SPORT 13 'Het is in elk geval weer korter sjouwen' 'Banenplan mislukt als gemeenten km Vervulling van een j ongensdroom Overstappen op bus kan sneller Astrid van Irsen nu al zeker van NK ter meulen natuurlijk Kapitein Rob SPORTAGENDA Weekmarkt nu op vaste plek IJsbrand 1 1 1 van der Velden: moeten blijven mie veren Al ter na tiefR o ver aangeboden aan RET voor *1090 Ruit ingegooid bij Van Woerkom Elk kwartier weer een bus? Op de motor door de Sahara Fortuna traint Lezing van Jan Janssen Zorgdrager geschorst Rotteroams Nieuwsblad dinsdag 9 febrian 5982 df be het rvaa De weekmarkt in Schiedam-Noord werd vanmorgen voor het eerst weer op het totaal ver nieuwde gedeelte van het Bachplein gehouden. Schiedam Huisvrouwen en ook een enkele man uit het noordelijk deel van Schiedam togen vanmorgen voor het eerst naar de nieuwe week markt op het Bachplein. Het marktterrein bij de Blauwe Brug is grondig gereconstru eerd en ziet er in ieder geval ,een stuk fraaier uit dan een jaar geleden, toen de markt er •nog rommelig en plompverlo ren bij stond. Veel verschil maakte het voor de be zoekers en marktkooplui niet. Het was niet drukker dan in het afgelo pen jaartje, dat de weekmarkt op het vijftig meter verderop gelegen par keerterrein werd gehouden. Terwijl donkere wolken zich samen pakten boven de grij'ze Bachplein f- lats, spoedden vele nijvere huisvrou wen, die nog voor de bui weer bin nen wilden zijn, zich vanmorgen met tas of mandje naar de markt. Een vrouw, met voor minimaal een week groente in haar tas, gaf al een kwartiertje na aanvang van de markt vanochtend een eerste reactie: wel een verbetering, vond zij. Niet echt 'nieuw', want vroeger was de markt hier ook al, maar toch: „Kijk, ik woon daar", zei ze, schuin naar boven wijzend in de richting van een Bachpleinflat. „Het betekent voor mij in elk geval weer wat kor ter sjouwen." Een vertegenwoordiger van de 'am bulante handel7 voorzag, terwijl hij de theedoeken en kussenhoezen uit stalde, weinig veranderingen. „Als we nu naar een heel andere plaats waren gegaan... maar het scheelt maar vijftig meter. Ik heb begrepen dat hier helemaal geen auto's meer mogen en dat het alleen voor de weekmarkt en kermissen is. Maar of het een succes is zal de praktijk uit moeten wijzen." Vlaardingen „Het ba nenplan van Den Uyl is leuk, maar het rijk moet zich zo langzamerhand wèl gaan realiseren dat zo'n plan volledig faalt, als de gemeenten steeds maar meer moeten blijven inleveren. Het is onver mijdelijk dat het perso neelsbestand bij de ge meenten flink zal inkrim pen. Waar blijft het effect van dat banenplan dan?" Schiedams Zwembad Zuid heeft 'zijn tarieven opge schroefd. Wie in het vervolg een duik wil nemen in het wa ter aan de Westfrankelandse- dijk, betaalt daarvoor drie gul den. Kinderen moeten twee gulden dertig meenemen. Mevrouw Verster, iuinbouw- deskundige uit Den Haag, komt morgen naar Maassluis om te vertellen wat je allemaal met droogbloemen kunt doen. Ze doet dat m gebouw de Sluis van de Mara na tha kerk, G. A. Brederolaan 49 in Maassluis, op uitnodiging van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, De zaal gaat om 19.30 uur Open. l' -• Liefhebbers van mineralen, .edelstenen, schelpen, fossielen en kralen kunnen zaterdag te- recht in de Oude Lijnbaan (Baanstraat 4) in Vlaardingen. 