I, IT Vluchtweg daders tot in trein gereconstrueerd lii Vlaardingen vergrij st sneller dan verwacht 'Wij, de grijze massa, wij gaan nu op de barricaden' lil VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Gesprek met directie over ziektegeld levert niets op Politie denkt aan roofmoord Vlaardingen „Jongens, uitkijken dat je niet onder de auto komt. Hoewel, tot 1 april kost dat nog geen geld." Met die woorden uit de geluidswagen van de Indu striebond FNV begon gistermiddag een mars van ongeveer vijfhonderd werkne mers over de scheepswerf HVO, om de eis, dat de directie de eigen bijdrage in het ziektegeld terugbetaalt, kracht bij te zet ten. Een gesprek dat de bond later op de dag met de directie van HVO had leverde niets op. Bond pakt Vlaardings bedrijf als eerste aan Horeca- exploitant wil Arcade kopen Drie auto's botsen Zeeheldenbuurt: Geen huurders meer in sloop woningen Meer verzorgingsplaatsen vereist Bewoners binnenstad zijn de kaalslag zat Politie waarschuwt tegen diefstallen op sportvelden 2.28-1<y 2-52*15 ij 4.25-1$q 3.44-16^ 2.53-15^ 5.10-17_25 4.35-16,45 3-18-1531 3 44-15 «-24-1634 5.45-20 5j J50-21U '-00-23M 18-2535 5-14-125, DINSDAG 9 FEBRUAKI 1982 Schiedam Het ziet ér- naar uit dat de moord op de Schiedamse zeeman Bernhard van Hek, die op woensdag 27 januari moet zijn gepleegd, een roof moord is geweest. Uit de woning van het slachtoffer is op de dag van de moord een video-recorder wegge nomen door twee mannen, die vervolgens Schiedam zijn uitgevlucht. De politie heeft sterke vermoedens dat dit tweetal ook de doodslag op zijn geweten heeft. Van Hek werd maan dag 1 februari dood in zijn huis aan de Toon Verhey- straat in Schiedam aange troffen. Aan de hand van getuigen verklaringen hebben de poli tie en het regionale bijstand steam een signalement en een belangrijk deel van de vluchtroute kunnen recon strueren. Het gaat om twee mannen van omstreeks 25 tot 30 jaar, elk met halflang zwart haar en zwarte bakke baarden. Beiden droegen op de dag van de moord een grijs colbertjasje. De een had een donkerkleurige pantalon aan, terwijl van de ander be kend is dat hij een donker kleurige trui zonder col droeg. De mannen zijn gesignaleerd toen ze op 27 januari om streeks 16,30 uur op de Laan van Bol'Es op RET-bus 52 zijn gestapt. Ze waren even daarvoor komen aanlopen vanaf de richting van de taxi-meldpaal op de hoek van de Laan van Bol'Es en de Diepenbrockstraat. In de bus zat een van hen op de zitplaats achter de chauffeur en de ander aan de andere kant van het gangpad. Ze spraken Engels met elkaar. De vermoedelijke daders zijn uitgestapt op net Broersvest, waar ze een taxi naar het Schiedamse NS-staiion heb ben genomen. Daar zijn ze omstreeks 16.55 uur waar schijnlijk met de trein in de richting van Rotterdam of Den Haag verdwenen. De video-recorder, die de mannen uit het huis van Van Hek hebben meegenomen, een Fischer Betacord VBS 7000, hebben zij gedurende de gehele vluchtroute met zich meegesjouwd. Het ding was in eerste instantie ver pakt in een kartonnen doos en een vuilniszak, maar vol gens getuigen was die vuil- Zo zien de beide mannen er uit, die volgens de politie de moord op de Schiedammer Van Hek op hun geweten heb ben. Het gaat om compositiefoto's, die door de politie zijn gemaakt aan de hand van getuigenverklaringen. niszak er afgehaald toen ze op het station waren aange komen. De politie roept iedereen, die deze mannen tijdens hun route op weg naar het station of in de trein naar Rotterdam