ROTTERDAM 19 Transcendente Meditatie in opperste concentratie naar Rotterdamse Tempel Onderzoek naar problemen rond werkloosheid 9Als je vliegtervaar je de kracht van een olifant9 Manifestatie Opdrachtfilm 1982 in Rotterdam Vlaggen in top bij Stokvis Spreekuur Raad en Daad Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 29 januari 1982 Rotterdam Het zweven en vliegen doen ze voorlopig nog in besloten kring. Maar eens komt de dag waarop de wereld getuige kan zijn van dit staaltje van opperste concentratie Voor lopig wil de Stichting Transcendente Meditatie (TM) Rotterdam veroverenAls haar plannen doorgaan, beschikt zij binnenkort over twaalf hectare grond van het landgoed Nieuw Roden rijs en bet conferentieoord de Tempel. De ge meente heeft hierin echter het laatste woord. Volgens de stichting TM zou ook die instantie zich het meditatiegebeuren eigen moeten maken. Want 'als je vliegt, ervaar je de kracht van een olifant'. Rotterdams TM-leider Kik Jung (35) vindt het best als het resocialisatieprojeet voor (ex)drugverslaafden geves tigd blijft in het conferentie oord de Tempel. Hij biedt zelfs hulp. „Ik heb gevallen van drugsverslaafden meege maakt die na één meditatie van hun verslaving af waren. Wij zijn een open iets. Ieder een kan bij ons binnen. Ik ben blij dat de tuinen en par ken voor het publiek open blijven. Voor ons kunnen die niet open genoeg zijn. Ook de weerstand die in Oversehie gerezen is, zullen wij door in formatie wegnemen." De door de Maharishi Ma- hesh Yogi zelf opgeleidde TM-3eraar heeft alle hoop dat de plannen gerealiseerd kun nen worden. Eén groot cen trum om de stormachtige belangstelling van de Rotter dammers voor deze medita- tieleer te kunnen opvangen. Eén groot studiecentrum waar men intern kan leven en zich de Wetenschap der Creatieve Intelligentie eigen kan maken. Veertig pavil joens wil TM bouwen, waar mensen kunnen studeren, mediteren en overnachten. En: twee grote vlïeg2alen voor de Sidhi-beoefenaars, want 'vliegen is immers het middel om lichaam cn geest tot perfecte eenheid te krij- gen\ Ook Rik Jung vliegt. Laat het wondje op zijn linker hand zien van een botsing met een voorwerp in de lucht Op de vraag of hij de Sidhi oefening eens wil de monstreren, weifelt hij: „Ik.,.eh, nee, ik wil het niet direct voordoen. Het is ook geen geheim hoor, maar ik wil daar nog even mee wach ten. Eens zal gedemonstreerd worden hoe men spontaan kan vliegen." Stilte. „Die ge lukzalige vrijheid die je voelt wanneer je zweeft. Als ie vliegt ervaar je de kracht van een olifant." Maar dat zal de lezers alleen maar in de gedachte sterken dat het vliegen een truc is... Aarzelt Zegt dat het van al les wat is. Dus ook een truc „De wereldberoemde Ameri kaanse goochelaar Duck Henning heeft de Maharashi eens gevraagd: 'Bestaat er magie?' De Maharashi ant woordde: „Dat kun je bij mij leren". Hij heeft de transcen dente meditatie aangeleerd en is nu een écht gooche laar." Het nieuwe m edits tiecen - trum krijgt dus hoge muren.. Lacht uitbundig. „Je kunt ook vliegen met je ogen open. De Sidhi is een onderzoek naar het bewustzijn als het veld van alle mogelijkheden. Als ik twee keer per dag zweef, mediteer ik voor het leven. Het vliegen kun je be oefenen op basis van innerlij ke stilte. Vergelijk het als je goed geslapen hebt, dan krijg je óók meer voor elkaar. Als je perfect uitgerust bent, en je bevindt je in perfecte stilte, dan volgt het lichaam je geest. Er zijn drie stadia bij de Sidhi-techniek: eerst komt het schudden in jezelf, dan het zich voortbewegen als een kikker waarin het li chaam de impuls van de geest volgt en vervolgens het wandelen door de lucht. Het is volkomen gezondheid, een ontplooide geest, lichaam en coördinatie. Het is een ni veau van rust, waardoor de krachtmeditatie groter wordt." Transcendente Meditatie be geleidt in het Rijnmondge bied 3500 mensen. 'De reis naar binnen' is een erva ringsproces, geen intellectue le analyse, noch een religieu ze sekte. Het is een techniek, aldus Rik Jung. Is transcen dent omdat tijdens de medi tatie de meest verfijnde sta dia van gedachten overschre- door Karin Kuijpers Foto's: Jaques Zorgman den woroen. ue techniek kan thuis beoefend worden. Jung laat een statistiek zien die toont dat het zuurstofge- bruik en het stofwisselings tempo aanzienlijk dalen tij dens de meditatie. Een diepe rusttoestand, dieper dan de slaap. „In je slaap haal je die toe stand niet meer dan acht k negen procent", zegt de TM- leraar uit Nijmegen. „Met meditatie bereik je zestien procent. Het is een vierde be wustzijnstoestand, een veld van harmonie, dat stress wegneemt en voor vredige mensen zorgt." Kwaad worden is