ROTTERDAM 13 GRAAG GEDAAN 'BON De kleine lettertjes als struikelblok PLEIN I Rotterdams Nieuwsblad woensdag 3 lebruan 1932 De politie controleert het verkeer van en naar De Kaap. Strij d om de macht. Katendrecht is tijdens de ja ren zeventig het strijdtoneel geweest van talloze acties. Vóór- cn tegenstanders van de sexbusiness hebben elkaar met grote regelmaat getracht het dagelijkse leven onmoge lijk te maken. De acties be perkten zich daarbij niet tot het schiereilandje alleen. Vooral het stadhuis aan de Coolsingel was vaak het doelwit om heersende tegen stellingen onder de aandacht te brengen. Zoals op 16 oktober 1974, toen Katendrechtse souteneurs en prostituées hel stadhuis be stormden. Luid claxonnerend waren ze het trottoir opgere den, tot naast het bordes. Daarna waren ze de hoofdin gang ïngehold, rechtstreeks richting kamer van wethouder Van der Have. De actie kwam als een volslagen verrassing. Eerder die ochtend waren veertig Katendrechtse bor deelhouders, sexclubeigenaren, kasteleins, buffetjuffrouwen en prostituées naar de ge meentelijke sociale dienst ge weest. Ze meenden aanspraak te kunnen maken op een uitke ring. Hun inkomsten waren door het voortdurende rumoer op De Kaap sterk gedaald. Ook de avond voorafgaand aan de actie bij het stadhuis, had de politie weer het in en uitgaande verkeer op Katen drecht gecontroleerd. De actie in het stadhuis ontlokte aan de fractievoorzitter van het CDA, drs.H.J.Viersen, het commen taar: „Nu wordt het een ge vecht. Het zal er om gaan wie de sterkste is: de souteneur of het stadsbestuur". WD-fractieleider mr. H.C.G.L. Polak noemde het optreden van de Katendrecht se sexwereld: „Vervelende, or dinaire speldeprikken". En: „De souteneurs zijn bezig met een ordeloze terugtocht..." v Nieuwe Binnenweg Maar zo ver was het nog lang niet. Een aantal pooiers be dacht de volgende dag alweer een nieuwe actie, 's Avonds koerste men regelrecht naar de Nieuwe Binnenweg, waar als protest wat doelloos heen en weer gelopen. De demon stratie was bedoeld om aan te tonen dat elk dreigement se rieus moest worden genomen. Of, zoals een van de pooiers verklaarde: „Laten ze maar doorgaan met ons van De Kaap weg te pesten. Dan gaan we hier verder. We duiken steeds ergens anders op. Des noods maken we van het stad huis één groot bordeel". Po gingen om diezelfde avond nog kamers in Hilton en het Rijnhotel te huren, mislukten, tn het Rijnhotel was nog slechts één kamer vrij. Een be diende van het hotel aan het Weena, had de invasie met enige angst gadegeslagen. ADVERTENTIE Binnenkort vmchijnt, sanalui- t«nd op d»z* Mrie, hot book "Do door Hen» Soatiri. 120 pagina's binnenwerk, met veel oude foto's, formaat 21*29.7 cm. prijs 26.50. Tegen Inlevering van Evenemen ten Paspoort coupon 110 ƒ7,50 korting. Voor de snelle beslissers die bet boek nu bestellen GRATIS leproduktle van de Eerste Katon- c'ectttse Hoven, formaat 45*64 cm. til. uitsluitend af ta halen. IntekBnen ook telefonisch moge- Hik. 010-128231. ROTTERDAMS NIEUWSBLAD ft'. «fci t/ï? >HALTE door Hans Soeters Verscherpte controle in de Katendrechtse straten. StfeSK-* ■?- De Katen drechtse sex- business in de hal van Hilton. ,,'t Kwam ook zo onverwacht. Ineens stond die meute bin nen. Ik zie nog die Ameri kaanse hotelgast, stomver baasd was 'ie. Minutenlang stond hij daar, de mond half open gezakt, sprakeloos. Toch zat er humor in. Een poos later belde diezelfde man namelijk op: waar hij in Rotterdam het leukst kon uitgaan, liefst naar een plek met veel vrouwen. Hij had weieens gehoord over iets dat „Ketendrekt" heette... Dat was lachen. Hij had eens moeten weten dat 'ie een uur eerder nog tussen een hal vol Katendrechtse prostituées had gestaan..." De sexbusines kreeg na de de monstratie op de Nieuwe Bin nenweg bijval van de Suri naamse Jongeren