Stakingen kom Gouderaks gif afkomstig van Shell Chemie Vuilniszak voortaan zelf in containers gooien HVO ziet niets in voorstellen over ziekengeld Reacties op Bouwklus positief ter meulen natuurlijk Bezuinigingsvoorstellen gemeentebedr i j ven Bibliotheek voor varenden verhuist Shell-woordvoerdergeeft toe: Gebruikers van windmolens verenigen zich Ru Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 9 februari 1982 RZ RV RY RW [Van Rijn: Milieuplan geen beleidswij ziging I Rotterdam „Het nieuwe milieuplan is geen wijziging van het beleid. Integendeel". Dit zei I milieu-gecommitteefde L. van Rijn-Vellekoap I gisteren tegen de commissie milieu van Rijn- I mond. I Gecom mi teerde Van Rijn nam daarmee afstand I van de opstelling van het PPR-raadslid Henk Tiesma, die na het lezen van de 200 pagina's tellende notitie 'nerveus' was geworden. „Je leest pittige uitspraken over een harde aanpak, die vervolgens voor een belangrijk deel worden teruggenomen. Ik beproef uit het stuk, dat wij het saneringsbeleid gaan verlaten. En dat we van het principe afstappen, dat de vervuiler be taalt", aldus Tiesma, die het volgens gecommi- teerde mevrouw Van Rijn bij het verkeerde eind heeft. Zij betoogde: „Het saneringsbeleid is een beleid van de minister. De ervaring leert dat we van de minister de laatste jaren weinig hebben gehoord. Daarom zeggen we, laten we de verbetering van het milieu aanpakken op de manier die ons past. En dat is via de vergun ningen, die wij aan bedrijven afgeven", aldus de milieu-gecommitteerde. Gecommitteerde Van Rijn stelde nadrukkelijk dat Rijnmond vasthoudt aan het principe 'de vervuiler betaalt'. „Maar we zouden de kop in het zand steken als we niet zouden constateren dat de overheid in sommige gevallen moet bij springen. Neem Lekkerkerk. Als we in dat ge val de vervuiler voor de kosten van het afgra ven zouden laten opdraaien, hadden we op dit moment nog gezocht naar die vervuiler, omdat hij onvindbaar is. En dan was er dus niets ge beurt", gaf Van Rijn aan. Om in het nieuwe milieuplan juridische regels op te nemen, die bindend rijn, voelt gecommit teerde Van Rijn niets. „Dat kan niet. We moe ten ons realiseren dat we niet de wijsheid in pacht hebben. Het milieuterrein is nieuw. Er zijn weinig voorbeelden uit andere regio's, die wij kunnen gebruiken. Alles wat wij willen be reiken, moeten we eerst zelf onderzoeken. Er is weinig kennis. Daarom kun je niet zeggen: Dit is het, punt uit", zo stelde de milieu-gecommit teerde van Rijnmond. Van Henk Tiesma kreeg mevrouw Van Rijn het verwijt te horen dat zij weinig aandacht heeft voor de inspraak. „Nog geen drie maan den staat in geen vergelijking met de groot scheepse inspraak, die wordt gegeven aan het streekplan", aldus het raadslid van de PPR. In haar antwoord hield mevrouw Van Rijn vast aan haar plan om de nota in juni te behandelen in de Rijnmondraad. „Ik wil het beleidsplan nog in deze raadsperiode hebben vastgesteld, omdat we anders moeten wachten tot septem ber, Dat betekent dat de basisgegevens dan ver ouderd zijn. Bovendien is een uitgebreide in spraakronde, afgezien van de financiële conse quenties, niet nodig. Het milieuplan is nog geen streekplan, dat voor 10 jaar wordt vastgesteld", aldus milieu-gecommitteerde Van Rijn, die van mening is dat naast een kleine inspraakronde er de komende jaren nog volop tijd is om alter natieven in te brengen. Rotterdam Het reparatiebedrijf Vlaardingen Oost zal één van de eerste bedrijven in het Waterweggebied zijn, waar stakingen uitbreken als de regering bij haar standpunt blijft om het ziekengeld met twintig procent te verlagen. De prikactie, die driekwartier duurde, begon met een pro testvergadering in de bedrijfs kantine, waar bestuurder Dick Nas het personeel toesprak. Hij zei onder meer: „Die