21 ROTTERDAM voltooit de verleden tijd 'Zestienhovenpartij9 in raadsverkiezingen CONGRES 9Onderonsje9 binnenskamers t#Ü Gedenkboek Van Nelle brengt schat aan historische gegevens M.. ft v±;: Aansluiting gezocht bij ''Stedelijk Belang f£ PvdA en CDA werken aan compromis Zestienhoven Ook prikacties in de chemie Dordtenaren verdacht van ontucht Hoofdopzichter RET verdacht van fraude Zes transport wagens voor Doek-Express Geldnood motief voor moord op weduwnaar Ij Rotterdams Nieuwsblad 3 donderdag P 4 februari 1982 V erbrandinsgresten AVR mogelijk naar 'stofwal' Maasvlakte De schrijver van het gedenkboek, de heer H. F, W. Bantje. - Botterdam Drs. Vi.C. Kind. voorzitter van de Baad van Bestuur van 'De "JErven de Wed. J. van Nelle - NV' heeft gisteren het eerste exemplaar van het gedenk boek Twee eeuwen met de Weduwe' aan de schrijver, de heer H.F.W. Bantje, over handigd. Het boek, dat in een oplage - van 3500 exemplaren in de Rotterdamse boekhandels te -koop is, beschrijft de histo- ".rie van het bedrijf, dat dit «jaar zijn 200-jarig bestaan 'l viert X)e schrijver, oud-directeur v personeelszaken van Van NeUe-Lassie BV, is ongeveer drie jaar bezig geweest met het verzamelen van de gege vens. Het grootste deel van zijn informatie is afkomstig uit het eigen archief, dat het bedrijf jaren geleden opzet te- „Het is geen economisch ge schrift dat vol staat met cij fers", aldus de auteur, die eerder samen met drs. E. van der Wolk het boek 'Per soneelsbeleid heden cn mor gen' schreef, waarvan dit jaar de zevende druk uit komt, „Het is ook geen hoe- ra-boek met alleen maar po sitieve geluiden. Ik ben be wust de negatieve zaken niet uit de weg te gaan om een zo volledig mogelijk beeld te scheppen over de historie van het bedrijf. Kritiek was er op het feit dat er weliswaar een schat aan historische gegevens in staat, maar dat het fotoma teriaal matig is vertegen woordigd. Drs. Kind ver klaarde echter dat in de loep van het jubileumjaar een tweede boek verschijnt waarin de foto's de hoofd moot vormen. Üat boek Is hoofdzakelijk bestemd voor personeel en relaties en zal niet in de boekhandel te rechtkomen. Het boek gedenkboek Twee eeuwen met de weduwe' is vanaf vandaag in de boek handel te krijgen. De prijs bedraagt 29,50. Rotterdam Rotterdam gaat onderzoeken of de om streden verbrandingsresten van de NV Afvalverwer king Rijnmond zijn te gebruiken bij de aanleg van de 'stofwal' rond de Maasvlakte Coal Terminal. De studie, die in de opdracht van het college van B en W wordt uitgevoerd, moet aangeven of er aan het plan bezwaren voor het milieu kleven. Centraal staat de vraag of de zware metalen, die in de verbrandingsres ten zitten, terecht kunnen komen in het grondwater. Rotterdam denkt er voorals nog aan om het afval van de Rijnmondse vuilverbranding te verpakken in een andere grondsoort. De AVR toont zich verheugd' met het initiatief van Rotter dam. „Dit is een tastbaar be wijs dat deze gemeente zich betrokken voelt bij de pro blemen van ons bedrijf", zegt directie-secretaris L.E. Che valier. Mocht de studie positief uit hakken dan is de AVR in één ;lap af van de zogenoemde iberg, die uitgegroeid is m 300.000 ton ofwel slakken tot ruim 10.000 volle vrachtwagens. De AVR is nu nog van plan om de afval resten af te voeren naar Hamburg, waarmee een con tract is afgesloten. De 'Ham- burgse oplossing' is overigens .een kostbare noodgreep, aldus Chevalier. „Met veel moeite kunnen we de afvoer naar Duitsland voor ons uitschuiven". Het uitstel wordt veroorzaakt door de langzaam op gang komende vraag van Nederlandse bedrij ven naar slakken. Volgens de directie-secretaris van de AVR gaat het daarbij om kleine hoeveelheden van 5 tot 10.000 ton. De slakken van de AVR, die niemand wil hebben: 300.000 ton, of 10.000 volle vrachtwagens. Rotterdam De werkne mers van de