezet. Verder heb ik niets gehoord. Je went eraan dat zij raidden in de nacht herrie maken, je slaapt er doorheen". Melding Op hetzelfde uur werd de meldkamer van de rijkspolitie in Dordrecht voor de eerste keer door Henk gebeld met de mededeling dat hij Klaasje dood op bed had gevonden. Een woordvoerder van de rijkspolitie: „Hij noemde al leen de straatnaam, maar geen nummer. We zijn toch gaan kijken in de bewuste straat, maar konden niets vinden. Vijf uur later werd er weer ge beld. Nu noemde hij het num mer wel. Daar aangekomen, vonden we het stoffelijk over schot, maar hij was spoorloos." De politie werd gisterochtend regelmatig gebeld door Henk, die zich met taxi's kris-kras door Zuid-Holland liet rijden. Om één uur liet hij zich in Rotterdam oppakken. Hij werd overgebracht naar het groepsbureau in 's-Graven- deel. Bij zijn aanhouding ver keerde Henk onder de invloed van alcohol. Volgens adjudant T. Noordhoek was hij moei lijk aanspreekbaar over het gebeurde. „Hij besefte nog niet wat hij heeft gedaan", aldus Noordhoek. Rotterdam „Door de Akzo wordt officieus ge fraudeerd. De directie moet van deze zaak hebben afge weten of het oogluikend hebben toegestaan. Ik stel mijn vraagtekens bij de waarde van de leiding van Akzo." Deze beschuldiging uitte de Rotterdamse advocaat mr. W.F. van der Griend giste ren tijdens de behandeling van de smeergeldaffaire, die in september 1980 voortkwam uit de 'Papa- Biancazaak'. De raadsman haalde een verklaring aan van de di recteur van de Akzo-vesti- ging in de Botlek, die zei er geen bezwaar tegen te ma ken als 'Akio re la ties' meer uren uitbetaald kre gen dan dat deze bedrijven In werkelijkheid hadden gewerkt. Verder noemde de raadsman het declareren van met-verreden kilome ters met medeweten van een lid van de algehele AkziHiirectie. „Ook Akzo moet hier terechtstaan", meende mr. Van der Griend. Echter alleen de voormali ge cbeHnkoper <45) van Akzo uit Oud-Beijerland moest zich gisteren verant woorden. De man zou door het aannemen van steek penningen, valsheid in ge schrifte en belastingfraude ongeveer 860.000 gulden achterover hebben gedrukt- Hij zou onder meer geld hebben ontvangen van het inmiddels failliete aanne mersbedrijf Kramer F re ef oor Robert van de Roer her bv. Dit bedrijf leende personeel in van het kwar tet koppelbazen, waartoe 'Pappa Bianca' behoorde. Voor deze spilfunctie kreeg Kramer Freher provisie, zogenoemd koppengeld. „Het bedrijf bad er alle be lang bij, dat er voor deze ingeleende arbeiders werk was. Omkopen was een ma nier", zei officier van justi tie mr. H. de Doelder giste ren. De officier meent, dat er een einde moet komen aan het 'het tweeslachtige over heidsgedrag' aangaande steekpenningen. Hij vindt, dat de overheid niet langer moet toestaan dat bedrij ven uitbetaalde steekpen ningen als aftrekpost kun nen gebruiken. Steekpen ningen mogen van de over heid als bedrijfsonkosten worden geboekt. Als belas tingambtenaren dit even wel merken, moeten ze de officier van justitie inscha kelen. Juist de directeur van Kra mer Freher, al veroordeeld tot anderhalf jaar cel, heeft belastende verklaringen af gelegd over de Akzo-werk nemer. „Als ik zou ophou den met betalen, zou ik geen contracten meer bij Akzo krijgen. Ik zat in de tang. Hij kwam weieens ons kantoor binnen en zei: geef me even 2000 gulden." De verdachte ontkende gis teren smeergeld te hebben aangenomen. Hij gaf toe, dat hij meebesliste welke bedrijven in aanmerking kwamen voor werk bij Akzo. „Maar", zei hij met nadruk, „ik heb nooit geld aangenomen of zelfs aange boden gekregen. Ik zat ook niet in een positie, waar je kon sjoemelen. Offertes kwamen niet bij mij bin nen. De technische dienst maakte het draaiboek voor werken. Daar had men al een voorkeur voor bepaal de bedrijven." Het hoofd van de techni sche dienst en een ander di rectielid van de Akzo-vcsti- gïng staan evenals een ICï- werknemer binnenkort te recht De directeur van Kramer Freher verklaarde, dat hij niet alleen contant geld gaf, maar ook privé-reke- ningen betaalde van de Akzö-man. Zo feestte en di neerde de hockeyvereni- ging De Hoekse he Waard, waarvan de verdachte be stuurslid was, van het smeergeld van Kramer Freher. Ook gingen leden van de hockeyclub op reis (naar Engeland) op reke ning van het bedrijf. „Kramer Freher was spon sor van de hockeyclub", weerlegde de verdachte gis teren. De tonnenhoge be dragen, die