18 Compromis over toekomst Zestienhoven van de baan Bedrijfsleven somber over omzet en winst 'Zonder waarschuwen, verdwijnen de bomen' fWe kunnen gemakkelijk een stap terug doen' Onderzoek naar moord zit vast mmmfm Kamer van Koophandel: Maak haast met besluit over luchthaven Haven commissie: 'Niet sluiten' Sterrenplan' valt goed I bij RET Enquête KvK in Rotterdam: Bouwplannen voor centrum haaks op verkeersbeleid Biljarter Piet de Jong: (Nieuwelingenhij Greenpeace: mÊmÊmassmsm^^sam Welkom bisschop Bar VVD-leden halen kandidatenlijst overhoop Rotterdapis Nieuwsblad woensdag 3 februari 1982 Rotterdam Het compromis tussen CDA en PvdA óver de toekomst van de luchthaven Zestienhoven is weer van de baan. De twee CDA-leden in de raads commissie voor ruimtelijke ordening kunnen zich niet grinden in de formulering van het compromis, dat slui ting van de luchthaven pas toelaat, als er een alterna tief is gevonden. Breekpunt is geworden of het alternatief kan bestaan uit verplaatsing van de luchtvaartactiviteiten of slechts uit verplaatsing van de luchthaven. „De formulering van het com promis wijst ons nu teveel in de richting van overplaatsing .paar Schiphol. Daaraan kun nen wij geen medewerking verlenen", aidus mevrouw E. Buijs van het CDA. wethouder mr. J. Mentink blijkt niet bereid de formule ring van het compromis aan te passen. „Ik heb geprobeerd weer te geven, hoe ver de PvdA-fractie wil gaan. Als er dan geen compromis mogelijk is, dan moet er maar een be sluit tot sluiting van Zestien hoven door de PvdA-meerder- heid in de raad vallen". De wethouder wil aan de raad toch het compromisvoorstel als eerste voorleggen. Als dat het niet haalt, dan volgt het PvdA-voorstel om te sluiten. Rotterdam Het onder zoek naar de moord op de zeventienjarige Petro- nella van der Berg uit Rotterdam zit vast. Het bureau zware criminali teit van de politie is nog bezig met het natrekken van enkele tips, maar lijkt hiermee weinig ver der te komen. „Voorlopig hebben we niks", aldus een woord voerder. De Rotterdamse scholiere werd in de oudejaars nacht honderd meter van haar huis levenloos aan getroffen in een portiek aan de Oostzeedijk. Zij had een messteek in de borst Twee buurtbewoners hebben vanuit hun wo ning een. jongeman zien wegrennen via het talud van de Willem Ruyslaan in de richting van de Ru bensstraat. Een van de getuigen snelde naar bui ten, maar verloor de man al snel uit het oog. De politie hield aanvan kelijk een 19-jarige Rot terdammer aan als ver dachte, maar moest hem wegens gebrek aan be wijs weer vrijlaten. Rotterdam De Kamer van Koophandel in Rotter dam dringt er bij de Twee de Kamer op aan om haast te maken met een defini tieve beslissing over het vliegveld Zestienhoven. Zij heeit dat beroep gevoegd bij haar rapport dat pleit voor de verhuizing van de luchthaven naar de polder Schieveen aan de andere kant van de Doenkade. Staatssecretaris Van der Doei (verkeer en water staat) wil de behandeling van het structuurschema burgerluchtvaartterreinen uitstellen voor een nader onderzoek naar de econo mische betekenis van Zes tienhoven. De Kamer van Koophandel is tegen uit stel, omdat de onzekerheid bij de bedrijven en werk nemers op het vliegveld daardoor nog langer duurt. Waarnemend voorzitter mr. H.A. Walt Meijer zei gisteren dat voor- en te genstanders. maar vooral de mensen op Zestienho ven, gebaat zijn bij een dui delijke uitspraak van de rijksoverheid over de luchthaven. Rotterdam De haven commissie uit de gemeen teraad vindt dat het vliegveld Zestienhoven voorlopig open moet blij ven en kansen voor ver dere ontwikkeling ver dient. Dit standpunt is vervat in een concept brief aan het college van burgemeester en wethou ders. Een deel van de commis sie is van mening dat de luchthaven moet worden gehandhaafd, zo lang nog geen beslissing is gevallen over de