'De hobby-uitgeverij Veraart organiseert er op die dag weer 'een internationale ruilbeurs. .Vanaf tien tot vijf uur. De pas opgerichte Delftse formatie Prins geeft zaterdag avond een melodieus doch swingend concert in sociëteit QT. In het Teerstoof-gebouw aan de Nieuwstraat 12 in Schiedam brengt de groep vanaf een uur of tien zoge naamde symfo-funk-rock. Dat stelde wethouder IJs brand van der Velden (fi nancien) gistermiddag tijdens zijn toelichting op de nieuwe, forse bezuinigingen die Vlaardingen de komende tijd tot stand zal moeten brengen. Volgens de wethouder wordt het voor de gemeenten steeds moeilijker om het fi nanciële beleid rond te krij gen, vooral omdat tal van mogelijkheden om geld te besparen door het rijk zelf al opgesnoept worden, zodat de gemeentebesturen naar an dere besparingsmogelijkhe den moeten omzien. Ook in Vlaardingen zal men er niet aan kunnen ontkomen, te kijken naar de arbeidsplaat sen van het gemeenteperso- neel, zo is al aangekondigd. „Het belangrijkste probleem is niet meer alleen de kor ting op de algemene uitke ring van het gemeentefonds. Zo langzamerhand komen we ook erg veel tekort door de bezuinigingen op de di verse departementen. In de zogenaamde doeluitkeringen zitten steeds grotere tegen vallers en dat breekt ons enorm op." Somber De wethouder spreekt som ber over de financiële pro blemen van de stad. Nog steeds is hij van mening dat Vlaardingen er goed aan blijft doen als naar een slui tende begroting wordt ge streefd, omdat het beter is zelf te bepalen waarop bezui nigd moet worden dan dat de provincie dal doet. Toch houdt hij de mogelijkheid door Paul Houkes van een niet-sluitende begro ting voor 1983 zeker open. „Als de gemeenteraad straks de lijst van bezuinigingen ziet en men merkt dat daar dingen in zitten die eigenlijk onaanvaardbaar zijn, dan zal men misschien wel móeten besluiten tot een tekort op de begroting. Dan moet men er maar gewoon nee tegen zeg gen, Maar de ellende is dat we vantevoren weten dat het rijk geen extra uitkering zal geven, omdat er vrijwel geen nieuwe artikel 12-gemeenten meer worden erkend. Dan wordt het mes eenvoudig van bovenaf in de begroting gezet." Nu ingrijpen Volgens de wethouder is het een goede zaak dat nu al ge constateerd is, dat hel met de financien volledig uit de hand loopt. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat pas in mei, bij de behandeling van de nieuwe meerjarenbe groting, de tekorten op tafel zouden komen. „Dan zou het er echter op neer komen, dat we de zaak zouden doorschuiven naar de nieuwe gemeenteraad die in september begint. Dat scheelt een paar maanden en dat is een slechte zaak. We kunnen beter nu al ingrijpen, voor het te Iaat is." In de te bezuinigen bedra gen, die het college zichzelf voor iedere portefeuille heeft opgelegd, is een opslag ge- creeerd van zo'n 40 procent. Dit extra te besparen bedrag dan eigenlijk nodig Is, is enerzijds bedoeld om nog meer extra tegenvallers op te kunnen vangen, die vooral verwacht worden van de voorjaarsnota van de rege ring, en anderzijds om de ge meenteraad straks nog enige politieke keuze te kunnen geven tussen waarop wei en waarop niet moet worden be zuinigd. advertentie Afgepaste gordijnen... Voor een zeer voordelige prijs kant klare gordijnen van de gelijke kwaliteit in donker bruin. berge, blauw, goud of groen Maat 120 x 220 cm 240 r ?20 voor 39,80 I Tl 120 260 VOO' 21,90 240 x jfio voor 43.1 IJsbrand van der Velden (midden): „Effect van banenplan gaat door bezuinigingen bij gemeenten verloren." Schiedam Joop van Woer kom, voorzitter van de vereni ging Broersveld Belangen, heeft bij de Schiedamse politie aangifte gedaan van het feit dat iemand de etalageruit van zijn filiaal aan de Oranjestraat heeft ingegooid. In de haardenwinkel wordt niets vermist. De ruit van 2,5 bij 6 meter had een waarde van 1500 gulden. Schiedam