Luchthaven Rotterdam zijn van plan om met een eigen partij mee te doen aan de ko mende gemeenteraadsver kiezingen. Ze zoeken daar toe aansluiting bij een nieuwe, niet-politieke groepering: 'Stedelijk Be lang', voortkomend uit 'Be langen Overschie'. Eén van de initiatiefne mers is de heer J. Eger, voorzitter van het Comité Werknemers Overschie en lid van het dagelijks be stuur (ruimtelijke ordeling) van de deelgemeente Overschie voor 'Belangen Overschie', die bij de laat ste verkiezingen vijf zetels heeft behaald. Behoud van de werkgele genheid op de luchthaven moet het belangrijkste pro grammapunt van 'Stedelijk Belang' worden. „Die doel stelling verenigt de werkne mers op het vliegveld en de vertegenwoordigers van 'Be langen Overschie", aldus Eger. Hij is van mening dat de werkgelegenheid op Zes tienhoven de grootste steun krijgt bij deelneming van de voorstanders van het vlieg veld aan het gemeentebe stuur. Als de plannen doorgaan, kan de nieuwe partij kan op vier raadskandidaten reke nen. Schattingen over de stembus uitslag spreken over drie zetels voor 'Stedelijk Belang'. Volgens Eger wordt het ini tiatief ('We zijn al heel ver') vooral gestimuleerd door de politiek van de socialisten die het vliegveld willen slui ten, met het verlies van achthonderd werknemers als gevolg. „De PvdA is net een terugtrekkend leger aai op zijn weg alles vernietigt", Vorige week heeft voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay van de Stichting ZOEV (Zes tienhoven Open en Vooruit) de werknemers van het vliegveld met klem aangera den om aan de raadsverkie zingen deel te nemen. Hij tipte toen Eger als lijsttrek ker. Volgens deze is het ech ter nog geen uitgemaakte zaak dat hij 'Stedelijk Be lang' gaat aanvoeren. Botterdam Ook in Rotterdam (Luxor Theater op 22 febru ari) zal hij het ongetwijfeld zeggen: and remember, the truth is never the same". Een malloot met een paardestaart en slechts gekleed in een hoelarokje verlaat het toneel. Hij laat achter zich een naar adem snakkend publiek. Mensen deppen vreugdetranen, slaa" zich op knieën, gooien het hoofd in de nek. Hij komt nog een keer terug, heupwiegend, armen in de lucht, bek- kentrekkend, and remember, the truth is never the same", zegt hij weer. Natuurlijk is de waarheid voor velerlei uitleg vatbaar. Maar de waarheid omtrent Jango Edwards kan op slechts één manier geïnter- preteerd worden: hij is een - geniale clown volgens de al lerbeste tradities. Zijn show is nieuw en dat wil zeggen dat hij niet langer meer - optreedt met zijn 'Friends Road Show', een uitvoerig rock-orkest inclusief een schit- terende verzameling hoogst "ordinaire dames in de achter- - ste linies. Edwards' nieuwe show teil slechts twee mensen: hij en zijn goede vriend Davey Norket die de toetsen bedient. Die verandering is een verbe tering. Want was het 20 dat tij dens de 'Friends Road Show' het accent lag op de muzikale prestaties van Edwards, bin-' nen dit concept krijgt hij vol doende gelegenheid om te to nen hoe veelzijdig zijn talent door Peter van der Hoest Zo zagen we hem op briljante wijze de waarheid over een zaamheid ten tonele vieren: een man op een onbewoond ei land, op zoek naar huis, maar niet echt op zoek zo lang zijn liefde voor de materie hij vindt een schat hem de baas is. Het zijn korte flitsen, met handen en voeten tot een prachtig mime-spel gecompo neerd. In de waarheid over de schone schijn draaide Edwards in zijn eentje een stomme film af. Met een fraai gevoel voor timing herleefden filmhelden als Buster Keaton, Charlie Chaplin, Ben Turpin. Niet dat hij ze imiteerde; op meesterlij ke wijze voltooide hij een door hem beleden verleden tijd. Jango Edwards. Een rasko miek, die bovendien nog per soonlijk afscheid nam van zijn publiek. Na afloop van zijn op treden stond hij op de stoep van het theater, in