verhuizing naar een andere plaats in de buurt van Rotterdam. Een ander deel van de commissie wil de moge lijkheid van woningbouw op Zestienhoven na 1995 niet uitsluiten. In de tus sentijd moet bet vliegveld wèl in bedrijf blijven. Ook de raadsleden die deze mening huldigen, maken sluiting van de luchthaven afhankelijk van de aanleg van een vliegveld elders in de om geving van de Maasstad. Volgens de concept-brief aan het college heeft het vliegveld de afgelopen tien jaar geen mogelijkhe den gekregen om zich goed te ontwikkelen. De jaarlijkse exploitatiever liezen zijn hiervan mede het gevolg. Bij verhoging van de activiteiten op Zestienhoven zit een ren dabele exploitatie op lan gere termijn er wel in. Het aantal arbeidsplaat sen kan dan bovendien aanzienlijk worden uitge breid. t 'i Rotterdam Het sterpun- Éenplan van de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer CROVER) in Rijnmond is foed gevallen bij de RET. Dit egt een woordvoerder van de vereniging. 4 pe reizigersvereniging lan ceerde vlak voor de jaarwis seling een plan om de over stapmogelijkheden van bus, tram en metro in de avond- óren te verbeteren, waardoor passagiers geen last meer hebben van net wegrijdende Metro's, bussen en trams, ia Pe oplossing is volgens RO- ^ER ontmoetingsplaatsen voor het openbaar vervoer. Op deze plaatsen, de zoge noemde sterren, moeten de trams, metro's en bussen op elkaar wachten- Volgens ROVER ziet het Rotterdamse vervoersbedrijf mogelijkheden om onderde len van het sterren plan te introduceren. Rotterdam Het bedrijfsleven binnen het district van de Kamer van Koophandel in Rotterdam verwacht dit jaar geen verbetering van omzet en winst. De progno ses voor 1982 zijn somber, zo blijkt uit de 'Enquête re gionale bedrijfsontwikkeling' over 1981 waaraan drie duizend ondernemingen hebben deelgenomen. Slechts één op de zes onder nemingen rekent op een ho gere winst; één op de drie bedrijven houdt daarentegen rekening met een lagere winst. De resultaten van de bedrij ven zijn vorig jaar al irf da lende lijn gegaan. Slechts twintig procent sprak van een reéele omzetverbetering. Gecorrigeerd voor de inflatie is het bedrag van de export met vier procent vermin derd. Alleen in de industrie was nog sprake van groei van de uitvoer. Min 18 procent Ook de winstpositie van het bedrijfsleven is in 1981 aan zienlijk verslechterd, gemid deld met achttien procent. De investeringen zijn vorig jaar met tien procent gedaald, met uitzondering van die in de petrochemie. Die ontwikkeling zal zich dit jaar voortzetten. De werkgelegenheid is in 1981 met 1,2 procent afgenomen. Uitspraak KvK gevraagd Rotterdam 'De bouwplannen voor de binnenstad staan haaks op het verkeersbeleid van de gemeente en op de instelling van de Verkeersdienst die blijkbaar meer naar het politiek haalbare dan naar het econo misch wenselijke kijkt'. Op grond van die kritiek heeft een commissie uit de Kamer van Koophandel gevraagd om een uitspraak van de leden over de verkeers- en parkeerprobiematiek in het centrum van Rotterdam, Woningbouw op het Weena, Schouwburgplein, Pompen- burg en boven de Blaak, en de bouw van het Maritiem Museum op het Churchillplein verdragen zich volgens de commissie niet met de onvoldoende bereikbaarheid van de binnenstad voor openbaar en particulier vervoer. Bomen verdwijnen op het Weena. Rotterdam Het plotseling verwijderen van de bomen langs het Weena verontrust eigenaar Piet de Jong van het gelijknamige biljartcen trum. „Zonder een briefje te schrij ven, haalt de gemeente de groenstrook bij mij voor de deur weg. Opeens heb ik het fraaie uitzicht over een zand woestijn", zegt De Jong. Hij vraagt zich af wat de nabije toekomst brengen gaat. Dat er woningbouwplannen voor het Weena zijn, weet De Jong. Dat het biljartcen trum moet verdwijnen ook. „Maar concreet is er niets be