ROTTERDAM IS Uitbarsting door foto 1 t GRAAG £EDAAN Strijdbaar Wilton massaal op de been Acht maanden geëist voor neersteken ex-echtgenote üooozjt^. Rechtskundig adviseur Spreekuur Raad en Daad o'T'"""- I I Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 12 februan 1982 Rotterdam Toen een dertigjarige Rotterdam mer eind december een foto onder ogen kreeg met daarop zijn eigen zoon op schoot bij een vreemde man, raakte hij" volledig in paniek. Zijn 'eigen vlees en bloed' in de armen van een vreemde. Zijn jongen, die hij door de recente scheiding met 2ijn vrouw toch al weinig meer zag en zo miste. Twee dagen lang, zo vertelde hij gisteren de Rot terdamse rechtbank, keek de constructiemedewer ker naar de foto, Uiteindelijk besloot hij naar zijn voormalige echtgenote te gaan om, opheldering. ,,Ik wil weten, wat die man met ons zoontje doet", vroeg hij haar in haar woning. Zijn ex-vrouw, met wie hij anderhalf jaar getrouwd was geweest, ant woordde: „Ik maak zelf wel uit, wat ik doe." Op dat moment ontlaadden zich de spanningen, die de man door de scheiding en het- gemis van 2ïjn zoontje de afgelopen tijd had opgekropt. „Je weet, dat ik nog steeds van je hou. Ik heb twee nachten niet kunnen slapen van die vreemde man", zou hij ook nog volgens zijn voormalige le venspartner hebben geroepen. Hij gaf de op de bank zittende vrouw een vuistslag. Zij viel en liep, naar later bleek, een op twee plaatsen gebroken kaak op. Vervolgens zou er een kleine worsteling zijn ont staan. De man haalde uit een tas of zijn jas de lezingen hierover verschillen een keukenmes te voorschijn en stak m de richting van zijn vrouw. „Het was een schijnbeweging. Ik wilde haar niet raken", zei hij gisteren, Dat gebeurde echter toch. Zijn vroegere echtgenote liep enkele messteken op in de borst en de long en in het zie kenhuis bleek later een operatie noodzakelijk. Verward De man hep na zijn daad verward het huis uit en meldde zien bij de politie. In zijn tas zat onder meer het keukenmes. „Dat mes gebruikt hij in de lunchpauze op zijn werk om zijn boterhammen ie smeren. Vandaar dat er in zijn tas ook een pot pindakaas en een stuk kaas zaten", lichtte zijn raadsman toe. De advocaat vertelde, hoe het huwelijk op de klip pen was gelopen door de geboorte van de zoon- De vader zou de jongen tegen de zin in van de vrouw- te veel aandacht hebben gegeven. De vrouw ging ook steeds vaker met het kind naar haar ouders. De verschillende gedachten over de opvoeding van hun zoon en de invloed van de schoonouders, leidden op een gegeven moment tot de scheiding. Voogdij kwesti e Naast deze strafzaak moet ook nog de voogdïjk- westie aan de rechter worden voorgelegd. „Ik wil in elk geval mijn zoon terug om zelf voor hem te zorgen", antwoordde de vader gisteren vastbera den op een vraag van officier van justitie mr.W.F.H. Hendriks. De officier meldde, dat de familie- en kennissenkring van het slachtoffer een nieuwe uitbarsting vreest, als het kind wordt toegewezen aan de vrouw Mr. Hendriks meende, dat er sprake was van een poging tot doodslag en eiste een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan vier voorwaardelijk. Hij zei rekening te houden met het blanco straf blad en de moeilijke situatie, waarin de man ver keerde. De raadsman vond, dat zijn cliént door overmacht tot het misdrijf was gekomen. Hij zag een verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling afgewezen. De uitspraak volgt over dertien dagen. 