datzelfde hoelarokje gekleed, half naakt en schudde de handen en kus te de wangen van alle pakweg vijfhonderd mannen en vrou wen, jongens en meisjes, opa's en oma's, die gisteravond naar het Haagse Diligentia waren gekomen. •Jango Edwards —geniale clown... advertentie Oe 6 VP Uest voor «fl po&befc md h« E vangeteak zo'n poten* isg«* gemakkelijke iaali Oe Evangelische Voöepariij durft de urtcUgMig aan Samen moeten we de«hepp«igbewafert, bewerken en er aan verder bouwen Samengaan we op weg cn de weield te bevrijden van madtfsmtsbrmk. onrecht, haat. oorScg en geweld Serpen gaan we op weg naar em verantwoorde^1* maatschappij ÊvangefeKheVotopartq. Postbus 1490. 8001 BI Zwofe Taietoon; 05200-52284 De E.V.P. houdt op 13 februari a.s. in hei Groot handelsgebouw te Rotterdam haar Belangrijke agendapunten zijn: - Bestuursverkiezingen - Behandeling statuten Ret congres vangt aan om 10.30 uur in de zaal „KRITERION", ingang A van het Groothandeisgebouw. Kaarten zijn aan de zaai verkrijgbaar. Rotterdam De fracties vaif PvdA en CDA onderhandelen binnenskamers over een compromis op het in de raadscom missie ruimtelijke ordening verworpen compromis om uit de perikelen rondom de luchthaven Zestienhoven te komen. In de raadscommissie voor de haven en economische ontwik keling was gisteren een concept-advies aan het college aan. de orde, waarin - zij het met nuanceringen - het openhouden van de luchthaven wordt aanbevolen totdat een alternatieve plaats beschikbaar is. CDA-raadslid drs. P.L.M. Pex zei zich er over te verba zen, dat in de andere com missie meningsverschillen over woordjes zijn ontstaan. „Er bleek bij de voorsprekïn- gen een grotere overeen stemming tussen PvdA en CDA dan uit de berichtge ving in de kranten over de stranding blijkt", zo meent hij. Die redelijke mate van overeenstemming wilde hij niet op het spel zetten door zich nu over het concept-ad vies uit te spréken. Er is. eerst 'inter-fractioneel be raad' nodig, aldus Pex. Hij kreeg van harte ondersteu ning van PvdA-raadslid R. van Middelkoop. Deze zei, dat men de discussie in de raads commissie voor ruimtelijl Or dening kennelijk niet zorgvul dig heeft verstaan. In deze commissie waren de raadsle den van het CDA en de VVD gevallen over het feit, dat in het concept-advies niet meer werd gesproken over verplaat sing van de luchthaven, maar van verplaatsing van de lucht havenactiviteiten. Voor een andere lokatie voor de lucht haven komt alleen deze regio in aanmerking. Voor verplaat sing van de luchthavenactivi- teiten zou ook Schiphol kun nen dienen. Het feit, dat wethouder mr. J. Mentink geen poging deed over het verschil in interpre tatie te overbruggen duidde erop, dat de PvdA bewust voor deze formulering had gekozen, Mr. J.A. Reus (VVD) verbaas de zich erover dat twee par tijen buiten de andere partijen om en buiten het overleg in de commissie om tot een xompro- mis trachten te komen. Hij sprak over 'onderonsjes' en 'afspraakjes'. De kwestie Zestienhoven komt nu over een paar weken in de raadscommissie voor de haven terug. Rotterdam Ook in de che mische industrie in Rijnmond komen er prikacties tegen de plannen van de regering om het ziekengeld te korten. De chemie kiest evenals de metaalindustrie voor korte werkonderbrekingen aan de poort.of in de kantine. De eer ste acties zijn volgens Piet Scheele van de Industriebond FNV binnen veertien dagen te verwachten. Cyanamid in de Botlek is één van de bedrijven, die 2ullen gaan protesteren. Dordrecht De Dordtse poli tie heeft twee inWoners uit deze plaats aangehouden, die verdacht worden van ontucht met minderjarige kinderen. Eén van de verdachten is een bekende bij de politie en is al meerdere keren aangehouden voor het plegen van ontucht De politie stelt een onderzoek Rotterdam Het onderzoek tegen de vorige maand wegens fraude bij de