16 WATERWEG De oprichting van de synagoge in Maassluis HISTORISCH LOKAAL Woninkj es Proveniers huis: smalle trappen en kleine zolders ECONOMISCH DIREKTEUR rr* ma Financieringslasten vanaf f350,- per maand... één van de vele voordelige kanten van het Oosthavenproject. Kunst klassen exposeren: STICHTING VERPLEEGHUIZEN MERLIJN AUTOMATISERING |j|appk! compubar Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 19 februan 1982 Gedenkbord van de laatste synagoge in Maassluis, aan de Groen van Prlnstererkade. (Aanwezig in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk}. In de tweede helft van de achttiende eeuw vestigden groepen Duitse joden zich in verscheidene Neder landse dorpen en steden. Mogelijk was hun komst een gevolg van de Bo heemse bepaling uit 1744/45, waarbij de joden verbannen werden. Vanaf ongeveer 1765 wa ren er joden via Rotter dam, Leiden en Amster dam naar Maassluis ge trokken om zich daar een bestaan te verwerven. Na door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop verloop van tijd groeide hun aantal uit tot een kleine gemeente, die op een vaste plaats haar godsdienst wilde belijden. Reeds in september 1768 mochten zij van de Maassluise ambachtsvrouwe synagoge houden. Behalve haar toestem ming kreeg de gemeente de kooplieden Levi Salomons en Jacob Izaaks als ouderlingen aangewezen. Zij waren dege nen die om goedkeuring ge vraagd hadden. Daarnaast stelde de ambachtsvrouwe een aantal bestuurlijke eisen, waardoor zij een flinke vinger in de pap kon houden. Spelregels De joodse gemeente echter kon zich niet verenigen met de benoeming van de ouder lingen en deed haar beklag bij het dorpsbestuur. Ze vond daar maar weinig gehoor, want het antwoord luidde „dat de saak de regering niet en raakt". Desondanks vroegen de joden of de overheid zich in deze zaak wilde verdiepen. Het dorpsbestuur, dat er blijk baar weinig raad mee wist, be noemde een commissie om uit te zoeken in hoeverre het zeg genschap had in dergelijke aangelegenheden. In feite was deze zaak een pijnlijk geval, want de am bachtsvrouw e had zich niet aan de spelregels gehouden. Zij had buiten medeweten van het dorpsbestuur de joden toe stemming gegeven voor de sy nagoge, hun ouderlingen be noemd en hen voorschriften gegeven. In kerkelijke zaken- bezat de ambachtsheer of - vrouwe het recht de kerkelij ke bestuurders te kiezen uit een dubbeltal, dat door het dorpsbestuur werd opgesteld, na overleg met de betrokke nen. Rekest Om een en ander in goede ba nen te leiden moest de joodse gemeente een verzoekschrift indienen bij het dorpsbestuur, waarin zij toestemming ver zocht voor het houden van sy nagoge. Het rekest zou dan door het dorpsbestuur behan deld worden. Op 3 december 1768 dienden tien vooraanstaande Maasslui se joden het bewuste stuk in. Bijna een jaar later, op 18 no vember 1769, werd de toestem ming verleend. „Burgemeeste- ren en scheepenen van Maas- sluys consenteren voor so ver hun aengaet, aan de leeden van de Joodsche Gemeente al hier het houden van een soge- naamde Joodsche kerk of sy nagoge." Na de officiële goedkeuring kon op 6 december het be stuursreglement voor de syna goge en de joodse gemeente worden getekend. Ten over vloede werd hierin vermeld dat de toestemmir -as gege ven door de ambot ntsvrouwe en het dorpsbestuur. Onder de Amateurs meer in trek dan echte kunstenaars Schiedam Misschien valt het echte kunste naars wat rauw op het dak; misschien ook zijn zij gesterkt in hun meningen over het cultu reel charisma van het gewone volk, maar het is een feit dat de amateuristische