over heidsmaatregel slaat nergens op. De regering wil het ziekte verzuim verminderen, maar op deze manier lukt dat niet. Het grootste deel van de kos ten komt door langdurig zie ken, die amper een kwart van het totaal aantal zieken vor men. Deze besparing is een Dit heeft vakbondsbestuurder Dick Nas meegedeeld na af loop van een gesprek met de directie van het Vlaardingse havenbedrijf. In dat onder houd liet de bedrijsfleiding weten niet bereid te zijn om eventuele kortingen op het ziekengeld bij te passen. Als argument werden onder meer de komende cao-onderhande lingen aangehaald en het standpunt van de werkgevers organisatie FME. Deze organi satie heeft vorige week gezegd dat er geen enkele reden is om de plannen van de regering af te wijzen. Nog tijdens het gesprek heb ben de Industriebonden FNV het bedrijf te verstaan gegeven dat er stakingen komen. Die actie wordt begin maart ver wacht, aldus Nas. Gistermiddag werd Vlaardin- gen-Oost al getroffen door een prikactie van de Industriebon den. Zevenhonderd perso neelsleden liepen mee in een demonstratieve optocht over het terrein van de scheepswerf om te protesteren tegen de zie kengeld-plannen. Daarbij werd ook het nabijgelegen be drijf van Swartouw aange daan. Ruim 700 werknemers van HVO liepen gisteren mee in een demonstratieve optocht druppel op een gloeiende plaat Volgens Nas houdt werk in de produktiesfeer een verhoogd risico in: „Door de slechte werkomstandigheden is de kans dat een werknemer iets oploopt groot". Als parlement en regering niet willen luisteren", besloot Nas, „moeten we de werkge vers dwingen de maatregel te negeren". Vanochtend was Iglo aan de G.J.Gijssendorffweg na de RDM, Verolme IJsselmonde, de IJsselwerf en HVO het vijf de bedrijf in de serie prikacties van de Industriebonden FNV. Daarna deden de Rotterdamse vakbondsbestuurders Wind mill in de Botlek aan. Voor morgen staat de scheeps- fabriek Van Tol op het lijstje van de Industriebonden FNV. Rotterdam Het ophalen van huisvuil in Rotterdam wordt duurder, terwijl de service aan het publiek aanmerkelijk zal teruglopen door het invoeren van huisvuilcontainers. Dat is het gevolg van de noodzakelijke bezuinigingen, waaraan ook de Roteb, de reinigingsdienst van Rotterdam een bijdrage moet leveren. De Roteb moet totaal ruim achtenhalf miljoen gulden bij de bezuinigingsvoorstellen inleveren. De Roteb stelt een groot scheepse invoering van huis vuilcontainers voor, waarbij het publiek zelf de vuilniszak ken in de containers moet gooien. Omdat de opbrengsten van de reinigingsrechten voor iets meer dan de helft de kos ten dekken, zal ook het tarief mopeten stijgen om de bezui nigingen op te brengen. Al tien jaar probeert de Roteb door efficiënter te werken en de dienstverlening tot een mi nimum terug te brengen de verhouding tussen de kosten en de opbrengsten van de huisvuilophaaldienst meer in evenwicht te brengen. Daar door kan de gevraagde bezui- Rotterdam De gemeen schappelijke bibliotheek voor de zee-, Rijn- en binnenvaart verhuist 1 maart naar de Westewagenstraat 74, Het hui dige pand is te klein gewor den. De openbare bibliotheek, die lectuur verzorgt voor Neder landers die beroepshalve va ren of tijdelijk in het buiten land werken, krijgt de be schikking over 950 vierkante meter, waarvan 250 vierkante meter wordt onderverhuurd. In verband met verhuizing en inrichting is de bibliotheek tij delijk gesloten. De afdeling binnenvaart is dicht van 22 fe- bruari-19 maart. Opvarenden kunnen in die periode hun boeken ruilen in het depot De Zwarte Zwaan in de Maasha ven. Het depót is op maandag, woensdag en vrijdagmiddag geopend. Het nieuwe pand wordt offi cieel geopend op vrijdagmid dag 23 april. Rotterdam/Gouderak Shell Chemie in Rotterdam heeft aan het eind van de jaren vijf tig op de