Organisatie (SJOR). Deze vreesde dat de komst van Katendrechtse prostituées rellen zou veroor zaken. „In de binnenstad wer ken veel Surinaamse meisjes. Die zullen dan minder gaan verdienen. Dat nemen ze niet", verklaarde secretaris B.C.O'Brien. Erosplannen Februari 1975. Het Rotterdam-, se stadsbestuur presenteerde twee plannen om de overlast gevende prostitutie terug te dringen: concentratie van de prostitutie in enkele straten op Katendrecht, of: opneming van erascentra in een ver- maakcentrum, compleet met bars, eethuisjes, winkeltjes eh biosscoopjes. De plannen voor een écht eroscentrum waren van de baan. Die waren in strijd met de wet. Bovendien hadden de ervaringen in Duitsland geleerd dat het de spreiding van de prostitutie niet zou tegengaan. Een paar maanden later sloeg de vlam echter weer in de pan. Oorzaak was de sluiting van een Katendrechts bordeel aan de Atjehstraat 2. Het bor deel was twee weken eerder geopend en volgens een ge rechtelijke uitspraak mocht de gemeente elk bordeel dat na juni 1974 werd geopend, weer sluiten. Eigenaar Martin Si mons protesteerde. Zijn pand was in februari '74 door brand verwoest en het had lang ge duurd alvorens de verzekering een deel van de schade had vergoed, Volgens Simons stond het pand echter al negen jaar als bordeel te boek. Wet houder Van der Have trok zich er niets van aan. Jan de Nek Ook andere Katendrechtse bordelen moesten er aan gelo ven. Knarsestandend moesten de bordeelhouders toezien hoe hun rosse rijk langzaam maar zeker afbrokkelde. „Dit wordt te gek", riep bordeelhouder Jan van Oostenbrugge kort nadat er weer een bordeel was dichtgetimmerd. „Nu moeten ze het zelf maar weten. Nu gaan we naar de Binnenweg". Maar het gebeurde niet. Wel ging het ene na het andere bordeel op slot. Oók van De Nek, zoals Van Oostenbrugge werd genoemd. Twaalf van zijn dertien Katendrechtse bordelen werden gesloten. Toch riep diezelfde bordeel houder in augustus 1975 „Over mijn lijk", toen het verbannen van de prostitutie van De Kaap vastere vormen begon aan te nemen. Verhuizen naar een eroscentrum aan de Wijn haven zag hij niet zitten. „Al kreeg ik die panden gratis, ik begin niet aan de Wijnhaven. Dan schei ik er mee uit", riep hij stoer. En dat had een aan tal Katendrechters best ge wild. Want juist Van Oosten brugge was in de ogen van de tegenstanders van de sexbusi- nes op De Kaap, de man waar door de problemen waren ont staan. De Nek had bij 2ijn in trede op De Kaap tegen zijn collega-pooiers geroepen: „Noemen jullie dót pooieren,.? Ik zal jullie 'ns pooieren le ren". En, alweer volgens zijn tegenstanders, maakte de Kaap daarop kennis met ande re methoden, zoals het intimi deren van wijkbewoners, raamprostitutie in ploegen dienst, de introductie van sex- clubs en het massaal opkopen van huizen voor het gebruik als bordelen. Hei betekende het einde van een tijdperk, want de Katendrechtse bik kers volgden blindelings de voorbeelden van „de meester". En ineens werd De Kaap ook voor pooiers uit andere steden weer interessant. De business werd harder. Er werden pros tituées uit het buitenland aan gevoerd, die ver beneden de toen geldende tarieven gingen werken. Wijnhaven Jan de Nek verweet de ge meente dat er met twee maten werd gemeten. „Op Katen drecht kreeg ik een verbaal op grond van artikel 25öbis: het gelegenheid geven tot het ple gen van ontucht. Maar straks, aan de Wijnhaven, geldt dat artikel ineens niet meer. Daar mag ik doen wat ik op Katen drecht niet mag". Ook een eroscentrum zag Van Oosten brugge niet zitten. „In Hamburg staat zo'n ding. Heeft 28 miljoen gekost. Kun nen driehonderd hoeren in. Maar er zitten er nog geen dertig. Een vent wil zo'n eros centrum niet. Als hij daar met zijn auto een aanrijding krijgt, heeft 'ie thuis meteen bonje met z'n vrouw. Gebeurt