tentoonstel ling, zoals die nog tot maandag in de zieken huisgalerie Schieland te zien is, veel meer aandacht heeft getrokken dan vorige exposi ties met een professioneel en vermeend kwa litatief karakter. sent met onder meer het schilderij 'Gebeukte stad', waarop een kanonskogel de oude Roosbeek neerhaalt- De moeite waard om te zien wat kunstklasleerlingen kunnen maken zijn voorts schilde rijen van Theo Smits (twee Kortom, de leerlingen van de kunstklassen van het museum en de vrijetijds- boetseerders van het Schiedamse clubhuis Oost liggen beter in de markt dan de kunstroutinier. Het verplegend personeel van het Schielandzieken- huis heeft dat tijdens de werkuren in de locatie- Stadhouderslaan aan den lijve ondervonden. De eerste verklaring schuilt in de bekendheid, die veel van de kunstklasleerlingen en die van clubhuis Oost in de stad Schiedam hebben. Familie en kennissen komen er natuurlijk sowieso op af. Maar de tweede uitleg gaat in de richting van een on dogmatische aanpak van de kunsten aars, die leiding ge ven aan de kunstklassen van het museum en het clubhuis in Schiedam-Oost. De exposi tie van de leerlingen is zo ge varieerd dat er allicht wel een schilderij of keramisch door Kor Kegel object tussen zu, dat afwijkt van alle andere en daardoor ruime aandacht trekt bij de bezoekers en werknemers in het Schielandzïekenhuis, die door de galeriegang lopen. Heel iets anders Zo is bijvoorbeeld een stille ven van lege flessen van de Schiedamse mevrouw H.E. van der Sehie-van de Wolff of een klassieke bos bloemen van mevrouw D.M. van Dïjl- van Noort weer heel iets an ders dan een origineel schil derijtje als 'Mille fleurs' van J. Frijlink of een beschilderd houten kistje met lopende kraan en flesjes Schweppes van Ed Barzilay. Opvallend is het natuurvriendenge- schilder van mevrouw Oos- terveen-Hartog en uiteraard is de oude binnenstadsvriend en amateur-archeoloog Lam mert van Wagtendonk pre- •Brunstïng (een menpark en een iets kinder lijker maar gedurfder beeld van schieeuwende bloemen die geteisterd worden door een grijpmachine) en van G. Castricum, die zich door het polderleven liet inspireren. De klei-objecten uit clubhuis Oost, waar de amateurs les kregen van achtereenvolgens Peter Lindauer en Tannek-2 Barendrecht, staan in vitri nes in de hal van het voor malige Noletzïekenhuïs, Vooral de koppen van meer bedaagde mannen zijn knap geboetseerd. Tot maandag is de tentoon stelling nog te zien. Woens dagmiddag opent museumdi recteur Hans Paalman een tentoonstelling van de ver maarde plaatselijke beeld houwer Piet van Stuiven- berg, een tachtiger, van wie niet alleen kleine beelden maar ook zeer onbekende lit ho's te zien zullen 2ijn. Van Stuivenberg is op zijn oude dag niet meer in staat grote beelden uit te houwen, hij is zodoende overgegaan op voor hem nieuwe creatieve technieken. De opening van zijn expositie vindt plaats om half vijf. Het Proveniershuis: kleine huisjes en' kleine trapjes... 's-Gravenhage De Stichting Verpleeghuizen 't Sunneke exploiteert 2 verpleeghuizen in 's-Graven hage, waaronder een AWBZ inrichting. Man heeft de beschikking over 163 bedden. De personeelsbezetting bedraagt 160 medewerkers. De leiding is in handen van een tweehoofdige direktie, een verpleegkundig directeur en een Deze laatste funktle komt beschikbaar. Bij het aangeven van het taakveld van deze funktie moet allereerst gewezen worden Op de gezamenlijk te dragen direktie - verantwoordelijkheid van de twee direkteuren vermogen tot werkelijke samenwerking en een onbetwistbare positieve instelling ten opzichte