I Ss Schiedam ziet scholenplan van tafel geveegd VLAARDING3 DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GOUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Bewoners bouwen buurthuis Kerkkruis kroon op restauratie Vlaardingen komt veelgeld tekort Iets meer woningen in deel Holy Begroting voor '83: gat van 4,9 miljoen Rijk perst 'Willem de Zwijger' in klein gebouw Jongetje raakt vingertjes kwijt I Kethelse I boeren zijn I het Zwarte Schaap L Gé Brouwer denkt niet aan aftreden Havenkerk mooiste in haar soort Pis ustife 'ij ex- 1982 n ge.' 1 voor ond» 3nh« akertf Edgar "de Ie Br, 72, i. "stilte 'j ex. 1982 i 9* voor; onder rrblïjf. infoa ïkertij eelije de te MAANDAG-8 FEBRUARI 1982 ]<a Maassluis Bewoners van 't Hoofd waren het afgelopen weekinde druk in de weer 'jnet het bouwen van een b'uurthuis. Om met een be perkt budget de wijkvereni- ging toch een eigen honk te geven leverde de gemeente een bouwpakket van een oude bouwkeet dat door de leden zelf in elkaar wordt gezet. „Zaterdagmorgen om acht .uur waren de eerste wijkbe woners al present om hun steentje bij te dragen. En om een uur of twaalf konden we al beginnen met het dak," vertelt Cees van Leeuwen, voorzitter van wijkvereni ging 't Hoofd. „Het dak moet er wel in een dag op, anders is het risico te groot dat de boel omwaait. Als we de ko mende weekeinden in dit tempo doorgaan denken we binnen een maand klaar te zijn." Sinds de oprichting van de wijk vereniging, drie jaar ge leden, is bij de gemeente ge pleit voor een eigen buurt huis. Enkele maanden gele den kwam wijkvereniging Steendijkpolder op dezelfde manier aan een wijkcen trum. Jong en oud hielpen zater dag met veel enthousiasme mee aan de opbouw van een buurthuis voor wijkvereniging 't Hoofd. Schiedam Aan het feit dat hem op de PvdA' kandidatenlijst een on verkiesbare plaats is toe bedeeld, verbindt fractie leider Gé Brouwer niet de consequentie meteen af te treden. „Dat zou on juist zijn," zo reageerde hij vrijdag, „de afdeling moet zich nog uitspre-. ken" „Ik wacht af. Ik zal wel zien," was verder Brou wers enige commentaar. Brouwer staat op num mer 27 van' de kandida tenlijst. De huidige frac tie telt zeventien zetels, het afdelingsbestuur re kent op een verlies van twee. Brouwer komt dus twaalf plaatsen tekort. Op 18 februari spreekt de PvdA-achterban zifeh over de lijst uit. Schiedam Het kruis staat weer op de Havenkerk. Met een hoogwerker heeft men vanochtend om half elf het kerkelijke symbool aange bracht op de geheel gerestau reerde waterstaatskerk aan de Lange Haven 70. die daarmee 's lands mooiste in haar soort schijnt te zijn geworden. De politie heeft de buurt vanoch tend moeten afzetten om het laatste gedeelte van de restau ratie mogelijk te maken. Vier miljoen heeft de restaura tie van de kerk gekost, maar daardoor is de sterk vervallen kerk dan ook geheel opge knapt. De rotte vloer werd vervangen; het dak dat zo lek was als een mandje kan nu weer zware stormen door staan; in de kerk is een toilet groep aangebracht en boven dien is er nu een buffet. De kosten van de opknapbeurt zijn voor het grootste deel op gebracht door de rijksdienst voor monumentenzorg; het aanvullende bedrag is op tafel gelegd door de stichting tot be houd en onderhoud van kerk gebouwen. Volgens de heer Gieseler van die stichting is de restauratie een groot succes geworden. „Het is nu weer een prachtige kerk, dat zeer zeker een be zoek waard is. In de kerk zit nu ook de bloeiende gemeente van Johan Maasbach en bo vendien zijn er regelmatig bij zondere activiteiten. Elke zon dag is er om drie uur een dienst. Bovendien is de kerk