zoiets op De Kaap, dan kan hij zich er nog uitredden door te zeg gen dat hij bij het een of ande re scheepvaartkantoor moest zijn. Zo wil een vent het..." Tegelijkertijd maakte wethou der Van der Have bekend een gesprek te zullen hebben met minister Van Agt, waarna Rot terdam te horen zou krijgen hoe het zonder in strijd te zijn met de wetde prostitu tie kon verplaatsen. De wet houder was gematigd optimis tisch en dacht dat de zaak mei één tot anderhalf jaar, zo rond 1977 dus, zijn beslag kon krij gen. Maar niet elke bordeel houder had evenveel geduld als de Rotterdamse wethouder. De 27-jarige bordeelhouder Ri- nus S. kreeg een jaar gevange nisstraf omdat htj in de nacht van 15 op 16 februari 1975 en kele kogels had afgevuurd op de deur van wethouder Van der Have. Bij wijze van waar schuwing, opdat de wethouder en de Aktiegroep Redt Katen drecht (Areka) niet te ver zou den gaan in hun strijd tegen de prostitutie. Een andere bordeelhouder. Karei L., kreeg voor deze actie een straf van negen maanden. Zij werden ook veroordeeld voor de brandstichting in het wijkgebouwtje. Het weghalen van sluitingsbevelen op borde len kwam hen op een boete te staan van honderd gulden. Een tatoueerder, die enige tijd later ook een sluitingsbevel van een bordeel had verwij derd, werd hiervoor veroor deeld tot een boete van twee honderd gulden. Wethouder Van der Have maakte in juli 1975 bekend dat de prostitutie vermoedelijk zou worden verplaatst naar de Wijnhaven. De op dat moment nog 61 bordeelhouders van De Kaap reageerden boos; op die plek was niet voldoende ruim te. Ook de geplande hoogbouw viel niet in goede aarde: de prostituées zouden het vertik ken om op de een of andere verdieping te gaan werken. Onwettig Nauwelijks twee weken later torpedeerde minister Van Agt de gemeentelijke erosplannen alweer. Ze waren in strijd met de wet. Het openbaar ministe rie zou een dergelijk prostitu- tiebeleid zeker niet goedkeu ren. De raadscommissie voor de Stadsvernieuwing reageer de onmiddellijk. Men wilde meer inzicht in alle mogelijk heden die er waren om de prostitutie naar elders te ver plaatsen. De Projectgroep Katendrecht had hierover vragen gesteld. Wethouder J.G.van der Ploeg stelde echter dat ook de huur ders van bordelen onder de huurbescherming vielen. „Als wij die er uit willen hebben, zullen we een gelijkwaardige ruimte moeten aanbieden". De gemeente slaagde er echter in zeven bordeelpanden op te ko pen. Ook waren er 28 aan de gemeente te koop aangeboden. Hierin werkten op dat mo ment nog 85 prostituées. Volgende aflevering: Meel- bommen in de raadszaal, (zaterdag 6 februari) Hier de langzamerhand wekelijkse aflevering van de Zestienhoven-story. De luchthaven is onderwerp geworden van een poli tiek Dallas. Achter de schennen spelen zich de intriges tussen partijen af, worden afspraken ge maakt, meningen geventi leerd en reacties afgetast. Vorige week was er enig optimisme over een in de Rotterdamse raad te be reiken compromis, bin nenskamers stevig aange vochten door de partijge noten in Rijnmond. Van daag is het compromis al weer van de haan. Het overleg is gestrand op de 'kleine lettertjes' van de overeenkomst. Het leek er vorige week op, dat de gehele gemeen teraad tot een eensluidend standpunt over Zestienho ven zou kunnen komen: Zestienhoven zou pas dicht gaan als een pas send alternatief verze kerd is. PvdA en CDA za ten op één lijn en de VVD ging tot op zekere hoogte mee. Maar niet voor niets werd afgesproken met het ad vies van de raadscommis sie voor ruimtelijke orde ning te wachten tot het compromis zwart op wit stond. Globale bedoelin gen blijken in de praktijk nogal eens te kunnen ver schillen met de juridische uitwerking. Ellen Buijs (CDA) bleek gisteren in derdaad een aantal „vui ligheidjes" in de tekst te hebben ontdekt. En