Caféhouders steken de koppen bij elkaar Sint Gabriël-kleuterschool door brand totaal verwoest 'Waarom steeds Van der Waal?' Milieu-onderzoek naar tweede tunnel Nieuwe Waterweg VLAARDINGS DAGBLAD SGH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GDDRANT Cornelisse in commissie: Oprichting van Raad van Elf aanzet tot horecavereniging Maarleveld: 'Wellicht advies naast ons neerleggen Derde fase renovatie VOP rond Kinderen worden ondergebracht in de Dominicus Savio9 Van der Velden lijsttrekker PvdA Winkels en woningen tegenover de Hema MFERWEG DONDERDAG 11 FEBRUARI 1982 Vlaardingen Het PvdA-raadslid Cornelisse heeft gisteravond in de commissie voor stadsvernieuwing gevraagd hoe het toch komt, dat het Vlaardingse aannemingsbedrijf Van der Waal BV steeds op duikt bij allerlei bouw- en renovatieprojecten. Het raadslid vroeg zich af of dat langzamerhand niet' erg opvallend begon te worden. Stadsvernieuwingswethouder Bas Goudriaan was naar zijn zeggen blij dat de vraag einde lijk eens gesteld werd. „Er cir culeren al enige tijd allerlei verhalen in de stad, die ner gens op slaan. En ik kan er ook niets aan doen dat Van der Waal al die projecten krijgt: hij is telkens gewoon de goedkoopste. Daar is niks on eerlijks bij. Ik snap ook niet hoe die man daar elke keer weer in slaagt" Goudriaan gaf een compleet overzicht van de projecten, die momenteel bij de gemeente en de woningbouwverenigingen in uitvoering zijn. Hij gaf ook aan, welke aannemers op die projecten hadden ingeschre ven. In veel van de gevallen kwam Van der Waai als laag ste uit de bus. Een uitzondering op de regel werd gevormd door de in schrijving op het bouwplan van 52 een- en tweepersoons huishoudens aan de Binnen singel, waarvoor vandaag de eerste paal wordt geslagen. Bij de inschrijving kwam een an dere Vlaardingse aannemer, Bul, als laagste uit de bus. Tij dens de onderhandelingen met het rijk over het bouwplan bleek echter, dat er minstens 10.000 gulden per woning goedkoper gebouwd moest worden, om voor subsidie in dójjt aanmerking te komen. Gou driaan*. „Dat kreeg Bul niet voor elkaar; die heeft toen af stand van het project gedaan. In zo'n geval krijgt de voor laatste inschrijver de gelegen heid, opnieuw met een prijs te komen en dat was weer Van der Waal. Die kreeg het voor elkaar, het project voor 13.000 gulden per woning minder te bouwen. Die bouwt nu eigen- lijk voor een belachelijk Taag up s bedrag. Ik kan er ook niks aan doen." Hoe Van der Waal er telkens in slaagt, om met dergelijke scherpe prijzen voor de dag te komen wist ook Goudriaan niet te verklaren. „Het zal wel aan een goede bedrijfsvoering liggen," meende hij. Uit de commissie kwam mt- i- eindelijk de suggestie om van uit de gemeente eens met de andere Vlaardingse aannemers te gaan praten, om te kijken of zij ook niet in staat zijn hun bedrijf dusdanig in te richten dat ze goedkoper kunnen wer ken en dus meer kanS maken om in Vlaardingen aan de bak te komen bij wat grotere pro jecten. Schiedam In polonaise gingen ze over de Broers- vest, de dertien kasteleins die gisteren een eigen Raad van Elf hebben gevormd. „Leuk toch, vind je dat niet leuk dan?" zei initiatiefnemer Ben Kooij. Ja, leuk: cafébazen blijken bij koffie pas goed los te komen. Passerende politie werd onthaald op een luid 'alaaf. En vervolgens? In smoking achter de tap. „Jongens, dat wordt dit jaar nou eens echt la chen!" De horeca-Raad van Eli in polonaise op de Broersvest. Voorop J. Koogje van Car touche, achter hem in wisse lende volgorde Ben Kooij, Joop van Hees, Van Lith, Bruggeman, Rinus van der Most, 'Moos', De Beun en Van Haatten, de andere Koogje, Jan Brussè, De Bruin en