zaterdags vanaf Hen uur 's ochtends voor het publiek geo pend." j Nog meer inleveren! Vlaardingen Vlaardingen zal rigoureus in de gemeentelijke uit gaven moeten snijden om de be grotingen over dit jaar en de ko mende jaren sluitend te krijgen. De analyse, die is gemaakt van het zogeheten bestaande beleid van de gemeente om te zien op f welke onderdelen bezuinigd kan worden, levert lang niet voldoen de besparingen op. Er zullen daarom de komende tijd in aller lei voorzieningen nog veel harde re klappen moeten vallen dan al was voorzien. Bouwteam aan het werk westelijk •Vlaardingen In het weste lijk gedeelte van Holy-Noord zullen nog wat meer woningen worden gebouwd dan oor spronkelijk de bedoeling was. Het bouwteam, dat sinds enke le weken aan de slag is, heeft berekend dat in een hogere dichtheid zo'n 575 tot 600 wo ningwetwoningen kunnen worden gerealiseerd. Een deel van die woningen zal in hoog bouw worden ondergebracht met maximaal 4 lagen, terwijl er ook een aantal eengezins woningen in het plan zullen worden opgenomen. Verder komen er zo'n 150 Van-Dam eenheden voor één- en twee persoons huishoudens. De woningen in het Holy-west gebied worden gebouwd in op dracht van de beide woning bouwverenigingen, Samen werking en Patrimonium. De corporaties hebben inmiddels de architecten gekozen die bij de'plannen worden betrokken; Khinder en Gel uk/Treurniet (yöor Patrimonium) en Lou ter/van Pelt en Ridder/Ver meer (voor Samenwerking). Volgens projectambtenaar Pos- tema van de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente zal er vooral veel aan worden gedaan om de woningen 20 goedkoop mogelijk te realise ren. Vandaar dat ook hoog- böuwwoningen worden gepro jecteerd. „Je kunt natuurlijk wel allemaal eengezinswonin gen bouwen, maar uit de in schrijvingen bij huisvesting blijkt toch duidelijk dat vooral aan goedkopere huizen een enorme behoefte is. Aan die wachtlijst moet toch op korte termijn iets gedaan worden. Het wordt dus echte sociale woningbouw." De gesprekken tussen de aan getrokken stedebouwkundigen en de architecten zijn inmid dels in volle gang. Uit dit overleg zal binnen enkele maanden een eerste opzet ko men, die dan al in de commis- sie en de gemeenteraad kan worden besproken. Tegen de bouwvakvakantie moet de planvorming grotendeels zijn «gerond. De verwachting is momenteel, dat de eerste paal ?eker nog dit jaar, wellicht al m oktober, kan worden gesla gen. De bouw in het centrumgebied verloopt behoorlijk volgens schema, al is er een geringe achterstand opgelopen door de afgelopen vorstperiode. De eerste woningen, van Samen werking, zullen nog net voor snel na de bouwvakvakan- bej kunnen worden opgele verd. Meteen daarna komen oe. eerste centrum-huizen van Patrimonium klaar. Op de portefeuilles van de burgemeester en de diverse wethouders zullen alsnog forse bedragen moeten wor den bezuinigd om dit tekort weg te werken. Zelfs in de lopende begroting van dit jaar zal nog zo'n 700.000 gul den 'gevonden' moeten wor den, terwijL voor 1983 een besparing van 2,7 miljoen no dig is. De totale voorziene tekorten van de gemeente zijn veel hoger. Voor 1983 is het echte tekort al 4,9 miljoen gulden. Er is daarom van uitgegaan dat ook in de nieuwe plan nen voor de komende jaren grote bedragen worden ge schrapt. Het gevolg van deze proble men is, dat er de komende tijd rigoreus in diverse be grote posten moet worden gesneden. De bedragen, die de gemeente door middel van bezuinigingen boven water moet krijgen, zijn van dien aard, dat ook aan zeer pijnlijke keuzes niet kan worden omkomen. Lijst De uitgevoerde analyse op het bestaande beleid