het CDA wil, dat er geen en kele ontsnappingsmoge lijkheid in de afspraken zit. Ook de VVD is be dacht op „addertjes onder het gras". Er blijkt genoeg verschil te zitten tussen wat de commissie vorige week 'hardop denkend* overeen kwam, vinden nu CDA en VVD, en de wijze waarop dat nu is vastgelegd. Het verschil is zo groot, dat CDA en WD het compro mis laten afspringen. Dat verschil heeft twee kernpunten. De PvdA heeft bewust gekozen voor de formulering dat sluiting mogelijk is, na dat de verplaatsing van de luchtvaartactivïteiten verzekerd is. Omdat ge sproken wordt over acti viteiten blijft verplaat sing naar Schiphol moge lijk. CDA en VVD willen, dat gesproken wordt over verplaatsing van de lucht haven en dan naar een plek binnen de invloeds feer van deze regio. Vorige week werd afge sproken, dat Zestien ho ven zich tot aan de slui ting zou moeten kunnen ontplooien. In het voor stel van Men tink voelt de PvdA daar blijkbaar niets voor: Mentink spreekt nu over 'ontplooi ing onder nader te bepa len voorwaarden'. Wethouder mr.Hans Men tink mocht dan veronge lijkt reageren, dat CDA en VVD nu op hun in stemming terugkwamen, hij heeft het aan zichzelf en zijn partij te wijten. Natuurlijk weet de advo caat Mentink hoe belang rijk formuleringen bij compromissen zijn. Al leen als de gekozen for muleringen de geest van de overeenkomst geen geweld aandoen, is er sprake van een echt com promis. ïn het onderhavi ge voorstel is dat niet het geval. De wethouder en zijn par- tij weten best, dat CDA en VVD niets voelen voor verplaatsing van de lucht vaartactiviteiten, en zeker niet naar Schiphol. Ze we ten, dat de beide partijen ruimte willen scheppen om verplaatsing van de luchthaven een kans te geven of het nu de Hoek- sche Waard wordt, de Maasvlakte of de gedraai de baan in de polder Schieveen. Door bewust in het com promisvoorstel te spreken over verplaatsing van de „luchtvaartactiviteiten" kon Mentink het voorstel in zijn partij verkopen. Ook een opmerking als: „Onder nader te bepalen voorwaarden is ontplooi ing van de huidige lucht haven mogelijk" mag dan juristen taal zijn, het bied t politiek geen enkele dui delijkheid. De eerste vraag is dan immers, wat die bepaalde voorwaarden dan wel zijn? En juist dat is niet ingevuld. Het voordeel van het com promis was, dat Zestien hoven tot een nader te be palen datum open blijft. Die datum is bekend: zo dra Zestienhoven nodig is voor woningbouw. Dat is* niet vóór 1990. De komen de tien jaar zou de exploi tatie van de luchthaven dan verzekerd zijn ge- door Cees de Graaff en Koos de Gast weest. Daarna is echter sluiting van de ene op de andere dag mogelijk. Im mers, intussen is het be stemmingsplan klaar. In feite komt hier de aap uit Mentinks mouw. Zo op het oog kwam hij CDA en VVD een eind (tien jaar) tegemoet. Maar hij bleef zitten op het uit gangspunt: sluiten van de luchthaven zonder meer. De 'activiteiten' kunnen naar Schiphol. Maar CDA en VVD zitten op de lijn: sluiten na verplaatsing van de luchthaven naar een plek elders in deze re gio. Men kan het betreuren, dat de Rotterdamse ge meenteraad niet in staat is om tot een eensluiden de toekomstvisie op de luchthaven te komen. Er zijn immers punten ge noeg, waarover de par tijen het wel eens zijn; zoals het feit, dat de luchthaven niet op de ge lukkigste plaats ligt en dat Zestienhoven een pri ma bouwlokatie is. Maar als blijkt, dat elke partij met het compromis wat anders bedoelt, is het in derdaad maar beter om geen compromis te slui ten. Naam: verandering in. f Adres Maak hem of haar abonnee. Zo gefiksl f p0 en aoed bfiloond! Want vnnr rlio s c°di en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt ueen kruiden wijzer. Voo«Pl*aiS: 'Ue' O-f de eS; m ^0sfcode: rek?/oo0.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5