Leo Kleinekoort. Toch steekt er meer achter dan wat earnavalslol, die de deur naar de binnenstadscafé's dezer dagen wagenwijd moet openen. De horeca-exploitan- Commissie blokkeert vrouwenhuis Vlaardingen De derde fase van de renovatie in de Vettenoordsepolder kan van start. Tijdens ge sprekken met het ministe rie en de provincie zijn dé laatste dagen alle belem meringen voor dit renova tieplan uit de wegge ruimd. Ook de financiering van het plan (waarbij een deel van het tekort dat de gemeente °P de grondkosten lijdt, wordt betaald uit de op brengst van de bouw van be jaarden woningen aan de Westhavenkade) levert geen problemen op, Wethouder Goudriaan heett gisteravond in de commissie voor de stadsvernieuwing toegezegd, dat het bouwplan al in maart in de gemeente raad behandeld kan worden, »,We hebben drie weken ver- Vaging, maar we willen toch dat de raad 2ich eerst over de gekozen oplossingen uit spreekt Voor die tijd wordt er nog geen woning ont ruimd, maar meteen na het besluit kan het werk begin gen", aldus de wethouder. De derde fase omvat het ver nieuwen van oude huizen in de Pieter Karei Drossaart- straat en de Prins Hendrik straat. Vlaardingen Tot ieders verrassing heeft de raadscommissie voor de woonruimte verdeling met een stemmenverhouding van 7 tegen 4 het plan geblokkeerd, om in het voormalig winkelpand van 't Zwaantje en de daarboven liggende woning in de P.K. Drossaartstraat het vrouwenhuis en het kantoor van het noodopvangcentrum te vestigen. i Van het interieur van de kleuterschool bleef weinig over. Schiedam Een felle uitslaande brand heeft gister avond de Sint Gabriël-kleuterschool aan de Schaep- mansingel in as gelegd. Over de oorzaak tasten po litie en brandweer nog in het duister. Omwonenden weten te vertellen dat de brand gelijktijdig op drie plaatsen begon. Brandweercommandant Ad van Leeuwen bevestigde van morgen dat de vlammen er kort na de melding (om 19.35 uur) al op drie plaatsen uit sloegen. Er wordt derhalve se rieus jjedacht aan brandstich ting. Brandweer en recherche gingen vanmorgen om tien uur naar de afgebrande kleu terschool om zekerheid over de oorzaak te krijgen. Dit le verde in eerste instantie nog weinig op. De brandweer rukte gistera vond met drie auto's en 25 man uit. Het vuur werd met negen spuiten bestreden. Niet voorkomen kon worden dat er weinig heel bleef van het ge- Vlaardingen Wethou der IJsbrand van der Vel den is, zoals verwacht, de nieuwe lijsttrekker van de PvdA. De kandidatenlijst van de Vlaardingse socia listen voor de gemeente raadsverkiezingen is op een haar na gevild. Dat de Vlaardingse 'schatbewaar der' de lijst aanvoert is al wel uitgelekt. De PvdA-Vlaardingen hoopt deze week de gehele lijst rond te krijgen. Ri- goureuzse wijzigingen, zoals de Schiedamse socia listen in hun ontwerp- kandidatenlijst voor de nieuwe raadsbezetting voor ogen hebben, zijn in Vlaardingen echter zo goed als uitgesloten. bouw. De buitenmuren bleven staan, maar omdat het dak van hout was, verspreidde het vuur zich snel. De schade loopt in ieder geval in de ton nen, zo werd vanmorgen me degedeeld. Onder het gisteravond massaal toegestroomde publiek bevon den zich gisteravond ook hoofdleidster Marjolein Kern- pers, juffrouw Schiks en de onderwijzers Engei ing en Dees Grondelle van de nabij gelegen, en ook bij de Sint Willibrordusstichting aange sloten, Domïnicus Savioschool. Op dat moment al werden af- spraken gemaak' over de be schikbaarstelling van twee lo kalen van de basisschool aan de Schaepmansingel. Juffrouw Schiks was gisteravond al snel aanwezig: „Ik ging naar bin nen, maar kreeg de laden al niet meer open. Die zalen he lemaal