er dus niet meer bij? „Als men geconfronteerd wordt met iets dat minder goed is, is die emotie wei sterker, maar de innerlijke stilte helpt je om kalm te blij ven. Dat is ook het doel van TM. Een sterke geest, een helder denkvermogen, betere concentratie en een grotere weerstand. Een innerlijke stilte die groeit. Door dat veld van harmonie wat je in je hebt, wordt je vrediger. Dat merk je doordat de om geving vriendelijker op je reageert. Je moet het niet proberen, maar door je omge ving merk je dat je vriende lijker, vrediger wordt. Ik heb eens les gegeven in een be jaardentehuis en die mensen voelden zich na een tijdje ge zonder. Dat is waar we naar streven. Volkomen gezond heid. De meeste ziekten ko men immers voort uit span ningen. De stress wegne men." Eén grote saaie eenheids worst..? Schatert. „Oh nee, het ver loop van je leven is toch niet afhankelijk van uiterlijke omstandigheden. Hoe rijk is je geestelijke en emotionele leven? Ik loop soms over van liefde. Dat is toch niet saai? Zelf groei je en je bevordert je omgeving mee te groeien. Nooit geschillen in de groep? Hij zwijgt „Nee, er zijn geen meningsverschillen. Er is een grote harmonie binnen onze groep. Dat is niet saai, maar alleen maar heel mooi. Ma harishi heeft eens gezegd: „De kantooruren voor de le raren zijn de meditatie, de recreatieuren zijn de intro ductielessen en de hele orga nisatie. Dat is ook mijn be langrijkste motivatie: de TM leren. In dat proces winnen wij veel meer dan degenen die van ons les krijgen. Wij hebben immers veel meer tijd voor meditatie." De TM moet dus overgedra gen worden. Jung zegt dat de mens het nodig heeft in deze samenleving („wij weten hoe gezond het is"). Hij is enthou siast over de Rotterdammers met wie hij in maart vorig jaar te maken kreeg. „Het Ls een prachtige stad, met fijne mensen. Het meest succesvol le centrum van Nederland. Onder de Rotterdammers heerst een grote openheid. Op een makkelijke manier zeggen ze nuttige dingen. Rotterdam is een actieve stad, waar enorm gewerkt wordt. Aan de andere kant is er een honger naar innerlijke stilte. Met TM voel je dat ef fect op alle vlakken. Het is een verandering op alle le vensgebieden. In het sociaal gedrag, het lichaam en de geest, in tegenstelling tot bij voorbeeld de yoga die zich in eerste instantie richt op het lichaam." Het Centrum van de tijd van Verlichting, zoals Jung het noemt, is een wetenschappe lijke realiteit. Jung gelooft in een goede toekomst voor de samenleving als de mensen aan TM doen. Bekrachtigd dit door het tonen van een andere statistiek waaruit af te lezen valt, dat bij één pro cent mediteerders van TM in een grote stad, het misdaad percentage daalt met acht procent. De gegevens zijn volgens Jung voor tachtig procent afkomstig uit onaf hankelijke onderzoeksinstel lingen. „Die 1 procent zouden wij in Rotterdam graag bereiken. De samenleving heeft im mers een collectief bewust zijn. Als Rotterdam niet te vreden is, is dat collectief voelbaar. Het is een weder zijdse beïnvloeding, individu eel en collectief. Als je dan je eigen stress door meditatie weg kan nemen, lever je een belangrijke bijdrage aan onze samenleving, Daarom is het belangrijk dat het gemeente bestuur en andere overheden notitie nemen van Transcen dente Meditatie." Heel het gemeentebestuur naar een cursus Transcen dente Meditatie? Jung: „Er moet iets gebeuren met de kwaliteit van het le ven. Wij willen concretere stappen doen naar de ge meente. Onze kennis over dragen. Want de gemeente wordt gestuurd door dat col lectieve bewustzijn. En je Cursisten Transcendente Meditatie. 'Reis naar bin nen'. moet iets aan die basis doen. Niet alleen de wondjes aan de zere vinger deppen, maar ze genezen. Wij willen hun activiteiten sturen. Veel top ambtenaren maken al ge bruik van onze techniek. Met TM zal het toenemende nega tivisme zoals ziekenhuisopna mes, verkeersongelukken en misdaden ombuigen naar het positieve. Vergelijk het met een wasmachine voor het collectieve bewustzijn, dat de stress neutraliseert. Heel Rot terdam, heel Nederland zal rustig worden. Wij onder schrijven alles, hoewel we niet blij zijn met die negativi- teit. Hebben ook de doorsnee van de maatschappij als leer ling. Directeuren, arbeiders, voor iedereen is TM toegan kelijk. Maar je begrijpt dat we liever een verlichte schoenmaker willen dan een gewone." Het nieuwe centrum zal plaats bieden aan 450 cursis ten. Het geld voor de aan koop van de gebouwen en verbouwingen komt van de cursisten zelf. Subsidie heeft TM-lelder Rik Jung: „Liever een verlichte schoenmaker.. de Stichting Onderwijs We tenschap der Creatieve Intel ligentie, het overkoepelend