van de verpleegden/bewoners en de doelstellingen van de Stichting staan pij de selektie-eisen dan ook voorop. Eensgezind optreden, zowel naar hef Bestuur als naar patiënten/bewoners en mede werkers wordt gevraagd op velerlei terrein van beleidsvoorbereiding en uitvoering. De situatie bij 't Sunneke vraagt meer van de economisch direkleur dan behartiging van de financieel economische taken, zoals het opmaken van de jaarrekening en be groting, de kostenbewaking met de hulp van de administratieve staf. Hij of zij zal tevens de verantwoordelijkheid dragen voor het personeelsbeleid, het funktioneren van de Ondernemingsraad en de interne organisatie met inbegrip van de technische dienst. Door de direkteur zullen vele interne en externe kontakten moeten worden onderhouden onder meer met de staven van de huizen, andere ver pleeginstellingen en prijsregelende instanties. Voor deze vakature wordt gezocht naar kandidaten met een bedrijfseconomische opleiding op HBO-niveau. Ervaring in een leidinggevende funktle - bij voorkeur in da gezondheidszorg - is onmisbaar. Een psychologisch onderzoek kan deel uitmaken van de selektieprocedure. Arbeidsvoorwaarden zullen worden overeengekomen konform het N.2.R, advies en binnen de geldende richtlijnen van het C.O.T.G. De Stichting is aangesloten bij het pggm. Nadere gewenste informaties worden verstrekt door de sekretarls van het Bestuur, de heer y, h, van Leeuwen, (iel. 070-643061) dan wel de voorzitter Mr. A. A. Th. Boender, (tel, 070-683263}. Belangstel lenden worden uitgenodigd hun sollicitatie met curriculum vitae vóór 18 maart 1982 te richten aan de secretaris van het Bestuur, Prins Hendrikplein 4a, 2518 JA 's-Gravenhage. NOOTEBÖOM AUTOBANDEN B.V. 2waluwl«»n84 Schtedam/Kethel Téf, 700069-708976 b.g.g. 708328 Z3terdags, tot 13.00 uur geopend Automatisering te duur? Alleen voor specialisten? Overtuig U bij ons van hst tegendeel Vrijblijvende demonstratie van al onze pakKetten Bedrijfsadministratie Voorraadadministratie Patientenregistratie Computers/Randapparatuur Linten/Diskettes/Papier Onderhoud Rodenrijsestraat 94a 3037 NK Rotterdam tel. 010-674759/678437 Het Oosthavenproject in Vlaardingen Centrum. Zeer gevarieerde woningen van terras studio tot 4-kamer spht-leveL Met badkamer met ligbad. Inbouwkeuken. Veel ruimte. Winkels vlakbij. Twee minuten verder een V 6? D en Hema. Een pittoreske jachthaven aan de voorkant, een verkeersvrij binnenplein voor de bewoners aan de achterkant. Het Oost- havenproject heeft nog veel meer voor delige kanten. Zoals de prjjs: vanaf f 95.000,- v,0JL, een parkeerplaats in de inpandige garage Incluis. Premie op alle woningen van f400- tot f600,-per maand. Dat betekent; financieringslasten vanaf f350,-per maand (incl. voor- aftrek, exel een lage erfpacht). Schrijf de eigenaar; Dynamo Project Nederland, antwoordnummer 3077, 3000 ITO Rotterdam voor nadere infor matie. Of bel Kok Vastgoed Makelaars, Rotterdam of Makelaardij De Witte, Vlaar dingen. Of ga naar de modelwoning Kok Vastgoed Makelaars B.V. Westblaak 230 - 3012 KP Rotterdam k teL: 010-148000 - Lid NBM Makelaairiil De Witte tel: 010-343844 Scfaiedanseweg 26 - Vlaardingen Elke woensdag- en zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur staat de ffloötoiwoimig voor u open Of bel voor een afspraak Schiedam Wie ia het Proveniershuis wil gaan wonen, mag eerst wel een paar weekjes oefenen in het lopen op smalle trap pen. De woninkjes voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens, die in het huis worden gebouwd, zijn zo klein, dat de trap tot minimale