toenmalige stort plaats bij Gouderak giftig che misch afval gedumpt Het staat staat niet vast dat hiervoor vergunning was van Rijkswa terstaat. Hoelang er afval van de landbouwbestrijdingsmid- delenfabriek naar Gouderak is gebracht is niet bekend en ook niet hoeveel. Volgens de Shell-woordvoer der zijn de stortingen gestopt toen begin 1959 in de Holland se IJsseL massale vissterfte voorkwam en het zwemmen in de rivier werd. verboden. Shell Chemie hetffr. toen op dracht gegeven, ^de gestorte 'drins' bij inharrt- van de Hol landse IJssel weg te halen. „Mocht worden aangetoond dat er onder de huizen bij de Zellingweg en omgeving in Gouderak afvalprodukten van Shell Chemie aanwezig zijn, dan moeten we aannemen dat toen niet alles is weggehaald", aldus de Shell. Shell Chemie stelt een intern onderzoek in naar aanleiding van de gifvondsten door het Rijksinstituut voor de Drin kwatervoorziening in Goude rak. Er moet nog antwoord komen op de vraag welk be drijf van Shell de opdracht heeft gekregen om de gestorte 'drins' terug te brengen naar Pemis en hoe het chemisch af val naar Gouderak is gebracht Volgens Shell is onmiddellijk na het bekend worden van de vissterfte gestopt met het transport naar Gouderak. Sinds mei 1959 is er geen afval meer buiten de fabriekspoort gekomen. In de loop van 1961 werd een eigen vuilverbran dingsoven in gebruik geno men. Inmiddels heeft Shell de mi lieu-inspecteur van de Volks gezondheid in Zuid-Holland alle hulp aangeboden bij het verdere onderzoek naar de bod em ve ron trei ni ging. De gemeenteraad van Goude rak wil het eerste rapport van het Rijksinstituut voor Drin kwatervoorziening (R1D) o- penbaar maken. Hierin staat onder meer dat er aanzienlijke hoeveelheden organische chloorverbindingen heeft aan getoond, vermoedelijk afkom stig van landbouwbestrijdïngs- middelen. Voorts denkt het in stituut dat er in de bodem bij de Zellingstraat en omgeving, waarop in het begin van de ja ren zestig ongeveer tachtig eengezinshuizen zijn werden gebouwd, vervuilingshaarden aanwezig zijn. In maart wordt tweede onder zoek naar de bodemverontrei- niging ingesteld. Op basis hier van wordt besloten of de ver ontreinigde grond onder de huizen, net als destijds in Lek kerkerk, moet worden afge graven. Volgens burgemeester De Zeeuw heeft de bevolking goed gereageerd op de mede deling dat mommenteel uit het oogpunt van volksgezondheid geen maatregelen getroffen hoeven te worden, omdat de bewoners niet In direkt con tact kunnen komen met de verontreinigingen. Volgens de ;emeester is er geen sprake van ernstige onrust onder de bewoners van de tachtig hui zen op de voormalige stort plaats. |burgei Een week van 710 schepen Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 710 schepen metende 5.699.204 brt. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam {met inbegrip van Pernis. Botlek en Europoort) 617 schepen, Schiedam 2, Vlaardingen 24, Dordrecht 35, Hoek van Holland 20, Zwijn- drecht 4 en overige havens 8. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwamen binnen 605 schepen metende 4.990.200 brt. waar van 519 schepen bestemd wa ren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnenge komen 3,592 schepen metende 30.514.503 brt. tegen 3,129 schepen metende 27.920.607 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. Rotterdam De reacties op de stichting Bouwklus, die nu ruim een week bestaat, zijn volgens medewerker P. Paulus positief. Bouwklus wil geschoolde, afgekeurde bouw vakkers zinvol werk laten verrichten. „Bouwklus is ingeslagen als een bom", zegt Paulus. „De telefoon heeft niet stil gestaan.' We hebben vijfenzeventig mensen, die graag willen deelnemen aan het project". De geïnteresseerden dragen bijna allemaal dezelfde argumenten aan. Paulus: „De mees ten zijn