of Den Haag heeft gezien, op, zich met spoed te melden. Men kan telefonisch contact opnemen via tel. 010 - 260760. Op dit moment werken zo'n twintig rechercheurs con stant aan de moord op Van Hek. De politie heeft na eer dere berichten over de moord enkele getuigenver klaringen gekregen, maar hun aantal wordt "nog niet overweldigend' genoemd- - Mars over werf H VO Schiedam Een Schiedamse horeca-exploitant heeft zijn oog laten vallen op het met sluiting bedreigde zalencom plex Arcade aan de Lange Ha ven 71. De onderhandelingen met de rooms-katholieke Volksbond, de eigenaar van Arcade, worden eerdaags geo pend en het zal onder meer van de koopprijs afhangen of de transactie tot stand komt. Om niet al te zeer op eventue le aankoop vooruit te lopen en de indruk te wekken dat alles al rond is, wil de betrokken horeea-exploitant nog niet met naam en toenaam genoemd worden. Gisteravond hebben de vaste zaalhuurders van Arcade, die kun gebouw van de ondergang willen redden, de werkgroep instandhouding Arcade' opge richt die bestaat uit de Instuif- vertegenwoordigers Ruud Kooijmans en Cor Hersbach, Oipheus-voorzitter Piet Smit cn EHBO-vertegenwoordigster bita Lammers. De werkgroep heeft als taak een begroting te maken die aangeeft of, en hoe er na 1 september verder"ge werkt kan worden, terwijl ook contact met de banken zal borden opgenomen. Voorts wordt een taxateur ingescha- kdd/ omdat men inzicht wil hebben in de verkoopmoge- ^jkheden van het zalencom plex, waarbij overigens hand having van de huidige bestem- f&uig een voorwaarde zal zijn. Vervolgens zal een gesprek jhet het bestuur van de Volks tand .plaatsvinden. £6 Instuif heeft zondagavond *15 handtekeningen opgehaald yoor het openhouden van Ar cade. „Het overleg met HVO liep net zo goed", zei districtsbe stuurder Dik Nas die middag nog in een volgestroomde kantine van de scheepswerf. Hij herinnerde in zijn toe spraak aan de 'oliebollen- speech' van de directeur, waarin deze zei dat de maat regel wat hem betreft niet nodig is. Maar nu heeft de zelfde directie toch gezegd, dat het bedrijf de financiële middelen niet heeft om de eerste vijf ziektedagen van haar werknemers te betalen. Een andere reden voor HVO om niet op de voorstellen van de bond in te gaan is de solidariteit met andere be drijven. Wandelingetje En dat terwijl werknemer en hondsltd Piet Bogaerts tevo ren nog verwachtte, dat even de poot stijf houden en drei gen in het gesprek al vol doende zou zijn. „We gaan een wandelingetje maken over de werf om duidelijk te maken dat het ons menens is", was zijn oproep, waaraan ruimschoots gevolg werd ge geven. De mensen op de werkvloer zijn volgens Nas de eerste slachtoffers van de regeling van de regering, waarbij mensen voortaan de eerste vijf dagen van hun ziekteverzuim zelf moeten betalen. „Hier zitten de men sen die het gelag moeten be talen. Mensen die in de pro- duktie werken lopen het meeste risico. Die betalen vijf dagen loon als ze het lef hebben om ziek te worden." Stickers De karavaan van auto's van de FNV kwam bij HVO aan vankelijk voor een gesloten kantinedeur. De actievoer ders vermaakten zich een tijdje met'het plakken van affiches en stickers op deu ren en ramen. Stickers waar; 'Help. Ik word niet goed', op stond. Toen de deur open ging liep de kantine van HVO vol. Voller dan Dik Nas het ooit had gezien. „Als deze voorstellen door de Tweede Kamer komen, is HVO het eerste bedrijf dat we aanpakken", zei Nas. „Met dit bedrijf gaat het lek ker. Het kan