hij van een an der aannemersbedrijf. Van Mourik, ontving, waren voor adviseursdiensten, verklaarde hij eerder. Gis teren vertelde hij, dat hij die bedragen had gekregen voor de verkoop van zijn huls in Engeland aan Van Mourik. Wel erkende hij de Akzo voor 380.060 gulden te heb ben getild door twee factu ren te vervalsen. Snikkend: „Ik had het geld helemaal niet nodig. Ik heb dat uit rancune tegenover de Akzo gedaan. Het bedrijf wilde mij weg hebben, omdat ik over het beleid anders dacht" Het geld heeft hij naar zijn zeggen voor het merendeel uit liefdadig heid weggegeven aan 25 .mensen. Ook de belasting fraude gaf hij toe. Wrak „Zijn manier van handelen is er mede de oorzaak van, dat koppelbazen de moge lijkheid hebben om in het Rijnmondgebied te wer ken", zei mr. De Doelder. De officier achtte alles be wezen en eüte anderhalf jaar gevangenisstraf. Hij hield rekening met het psy chiatrisch rapport, waarin staat dat detentie 'trauma tiserend' zal werken. Raadsman mr. Van der Griend, die het bewijs on voldoende achtte r en een voorwaardelijke rstraf vroeg, vond zijn cliënt al genoeg gestraft. Hij wees er op, dat de verdachte een behandeling krijgt in het centrum '45 in Oegstgeest De man, vader van drie kinderen, heeft aan de oor logstijd, toen hij in een Jappenkamp zat, geestelij ke problemen overgehou den. Voorts is hij ontsla gen, arbeidsongeschikt en kan hij van de fiscus en de Akzo nog de nodige vorde ringen verwachten. „De man heeft zich zelf ten gronde gericht. Het Is een wrak." Rotterdam Hoe al die gestolen spullen, zoals kasre gisters, balpennen, bougies, vlees, foto-materiaal, koffie en cacao, met een gezamelijke waarde van 1,6 miljoen gulden, in loodsen in Nieuwe Tonge en Bleiswijk te rechtkwamen, bleef gisteren in de rechtszaal onduide lijk. Een 35-jarige koopman en een 38-jarige technisch adviseur hadden de loodsen gehuurd. Officier van jus titie mr. L. Jansen verdacht vooral de koopman ervan betrokken te zijn geweest bij de diefstallen van contai ners, waarin de goederen zaten. „Ik kan het echter niet bewijzen, dus moet hij volgens mij wegens heling wor den veroordeeld". Mondjesmaat gaven de beide verdachten hun betrokken heid bij de opgeslagen gesto len spullen toe. Ze hadden wel eens een vrachtauto hel pen uitladen, maar wie die goederen aanvoerde en wat er verder mee moest geschie den konden ze niet vertellen. „Dat waren mijn zaken niet Alleen de koffie en cacao heb ik gekocht. Ik wist niet dat dat spul gestolen was", antwoordde de koopman, die als hoofdverdachte terecht stond. De technisch adviseur ver klaarde dat de koopman hem regelmatig vroeg of hij geen koper voor de goederen kon vinden. Verder had de advi seur naar eigen zeggen ner gens iets mee te maken. Nachtmens Uit het omvangrijke recher che-onderzoek was naar vo ren gekomen dat de beide verdachten kennis hadden aan een administrateur bij een scheepvaartbedrijf. Zij zouden de administrateur hebben verzocht lijsten aan hen te geven, waarop de in houd van de opgeslagen con tainers stond vermeld. Ook zou de koopman 's-nachts verschillende malen in de Rotterdamse haven zijn ge- signaleeerd op de plaatsen waar de containers zijn ge stolen. De koopman daaro ver. „Ik ben nou eenmaal een nachtmens. Bovendien ondervind ik 's-nachts de minste concurentie, want als koopman verdien ik mijn geld in de haven". Ook be schikte de recherche over banden waarop afgeluisterde telefoongesprekken stonden. Mr. Jansen oordeelde, dat er voldoende bewijs was om de koopman wegens heling te veroordelen. „Uit de tele foongesprekken bleek, dat er soms goederen te koop wer den aangeboden, die nog ge stolen moesten worden". De aanklager eiste twee jaar en drie maanden gevangenis straf tegen de koopman. De officier noemde de tech- nisch-adviseur een slechte verkoper. „Hij moest klanten aantrekken voor de gestolen goederen, maar dat is hem niet éénmaal gelukt". Mr. Jansen eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf. Advocaat mr. S. Ivens vond de verklaringen, die tegen de koopman waren afgelegd du bieus. Ook wees de raadsman erop, dat containers in het Rotterdamse havengebied wel erg gemakkelijk zijn weg te nemen. „Ik krijg de in druk, dat de eigenaars het helemaal niet zo erg vinden wanneer een container wordt gestolen. De verzeke ring betaalt toch wel", meen- de mr. Ivens. Uitspraak II februari.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4