orgaan, niet. TM moet wel een multinatio nal zijn om die miljoenen guldens op tafel te leggen... „Het gaat storm lopen, het „Dat kun je zo noemen, ja. Er geld krijgen we wel bi) el- zijn meer termen voor. Maar kaar." dat geld wordt zuiver door de Bij het afscheid: „Wij wach- cursisten zelf op tafel ge- ten met spanning... oh nee, bracht" dat kan natuurlijk niet.., het Jung gelooft er heilig in. artikel af." Rotterdam De Kamer van Koophandel, de VVV en de gemeente Rotterdam hebben «ans gezien de jaarlijkse 'Ma nifestatie Opdrachtfilm' van Den Bosch naar Rotterdam te halen. De manifestatie zal op 15 juni worden gehouden in het Cineramacomplex. Die dag zullen recente indu striële en informatieve films gorden vertoond, die gemaakt 2hjn voor ondernemingen, or ganisaties en overheiasinstel- higen. Een jurycommissie, aangewezen door de Raad van Nederlandse Werkgeversver- honden, zal bepalen welke films de beste zijn. Bovendien zal naast de bestaande prijzen voor het eerst een Rotterdam- prijs worden toegekend. Tijdens de manifestatie zullen bovendien actuele onderwer pen op het gebied van de au- diovisionele middelen behan deld worden. Bedoeld voor de genen die zich willen oriënte ren op het gebied van audiovi- sionele en instructiemedia. De organisatie daarvan is in han den van de Stichting Audïovi- sionele Manifestaties. Op het hoofdkantoor van Stokvis aan de Slaak gin gen gisteren de vlaggen uit. De loskoppeling van OGEM, de in principe rond gekomen verkoop aan Trans Gulf International en (daardoor) het behoud van de werkgelegenheid van de 1250 medewerkers wa ren de aanleiding voor de feestvreugde. „Er Is weer hoop voor de toekomst na deze voor ons spannende tijd", aldus een personeelslid. „We hebben bij Stokvis, door allerlei reorganisaties, at veel meegemaakt en we zijn heus niet kapot te krij gen, maar de afgelopen weken sloegen toch alles. Er Is nu grote opluchting". Wie tussen de middag het kantoor aan de Slaak bel de, kreeg van een vriende lijke en verheugde telefo niste te horen dat niemand te bereiken was, omdat men Iets te vieren had. Die 'storing' duurde overigens maar een half uurtje. Rechtskundig adviseur De rechtskundig advi seur van het Rotter dams Nieuwsblad houdt elke dinsdag middag vanaf 14 00 uur een spreekuur in het gebouw van de krant aan de Coolsingol 67 Afspraken kunnen 's ochtends tussen en 10 uur telefonisch (010- 144144) gemaakt wor den. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen tele fonisch (010-144144) af spraken worden ge maakt voor het spreek uur van Raad en Daad. dat 's middags vanaf 14.00 uur m hei ge bouw van het Rotter dams Nieuwsblad aan de Coolsingei wordt ge houden. Rotterdam Binnenkort begint tn Rotterdam een onder zoek naar de problemen rond de werkloosheid Een onder zoek dat met name zal zijn toegespitst op de oude wijken, waar werkloosheidspercentages van 20 tot 25 procent voor komen. In opdracht van het ministerie van sociale zaken en werk gelegenheid zal het onderzoek worden uitgevoerd door het Instituut voor Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek. Bij ruim duizend mensen (werkenden en werklozen) zal men informatie vragen over het soort werk dat men heeft of heeft gehad, in welke sector men werk zoekt, de wijze waarop dat gebeurt, de vrije tijdsbesteding, de belangstel ling voor vrijwilligerswerk of het eventueel opzetten van een eigen bedrijfje. Bovendien wil men er achter zien te ko men welke oplossingen men sen zelf voor het werkloos heidsprobleem denken te heb ben. De enquête is een onderdeel van een grootscheeps onder zoek dat ook in Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Leiden zal worden gehouden en Waar op grond van statistische gege vens de arbeidsmarktsituatie wordt bekeken. Rotterdam is daarbij uitgeko zen voor een aanvullend on derzoek omdat hier de meeste gegevens bestaan over de wer kloosheidssituatie per wyk. En juist daarom gaat het: het on derzoek wordt ingesteld omdat de werkloosheidssituatie in de grote steden en vooral in de oude wijken afwijkt van het landelijk patroon. Gekozen is voor een persoon lijke enquête omdat uit statisti sche gegevens moeilijk te ach terhalen valt wat de individu ele oorzaken voor werkloos heid zijn en welke wensen mensen hebben op het gebied van werk. Voor medewerking aan de en quête worden Nederlanders, Marokkanen, Turken en men sen uit Suriname en de Neder landse Antillen benaderd. 2e krijgen voorafgaand aan de enquête een brief thuis, waar in om hun medewerking wordt gevraagd. Marokkanen en Turken worden bezocht door landgenoten. De gege vens uit het onderzoek worden anoniem verwerkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5