RET gearresteer de Maasdamse directeur van een bestratingsbedrijf, Bart M, (40), heeft ook binnen het ge meentelijk vervoersbedrijf tot een arrestatie geleid. Gisteren verhoorde de Rotter damse politie de 42-jarige hoofdopzichter T.S. (42), die wordt verdacht van uitlokking tot valsheid in geschrifte. De hoofdopzichter heeft bij de ge meente een aantal partijen zand en puin bevestigd, die in werkelijkheid niet zijn gele verd. Hoewel de boekhouding van dé RET in opdracht van het gemeentebestuur nóg wordt bestudeerd, staat nu al vast dat er, door het werken met valse facturen en verstrekken van steekpenningen, voor zeker drie miljoen gulden is gefrau deerd. Er zijn aanwijzingen die duiden op corruptie binnen het gemeentelijke vervoersbe drijf, waarvoor Bart M. ai het bestratingswerk op de RET- terreinen verrichtte. Rotterdam Met zes enor me transportwagens gaat Dock-Express Shipping van af september in Saoedi-Ara- bië gigantisch grote en zeer zware geprefabriceerde on derdelen voor een petro-che- mische fabriek verrijden. Met deze unieke wagens de grootste in hun soort ter wereld gaat de Rotter damse rederij de laatste scha kel leggen van een trans portketen die in Japan be gint en die eindigt op een bouwplaats, twaalf kilometer buiten de aan de Perzische Golf-kust liggende haven van Jubail, Doek-Express heeft de op 34 wielen staande wagens in sa menwerking met het West- duitse bedrijf Scheuerle ont worpen en ze daar ook besteld. Deze week komen de wagens op pontons via de Rijn naar Rotterdam en met een rij-op* frij-af schip gaan ze vervol gens eind februari naar Jubail, De rederij heeft de investering van tien miljoen gulden overi gens niet alleen gedaan, want samen met Mammoet Trans port (een dochteronderneming van Nedlloyd) en het Saoed'i- sche bedrijf Alatass is er een samenwerkingsverband opge richt: Modular Haulage. Dock- Express bezit daar de helft in. Doek-Express zal voor het transport van de voor# Shell bestemde fabriek totaal dertig transporten van Japan naar Jubail nodig hebben. Drie zware-Iadingschepen zijn daar tot eind '84 mee bezig. Een van die schepen moet zelfs nog worden gebouwd; eind '83 zal de Verolme-werf in Heusden dit schip afleveren. door Bram Oosterwijk De rederij voert op dit mo ment in opdracht van Mitsu bishi zeven reizen uit met on geveer identieke fabriekson- derdelen, eveneens van Japan naar Jubail. Het landtransport wordt verricht door een Ja pans bedrijf, met wagens die Doek-Express niet geschikt vindt voor de afwikkeling van het Shell-contract^ De van een eigen aandrijving voorziene wagens zes meter breed en twaalf meter lang kunnen elk een gewicht van 350 ton hebben. Maar het is ook mogelijk ze alle zes aan el kaar te koppelen en dan 2.100 ton tegelijk mee te nemeh; sommige onderdelen zijn veer tig meter lang, breed èn hoog. Afhankelijk- van de omstan digheden kunnen de wagens elektronisch of met behulp van afstandsbediening worden bestuurd. In het eerste geval zit er dan voor de controle wel een chauffeur in de laag'opge- hangen cabine. Doek-Express verwacht^ over niet al te lange tijd met één of meer oliemaatschappijen con tracten te kunnen afsluiten voor soortgelijke, in 1985 en later uit te voeren transporten. Rotterdam Geldnood heeft een 53-iarige Rotterdammer ertoe gebracht dit weekeinde de 71-jarige weduwnaar A.C. den Hollander in zijn woning aan de Hooidrift met messte ken van het leven te beroven. Hij heeft dat tijdens nadere verhoren door de Rotterdamse recherche toegegeven. 4' De bejaarde man is zaterdag dood aangetroffen. Betrekke lijk kort na de ontdekkingt werd de dader achterhaald, die een bekende van het slachtoffer bleek te zijn. Er was in het huis een geldkistje opengebroken. Het is nog niet bekend of, en hoeveel geld er wordt vermist.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4