afmetingen beperkt bleef. „De bejaarden die vroeger in het Proveniershuis woonden hadden daar ook grote moeite mee", herinnert Kulik van ge meentelijk woningbeheer zich. Die konden, als ze echt oud werden, nauwelijks meer de trap op en af." Het is toch al woekeren met ruimte bij de verbouwing in het Proveniershuis. De badka mer bevindt zich onder de trap, slapen moet gebeuren in de kleine woonkamer, of op de nog kleinere zolder, en kast- ruimte heeft men helemaal weg moeten laten. Het zal dui delijk zijn: de huisjes zijn klein. Maar wethouder Chris Zijdeveld vindt het meevallen. „Je moet het zien als de wo ningen klaar zijn. Als ze hele maal ingericht zijn, zal het enorm meevallen. Die kale muren komen op je af en dan ontstaat een kleine indruk," Kit in zoldertje Klein blijft in ieder geval het zoldertje van de woninkjes. Dat vond men ook bij woning- beheer, want in de oorspron kelijke plannen was een uit bouw van de dakkapelletjes opgenomen. „Monumenten zorg wilde daarvoor echter geen goedkeuring verlenen. Het gebouw is een monument en de rijksdienst stelt gewoon dat extra uitbouwtjes er niet op thuishoren. Dat is erg jam mer, want je had de woninkjes veel leuker kunnen maken. Maar ja, we kunnen besluiten van monumentenzorg niet aan ons laars lappen", aldus Ver does van Woningbeheer. Een tweede verandering in de oorspronkelijke plannen be treft de aanpak van de gevel. Dacht men er aanvankelijk nog over die door de tijd enig zins vervuilde gevel helemaal schoon te spuiten, nu blijkt ook dat niet door te gaan. Zij develd: „We hebben navraag gedaan en daaruit is gebleken dat de gevel daar toch teveel onder zou lijden. Nu zullen we proberen iets te doen door een deel van de gevel te verven." De 26 woningen in het Prove niershuis zullen voor een deel worden opgeleverd in april (de Sehiezijde) en de rest in juni. De huurprijs is berekend op ƒ237,50 per maand. De toewij zing geschiedt door het bureau huisvesting van de gemeente. Wethouder Zijdeveld ver wacht dat het storm zal lopen als de woninkjes klaar zijn. Voor- en achterhuis In het voorhuis en het achter huis wordt op het moment nog niet gebouwd. Toch is men van plan ook die beide delen door Richard Stomp van het monument in één bouwstroom onder handen te nemen. In het voorhuis komen zes woningen, maar de bouw daarvan kan pas starten als de provincie het krediet voor de bouw heeft goedgekeurd. In het achterhuis komt een horeca-gelegenheid. Althans, dat is de bedoeling; men on derhandelt op het moment nog met gegadigden. Volgens de mensen van de gemeente is het met name in het Achter huis nodig dat er iets gebeurt. Het dichtgetimmerde gedeelte van het pand zit vol met onge dierte en bovendien staat er niets meer op zijn plaats. „Het is net alsof er een bom is ge vallen", zeggen gemeentemen sen. Als de verbouwingen rond zijn verkeert het Proveniershuis weer in een goede staat. De restauratie die dan zal hebben plaatsgevonden is echter niet helemaal perfect. „Dat zou ook niet kunnen", menen de uit voerders. „De woningbouw zou dan onbetaalbaar zijn ge worden. Je had dan bijvoor beeld de uitbouwen binnenin helemaal moeten afbreken omdat die niet uit echte IJssel- steentjes bestaan. Pas als je dat zou doen, zou het echt perfect zijn geworden." DOOR DAT TELEFOONTJE GISTEREN heb IK DE TOTO UITSLAGEN GEMI5T JE PAT T DE. KRANT TOCH ZEKER JOH ouderlingen bevonden zich df gewraakte ouderlingen Sak mons en Izaaks. Brood bakken In het reglement, dat uit 25 ar. tikelen bestaat, waren bepalin gen opgenomen omtrent godsdienstige gebruiken, ha financieël beheer