heeft weinig opgeleverd. De coör dinatiegroep heeft weliswaar een aardige lijst zaken op een rijtje gezet waarin geschrapt zou kunnen worden, maar veel directe besparingen le vert die lijst niet op. Chef-fi- nanciën Van Beuzekom heeft in een nota aan het col lege van B en W al aangege ven, dat in veel gevallen nog nader onderzoek noodzake lijk is. Enkele mogelijkheden die in de analyse genoemd zijn, zijn onder andere het terugbren gen van het aantal wethou ders van vijf naar vier (be sparing: ongeveer 100.000 gulden), het stopzetten van de subsidie aan de stichting schooltandverzorging (bespa ring: 150.000 gulden) en het opheffen van het mini-bad huis aan de Rotterdamseweg (ruim 40.000 gulden). Ook worden genoemd het in trekken van de subsidie aan de Vrouwen Advies Com missie (besparing: bijna 2000 gulden) en het opheffen van de commissie voor de stads- verfraaiing (ruim 7000 gul den). Volgens de coördinatie groep moet ook worden on derzocht of alle gemeentelij ke bloembakken in de stad kunnenvervallen (bespa ring: ruim 100.000 gulden). Die coördinatiegroep heeft verder geadviseerd te stop pen met de exploitatie van de artotheek en te zoeken naar een andere bestemming voor het pand aan de Oost- havenkade (besparing: een kleine 50.000 gulden). Ook uit het club- en buurt huiswerk en het jeugd- en jongerenwerk zou nog het een en ander moeten komen, maar daar heeft de coördina tiegroep nog geen bedragen voor genoemd - ^iifni(ii!iiiiiijiiiii!iMi]iiiiiiiiiiBi[iiiMEiHuiniiiiiiiJJiiiEiiiiiiiiMiiiiiiriinEifiitiii!tiiitiiNiiiiiiii[iiiiiiii]iiiiiiiiiiHiiiii]iiiiiiiniHiiiiiiiiiriiiiuiiiiiriiiiji[ifiuHfiiiiiiiiniHiiiuiiiiiiiijiiMfifiiiiHiii!i{iiBiniiriiirriimriiiuiiiimrfiiU!iiiiiitiHiiii)HJtf!iiiiif|M Zelfs wanneer alle voorge stelde bezuinigingen in het bestaande beleid worden overgenomen door B en W en de gemeenteraad, dan nog komt Vlaardingen dik geld tekort. Ook in de nieuwe plannen van de gemeente voor de komende jaren moet heel wat worden geschrapt. Naast de genoemde bezuini gingen in het bestaande be leid zal in het investerings- en personeelsplan dit jaar ook nog voor 700.000 gulden moeten worden uitgesteld. Voor 1983 is al voorzien dat er op nieuwe plannen voor 2,2 miljoen gulden moet wor den bespaard. I S* =niiiiiiiiiiiiliiliiliiliij]iiiiiiiiiiiiiEii!iifiiiit|]|iiiiiili![iitiiJiiiiiin]iliiiiliiiili!iriii!ifiiiii!UJi!iiiiitniiiiiiiiiiiil!iiiiii[iiiiiiiiiiiiilllltliltriitt)iiltiiiiiiiiiiiiii{M De Rietzeilers hadden zaterdag op hun boerenbal E assistentie van vier andere carnavalsverenigingen Schiedam Het rijk ligt dwars bij de Sehie- damse plannen voor het voortgezet onderwijs. Daardoor komt vooral de Willem de Zwijger mavo in de Sint Liduïnastraat ernstig in de problemen. De school moet de huidige depen dance in de Van der Leeuwlaan opgeven en krijgt daar geen dependance in Groenoord voor in de plaats, zoals oorspronkelijk wel de bedoeling was. De rijksoverheid wil van de pendances niets weten, omdat de kosten daar van te hoog zijn. Voortdurend overleg tussen de gemeente Schiedam en het ministerie voor onderwijs heeft daaraan niets mogen verhelpen. Volgens verantwoordelijk wethouder Herman Post hoorn is het rijk onvermurwbaar en is hij met zijn rug tegen de muur gezet „We kunnen geen kant uit, want als het om de huisvesting van een school gaat, heeft het rijk altijd het laatste woord. Zelfs al draaien we zelf voor de kosten op, dan nog gaat men niet akkoord met onze plannen." De huisvestingsproblemen voor het voortgezet onderwijs zijn ontstaan, doordat de gemeente lijke leao het schoolgebouw aan het Oude Kerkhof moet verlaten. Op die plek is