blij, dat ze niet, zoals bij een baas, keihard moeten werken. En de angst, dat ze moeilijkheden met de belasting krijgen, valt van hun schouders. Immers, wij opereren volkomen legaal en hebben hulp van specia listen". De leeftijd van een belangstellende vindt Paulus geen probleem: „Waarom zou een ou der persoon niet mogen klussen? En een be ginneling kan bij ons ervaring opdoen". Paulus benadrukt, dat Bouwklus absoluut niet wil concurreren met professionele aan nemers: „We zijn voorzichtig met het accep teren van een klant. We gaan na, in hoever re hij of zij ons nodig heeft. Pas als blijkt, dat iemand in een erg slechte positie verkeert, verlenen we hulp. Zoals bijvoorbeeld die man, die van een pensioentje moet leven en zijn huis wil opknappen. Omdat hij dat niet kan betalen, laat hij de boel niet repareren. Ook heeft een onderneming, die op de rand van het bestaansminimum verkeert, ons be naderd". as» v-jr In het Rijnmondgebied hebben (toekomstige) gebruikers van windmolens zich verenigd in de VWG, die zich ten doel stelt op tal van niveaus de belangen te behartigen. De vereniging streeft er onder meer naar meer duidelijkheid voor de consument op dit terrein en wil zich sterk maken voor meer informatie over het gebruik van windmolens. Voorlichter van de VWG is Rotterdammer R. de Bruijne (telefoon: 708091). niging nu alleen nog worden opgebracht door een vergaan de wijziging van het ophalen van huisvuil. Veegdienst De Roteb wil ook op de veeg dienst bezuinigen. De dienst zal worden gehalveerd. Een verdere vermindering van de veegdienst zal, zo vreest de di rectie, leiden tot een verdere verloedering van de stad. Totaal 2ullen alle gemeentelij ke bedrijven samen de komen de vier jaar meer dan 35 mil joen gulden moeten bezuini gen. Het Drinkwaterleidingbe- drijf is nog niet klaar met be zuinigingsvoorstellen. Het GEB, dat bijna twintig miljoen gulden voor zijn rekening moet nemen, wil dit bedrag ophoesten door een verder gaande automatisering, effi ciënter werken, onder meer door het samenvoegen van kantoren en snellere inning van de kosten bij de gebrui kers van energie. Verlichting Bij de openbare verlichting zullen de bezuinigingen zicht baar zijn vuor het publiek. De straatverlichting met hoge- druk-kwiklampen van 80 watt zullen worden vervangen door de nieuwe natriumdampJam- pen van slechts achttien watt. De verlichting zal voortaan vijf minuten eerder worden uitgeschakeld en vijf minuten later worden ingeschakeld. De sierverliehting op het Schouw burgplein zal verdwijnen, ter wijl het GEB niet meer voor feestverlichting zal kunnen zorgen. De gemeentedrukkerij, die een kwart miljoen in de uitgaven terug moet, wil dat bereiken door verplicht te stellen, dat al bet gemeentelijk drukwerk in de eigen drukkerij wordt uit gevoerd. Daardoor wordt opti maal gebruik gemaakt van de mogelijkheden van de drukke rij. Bovendien wil de drukke rij overwerk gaan beperken door betere efficièncy. Minder autospuiten De brandweer, die bijna zes miljoen gulden terug moet, wil aan dit bedrag komen door twee kazernes te sluiten, één op de zuidoever en één op de noordoever. Verder wil de brandweer twee autospuiten buiten dienst stellen en óe overige autospuiten met vrij willigers bemannen. De oplei dingen, die de brandweer voor andere diensten en bedrijver verzorgt, zullen moeten wor den ingekrompen. Verdere bezuinigingsvoorstel len van de brandweer zijn te vinden in efficièncy-maatrege- len, vermindering van het kle- dingpakket oor brandweerlie den en het gedeeltelijk in ei gen beheer nemen van onder houd van gebouwen en mate rieel. ADVERTENTIE Enorm voordelig... Twee herenslips met een prima pasvorm in marine, bleu, beige of bruin Maten S- M-L-EL Twee stuks van 13,-voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4