een stootje heb ben." Schiedam Drie personenauto's zijn gisteravond zwaar bescha- ®!gd, nadat een 21-jarige Schiedammer boven op een wagen itnalde, die op de 's-Gravelandseweg voor het verkeerslicht standje wachten. De mari'bleek onder invloed van drank. Nadat de automoblïst de wagen voor hem had geraakt, kreeg 'deze een 'zwieper' en .ramde een volgende. Alle drie de auto's if^pen zware schade op. "Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. ,i Vlaardingen Het colle ge van B en W voelt er niets voor, om leeggeko men woningen in de Zee heldenbuurt, die binnen afzienbare tijd worden ge sloopt, tijdelijk te verhu ren. Dat zal het college een dezer dagen antwoor den aan Remi Poppe van de Socialistiese Partij, die in september vorig jaar vragen over de toenemen de verpaupering van dit deel van de Oostwijk heeft gesteld. Tijdelijke uitgifte van de wo ningen, die eigendom zijn van woningbouwvereniging Sa menwerking, acht het college niet wenselijk 'vanwege de naar verwachting korte bewo- ningstijd en vanwege de te verwachten geringe belang stelling'. De Patrimonium-wo ningen, die over enige tijd ge renoveerd zullen worden, ko men wel in aanmerking om op tijdelijke basis uitgegeven te worden, aldus het college in de ontwerp-antwoordbrief. Hier over wordt momenteel overleg met Patrimonium gevoerd. In het antwoord aan Poppe wordt gesteld, dat ook het ge meentebestuur van mening is dat de tijd tussen het verlaten van de woningen en de sloop zo kort mogelijk dient te zijn. Alle bewoners van de betref fende woningen wordt zo snel mogelijk een ander huis aan geboden. Als een aaneengeslo ten blok Leeg is, dient dit ogen blikkelijk gesloopt te worden, aldus het college. De ontwerp-brief zal deze week eerst nog worden be sproken in de raadscommissie voor de stadsvernieuwing. Werknemers van HVO gaven gisteren massaal gehoor aan de oproep om een wandelingetje over de werf te houden. Vlaardingen Het aantal mensen in Vlaardingen Schiedam „Dit is nou eens een actie van de mensen zelf! Al vijftien jaar zitten we te wachten tot ei* eindelijk eens gebouwd wordt. Maar nu zijn vr~ v-v-hten zat! Daarom onze duidelijke leus; heipalen erin op 1 maart, en weg met de bezwaarschriften!" Het was gisteravond actie ge blazen; in de sfeervolle huis kamer van de familie Holmer aan de Nieuwstraat zaten be woners van de binnenstad om het hardst te betogen, dat er nu eens gebouwd moet worden op de kale vlakte die het stads hart rijk is, „Die bewonersvereniging die met al die bezwaarschriften de woningbouw tegenhoudt, die spreekt helemaal niet namens ons. Het zijn leugens. Wij staan er helemaal niet achter", zei Bep Holmer. Haar dochters zijn er, met hulp van medestanders, zater dag en gistermiddag op uit ge weest in de binnenstad. Tot nu toe hebben ze 254 handteke ningen opgehaald onder bewo ners en winkeliers. „Waar we ook kwamen, tekenden ze", zeggen Hans Hoornweg en Niek Vriesenkoop. Ook twee gemeenteraadsleden tekenden: Arie Verlinde en Gerard Ver- hulsdonk. En het Passagethea ter, het Zoldertheater, de WV: volgens Hans Bel en Adriaan Stigter was iedereen er als de kippen bij. En van middag om vier uur zouden al die handtekeningen aan wet houder Zijdeveld worden overhandigd. Hij heeft al laten weten heel erg in zijn nopjes te zijn met de actie, „Wat? Niks geen politiek! Wij stéén niet in dienst van Zijde veld, het gaat ons er gewoon om dat er gebouwd wordt!", zegt Henk Holmer, de.conciër ge van de Teerstoof die de 'kale blubbervlakte1 al