vastgeplakt. Alleen de pick-up was nog te redden." Vanmorgen stonden kleuter leidsters en politie al vroeg klaar om de 38 kleuters op te vangen. Met ingang van maandag kunnen ?,e terecht in de Dominicus Savioschool. Hier kunnen ze in ieder geval tot het eind van dit schooljaar blijven. De hoop bestaat, dat reeds in augustus de kleuter school opnieuw betrokken kan worden. Het afgebrande ge bouw zal niet worden gesloopt. De commissie kon zich niet met het voorstel verenigen om de bovenwoning, die als wissel woning voor de stads vernieuwing in gebruik is, aan het woningbestand te onttrekken. „We moeten in principe geen woningen ont trekken, want er is nog wo ningnood genoeg", zo was het standpunt van de meer derheid van de commissie. Het negatieve advies van de commissie haait een flinke streep door het vrouwenhuis en het noodopvangcentrum. De bedoeling was dat de, winkelruimte voor het Vrou wenhuis zou zijn en de wo ning voor het NOC-kantoor, maar in de bovenwoning zou ook gemeenschappelijke ver gaderruimte komen. Tijdens de commissieverga dering heeft de projectgroep voor de VOP haar eerdere bezwaren tegen de onttrek king van de bovenwoning ingetrokken. De project groep, die onlangs tegen de plannen ageerde, omdat men een grote wisselwoning zou gaan missen, heeft inmiddels een andere wisselwoning toegewezen gekregen. Daar om had de projectgroep geen bezwaren meer tegen de ont trekking. De commissieleden lieten zich hierdoor echter niet overtuigen. Wethouder Arij Maarleveld, die nauw bij de nieuwe ruimte voor het Vrouwen huis en het NOC was betrok ken, had vanmorgen nog niet van het negatieve oor deel van de commissie ge hoord. Hij toonde zich erg te leurgesteld. „Het is de enige mogelijkheid om dat vrou wenhuis te realiseren en ik denk dat het erg belangrijk is dat dat er komt Ik ben erg benieuwd naar de argumen ten die men heeft genoemd. Maar men moet wel met erg sterke argumenten komen, als men mij van het plan af wil brengen. Ik denk dat de mogelijkheid er zeker in zit, dat het college het advies van de commissie gewoon naast zich neerlegt. Daar zul len we binnenkort wel over gaan praten." Schiedam Op dt; hoek van de Lange Kerkstraat/Kre upel- straat (tegenover de Hema) komen moge lijk winkels, kleine be-, drijfjes en woningen. Op het moment worden plannen voor de bouw ontwikkeld door de Sa menwerkende Schie damse Woningcoörpe- raties (SSSW). Gedacht wordt in eer ste instantie aan acht winkels met daarboven dertien woningen. Vol gens Gerard Prins van de SSSVV is er nog niets zeker: over de plannen wordt nog overlegd; ze zijn nog niet eens fi nancieel doorberekend. Er zal vermoedelijk worden gebouwd in de woningwet- of in de premiecoorperatiesfeer. „Het worden in elk ge val geen koopwonin gen", aldus Prins giste ren. Volgens de eerste teke ningen krijgt het ge deelte aan de lange Kerkstraat een histo risch karakter. De pandjes die aan de Kreupelstraat zullen verrijzen worden mo derner van aanblik. ten in Schiedams centrum zijn meer van plan. De instelling van hun horeca-Raad van Elf is slechts een aanzetje tot wat zij verder willen: de koppen bij elkaar steken in een hore ca-vereniging, waarvoor ook al caféhouders uit andere wij ken belangstelling hebben ge toond Het begon natuurlijk in *t Vierkantje, maar het waaide gauw over naar café De Kuil, het jonge bruin cafeetje in het Groenendal. Eigenaars Joop van Hees en Ben Kooij kenden de Schiedamse horeca wel, ze kenden de moeilijkheden van 't vak. Maar begin eens iets: je moet een aanleiding hebben, een leuke, één die aanslaat bij het grotere publiek. En dal was de ruzie tussen Lentefeest en de Riet zei Iers. „Als carnaval zó