'De actie loopt goed, van kantine naar kantine' zingend kruispunt blokkeren hoort allemaal bij schouders Schiedam Dreigend kwamen ze in witte overall de hoek om. Ruim honderd werknemers van Wilton Fije- rtoord vormden het 'ontvangst-comité' om er zeker van te zijn dat de bestuursleden van de Industriebond FNV de poort binnenkonden. De plannen van de regering om te gaan korten in de ziekenkosten moesten ook op deze werf besproken worden. En één ding is zeker: als het op massale stakingen uitloopt, en die kans wordt steeds gro- 1 ter, data zullen de 1600 arbei ders van Wilton niet ontbre ken. Dat bewees hel actieplan van de FNV, waar dit keer niet gesproken werd van 'overval' of 'kantine* maar van 'Stuif 's in'. De taktiek is eenvoudig. De bestuursleden van de bond ko men met volgeplakte auto's aan de poort van het terrein, mobiliseren zoveel mogelijk mensen en pakken de mega foon. Dit keer is Herman Berkhout de spreker. Bedaard, nauwe lijks geëmotioneerd maar in duidelijke bewoordingen legt hij nogmaals uit wat de conse quenties zijn van de kortings plannen van de mannen in Den Haag. „Jullie worden weer gepakt terwijl grote bedrijven als Esso en Shell miljoenenwinsten kunnen maken, óók al door jullie bijdrage aan stookkosten. Er wórdt in dit land veel toe gestaan, erg veel zelfs. Wil je frauderen voor miljoenen gul dens, het kan, want de rege ring meent dat daar zo moei lijk iets aan te doen is. Het trieste is dat juist die man uit de lagere klasse nu weer de dupe wordt van deze rege ring". V oorbereiding Hoe dan ook, de voorbereiding is perfect, evenals de uitvoe ring. Niemand van de anders zo stugge bewaking van het geheimzinnige Wilton-terrein komt ook maar op het idee de 'gasten' tegen te houden. Al blijkt, tijdens het wachten tot de honderd man opdagen, dat niet iedereen het met de acties eens is. Op de Westfrankelandsedijk, vlak bij de werf, zet een wat oudere man zijn brommer even stil. „Luister", zegt hij. „Ik ben al 53 jaar lid van de bond maar ik ben het mooi niet eens met jullie actie. Want door Martijn Verwaaijen ik verzeker je, dat de meeste mensen die écht willen wer ken ook geen last krijgen. Die zijn nooit ziek. Mijn zoon werkt ook, nooit ziek. Omdat hij wil werken". De aangesproken FNV'er blijft kalm, probeert de man nog heel even op andere gedachten te brengen, maar vindt het dan toch belangrijker zich op Wilton te richten. Gaat het al lemaal goed, komen er geen spontane stakingen zoals de geruchten vertellen? Herman Berkhout weet het niet. Onderweg naar Sehiedam zegt hij: „Wilton is een onbere- Massaal de straat op kenüare club. Komt er een spontane staking dan is daar niets aan te doen. Dan nemen we het over om in ieder geval het heft in handen te houden. En dan moet je maar zien waar het schip strandt". „Ik heb eenmaal de mensen weer de poort in moeten lul len, maar daar begin ik niet meer aan", vervolgt hij. „Het is beter om dan maar die sta king te ondersteunen. Die duurt een paar dagen en dan is het over. Waarom Wilton zo strijdbaar is? Dat is historisch gegroeid. Schiedam is één van de oudste industriesteden in De rechtskundig adviseur van het Rotterdams Nieuwsblad houdt elke dinsdagmiddag vanaf 14.00 uur een spreekuur in het gebouw van de krant aan de Coolsingel 67. Afspra ken kunnen 's ochtends tussen 9 en 10 uur telefo nisch (010-144144) ge maakt worden. a dit gebied. Mensen hebben on der erbarmelijke omstandighe den moeten werken. Zodoende is een felle en ontplofbare mentaliteit ontstaan. Prima mensen om mee te werken, want als het nodig is staan ze er ook". Wandelclub Berkhout is tot op heden te vreden. „Alleen, soms denk ik wel eens dat ik beter