jaren lang goed beu is. Maar volgens Henk Holmer is het de schuld van de bewoners in de binnenstad zelf, dat er niets kon gebeuren. „Wij heb ben die bewonersvereniging en die winkeliersvereniging altijd maar hun gang laten gaan. Wij lieten nooit weten dat we er anders over denken. Maar nu is het uit. Wij, de grij ze massa, wij gaan nu op de barricaden." Hans Hoornweg: „Zijn er wéér nieuwe bezwaarschriften! Zo blijven we aan de gang. In spraak is leuk, maar die in spraak duurt nu al vijftien jaar, het is nu mooi geweest. Bouwen! Dat willen we. En als die twee bomen in de weg staan, dan hakken we ze ge woon om. Dan doen we dat zelf wel." Volgens Irma Brouwer hebben de bewonersvereniging Schie- dam-Centrum en de verenigde Schiedamse ondernemers (VSO) hun achterban nooit ge raadpleegd over de geplande wonirïgbouw. „Wel eens twee knullige pamfletjes gehad over geluidsoverlast en vernielde boompjes, maar verder niks", zegt zit. Vanochtend om kwart over elf liet Cees de Graaff, voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum, weten dat de bezwaarschriften niet inge- Bewoners van de binnenstad, thuis bij de familie Holmer; „Wij staan niet in dienst van Ziide- alri." i veld.' trokken zullen worden. Hij stapt. „Wij hebben aan de wo- noemde het jammer dat de be- ningbouw en de verdere pro- trokken bewoners niet eerder cedure een hele ledenvergade- naar de vereniging zijn toege- ring gewijd. Tja, als die men sen geen lid zijn, hoe kunnen ze dan verwachten dat wij na mens hen spreken?", aldus De Graaff. boven de 65 jaar stijgt sneller dan volgens prog noses van de provincie en Rijnmond mocht worden verwacht. Dat blijkt uit de nieuwe berekeningen van de gemeente. Door die snelle stijging zullen er in de toekomst ook meer verzorgingsplaatsen moe ten komen dan tot nu toe werd aangenomen. De provinciale planologische dienst had uitgerekend dat er over drie jaar 3948 bejaar den in Vlaardingen zouden wonen. Maar die grens was op 1 januari van dit jaar al ruim overschreden, toen wa ren het er al meer dan ne genduizend. Daarmee staan de prognoses van de provin cie op losse schroeven. Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland moeten voor de bouw van verzor gingstehuizen een verklaring van geen bezwaar afgeven. De gemeente heeft GS de cij fers over de snellere vergrij zing van de stad toegestuurd, zodat die het beleid op deze meer realistische verwach tingen kunnen afstemmen. Ook het Openbaar Lichaam Rijnmond is van de nieuwe prognoses op de hoogte ge bracht- De snellere vergrijzing maakt veertig extra verzor gingsplaatsen in 1985 en vijf tig in 1990 nodig. Vlaardingen Alle Vlaar- dingse sportverenigingen kunnen een dezer dagen een brief verwachten van de ge meentepolitie, waarin wordt gewaarschuwd tegen diefstal uit kantines en kleedkamers. De politie sluit daarmee aan bij een actie van het Lande lijk Bureau Voorkoming Mis drijven. Het aantal aangiften van diefstallen op sportter reinen vertoont in Vlaardin gen overigens een dalende lijn, dit in tegenstelling tot elders in den lande. Dit is volgens de politie mogelijk te danken aan de actie die zij tweeënhalf jaar geleden hield. Voor een tennisser die een partijtje speelde op het cen trum Hogendijk aan de Zwa«, nensingel komt de waarschu wing van de politie te laat. Een dief wist uit de kleding die de sportman had achter gelaten een gouden horloge met amulet te ontvreemden. Een buit ter waarde van ƒ1450,-.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1