woning bouw gepland; bovendien is het gebouw te oud. Dit schooljaar zit de leao voor het laatst m het verouderde pand. Het komend jaar- komt de leao in het schoolge bouw aan de Van der Leeuwlaan in Nieuw- land, waar nu dus nog de mavo is gehuisvest. De gemeente was van plan om die mavo dan door te schuiven naar het noordelijk stadsdeel, waar veel schoollokalen leegstaan. Er waren al contacten geweest met het bijzonder onderwijs voor de huisvesting van de mavo in een der scholen. Een dependance van de mavo is Groe- noord werd als een belangrijke verbetering ge zien, omdat veel leerlingen in die wijk wonen. Doordat het rijk niet akkoord gaat met de ver huizing van de mavo, gaat dat plan niet door. De mavo moet in zijn geheel in het gebouw aan de Sint Liduïnastraat worden gehuisvest. Het gevolg daarvan is dat moet worden gewoe kerd met de lokalen van de school. Het zal de grootste moeite kosten om een redelijk rooster in elkaar te draaien, zo verwacht men. Omdat de school veel werkt met parttime-leerkrach ten die ook elders lesgeven, dreigt het perso neelsbestand in gevaar te komen. Vlaardingen Twee vin gertjes raakte een drieja rig Dordts jongetje zondag kwijt toen hij met zijn hand knel kwam te zitten in de leuning van een glij baan. Hij was aan het spe len in een speeltuin aan de Nicolaas Beetsstraat, op een glijbaan die door om wonenden zelf was gebouwd. Het ventje werd onmiddellijk naar het zie kenhuis Dijkzigt in Rot terdam gebracht, waar ge probeerd is de vingertjes weer aan te hechten. Of dat is gelukt zal pas met enkele dagen blijken. Een van de vingertjes werd pas later gevonden en zo snel mogelijk door de politie nabeétorgd in het ziekenhuis. Na het on geluk hebben de buurtbe woners de zelfgemaakte glijbaan meteen weer af gebroken. S Schiedam Aad Verspeek, de woordvoerder van de Kethelse boeren die al jaren voor een aansluiting op S het aardgas vechten, is door carnavalsvereniging de Rietzeilers gekozen tot het Zwarte Schaap. Verspeek S ontving zaterdagavond om elf over tien de speciale s onderscheiding van de carnavallers. onder toeziend oog van honderden feestvierders tijdgns het Boeren- bal in zaal Irene. S De Kethelse boeren verdienen de bnderscheiding, omdat zij volgens de Rietzoilers net als andere bur- s jg gers recht hebben op een aansluiting op het gas. De H gemeente heeft steeds geweigerd de mensen uit 5 Noord toezeggingen in die richting te doen. Wethou- SS der Reinier Schee res wil de dure aansluiting afwegen 5 tegen andere uitgaven. Die afweging moet in april gaan plaatsvinden. s De boeren uit Kethel noemen aansluiting op het gas echter een basisrecht, dat vóór andere uitgayen zou 5 moeten gaan. Hun problemen haalden uitgebreid de S plaatselijke pers en kregen zelfs aandacht in het TROS-televïsicprogramma Kieskeurig. Zoveel publi- S M citeit en zo weinig resultaat; het is voor de Rietzeilers 5 S aanleiding geweest om de Kethellappers te benoemen Sj tot het Zwarte Schaap. In Zaal Irene waren zaterdag maar liefst vier gast- verenigingen aanwezig om het elfjarige jubileum van s S de Rietzeilers mee te vieren: er waren Zaanzotters uit Zaanstad. Amstelpieren en Brokkerijders uit Amster- dam, Peebossers uit Zwijndrecht en het plaatselijke Karnavallsgeselschaft uit Warendorf (Duitsland). Al- len feestvierders van boven de grote rivieren. En hoewel men luidkeels zong: „We hebben in het zui- den de klok weer horen luiden", bleef het toch een S carnaval van noorderlingen. Een enkele Limburger in de zaal verliet om die reden al halverwege de lan- 5 ge avond hoofdschuddend de zaal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1