voorzit ter van een wandelvereniging had kunnen worden. Man, ik heb wat afgelopen de laatste dagen. Meestal probeer ik wel 'autobaas' te zijn, dat ik dus voor de stoet uitrijd. Maar dat lukt ook niet altijd. Je kan met recht zeggen dat de actie goed loopt. Van kantine naar kanti ne dan wel te verstaan". Direct na zijn toespraak in de overvolle en rumoerige kanti ne wandelen 1600 man in gan- zepas naar de poort. Daar wacht Wim Kok, net op tijd gearriveerd. Het blijkt dat de grote baas van de vakbond m Schiedam hel spoor bijster is geraakt. Met behulp van de politie komt hij alsnog op tijd aan, waar hij in felle bewoor ding duidelijk maakt dat de FNV op de mannen rekent. Hebego Aan de poort ook het voltalli ge personeel van het Schie- damse bedrijf 'Hebego', wat staat voor 'Het Betere Gor dijn' In totaal twaalf dames die zich spontaan hebben aan gesloten. Tot ontevredenheid van de directeur overigens, die woedend zijn zaak is uitgelo pen. „Wij zitten in de gordijncon- fectie", zegt een van de strijd vaardige dames. „Waarom zouden wij niet mee mogen doen? Voor ons kleine bedrijf jes is het veel minder makke lijk om actie te voeren maar ook wij worden de dupe. Daar om hebben we ons aangeslo ten. We gaan wel proberen vanmiddag weer gewoon aan het werk te gaan". De woorden van Wim Kok ('Dit is geen progressieve anti- crisispolitiek. Als deze acties met helpen gaan we over tot werkstakingen') hebben in druk gemaakt, zijn populariteit blijkt groot. En onder het schreeuwen van allerlei spon tane kreten trekt het gezel schap nehtmg Rubensplein waar nog eens duidelijk ge maakt zal worden, dat men het niet neemt. Bloemetje Met Wim Kok in do frontlijn. spandoeken uitgevouwen, trekt de stoet van witte en blauwe overalls door het an ders zo stille deel van Schie dam Bij het winkeltje op de hoek wordt nog snel even een bloemetje gekocht voor Wim Kok en kort daarna gaat hij ook nog op de schouders. Inventiviteit ontbreekt ook niet bij de Wilton-mensen ,,Nog een rondje", wordt in eerste instantie geroepen als het plein voor de eerste keer 'genomen' is. Tot wanhoop van de buschauffeur die het allemaal niet zo ziet zitten met die acties. Hij wordt boos, slin gert allerlei ontstellende ver wijten de bus uit, maar moet toch later tot de conclusie ko men dat hij zo geen stap ver der komt. En dan, terwijl de tweede ron de bijna voltooid is. gaat de meute zitten. „Dit gaat gebeu ren als de staking écht door gaat", zegt een van de initia tiefnemers. „Leuk toch, zo spontaan gaan zitten. Je moet tenslotte iets doen om een beetje aandacht te trekken". Rond half twee wandelen de 1600 man de poort weer bin nen. Nog even zwaaien naar de televisie en dan is het voor lopig weer even over. De rust keert terug op de werf. het werk wordt hervat. Maar of dat bij de dames van 'Hebego' ook zo gemakkelijk is gegaan, dat valt te betwijfelen... Sombere gezichten: ziek worden mag niet meer Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefo nisch (010-144144) afspra ken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het ge bouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Cool singel wordt gehouden. foto's Jaap Rozema Er zijn mensen die onze krant nog met f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven Naam verandering in. - Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f pQ en goed beloond! Wanl voor die kleine,*- - CO{*' moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. 3 «aar: f iV<aani,- I PostcodZTZ I jv°onP'M ir I ^"urdebo ur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5