kend. Het kan zijn dat we in 1985 sluiten, maar eerder is net zo goed mogelijk. Als ik dat gedoe voor mijn deur zie, krijg ik een onbehaaglijk ge voel". Om duidelijkheid van de ge- meente te krijgen heeft de ei genaar van het biljartcentrum een advocaat in de arm geno men. „Pas als ik antwoord krijg, kan ik mijn vijf personeelsle den en de 355 biljarters van de dertien verenigingen, die hier spelen, duidelijkheid geven", vervolgt de Rotterdamse bil jarter, die van Rotterdam de garantie wil, dat hij evenals Grand Due en de Harbour Jazz Club na de woningbouw kan terugkeren op het Weena. „Wethouder Mentink heeft dat anderhalfjaar geleden beloofd. Maar aan ons vezoek, dat zwart op wit vast te leggen, heeft hij nog niet voldaan al dus De Jong. Omdat de toe komst onzeker is, krijgt hij geen cent meer van de bank. „Dat is lastig. Ik heb een goed draaiende zaak en wil graag investeren. Dat kan nu niet". De sportieve prestaties van de Rotterdamse biljarters worden door de activiteiten van de ge meente Rotterdam eveneens ondergraven. „Door al dat ge doe kom ik aan serieus trainen niet meer toe", geeft Piet de Jong aan, die binnenkort deel neemt aan de Nederlandse kampioenschappen Rotterdam - Gekleed in een oude overall verrichten Marij- Ton, Koeken ke Bugter en Ton Koeken enkele onderhoudswerkzaamhe- en Marijke den aan de Sirius, het actieschip van de milieuorganisatie Bugter bij de Greenpeace. Sirius in de Deze week ligt de Sirius in de Leuvehaven, naast het mu- Leuvehaven: seumschip de Buffel. „Op de lange Verpleegster Marijke Bugter en machinist Ton Koeken zijn termijn heeft nu een paar maanden aangesloten bij Greenpeace om te strij- Greenpeace den voor behoud van de natuur. succes" tIlk ben moe van alle wester se mensen die klagen over het tekort aan energie", zucht Koeken. „Die lui ver geten, dat ze steeds meer wil len hebben. De meesten hechten te veel waarde aan materiële zaken. Kleurente levisies, auto's, noem maar op. Ik vind een auto net een boodschappenmand. Handig om even mee te nemen naar de winkel, tweehonderd me ter verderop", „Je zou je moeten schamen, wanneer je zeurt over bezuini gen", vult Marijke Bugter aan. „Onder het genot van een bord patat en een borreltje is bet makkelijk praten. We moeten eens wat meer denken aan al die mensen, die in de arme landen honger lijden". Minder eisen Het duo wil voorkomen, dat het gebruik van kernenergie noodzakelijk wordt. Ton Koe ken: „We kunnen toch mak kelijk een stap terug doen en minder eisen stellen. Twintig jaar geleden keek een hele straat in één huiskamer naar de tv. En kun je de was niet samen met de buren in een machine doen? Ik moet altijd lachen als ik op de rijksweg een file zie. In elke wagen één persoon". Om hun ideaal te verwezenlij ken deden de milieubescher- i mers afstand van hun baan en maatschappelijke positie, „We liepen al een aantal jaren rond met ideeën, die we in onze omgeving niet kwijt konden. Je denkt niet meteen aan Greenpeace. Pas later blijkt, dat je mening overeenkomt met de doelstelling van deze organisatie". Marijke Bugter verdeelt haar tijd tussen Greenpeace en een ziekenhuis. Per 1 maart stelt ze zich geheel in dienst van de milieugroep. „Vooral in medi sche kringen heerst een be perkte blik op de wereld. Voor mijn overstap neem ik de volle verantwoording. Ik hecht to taal geen waarde aan een mooi huis. Liever zit ik in een tentje in de natuur". Laag bedrag Ton Koeken kan rondkomen met een laag bedrag: „Aan tweehonderd gulden per maand heb ik genoeg. Natuur lijk is het een voordeel, dat ik mijn huisje in Amsterdam voor een habbekrats huur. Verder heb ik totaal geen be hoefte aan luxe. Ik leef en woon meestal op de boot. Nu krijg ik nog een uitkering, ik ben van plan die stop te laten zetten en met karweitjes in m'n onderhoud te voorzien". De twee medewerkers geven