De vereniging Rover (reizigers openbaar ver voer) heeft een alternatief plan ontwikkeld, waardoor de overstaptijden in het openbaar vervoer 's avonds aanzienlijk bekort kunnen worden. De Rotterdamse vervoersdienst RET heeft zich inmiddels over het aangeboden plan gebogen, vooral omdat Rover-deskundi ge Piet Terpstra zegt dat zijn plan uitvoerbaar is zonder dat er extra bussen ingezet moeten worden. Ook is volgens Rover een nieuwe wijziging in het iij- nennet dan niet nodig, omdat het alternatief aan enkele honderden Schiedammers, die over het openbaar vervoer klagen, tegemoet komt. In het alternatief van Rover wordt het Stationsplein in Schiedam aangemerkt als een 'sterpunt', een centraal over stappunt. In de avonduren zouden alle busdiensten zoda nig op elkaar afgestemd kun nen worden, dat de bussen te gelijkertijd op het plein arrive ren. De passagiers kunnen dan met een minimum aan tijdver lies overstappen. Sneller rei zen dus, alleen door de ver trektijden van elke bus aan te passen. Volgens Rover-infor mant Bill Morris komt dit idee tegemoet aan het 'zuinig-aan- beleid' van RET-directeur Den Besten, omdat er tenslotte geen extra bussen nodsg zijn. Terpstra stelde zichzelf de moeilijke taak om, behalve het bekorten van de overstaptij den op het Stationsplein, ook andere verbeteringen in te voeren, zoals een goede over stap van bussen op trams op de Koemarkt. En ook dat lukte. Rover spreekt van een algehe le verbetering in de avond diensten. Twee meningen staan haaks op elkaar. Over lijn 38 zegt de RET dat het niet mogelijk is om alle bussen door te laten rijden zonder extra kosten te maken, maar een zelfgemaak te grafiek maakt Rover duide lijk dat het wèl kan. Het zou veel verwarring onder de pas sagiers wegnemen, aldus Ro ver. Binnenkort gaat de vere niging het sternetrapport met de RET bespreken. Tussen Schiedam en Vlaardingen: Schiedam/Vlaardingen De verslechterde bus verbinding tussen Vlaar dingen en Schiedam kan weer beter worden, als de RET de dienstregeling van buslijn 59 afstemt op de busdiensten van de lij nen 52 en 53 van West nederland, Kan het nu voorkomen dat de drie bussen vrijwel in één mi nuut een halte passeren waar vervolgens ruim twintig minuten géén bus komt, volgens de vereni ging Rover is het best mogelijk om in de avond uren een kwartierdienst tot stand te doen komen. Rover (reizigers open baar vervoer) stelt de kwartierdienst voor in het zogenaamde sterne trapport, dat onlangs aan de RET is aangeboden. 3971 En zo gaai de „Bruin- een nieuwe, lichtmetalen op vis" op de Warner-werf aan de bouw en ook verder ondergaat Rio Florida in dok. Niet alleen de „Bruinvis" een aantal mo- wordt de schade hersteld, die derniseringen. Rob en zijn bei door de aanvaring met de de vrienden zijn, mede dank „Taifoen" is ontstaan, maar zij de medewerking van Cle- bovendien krijgt het scfcip nu ment Benson en zijn vrouw, nu in staat het schip te kopen en wanneer de dag aanbreekt, waarop de „Bruinvis" weer zee kan kiezen, wordt er ten afscheid nog een flink glas ge dronken op het welzijn van de familie Warner. Dan worden de motoren aangeslagen en de „Bruinvis" zoekt het ruime sop weer op. Vlaardingen Het zelf vertrouwen van Jaap Pronk en Jan Bastinck kent geen grenzen. Zelfs de verschrikkingen van de helse rit Parijs-Dakkar kunnen de ondernemende motorcoureurs niet af schrikken. Klaar zijn ze, voor de etappewedstrijd Marseille-Marseille, die hen over meer dan drie duizend kilometer door de onafzienbare vlakten van de zo gevreesde Sahara zal voeren. Zonder schroom door Chris Woerts stappen de coureurs