moet lopen, dan wordt hei niks", zei Kooij, en daarom beraamde hij met de exploitanten van tien ande re café's het plan om zelf een Raad van Elf op te richten. Het lukte, al werden het er dertien. De steken en de me dailles werden gisterochtend nog gekocht bij 't Masker en in de Amstelbron uitgedeeld aan niet zomaar de eersten de be sten uit het lokale caféweïen. Er bevinden zich onder: Rinus van der Most van Centrum West, Jan Brussé van 't Sterre tje, en Lion d'Or-eigenaar Bruggeman. Maar ook de ge broeders Koogje ('t Koetsiertje en Cartouche), H. de Bruin uit Klem Thalia en Leo Kleine koort van Onder De Pot. Het zijn de café's die zich deze maand op het carnaval ver kneuteren Voor de volledig heid moeten ook De Hoeve en de Amstelbron dan nog ge noemd worden. In de loop van de dag werden de diverse ca fe met een bezoek vereerd -is van der Most kreeg het iMii visite. Toen was het al ongeveer half zeven. Maar als carnaval straks voor bij is, zal er iets van de nu ge kweekte saamhorigheid blij ven hangen. Joop van Hees. „We willen komen tot een vereniging, die de belangen van de horeca-exploitanten gaat behartigen. Wij staan als caféhouders nu vaak als indi vidu tegenover de gemeente, de brandweer of de warenwet, wij krijgen te maken met al lerlei idioot grote prijsverho gingen. en m je eentje doe je daar weinig aan." De café-exploitanten willen nu een front vormen Dat kan ook over dagelijkse voorvalle tjes gaan. zoals lastige klanten, dronkelorren. Het is nu vaak zo dat de ene cafébaas zo ie mand liever naar de concur rent ziet gaan, maar op den duur is die situatie met bevre digend Liever bepalen ze nu een algemene gedragslijn, zoals de hotels die al jarenlang kennen Is een drinkebroer de ene kroeg uitgezet en waggelt hij op de andere af, dan gaan de horeca-exploitanten elkaar telefonisch waarschuwen, als ze tenminste allemaal mee doen. Puur economische problemen, waarmee tegenwoordig steeds meer café's in aanraking ko men, zijn er ook. Als zich naast een bestaande zaak nieu we bewoners vestigen, dan lo pen de exploitanten nogal eens het risico allerlei dure geluids- werende voorzieningen te moeten treffen. De vereni ging-in-opricht mg is zich er, wat dat betreft, overigens van bewust, dat de redelijkheid in acht moet worden genomen en dat mei elk herriemakend ca fébedrijf zonder meer op steun van de vereniging mag reke nen. Vlaardingen Het ministerie van verkeer en waterstaat is begonnen met een onderzoek naar de effec ten, die een tweede tunnel in de Nieuwe Waterweg zou hebben op het milieu. Met name moet de vraag worden beantwoord, welke schade aan het woon- en leefmilieu zou worden ge bracht door de aan- en afvoerwegen voor een dergelijke tunnel. De nieuwe oeververbinding is nodig om de drukke Beneluxtunnel tussen Schiedam/Vlaar dingen en Hoogvliet te ontlasten, In een notitie, die op diverse plaatsen in de regio ter inzage ligt, worden de mogelijkheden voor een nieuwe tun nelverbinding op een rijtje gezet. Het gaat om het bouwen van een tweede tunnel naast de Beneluxtunnel, of het aanleggen van een nieuwe tunnelver binding, de al jaren genoemde Blan kenburgtunnel, die zou moeten komen tussen Vlaardingen en Ma a in de notitie worden ook mogelijke op- lossi: '(en aangedragen voor de filepro blemen bij de Beneluxtunnel. Er wordt gedacht aan verbetering van het open baar vervoer of herindeling van rijstro ken en verkeersregelingen. Tot 9 april kunnen belanghebbenden commentaar op de notitie leveren aan rijkswaterstaat, De resultaten van deze eerste inspraakronde worden betrok ken bij .de verdere studies naar het project.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1