toe, dat Greenpeace op korte termijn geen resultaat boekt. Een actie op zee tegen het neerknuppelen van zeehonden of het storten van gif is specta culair. Helaas verdiept het pu bliek zich niet in de achter gronden. „Op de lange termijn hebben we succes. Door onze voortdurende protesten gaat de bevolking zich afvragen, wat er nu eigenlijk aan de hand is. Vervolgens oefent de publieke opinie druk uit op bestuurders, die dierenmoord toelaten en op grote bedrijven, die hun afval in zee storten". Voorlopig blijven de vrijwilli gers, venvachten ze zeil, nog lange tijd bij Greenpeace. „Ik leef van dag tot dag", conclu deert Ton Koeken, „en voel me hier prima thuis. We zijn eikaars gelijken. Je kunt altijd met een ander praten over problemen die bijvoorbeeld ontstaan tijdens een actie op zee. Eind vorig jaar deed ik mee aan de blokkade van een dumpschip van een chemische onderneming in de Noordzee boven Duitsland, Vier duikers sprongen tot drie maal toe in het water en vormden een halve kring rond de boot. Ten slotte keerde het schip terug. Doordat wij elkaar moed in spraken en onze meningen on gezouten kenbaar maakten hielden we het vol. Ons en thousiasme deed ze de das om". En Marijke Bugter be sluit: „Ik voel me sterk genoeg om te blijven strijden voor een beter milieu. Als ik over twin tig jaar terugkijk en merk, dat onze acties helemaal geen nut hebben gehad, denk ik: ik heb het tenminste geprobeerd". Rotterdam De stichting Werkgemeenschap St. Jozef- zorg heeft een welkomstcomi té voor de nieuwe Rotterdam se hulpbbisschop mgr. Bar op gericht. Het comité moet zor gen voor een hartelijk welkom en passend geschenk. J.H.A. Althof, pater drs. L.M. v.d. Bol SDB, mevrouw M.H.t Kavelaars, Dr. W. Kortmann, mgr. J.J. Kwaaitaal, dr, L.Th. Schonagen, F.N.M. Smulders en E.M.J. van Wees hebben zitting genomen in het comité. De Kolping werkgemeenschap St. Jozefzorg te Den Haag heeft haar gironummer; 19.990, beschikbaar gesteld voor giften. Graag vermelden: 'Welkom bisschop Bór'. Fractievoorzitter zakt naar zevende plaats Rotterdam De VVD-leden in Rotterdam hebben forse ver schuivingen in de kandidatenlijst voor de komende gemeen teraadsverkiezingen op woensdag 2 juni aangebracht Daarbij is fractievoorzitter W. Baggerman (65) van de derde plaats in het voorstel van het bestuur op de zeven de plaats terecht gekomen; nummer 4, het raadslid mr. H.C.G-L, Polak, werd achtste geplaatst. Lijstaanvoerder blijft oud-staatssecretaris mr. H. Koning, die daarmee in de Rotterdamse politiek te rugkeert. De ledenvergadering heeft gis teravond bij het vaststellen van de definitieve kandidaten lijst het voorstel van het afde lingsbestuur vrijwel naast zich neer gelegd. Laagstaande kan didaten schoten omhoog ten koste van de hoger geplaat sten. Zo kwam George van Gent (al eerder raadslid) uit de onder ste regionen opzetten en kreeg het vertrouwen voor de twee de plaats. Dat ging ten koste van mevr. Ella ter Kuyle, die thans in de 3taten van Zuid- Holland zit, en die nu vijfde werd. Het zittende raadslid mevr.- Nel van der Pol- van den Dorpel kreeg in de afde-' lingsvergadering meer steun dan van het bestuur: zij kwam van de vijfde op de derde plaats. Mr. Polak en mr. Hans Reus werden van plaats ver wisseld: Polak kwam op de achtste plaats en Reus op de vierde. Het raadslid J.H. Kerstholt bleef op de voorge stelde zesde plaats staan. Zes zetels De WD heeft thans zes zetels^ in de raad. Uit de kandidaten-' lijst blijkt, dat drs. H. Bonten bal zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Hier de eerste negen namen op de lijst 1 mr. Henk Koning, 2 drs. George van Gent, 3 mevr. Nel van der Pol-van den Dorpel, 4 mr. Hans Reus, 5 mevr. Ella ter Kuyle, 6 Jan Kerstholt, 7 Wim Baggerman, 8' mr. Minus Po lak, 9 mevr, Ankie Verbeek.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4