op 10 maart op de motor or alles goed gaat, op ,r terug te keren in venstad aan de zuidfrans^ kust De populariteit van tochten door de ogenschijnlijk onein dig lijkende zand massa's zijn ondanks de weerstanden van buitenstaanders zeker niet tanende. Zelfs de tragische dood van Bert Oosterhuis tij dens de niets ontziende toeht door de Sahara schrikt nie mand af. Vlaardinger Jaap Pronk (27): „Mijn moeder verklaart me voor gek, maar ik zie het als een enorme uit daging. De vervulling van een jongensdroom eigenljk. Wat ons tijdens de tocht te wachten staat, daar hebben we nog maar weinig notie van. In totaal moeten we vijfduizend kilometer afleg gen, waarvan drieduizend door de Sahara. Je hebt na tuurlijk altijd kans dat je bij voorbeeld verdwaald, maar wij rijden niet met zulke hoge snelheden dat het echt gevaarlijk wordt," Al ruim een half jaar zijn Rotterdammer Jan Bastinck (42) en Jaap Pronk bezig met de voorbereidingen op deze niets en niemand ontziende tocht. De motoren zijn spe ciaal geprepareerd en aange past aan de speciale omstan digheden die een rit over zand nu eenmaal met zich brengt. Ze rijden veel wed strijden en hebben langdurig getraind op het strand. Aan toeval wil de organisatie In ieder geval niets overla ten, hebben de avonturiers uit de eerste, vluchtige, con tacten inmiddels wel begre pen. Een hele caravaan van volgwagens zal het peloton motorcoureurs in de gaten houden. Zelf moeten de cou reurs zorgen voor een over levingspakket. Jaap Pronk: „Als je ver dwaalt, moet je natuurlijk wel iets bij je hebben. Ver plicht zijn vuurkogels, een jerrycan met minstens vier liter water, een overlevings- deken en natuurlijk een noodrantsoen. Tijdens de wedstrijd krijgen we in de middaguren ook nog verster kende middelen van de orga nisatie. Wat dat nu precies is, is ons nog een raadsel, maar dat merken we ter plekke wel. Het zal we! neerkomen Vlaardingen - De lange af standlopers van Fortuna heb ben zich in een door Olympus georganiseerde train ingsloop over dertig kilometer in het Staelduinse Bos voorbereid op de Westland Marathon. Sjaak Hoogendijk was in een tijd van 1.49.31 uur de snelste, terwijl Gerrit Langstraat in 1,50,05 uur goed volgde. Schiedam Oud-wielrenner Jan Janssen, voormalig wereldkampioen en winnaar van de Ronde van Frankrijk, geeft vrijdag 12 februari voor de leden van TC Rijnmond een lezing. Plaats van hande ling is de kantine van de wie lerbaan op sportpark Harga te Schiedam, waar om 20.00 uur wordt begonnen. Tijdens deze bijeenkomst zal Jan Janssen zijn kennis op het gebied van de race- en trim- fiets proberen over te brengen. Voorts zal hij iets over fiets- kleding vertellen. De toegang tot deze informatieve avond voor trimmers, toer en recrea tiefietsers is gratis. ^«2 '■'i Jaap Pronk en Jan Bastinck reizen gaan vol vertrouwen be ginnen aan de tocht door de Sahara. op het krijgen van druivesui- ker en dat soort middelen." Overnachtingen Op comfortabele overnach tingen in een luxe hotel be hoeven Jaap Pronk en Jan Bastinck beslist niet te reke nen. Het zal slapen worden in een tentje waar de twee robuuste gestalten nog maar net onderdak in kunnen vin den. Lachend worden alle bezwaren met een resoluut gebaar aan de kant gescho ven. Als levensgenieters pur sang staan ze niet stil bij de vele ongemakken en ontbe ringen die een tocht van 5.000 kilometer ongetwijfeld met zich zal brengen. Resoluut klinkt het uit de mond van Jaap Pronk: „Ik doe dit veel liever dan drie weken om mijn luie rug te gaan liggen op een strand in Spanje. Zo'n tocht is welis waar wat minder comforta bel