en de ar. menzorg. Bovendien werd ge. noteerd, dat de gemeente ver- plicht was het brood te laten bakken bij Cornells Zuyder- hoek, zolang er over hem getn klachten waren. De kooplieden Salomons Izaaks hadden, vermoedelijk al in 1767, aan de noordwest- zijde van het Goudsteen een huis gehuurd van Willem Schelvisvanger, waarin syna goge gehouden werd. Volgens een artikel in het reglemen moesten in dit huurcontract^* namen van de huurders ver vangen worden „Joodsche G* meente". De uitgaven, du reeds waren gedaan voor tijn mer- en metselwerk zouden nu voor rekening komen van de hele joodse gemeente. Aat de „tweemans-synagoge" yar, Salomons en Izaaks kwait hiermee een einde. 1 Met hun protest tegen de han delingen van de ambacKts- vrouwe, bereikten de joden, dat zij hun eigen ouderlingen mochten kiezen, zonder be moeienis van wie dan ook. Dt onenigheden over de oprich ting van de synagoge moesten in de toekomst maar lieyer niet meer opgerakeld worden. Waarschijnlijk werd daarpm artikel 20 in het reglement op genomen: „Niemand sal't eni ger tijd van eenige questie, voor dit contract voorgevallen, mogen spreeken, sullende de diakens deselve daarover inde boete van 39 stuivers kunnen beslaan." De pianist Piet Veenstra geeft vanavond in het sluise Koningshof een recital Veenstra speelt onder meer werken van Joh. Sebastian Bach, Franz Peter Schubert, Ludwig von Beethoven en Jo hannes Brahms. Kaarten voor de avond zijn verkrijgbaar 1 het stadhuis en aan de zaal. Need of Well komt zaterdag avond om tien uur spelen in sociëteit QT aan de Nieuw- straat 12 te Schiedam. Confet- ti-swing brengen ze, ook we! showbop genoemd. De Vlaardingse Showband Liberté houdt zaterdag in de; Casimir Scholengemeenschap (Claudius Civilislaan) een play inn voor de Vlaardingse mu ziekverenigingen, De ingestu deerde werken zullen 's mid dags om half twee voor hei publiek worden uitgevoerd. Elke derde zaterdagmiddag van de maand is er een orgel concert in Schiedams stedelijk museum. Morgen is Rien kenende aan de beurt. Zijn or gelbespeling, gratis toeganke lijk, duurt van drie tot vier uur. De best verklede man en vrouw, die morgenavond 3e carnavalsavond van de Instuil in zaal Arcade bezoeken krij gen een leuke onderscheiding Aan de carnavalsavond ver leent de boerenkapel van Sm1 Ambrosius zijn medewerking en de avond verkrijgt nog meer luister door het optreden van de disc-jockeys Erik et John. Aanvang: acht uur. m Fico, de filmcommissie var het CJV vertoont zaterdag voor de jeugd de film Arabian Adventure. In zaal Middel' huyse beginnen de voorstellin gen om tien uur en half een- in Triangel om half twee 's Avonds staat de film High Anxiety van Mel Brooks OP het programma. Vanaf zaterdag organiseer de werkgroep jeugdwerk W Schiedam-Noord een fiin» aantal activiteiten in de Blau we Brug. Zaterdagmiddag van twee uur tot half vier kunnp1 kinderen camavalsmasken komen maken, die zij ma^" dagmiddag van drie tot vip uur kunnen opzetten tijden5 het kindercarnaval. Dinsdag ochtend is er de film 'KlejB' duimpje'. Woensdagmiddag om twee uur begint een speur tocht en zaterdag 27 febniafl worden de activiteiten afgesi^ ten met een zeskamp, die twee uur begint. De kring van draaiorge^ vrienden heeft zondagmiddag een unieke activiteit in die®* stencentrum 4 Molens Schiedam. Tijdens het tw#" wekelijkse "vrij entree' is een show, waar allerlei mateu draaiorgels tentoongesteld worden. De grote zullen in g* bruik zijn, de miniaturen kufr nen bekeken worden. De sho duurt van een tot vijf uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2