dan een luie strandva- kantie, maar het weegt toch niet op tegen het plezier dat wij beleven aan het motorrij den. Ik steek er bijvoorbeeld bijna al mijn geld in." Valt Jan Bastinck bij: „Het inschrijfgeld voor de tocht is 3.000 gulden. Daar is de overtocht bij inbegrepen, alle overnachtingen en de maal tijden. De benzine moet je uiteraard zelf betalen. Onze motoren moesten geheel worden aangepast. Daar is ook een heel erg groot be drag mee gemoeid. Omdat we al een half jaar geleden met de voorbereidingen voor deze tocht zijn begonnen, valt het voor ons nog wel mee." Vlaardingen De Vlaarding- se basketballer Erik Zorgdra ger, lid van de kernclub Bas ket Boys, is naar aanleiding van de onregelmatigheden tij dens de wedstrijd FJush'72- Baskct Bous door de tucht- en geschillencommissie van de NBB voor zes duel geschorst. Drie hiervan zijn voorwaarde lijk. Voorts heeft Zorgdrager een proeftijd tot 1 juli 1983 en is hij beboet met 25 gulden ad ministratiekosten. VlaardingenAstrid van Irsen is de eerste zwemster van het Vlaardingse VZC die zich heeft geplaatst voor de nationale zo- merkampioenschappen. Met de zeer snelle tijd van 1.25.3 op de 100 meter rugslag dient zij zich aan als de opvolgster van Diane Edelijn en Marianne Vermaal, De tijd van Astnd van Irsen was royaal onder de hmiel van 1.29.0. Het jeugdige zwemstertje haal de met haar tijd liefst 2 1 seconden van haar persoonlijke be strijd. Op een 50 meter baan was het meteen de snelste tijd ooit door een zwemster van VZC op die leeftijd op de klokken ge bracht. De verwachting is overigens dat VZC met meer leden naar de nationale titelstrijd zal gaan. Die wordt pas deze zo mer gehouden, maar de limie ten zijn al vastgesteld. Is Astrid van Ir&en al zeker van deelneming, voor Leon van IJzerloo is dat bijna het geval. Op de 100 meter vrijeslag is hij nog slechts 0.4 seconde verwij derd van de limiet die toegang geeft tot deelneming, Astrid van Irsen en Leon van IJzerloo spelen ook nog een rol in de landelijke speedo- wedstrijden. Zij plaatsten zich al voor de op 15 en 16 mei in Arnhem te verzwemmen fina les. VZC heeft daarvoor al drie startbewijzen, want ook Gerli- ne van den Berg behoort lot de eerste twaaJf. Per onderdeel komen in Arn hem de twaalf sterksten van het land aan de start Deelne ming betekent dan ook dat de jongelui tot de landelijke top pers gerangschikt moeten wor den. Voor de speedo-finales moeten overigens nog drie se lectiewedstrijden worden ge zwommen, zodat het al ge plaatste VZC-trio wellicht wordt uitgebreid Astrid van Irsen start in Arn hem op de vlinderslag, waar mee zij landelijk de zevende plaats bezet. Ook Leon van IJ zerloo verschijnt op deze slag in het water, waarop hij lande lijk met nog vier zwemmers de vierde plaats deelt. Gertine van den Berg klasseerde zich op de vrijeslag tot dusver als tiende. Dinftdag 9 februari: Biljarten: 19.30 Voorwed strijden eerste klasse bsndstoten in cafe Rot terdam te Vlaardingen; Tafelten- nin 19.30 Germinal-Radio Mole naar; Voetbal: 19.00 Spelregel- wedstrijden voor dejeugd van de SSV in clubgebouw SFC (TRhur- lede); Voetbal: 19.30 DOTO- DHS, 20.00 DRL-SVV 2. Woensdag 10 februari: Korfbal: 20.00 uur Harga-Vitesse; Biljar ten: 19.30 uur Voomvedstrijden eerste klasse libre in café Rot terdam te Vlaardingen, 19,30 uur Voorwedstrijden vijlde klasse li bre «t De Oude Markt te Vlaar dingen; Voetbal; 19.00 Finale spdregelwedstrijden voor de jeugd van de SSV in clubgebouw Excelsior *20 (Thurlede); Zaal voetbal: 20.30 Unlcum-ScWe- dam (Schiebroek).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3